Zálohovací výzva aneb co je StorSimple

Zálohování řeší každá organizace o jakékoliv velikosti. V souvislosti s tím musí mít zálohovací řešení, skládající se z různých komponent – od hardware až po operátory.

V rámci zálohování je nutné vyřešit primárně jednu záležitost, a sice kam svá data uložíme. Potřebujeme zkrátka storage, nějaké to diskové pole.

Víme tedy první podstatnou záležitost a to, že chceme zálohovat (později je také nutné si uvědomit, že bychom chtěli i obnovovat). Také již víme, že potřebujeme někam, respektive na něco zálohovat. Zbývá nám dořešit, čím budeme zálohovat a tím se myslí jak nástroje softwarového charakteru, tak i nějakou tu lidskou bytost, která se nám o zálohování postará.
Všímáte si, jak nám narůstají nezbytné prostředky? Aby toho nebylo málo, tak si ještě přidáme. Vyřešili jsme zatím pouze část krátkodobého zálohování, ale zcela jistě netoužíme po tom, aby nám naše zálohovaná data blokovala pevné disky – poměrně drahé úložiště. Proto naše zálohy po jisté době měníme v archiv nebo dlouhodobé zálohy. Tento úkon vyžaduje další zdroje v podobě pásek a páskových knihoven a k nim i člověka a software, který se o ně bude starat a obsluhovat je.

Znalejší v tuto chvíli budou namítat, že tuto práci s oběma typy záloh jim je schopen zajistit Data Protection Manager z rodiny System Center. Částečně máte pravdu, ale v tomto článku si odhalíme možnosti, jak zajít ještě dál a vyřešit celou situaci ještě lépe.

Pokud totiž chcete zajistit vysokou dostupnost a schopnost obnovit data i v případě všemožných katastrof, pravděpodobně vám nebude stačit ujištění, že dostupnost storage při povodních je závislá na jeho výšce umístění v racku (a to nemluvím o případech, kdy voda teče ze stropu). Myslíte-li to opravdu vážně, budete potřebovat disaster recovery lokalitu. To nám celé řešení prodražuje enormním způsobem, ale cena je naprosto opodstatněná garancí schopnosti obnovit data v případě lokálních katastrof a výpadků. S touto lokalitou přicházejí další činnosti spojené se zajištěním celkového chodu, ale zejména synchronizace a síťového spojení se záložním datacentrem.

StorSimple je řešením všeho výše zmíněného a v jedné krabici. Představíme si ho blíže.
Jedná se o diskové pole vyráběné kdysi firmou Xyratex, kterou Microsoft koupil zhruba před rokem a půl. Toto diskové pole je zcela klasický kus hardwaru, tak jak jste zvyklí. Bude umístěn do vašeho racku, ve vaší serverovně, tak jako i jiný hardware.

01.png

U dražších diskových polí různých výrobců, jsme zvyklí na pokročilou funkcionalitu, jako je deduplikace, tiering nebo snapshoty. StorSimple nejen nabízí vše výše zmíněné, ale přidává podstatnou výhodou oproti kterémukoliv poli, které jste měli možnost potkat – je plně integrován s Windows Azure.

Jednou ze služeb v rámci Windows Azure je i poskytování storage – diskového úložiště. Nebudu teď zabíhat do architektonických detailů mnoha vrstev. Představte si Azure Storage jako velký disk, kde zaplatíte jen to, co opravdu využíváte. Výhoda, kterou navíc Azure Storage poskytne, je v zajištění dat. Vaše data se vždy v každém datacentru drží v třech aktivních kopiích. Pokud ani to nestačí, je zde Geo replikace do druhého datového centra na stejném kontinentě, kde jsou data rovněž třikrát uložena. Nyní je k dispozici i funkcionalita v preview, kdy do geo replikačního datacentra máte přístup pro čtení.

Než se zděsíte, že StorSimple je pouze nějaká uploadovací krabice, vyvrátím vám to. Jak jsem říkal, je to svou konstrukcí klasické diskové pole. Najdete v něm tedy klasické pevné SAS disky, ale kromě nich i rychlé SSD. Cloud tedy tvoří jakousi třetí vrstvu za SSD a SAS disky.

Zmínil jsem, že pole využívá tiering. Jak to celé funguje? Na počátku prostřednictvím StorSimple vytvoříte LUN, který dáte k dispozici. Soubory nahrané na tento LUN StorSimple nevnímá jako soubory, ale rozdělí je do Storage Bloků. Tyto bloky jsou nejprve zapsány na SSD. StorSimle k nim přistupuje jako k čerstvým datům a očekává s nimi zvýšenou práci. Protože SSD disků nemáme mnoho, vyplatí se tyto data zdeduplikovat, což za vás StorSimple ochotně udělá. S daty se nyní občas pracuje, ale žádné extrémní vytížení to není. StorSimle se tedy rozhodne, že se nejedná o data, která by měla být rychle dostupná, tak aby vyžadovala SSD a přesune je na SAS vrstvu. Zde jsou data k dispozici pro občasné přístupy, ale v momentně, kdy je o ně ztracen zájem, by na klasickém poli jen zabírala místo a bylo by jen na administrátorovi, jestli by byl schopen najít levnější úložiště. StorSimple toto řeší za nás, protože data v takovouto chvíli přesouvá právě na Azure Storage, kde jsou podstatným způsobem levnější. Co je důležitá a klíčová věc je, že ještě než data opustí vaše disky, jsou zašifrována. Do cloudu přicházejí jen šifrované bloky, ke kterým držíte klíče pouze vy. Microsoft po vás klíč nikde nechce. Pokud by nastala i situace, že by byl klíč kompromitován, data jsou rozdělena do bloků po deduplikaci a komprimaci a není možné je poskládat dohromady. Část těchto dat navíc může ještě ležet na vašich discích, takže jakékoliv kompletování nepřipadá v úvahu. Tou nejdůležitější částí je to, že uživatelé i aplikace stále vidí jenom LUN a soubory na něm.

02.png

Protože tento článek začínal zálohováním, ve stejném duchu jej dokončím. StorSimle kromě veškeré zmíněné inteligence nabízí i zálohování na úrovni lokálních Snapshotů, které znáte z klasických polí. Dále jsou zde k dispozici Cloud Snapshoty a Cloud Independent Clony, kdy jsou tyto zálohy umístěny do Azure Storage. Samozřejmostí je nastavení jednotlivých časů pro jednotlivé typy záloh.

V jednom boxu tak získávate nejen inteligentní pole, řešící zálohování, ale i dvě záložní lokality pro vaše data. Díky práci s Cloudovým Tieringem, máte obrovské možnosti práce s velkým množstvím dat. Základní model StorSimple je schopen dosáhnout maximální kapacity 200TB!

Matouš Rokos, Mainstream Technologies

Mainstream Technologies, s.r.o. se specializuje na poskytování vysoce odborných služeb v oblasti informačních technologií. Z pozice systémového integrátora navrhuje a implementuje podniková řešení se zvýšenými nároky na odolnost, bezpečnost a dostupnost. Stojí za první implementací řešení StorSimple v ČR a je aktuálně jedinou společností se zkušenostmi s tímto řešením na našem trhu. Díky bohatým zkušenostem a znalostem podnikového prostředí taktéž poskytuje pokročilé odstraňování potíží a profesionální konzultace.
 

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: V Microsoftu to vřelo: Nokii chtěl jen Ballmer, Gates i Nadella byli proti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,