Zálohování: jak se s ním vyrovnat

Průzkumy mezi uživateli ukazují, jak podceňované zálohování dat je. Když pomineme "zálohování" MP3 souborů z výměnných sítí, je zálohování pro domácí uživatele téměř neznámý termín a mnohdy je tomu tak i ve firmách. Přitom v praxi to není vůbec složité.

Základním účelem zálohování je vytvoření nezávislé kopie důležitých dat pro případ problémů s počítačem, na kterém data vytváříme. Problémy v tomto případě mohou zahrnovat širokou škálu situací od útoku počítačového viru přes zhroucení operačního systému až po fyzické selhání pevného disku, na kterém běžně uchováváme data. Přístup typu "to se mi nemůže stát" je samozřejmě přijatelný. Přesně do okamžiku, kdy zjistíte, že zmizela vaše diplomová práce, daňové přiznání nebo sbírka nesehnatelných singlů bigbeatových kapel.

Proces zálohování je možné rozdělit na dvě velké skupiny. První je zálohování celého systému, tedy kompletního obsahu pevného disku. Druhou možností je zálohování pouze vybraných dat. Přičemž nejvýhodnější je oba typy kombinovat a následně zálohovat pravidelně pouze nová data v pravidelných intervalech. Pro zaručení bezpečnosti dat je nutné vzít v úvahu také fyzické uložení zálohovaných dat. A to jak z hlediska čitelnosti média a jeho spolehlivosti, tak z hlediska možného poškození v případě uložení ve stejném prostoru s osobním počítačem například v případě požáru nebo krádeže. Všechny typy zálohování však lze provést poměrně snadno a bez výrazných finančních nákladů.

Zálohování systému

Tam mají výhodu uživatelé Windows ME a XP. Tyto operační systémy nabízejí funkci obnovení systému, která se ukázala jako velice užitečná i v případě, že nedošlo k žádné katastrofě. Tato funkce se výborně osvědčila například při útocích počítačových virů tedy při odstraňování jejich následků. Funkce obnovení systému je automaticky aktivní. Uživatelé mohou změnit její parametry spuštěním aplikace z nabídky příslušenství – systémové nástroje. Vytvoření záchytného bodu znamená uložení souborů na lokální pevný disk. Druhou možností je využít specializovaný software, který navíc dokáže uložit data na výměnná média. Tyto funkce podporuje třeba aplikace Nero Burning Rom dodávaný k CD-R mechanikám nebo sofistikovanější Powerquest Drive Image 2002 a Norton Ghost 2003, které je ovšem nutné zaplatit.

Zálohování vybraných dat

I tady mají uživatelé Windows částečně podanou ruku v podobě aplikace Zálohování (podobné aplikace existují i pro Linux, zálohování v Linuxu je ale na samostatný článek), která umožňuje vytvořit pravidelně spouštěnou zálohovací úlohu s přesně stanovenými daty, která mají být do zálohy zahrnuta, typem zálohování a médiem pro zálohování. Jedinou nevýhodou této aplikace, i podobných programů, které jsou k dispozici i zdarma, je nemožnost přímého uložení zálohy na CD-R/RW média. Podporováno je ukládání na pevný disk, diskety nebo síťové disky. Další možností je ruční výběr dat pro zálohování a jejich zkopírování na zálohovací médium – tento přístup je ale nejproblematičtější, protože je plně závislý na nespolehlivém lidském faktoru.

Prakticky

První věc, kterou je nutné si při zálohování uvědomit, je, která data potřebujeme chránit. V okamžiku, kdy máme tento problém vyřešený, můžeme si zjednodušit práci ukládáním dat, která budeme zálohovat do ustálené adresářové struktury. Složka "Moje dokumenty" má v tomto případě své opodstatnění. Vhodné je další rozdělení této složky podle různých skupin dokumentů a tyto složky ještě nadále dělit podle času vzniku dokumentů. To platí zejména pro malé firmy. Tímto uspořádáním nejen usnadníte výběr dat pro zálohování, ale také snadněji najdete sami, co hledáte.

Druhou operací je zvolení vhodného zálohovacího média. Dříve běžně používané diskety, které mimochodem cpe uživateli i aplikace Microsoft Backup, je dobré vyhodit z okna. Diskety mají příliš malou kapacitu, ale hlavně jsou velice nespolehlivé. Naopak ideálním médiem pro zálohování jsou CD-R a CD-RW média, která spojují dostačující kapacitu se spolehlivostí. Stále větší rozvoj zaznamenávají USB paměťové prvky, které jsou navíc skladné a mechanicky odolné, i když kapacitou nemohou cédéčkům konkurovat. Pro zálohování videa a hudby je možné používat i DVD-R média, zde je ale nutné počítat s vyšší investicí. Externí pevný disk nebo druhý pevný disk v počítači jsou další možností, která ovšem skrývá problém s mobilitou zálohovaných dat. Páskové zálohovací mechaniky jsou vhodné spíše pro větší firmy, kde bodují velkou kapacitou, ale pro domácí použití jsou příliš drahé.

Poslední možností je ukládání dat online. To je u nás zatím v počátcích kvůli nedostatečnému rozšíření širokopásmového připojení k internetu i malou nabídkou úložného prostoru na internetu. Vzhledem k potřebě oddělit zálohovaná data od původních je vhodné použití USB paměťových prvků, které uživatel může nosit neustále při sobě nebo 8cm CD-R média, která se vejdou třeba do peněženky. K uchování zálohovaných dat na internetu, pokud nemáte přístup k FTP serveru či jinému vyhrazenému diskovému prostoru u vašeho poskytovatele, můžete použít třeba prostor, který zdarma nabízejí různé internetové portály pro webové prezentace. Takový prostor je dostatečný pro uložení nejdůležitějších dat, i když zde je vzhledem k veřejnému charakteru použitého prostředku vhodné použít ochrany souborů před nežádoucím přístupem například použitím zaheslovaného archivu vytvořeného v aplikaci WinRAR.

Pokud máte vyřešenou otázku, jaká data chcete zálohovat, kde budete taková data uchovávat a jakým způsobem je budete zálohovat, nezbývá než zálohování pravidelně opakovat. A to buď v okamžiku změny takových dat nebo pravidelně v určitý den. K tomu vám může napomoci buď aplikace Zálohování nebo nastavení upozornění v MS Outlook či jiné aplikaci, kterou pro podobné účely používáte.

Diskuze (54) Další článek: Sonique 2 Beta konečně venku

Témata článku: Windows, Zálohování, Úložný prostor, Windows část, Diplomová práce, Zvolená složka, Uložení, Malá spolehlivost, Ruční výběr, Podobný typ, Lidská práce, Ruční ukládání, Druhý typ, Nejvýhodnější kapacita, Ghost, Případ požáru, Vhodný uživatel, Podobný systém, Podobný vir, Jak, Podobná možnost, Druhý případ, CD-R, Uložená dataRuský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet