Petr Krenzelok
7. 4. 2010 • 9:36

Díval jsem se kdysi na nějaké softy, ale třeba něco jako Bacula nebo BackupPC mi přišlo poměrně komplexní a spíše pro zálohování mnoha stanic.Na desktopu jsme se pro jednoduché užití ustálili na Cobian Backup. Teď bych ale potřeboval poradi - kolega je dost paranoidní, a přestože má data na serveru v Mirroru, chtěl by některé adresáře ještě zálohovat na externí disk. Jeho představa je taková, že jej píchne do USB, a ona se to na ten disk začne sypat. Bohužel scheduler třeba v Cobianu umí kde co, ale pouze časově ... neexistuje nějaký soft, který by spustil zálohu taky na jinou než časovou událost? (třeba právě ono připojení USB disku)díky,
-pekr-

satai
6. 4. 2010 • 12:31

TimeMachine na Macu. Na Linuxu a Windows si vystacim s tim, ze mam dokumenty a rozdelane programy verzovane v svn nebo mercurialu.

darken
6. 4. 2010 • 4:18

Second Copy

Jaroslav Kuba (kubajaroslav)
6. 4. 2010 • 0:54

Osobne zalohovanie nepouzivam, teda v pocitaci nemam nic dolezite, povedsine same nezmysli nastahovane z internetu, emaily mi ostavaju na servery, takze o zalohu posty sa mi stara server, a nejake tie zdrojove kody a dokumentaciu hadzem na dropbox, takze tym mam poistenu zalohu mojej veskerej prace na pocitaci :)

quaker66
5. 4. 2010 • 23:47

na PC mám k zálohování v podstatě jen svůj archiv hudby, moji programovací práci / design / grafiku .. kód mám v SVN na netu, rozpracovaný kód zálohuju průběžně na půlterabajtový disk v síti, totéž s mými grafickými pracemi / projekty v Blenderu apod. Hudba se zálohuje poměrně těžko, protože je jí hodně a trvá to, takže ji nezálohuju, kdyžtak se to dá vše v pohodě stáhnout (kromě raritních věcí, které mám pečlivě zálohované)jinak - lidé se dělí na 10 skupin; ti, kteří zálohují, a ti, kteří ještě data neztratili; já jsem ta druhá skupina - ztratit data se mi ještě nikdy nepovedlo :) ale důležité věci pro jistotu občas zazálohuju.

Jaroslav Zaoral (Jarynek)
5. 4. 2010 • 20:17

Jelikož jsem kvůli aplikacím nucen mít na netbooku nainstalován Windows XP, využívám jejich interní zálohovací prográmek, a sice Aktovku.
Zálohuju to vždycky, když si vzpomenu, že bych to mohl zálohovat (cca 2x - 3x týdně) na paměťovou kartu MMC 512MB (jedná se přibližně o 20 dokumentů, n jpegů a xy souborů z programů typu Eagle, nebo Magix Music Maker).
Z paměťové karty nakonec přenáším data mezi ostatní počítače co mám doma, jelikož pravděpodobnost, že odejdou všechny zaráz je dle mého názoru mizivá.
Ostatní počítače doma zálohuji jen lokálně. Disky mám rozdělené na několik oddílů, z toho jeden mívám vždy označen jako zálohovací, a kdo si co chce zálohovat, třeba fotky, to si zkopíruje tam. Když dělám nějaký hokus-pokus s operačními systémy nebo aplikacemi, zálohy kopíruji z tohoto oddílu.

Jetelina
5. 4. 2010 • 14:55

Taky jsem si u sebe všiml toho, že čím je více roste japacita disků, tím méně často zálohuji
- Dřív jsem měl 60 GB disk a každou chvíli byl plný, proto mě to přinutilo data přesunout z HDD na DVD.
- Dnes v době 1TB disků to lidi mnohem méně nutí data zálohovat. A když přijde nouze, kde naráz člověk vezme něco na co se 1TB vejde?
To bych řekl, že bude jeden ze sociálních faktorů zálohování

fatman
5. 4. 2010 • 17:38

No a kolik z toho 1 TB je balast? Třeba já mám účto + práci po zkomprimování v řádu stovek MB a pokud z toho vyhodím grafiku tak jednotky MB. Ty asi 2 GB fotek, na kterých záleží se taky zálohovat dá a když přijdu o filmy a hudbu, tak se svět nezboří

Cooker
5. 4. 2010 • 20:01

S tím naprosto souhlasím. Doma v podstate zálohuji pouze fotografie (jedna záloha v druhém pc a druhá na DVD-ROM) a v práci ty dokumenty zaberou cca 1,5GB (opět jedna záloha na dvd a druhá na firemním serveru) .

Lukas Kurucz
5. 4. 2010 • 13:17

Co se týče záloh tk ty provádím pravidelně. Dřívě mi postačoval externí HDD, ale to již nestačí pro domácnost kde má každý svůj vlastní PC (NTB). Proto jsem zakoupil domácí server se systémem Windows Home Server 2003 PP3. S tímto řešením jsem nadmíru spokojen. Zálohy probíhají podle vámi zvoleného času a to na všech počítačích v síti. Pokud tedy o nějaké data příjdete jednoduše si jen obnovíte ze zálohy na serveru. Vše je přístupné během chvilky. Ikdyž doporučuji mít doma 1GB/s LAN síť pro rychlejší přenosy dat. Kupodivu funguje i bezdrátová záloha přes Wi-fi a netrvá nijak dlouho. A samozřejmě server nevyuživám jen na zálohy ale také na fotky, videa atd. Je to velmi užitečné a všestrané zařízení. Ani nevím co bych bez něj dělal. Bez zálohy se již neobejdu zvykl jsem si na komfort a jistotu že už nidky o svá data nepřijdu. Takže všem co nemáte žádnou zálohu velice doporučuji alespoň pořidit externi HDD a pravidelně ZÁLOHVAT!! Toť vše B-]

fatman
5. 4. 2010 • 12:28

V práci je to na serveru, jak je ten zálohovaný nevím, ale fakt je, že se můžu sám vrátit k asi 3 předchozím verzím souborů.
Doma ručně fotky na ext. disk + 2 disk v počítači (cmd souborem) a důležité věci (účto, zdrojáky, dokumenty, keepass databáze) 1x denně Cobianem na 2. disk v PC + na trvale připojený externí disk, 3x týdně FTP na skrytou a chráněnou složku na své doméně a tak jednou za 14 dní si přinesu (svůj) externí disk, který mám jinak uložený v práci v trezoru.

karlos00x
5. 4. 2010 • 9:57

pouzivam cobian backup, super vec pro BFU. kriticka data(za ktera doma povazuju hlavne fotky) mam na HDD, externim HDD a DVD-RAM (ve chvili kdy je DVD-RAM plne tak to smahnu na DVD+R a na DVD-RAM zacinam dalsi varku). uz mi i kleknul HDD, parkrat chyba mezi zidli a mysi a vzdy jsem v pohode obnovil to co jsem POTREBOVAL

karlos00x
5. 4. 2010 • 9:59

jo a k tomu dodavam jeste: dulezite je premyslet logicky a podle toho verzovat dokumenty. nechapu proc nekdo pouziva v nazvech souboru napr dokument 12. 3. 2009.doc , to je preci uplne na dve veci. vzdy zasadne rrrr-mm-dd-nazev abych zachoval starsi verze a bylo to i logicky serazene. tam vidim nejvetsi nedostatek mezi uzivateli.

jehoVista
5. 4. 2010 • 10:21

No ja spis nechapu, proc vubec nekdo cpe datum vytvoreni dokumentu do nazvu. Jednak v adresarich takovy bordel nemam, ale predevsim je pro me obvykle dulezitejsi posledni datum zmeny, ktere zjistim z metadat souboru..

akira.uzai
5. 4. 2010 • 11:02

přesně tak, určitě si po půl roce spíše vzpomenu že se dokument, který potřebuji najít týkal překladů do němčiny, než se byl vytvořen 9. března 2009, takto může pojmenovávat soubory jen píp píp, když už tak 09-03-09--preklad-do-nemciny.doc

karlos00x
5. 4. 2010 • 12:36

a co kdyz je to neco na cem spolupracuje vic lidi a nejste schopni nasadit na to nejaky týmový SW (proste ty lidi na to nemaj cas to resit) rozeslu soubor, oni mi ho vrati s pripominkama, ty zapracuju. pak je snad dulezity mit obe verze. to same fotky - ano, jsou na to programy co delaji s exif apod, ale kdyz mam vypaleny DVD a chci rychle neco nekomu ukazat tak potrebuju mit poradek.

jehoVista
5. 4. 2010 • 20:18

Tak od toho mam SVNku na vlastni data. Soubor edituju, dam svn ci a kdykoliv se muzu vratit k jakekoliv verzi.

PetrTom
5. 4. 2010 • 9:37

Já používám SyncToy od Microsoftu. Je zdarma a má přesně ty funkce, které od něj vyžaduji a žádný další balast navíc. Dá se nastavit způsob synchronizace (kompletní synchronizace, synchronizace zleva doprava nebo pouze přidávání nových souboru zleva doprava). Na server (W2008R2) používám taky, již zahrnutý v instalaci, zálohovací program - ten zase dělá additivní zálohování. Je to zadarmo a naprosto to stačí...

vransen
5. 4. 2010 • 9:01

Pro jednu menší kancelářskou firmu jsem napsal ve VBS skript, který data na serveru nejdřív zaheslované zazipuje a pak to rozhodí na místní počítače zaměstnanců. Velikost zálohovacích adresářů je nastavitalná, takže po čase se ty nejstarší zálohy přemažou. Při dnešních diskových kapacitách lokálních PC není problém zálohovat řádově roky. Nic to nestojí a nikdo se o to nemusí starat.Na internetu jsem nic podobného nenašel, nevíte někdo o něčem obdobném?

oooooooooo
5. 4. 2010 • 9:17

Víme umí to i blbý powershell Mala inspirace - New-Zip, Copy-ToZip ovšem pokud s nim neumiš tak nevím no.Ale zazipovat a poslat kamkoliv není problem.a přemazavat starší taky ne.Ale když už tak se to kvůli různým drobnostem řeši spiš viz výše.Rozdilovky a protože soubor stejneho nazvu neznamena že je stejný tak rozdilovky co si spiš hlidají dejme tomu hash.

Antonín Koniáš
5. 4. 2010 • 8:52

Time Machine (automaticky v systemu zaloha kazdou hodinu) + 50GB Dropbox B-]

rayensk
5. 4. 2010 • 11:34

Pre chudakov Windowsakov odporucam Genie Timeline, nema take pekne GUI ako Time machine, ale funkcionalita je podobna, dokonca uz vo free verzii.

oooooooooo
5. 4. 2010 • 13:02

To co Time machine umí mrtě věcí,celej rozdil je pouze v tom že Time machine je integrovaná součast jabka což je kličová výhoda v připadě win to vyžaduje bud aplikaci třetí strany - continual backup u některých zalohovacích programů nebo znalosti,ověem kontinualní zalohování a vracení se kdykoliv třeba o pět minut, nikdy jsem v tom smysl doma neviděl a firmy dětske hračky s funkcionalitami ala Time machine můžou okašlat.No a to druhé bývá mnohdy problem lidí co tvrdí na windows to neexistuje,nejde.

oooooooooo
5. 4. 2010 • 8:43

no jo ti co zalohuji maji k tobe ale taky dotaz.jaký použivaš system.jak pod windows tak pod linuxem můžeš využit zalohovani pomocí scriptů a pomocíé věcí ktere jsou soucasti systemu a to je opravdu program o kterem nebudeš vědět protože tim padem žadný nepotřebuješ.
V lin je to rsync a u win napřiklad kombinace Get-SHA1 s Start-FileSystemWatcher a naslednym spustenim napriklad rozdilove zalohy.Takže všude je to jinak když to provadiš v domacich podminkach.Při zalohovaní běžně pokračuju vytižení minimalní,ale zase napřiklad na 1.7 celeronu to vypúada potom jinak.Moc obecný dotaz.Nicmeně program o němž nevíš - rovná se žadný program.

notebook.mail
5. 4. 2010 • 8:23

K tem co zalohuji mam dotaz...Jak mate casove poresenou zalohu? V dobe necinnosti PC? Nebo kazdy den v urcity cas? Kdyz probiha zaloha, nezpomaluje se chod PC? Ohlizim se po nejakem zalohovacim systemu, chci takovy o kterem nebudu vedet ze bezi...

cassul
5. 4. 2010 • 7:17

Nezálohují se stanice? A proč by se měly zálohovat? Na ukládání důležitých dat jsou přece servery, v tom je celá ta logika serverového řešení! Na lokální stanici má uživatel možná aplikace, ale veškeré potřebná data jsou pouze na serveru, kde se zálohují. To jse věc nastavení nebo firemní politiky, která zakazuje lidem ukládat důležitá data na místní disk. Ono je taky x krát pravděpodobnější, že se zhroutí lokální počítač, než server, v tom případě se sáhne po rezervním stroji, nebo se reinstaluje z připraveného image a za pár minut se může pracovat dál.
Jediné PC, které se zálohují, jsou notebooky, které pracují samostatně, mimo firemní síť. Ale zálohování pevného PC někde v kanceláři nemá žádnou logiku, stálo by jen peníze a čas.

panet
5. 4. 2010 • 8:23

Asi zalezi jak kde je to postavene, ale vidim to stejne - dve site dva servery a dohromady 170 stanic, kde krome vyslovene asi 5 specialnich uzivatelu/PC neni jediny duvod je zalohovat.

vransen
5. 4. 2010 • 9:06

Zálohovat lokální počítače mi přijde taky blbost. Špatně se to automatizuje, protože ty počítače jsou ne vždy zapnuté. naopak záloha se spustí, když to člověk zrovna nejmíň potřebuje. U notebooků navíc ani není jasné, co přesně zálohovat. Lidi tam mají fotky, muziku videa.

Máťa
5. 4. 2010 • 16:40

ják špatně se to automatizuje? Na vyplé stanici zřejmě žádná data nevznikají, takže lze udělat zálohu při startu do logonscriptu a nebo na nějakou scheduli. Případně lze počítače v noci budit a zálohovat. Kolegyně třeba důležité počítače v noci vzbudí přes Ghost CE a po udělání image vypne.Ale jinak souhlasím, to co popisuji výše je jen doplňková záloha.
Pošta je na exchange serveru, datové složky na fileserveru, domovské adresáře na serveru. Pracovní věci v databázi.

Máťa
5. 4. 2010 • 16:40

ják špatně se to automatizuje? Na vyplé stanici zřejmě žádná data nevznikají, takže lze udělat zálohu při startu do logonscriptu a nebo na nějakou scheduli. Případně lze počítače v noci budit a zálohovat. Kolegině třeba důležité počítače v noci vzbudí přes Ghost CE a po udělání image vypne.Ale jinak souhlasím, to co popisuji výše je jen doplňková záloha.
Pošta je na exchange serveru, datové složky na fileserveru, domovské adresáře na serveru. Pracovní věci v databázi.

Michal Daněk (Ares952)
5. 4. 2010 • 7:17

V práci (Windows) používám Cobian backup - úplně úžasný program, přesvědčil jsem k tomu i kolegu, který po léta nezálohoval vůbec a přitom je to jeden z klíčových zaměstnanců. Krásně se v něm dá nastavit co a kdy se má zálohovat. Vůbec to nebolí, nastavíte to jednou a o víc se nestaráte.Doma (linux) používám skripty s tarem a v cronu je spouštím. Jednou týdně dokumenty a celý home adresář, každých šest hodin /etc a seznam nainstalovaných balíčků, jednou denně rsync celého root oddílu. Jednou se to nastaví a hotovo. Zálohuju na externí disk. U manželky to samé, ale pomocí scp s klíčem kopíruju k sobě na počítač (když jsem připojený).Zálohy už jsem párkrát použil, ale vesměs se jednalo o chybu mezi klávesnicí a židlí, že jsem si něco smazal

Anonymizovaný
5. 4. 2010 • 7:13

Sice trochu krkolomně, ale zálohování je důležité, ááááno. Skoro důležité věci (hudbu, fotky...) zálohuji jednou za čas na externí disk + ještě na DVD-RAM a DVD-ROM. Hodně důležité věci nechávám dvakrát denně kopírovat Cobian Backupem do jedné zálohovací složky na disku a tu synchronizuji DropBoxem. A jednou za čas to také hodím na externí disk + DVD. Kdysi dááávno, kdy jsem o něčem jako zálohování ani nevěděl, jsem o data přišel. Od té doby si zálohuji i snídani.

Jetelina
5. 4. 2010 • 3:23

Používám CTRL+C a CTRL+V. Do dnešního dne jsem neobjevil schopný program na synchronizaci dat.
Potíž je v tom, že když změním oba textové soubory na flešce a v počítači... Tím pádem oba obsahují nové(různé) informace... Nejde tedy jednoduše starý soubor přepsat souborem novým.
- Osvědčilo se mi verzování souboru podle datumu a čísla (Soubor-2009-12-31v11.txt)
- Dříve jsem smažil na DVD - dnes již kapacitně stačí jen na menší zálohy. BlueRay je drahý, nerozšířený a neotestovaný.
- A tak jsem zkončil u externích HDD"Využili jste už někdy obnovu ze zálohy v opravdu kritické situaci?" Když máte zálohu, tak situace není zase tak kritická

vransen
5. 4. 2010 • 9:10

CTRL+C, CTRL+V vám taky přemaže starý soubor novým. U velikosti záloh, které přesahují velikost DVD (Dual layer = 8,9GB) by mě zajímalo, jestli to CTRL+C, CTRL+V vůbec funguje.

Pepa Vybíhal (Pepa Vybíhal)
5. 4. 2010 • 18:59

dropbox ;)

jehoVista
5. 4. 2010 • 1:10

rsync
Jinak ano, vyuzil jsem a zaloha me zachranila

Určitě si přečtěte

Články odjinud