Zálohovat DVD film do DivX nebo na DVD?

V poslední době se stále více rozšiřují nástroje pro vytváření záloh DVD filmů na dévédéčka. Že by odzvonilo populárnímu DivX? Je lepší zachovat původní kvalitu filmu nebo stačí při zálohování kvalita o něco horší?

S příchodem vypalovaček DVD, které jsou stále levnější a lze je pořídit už za osm tisíc korun s daní, řeší mnoho uživatelů dilema: budou nadále zálohovat svoje DVD filmy na cédéčka ve formátu DivX (nebo XviD či VCD, o to tu teď neběží), nebo budou vytvářet zálohu ve stejném formátu, tedy DVD? Vzhledem k tomu, že jsem postupem času přešel z DivX právě na DVD, dovolím si udělat malé srovnání.

Co potřebujete k vytvoření zálohy

Pokud budete vytvářet zálohu DVD na cédéčka, budete potřebovat následující vybavení:

  • počítač,
  • DVD mechaniku pro čtení originálního média,
  • CD-RW mechaniku pro zápis filmu na cédéčko.

Pokud vyloženě nepotřebujete dvě mechaniky (je to ale lepší), můžete si pořídit i kombo mechaniku, která kombinue DVD mechaniku a CD vypalovačku. Cena za kombo se pohybuje okolo třech až čtyřech tisíc s daní, mechaniku CD-RW koupíte za dva, DVD-ROM o něco dráže. Zálohu DVD na cédéčko můžete dělat i na noteboocích, ty nové jsou totiž vybaveny právě kombo mechanikami, zatímco DVD vypalovačky se v nich objevují zatím jen velmi zřídka.

Chcete-li vytvářet zálohu na dévédéčka, bude vaše vybavení o něco dražší. Musíte si totiž pořídit DVD vypalovačku, které začínají na zhruba šesti tisících, některé stojí ovšem i o sedm osm tisíc více - záleží na značce a na tom, zda chcete zapisovat jak na plus, tak na minus media, či zda vám stačí jen jeden formát. DVD vypalovačka samozřejmě umí číst DVD filmy, takže další mechaniku DVD-ROM nepotřebujete, z vlastní zkušenosti ji však mohu doporučit, kopírování bude rychlejší.

Výhody a nevýhody zálohování na CD

První výhodu jsem už zmínil, je jí cena za vybavení. Pokud budete zálohovat na cédéčka, ušetříte i více než polovinu, než kdybyste si museli pořídit DVD vypalovačku. Další výhodou jsou levnější média - jedno cédéčko přijde na nějakých deset až dvacet korun, záleží na tom, kde ho koupíte a jaká to bude značka. Zkrátka zálohování na cédéčka vychází podstatně levněji.

Nevýhodou úsporných formátů DivX či XviD je nižší kvalita oproti DVD (komprese MPEG-2). Na DVD je totiž daleko více místa než na cédéčku, proto může mít DVD podstatně vyšší datový tok (bitrate) než DivX, z čehož vyplývá i nižší ztrátovost komprese a kvalitnější obraz. Na druhou stranu, pokud je DivX vyroben opravdu dobře a nedíváte se na něj na dvacetipalcovém monitoru, není rozdíl pro běžné oko až tak výrazný.

Nevýhodou DivX (XviD) je rovněž delší doba přípravy zálohy. Doba přípravy zálohy se ale liší - použijete-li programy jako DVDX 2.2 nebo Vidomi, které kombinují komprimaci do DivX/XviD do jednoho kroku, můžete mít hotovou zálohu třeba za hodinu (záleží na výkonu počítače). Pokud ale používáte nástroje jako VirtualDub, mpeg2avi, FlaskMPEG, Subresync apod., kde se záloha připravuje ve více krocích (zpracování titulků, audia, obrazu ve dvou průchodech), může se příprava zálohy protáhnout i třeba na pět hodin (záleží hodně na výkonu počítače). Ne každému to ale musí vadit.

Další nevýhodou běžných programů pro tvorbu DivX je nemožnost práce s více zvukovými stopami. All-in-one programy rovněž neumí extrahovat více titulků, vždy pracují pouze s jedním (DVDX apod.). Navíc je „přilepí“ do streamu, což není zrovna vhodné.

A konečně poslední nevýhoda: nemožnost přehrát zálohy ve stolním DVD přehrávači; z mého pohledu je to nevýhoda nejdůležitější, protože dívat se na širokoúhlé filmy na počítači se 17" monitorem mi nepřijde jako to pravé ořechové, zvláště když mám doma 16:9 TV a docela slušné ozvučení. Rozšiřují se sice přehrávače, které zvládají DivX (např. Kiss), ale ty stojí více než běžný přehrávač; a navíc, ten kdo přehrávač DVD už má, těžko bude kvůli DivX upgradovat.

Výhody a nevýhody zálohování na DVD

Největší nevýhodou je bezesporu cena. Vyšší investice do DVD vypalovačky následovaná dražšími médii DVD. Nejlevnější DVD-R (spindl) jsem našel za nějakých 45 korun, v krabičce už stojí o dost více. DVD+R jsou pak většinou ještě dražší, u značek jako Sony se bez problému dostanete na 90 korun.

Následují už ale jen samá pozitiva: zálohu lze přehrávat ve stolním DVD přehrávači, kvalita je stejná jako u originálu, přitomny jsou veškeré bonusy, titulky i zvukové stopy. Zkrátka k nerozeznání od originálu. Příprava kopie trvá zhruba stejnou dobu, záleží na tom, jak rychle vypalujete - jednodychlostní pálení trvá cca 60 minut, čtyřrychlostní už ale jen 15 minut; většinou používám dvourychlostní média, s nimiž vypalování trvá půl hodiny; čtení zdrojového DVD se pohybuje okolo dvaceti třiceti minut (záleží na mechanice, kterou pro čtení používáte).

Krátké doby je dosaženo tím, že se záloha na rozdíl od DivX znovu nekomprimuje, ale pracuje se s originálními daty. Bohužel, současná média DVD mají délku pouze 4,7 GB, takže pokud vytváříte kopii dvouvrstvého DVD, je nutné použít dvě média, takže nejenže trvá příprava zálohy déle, ale navíc se záloha prodraží na dvojnásobek, tedy cca 100 až 200 korun, dle ceny médií; a to je dost.

Řešením mohou být programy jako DVD2One, DVD Shrink či DVDXCopy Xpress, které stáhnou dlouhý film na jedno DVD jeho kompresí nebo vypuštěním některých částí jako zvukové stopy, bonusy apod. Pokud jde pouze o vypuštění přebytečných součástí a výsledná kvalita samotného filmu zůstane zachována, je to rozhodně lepší, než když se musí přistoupit ke kompresi. Výsledek je pak vždy horší než originál a v některých případech i horší než kvalitní cestou vytvořený DivX. Záleží na vás, zda vyžadujete původní kvalitu i za cenu dvou médií, nebo se spokojíte s horším obrazem (laik ale rozdíl mezi originálem a komprimovanou kopií většinou nepozná).

Co zvolit?

Záleží samozřejmě na vás, jaký způsob záloh využijete. Je-li pro vás vypalovačka DVD přiliš drahá, není co řešit. Rovněž pokud nemáte stolní DVD přehrávač, je celkem jedno, zda na počítači budete přehrávat kvalitní DivX nebo DVD, rozdíly v kvalitě sice poznáte, ale ne každému to vadí. Máte-li ale stolní DVD přehrávač, mohli byste o nákupu DVD vypalovačky alespoň uvažovat. Navíc můžete svoje data vypalovat na média s daleko větší kapacitou a vyprázdnit tak přeplněné stojany s archívy a zálohami.

Diskuze (99) Další článek: HP notebook za 12 000 Kč zatím v Thajsku, brzy u nás

Témata článku: DVD, Zvuková stopa, Fil, Zvuková kvalita, Běžný přehrávač, Kiss, Xvid, Stejná kvalita, Běžné oko, Stream TV, DivX, Doba přípravy, Záloha


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26