Zálohování přes Internet

Služba je několikrát levnější než zálohování na běžná média.
Proč si kupovat zálohovací média a zvládat proces zálohování, když existuje Internet? Tu otázku si položila firma Safeguard Interactive, když začala od konce července nabízet celosvětově zálohování přes Internet. Firmě zaplatíte paušál, který je na americké poměry docela levný (první poplatek třicet dolarů za zálohovací program, pak paušální desítku za měsíc) a zmíněný program bude provádět zálohu vašeho systému na server firmy Safeguard. Na to, že se jedná o první službu tohoto druhu nabízenou na světě, je služba již od začátku několikrát levnější než zálohování na vlastní média, jako je např. ZIP.

Nabízená metoda je natolik překvapivá, že zcela jistě narazí v prvním okamžiku na hlasité zvolání "Nesmysl!". Ale američtí uživatelé stahují desítky MB dat z Internetu denně, pro které pak kupují Zipy či SyQuesty, když už pro ně nemají na pevném disku místo. Tak proč to neobrátit? Tok dat druhým směrem, na zálohovací server je bez starosti, místní hovorné (a tudíž modemovné) je v USA zadarmo - tak v čem může být zádrhel? Samozřejmě je zde důležitá mentální překážka, která spočívá v tom, že záloha bude tisíc kilometrů daleko a tudíž jaksi zvláštně nedostupná. Bude služba obnovení zálohy fungovat, když ji budu potřebovat? Jsou data "tam někde" bezpečně uložená? Vždyť se o tom nemohu osobně přesvědčit!

Firma Safeguard tvrdí, že data jsou uložena s využitím šifrovacích technik "vojenské úrovně", a navíc vytváří zálohu zálohy, kterou ukládá do zvláštní budovy. Je-li to pravda, pak je úroveň bezpečnosti zálohy řádově vyšší než na domácí kazetě nebo pásce, a to je další argument pro.

Jistě, v současných, stále ještě dětských dobách Internetu zřejmě nevyvolá zmíněná služba obrovský zájem. Ale s průchodnějšími linkami a vzrůstajícím počtem uživatelů, pro které se Internet stane opravdovou a neustále přístupnou sítí včetně takových věcí, jako jsou servery, o kterých sice nevíte, kde jsou, ale na které je možné ukládat data a ona tam zůstanou, vlastně není logičtější řešení.

Situace, kdy tuto službu nabízí jediná firma spíše jako pionýrský, pilotní projekt v rámci světového Internetu, určitě nevydrží dlouho. Je logické, aby ji časem zařadily do své standardní nabídky systémoví integrátoři, kteří se všestranně starají o informační technologie svého klienta - zejména tehdy, mají-li oba trvalé, slušně rychlé připojení k Internetu.

Také máte dojem, že se firmy zabývající výrobou zálohovacích zařízení musí velmi obávat o svou, i když poněkud vzdálenější budoucnost?

Váš názor Další článek: Intel v Praze oficiálně představil procesor MMX

Témata článku: Internet, Zálohování, Zvolání, Záloha, Rychlá záloha


Určitě si přečtěte

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači