Reklama

Zálohování a ochrana dat

Poruchy hardwaru nebo softwaru, útoky ransomwarem nebo obyčejné neúmyslné odstranění – to vše může způsobit ztrátu velkého množství dat. Zálohování představuje bezpečnostní síť, která zajistí ochranu v situaci, kdy se něco pokazí, a je tedy nedílnou součástí plánování infrastruktury.

Příprava základů: 3–2–1

Obnovení dat v okamžiku, kdy to potřebujete, dokáže zajistit pouze správně vytvořená strategie zálohování. Bez ohledu na to, jestli se tímto problémem teprve začínáte zabývat nebo se snažíte upravit stávající systém, je důležité dodržovat pravidlo zálohování 3-2-1:

Klepněte pro větší obrázek

Mějte alespoň 3 kopie dat

Tyto kopie uchovávejte na 2 různých médiích

Uchovávejte alespoň 1 kopii na jiném, vzdáleném místě
 

Krok 1 – Zálohování zařízení

Ideálním řešením pro zabezpečení vašich dat jsou úložiště NAS od výrobce Synology. NAS (Network Attached Storage) je inteligentní úložné zařízení připojené k domácí nebo kancelářské síti. Do zařízení NAS můžete uložit všechny soubory svých rodinných příslušníků a kolegů – od důležitých dokumentů až po cenné sbírky fotografií, hudby a videa. Pomocí webového prohlížeče nebo mobilních aplikací můžete přes internet k souborům přistupovat a používat různé služby poskytované zařízením NAS.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí aplikace Active Backup for Business můžete průběžně vytvářet kompletní zálohy všech svých souborů, programů a nastavení. V případě problémů snadno obnovíte pouze soubory či složky anebo zreplikujete celé zařízení do nového. Pokud vám stačí pouze ochrana konkrétních složek, využijete aplikaci Synology Drive, která průběžně vytváří zálohy. V případě náhodného nebo úmyslného poškození souborů snadno obnovíte starší verze. Pomocí mobilní aplikace Synology Photos stejně jednoduše zálohujete veškeré fotografie a videa ze svého telefonu s Androidem či Apple iOS.

Krok 2 – Zálohování zařízení NAS do jiného cíle

Když jste nyní centralizovali zálohování svých dat, je důležité přidat další úroveň ochrany. Přestože je zařízení Synology NAS navrženo tak, aby zajišťovalo integritu a bezpečí dat, nedokáže vás ochránit před dopadem přírodní pohromy nebo krádeže.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí nástroje Hyper Backup můžete snadno zálohovat kompletní NAS: nejen soubory, ale i aplikace, jejich databáze a veškerá nastavení. Často měněné soubory lze replikovat každých pět minut pomocí služby Snapshot Replication. Ještě efektivnější a pro řadu případů v důsledku i levnější je záloha do cloudových služeb. Synology podporuje ty nejpoužívanější (Dropbox, Google Drive, OneDrive, Amazon AWS a další), ale nabízí i vlastní a cenově výhodný cloud Synology C2 Storage. Data lze rovnou na straně klienta šifrovat pomocí AES-256. V nástroji USB Copy lze nastavit automatickou zálohu vybraných adresářů ihned po připojení externího disku.

Ochrana před ransomware

Správně nastavená záloha dat vás ochrání i při útoku ransomware, který obvykle zašifruje vaše data a vyžaduje výkupné za jejich dešifrování. Jaký je postup, pokud zjistíte napadení ransomwarem?

  1. Vypněte svůj WiFi adaptér a odpojte svůj síťový kabel

  2. Vyčistěte systém na všech zařízeních v síti, ujistěte se, že jsou bez infekce

  3. Obnovte počítače a data pomocí zálohovacích funkcí Synology

Klepněte pro větší obrázek

Zálohujte data efektivně a bezpečně i vy, vyberte si vhodný NAS na synology.cz

Další článek: Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Témata článku: Reklama, Prezentace klientaRecenze hry GTFO. Napínavá týmová akce v podzemním chaosu

Recenze hry GTFO. Napínavá týmová akce v podzemním chaosu

Když trestanec již nemá co ztratit, třeba vám kývne na nebezpečnou misi ve vesmíru. Po vzoru Vetřelce nabízí GTFO velmi napínavou atmosféru a klíčem k přežití je kooperace.

Vojtěch Matušinský
RecenzeMultiplayer
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost