Zálohovací výzva aneb co je StorSimple

Zálohování řeší každá organizace o jakékoliv velikosti. V souvislosti s tím musí mít zálohovací řešení, skládající se z různých komponent – od hardware až po operátory.
Zálohovací výzva aneb co je StorSimple

V rámci zálohování je nutné vyřešit primárně jednu záležitost, a sice kam svá data uložíme. Potřebujeme zkrátka storage, nějaké to diskové pole.

Víme tedy první podstatnou záležitost a to, že chceme zálohovat (později je také nutné si uvědomit, že bychom chtěli i obnovovat). Také již víme, že potřebujeme někam, respektive na něco zálohovat. Zbývá nám dořešit, čím budeme zálohovat a tím se myslí jak nástroje softwarového charakteru, tak i nějakou tu lidskou bytost, která se nám o zálohování postará.
Všímáte si, jak nám narůstají nezbytné prostředky? Aby toho nebylo málo, tak si ještě přidáme. Vyřešili jsme zatím pouze část krátkodobého zálohování, ale zcela jistě netoužíme po tom, aby nám naše zálohovaná data blokovala pevné disky – poměrně drahé úložiště. Proto naše zálohy po jisté době měníme v archiv nebo dlouhodobé zálohy. Tento úkon vyžaduje další zdroje v podobě pásek a páskových knihoven a k nim i člověka a software, který se o ně bude starat a obsluhovat je.

Znalejší v tuto chvíli budou namítat, že tuto práci s oběma typy záloh jim je schopen zajistit Data Protection Manager z rodiny System Center. Částečně máte pravdu, ale v tomto článku si odhalíme možnosti, jak zajít ještě dál a vyřešit celou situaci ještě lépe.

Pokud totiž chcete zajistit vysokou dostupnost a schopnost obnovit data i v případě všemožných katastrof, pravděpodobně vám nebude stačit ujištění, že dostupnost storage při povodních je závislá na jeho výšce umístění v racku (a to nemluvím o případech, kdy voda teče ze stropu). Myslíte-li to opravdu vážně, budete potřebovat disaster recovery lokalitu. To nám celé řešení prodražuje enormním způsobem, ale cena je naprosto opodstatněná garancí schopnosti obnovit data v případě lokálních katastrof a výpadků. S touto lokalitou přicházejí další činnosti spojené se zajištěním celkového chodu, ale zejména synchronizace a síťového spojení se záložním datacentrem.

StorSimple je řešením všeho výše zmíněného a v jedné krabici. Představíme si ho blíže.
Jedná se o diskové pole vyráběné kdysi firmou Xyratex, kterou Microsoft koupil zhruba před rokem a půl. Toto diskové pole je zcela klasický kus hardwaru, tak jak jste zvyklí. Bude umístěn do vašeho racku, ve vaší serverovně, tak jako i jiný hardware.

Klepněte pro větší obrázek

U dražších diskových polí různých výrobců, jsme zvyklí na pokročilou funkcionalitu, jako je deduplikace, tiering nebo snapshoty. StorSimple nejen nabízí vše výše zmíněné, ale přidává podstatnou výhodou oproti kterémukoliv poli, které jste měli možnost potkat – je plně integrován s Windows Azure.

Jednou ze služeb v rámci Windows Azure je i poskytování storage – diskového úložiště. Nebudu teď zabíhat do architektonických detailů mnoha vrstev. Představte si Azure Storage jako velký disk, kde zaplatíte jen to, co opravdu využíváte. Výhoda, kterou navíc Azure Storage poskytne, je v zajištění dat. Vaše data se vždy v každém datacentru drží v třech aktivních kopiích. Pokud ani to nestačí, je zde Geo replikace do druhého datového centra na stejném kontinentě, kde jsou data rovněž třikrát uložena. Nyní je k dispozici i funkcionalita v preview, kdy do geo replikačního datacentra máte přístup pro čtení.

Než se zděsíte, že StorSimple je pouze nějaká uploadovací krabice, vyvrátím vám to. Jak jsem říkal, je to svou konstrukcí klasické diskové pole. Najdete v něm tedy klasické pevné SAS disky, ale kromě nich i rychlé SSD. Cloud tedy tvoří jakousi třetí vrstvu za SSD a SAS disky.

Zmínil jsem, že pole využívá tiering. Jak to celé funguje? Na počátku prostřednictvím StorSimple vytvoříte LUN, který dáte k dispozici. Soubory nahrané na tento LUN StorSimple nevnímá jako soubory, ale rozdělí je do Storage Bloků. Tyto bloky jsou nejprve zapsány na SSD. StorSimle k nim přistupuje jako k čerstvým datům a očekává s nimi zvýšenou práci. Protože SSD disků nemáme mnoho, vyplatí se tyto data zdeduplikovat, což za vás StorSimple ochotně udělá. S daty se nyní občas pracuje, ale žádné extrémní vytížení to není. StorSimle se tedy rozhodne, že se nejedná o data, která by měla být rychle dostupná, tak aby vyžadovala SSD a přesune je na SAS vrstvu. Zde jsou data k dispozici pro občasné přístupy, ale v momentně, kdy je o ně ztracen zájem, by na klasickém poli jen zabírala místo a bylo by jen na administrátorovi, jestli by byl schopen najít levnější úložiště. StorSimple toto řeší za nás, protože data v takovouto chvíli přesouvá právě na Azure Storage, kde jsou podstatným způsobem levnější. Co je důležitá a klíčová věc je, že ještě než data opustí vaše disky, jsou zašifrována. Do cloudu přicházejí jen šifrované bloky, ke kterým držíte klíče pouze vy. Microsoft po vás klíč nikde nechce. Pokud by nastala i situace, že by byl klíč kompromitován, data jsou rozdělena do bloků po deduplikaci a komprimaci a není možné je poskládat dohromady. Část těchto dat navíc může ještě ležet na vašich discích, takže jakékoliv kompletování nepřipadá v úvahu. Tou nejdůležitější částí je to, že uživatelé i aplikace stále vidí jenom LUN a soubory na něm.

Klepněte pro větší obrázek

Protože tento článek začínal zálohováním, ve stejném duchu jej dokončím. StorSimle kromě veškeré zmíněné inteligence nabízí i zálohování na úrovni lokálních Snapshotů, které znáte z klasických polí. Dále jsou zde k dispozici Cloud Snapshoty a Cloud Independent Clony, kdy jsou tyto zálohy umístěny do Azure Storage. Samozřejmostí je nastavení jednotlivých časů pro jednotlivé typy záloh.

V jednom boxu tak získávate nejen inteligentní pole, řešící zálohování, ale i dvě záložní lokality pro vaše data. Díky práci s Cloudovým Tieringem, máte obrovské možnosti práce s velkým množstvím dat. Základní model StorSimple je schopen dosáhnout maximální kapacity 200TB!

Matouš Rokos, Mainstream Technologies

Mainstream Technologies, s.r.o. se specializuje na poskytování vysoce odborných služeb v oblasti informačních technologií. Z pozice systémového integrátora navrhuje a implementuje podniková řešení se zvýšenými nároky na odolnost, bezpečnost a dostupnost. Stojí za první implementací řešení StorSimple v ČR a je aktuálně jedinou společností se zkušenostmi s tímto řešením na našem trhu. Díky bohatým zkušenostem a znalostem podnikového prostředí taktéž poskytuje pokročilé odstraňování potíží a profesionální konzultace.
 

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: V Microsoftu to vřelo: Nokii chtěl jen Ballmer, Gates i Nadella byli proti

Témata článku: Microsoft, Cloud, Luna, Pole, Azure, Drahé úložiště, Klíčová věc, Podniková část, Storage, My Cloud, Sto, Independent, Síťové spojení, Enormní množství, Výzva, Diskové úložiště, Pokročilá práce, Jimi, Záloha, Klasický cloud, Zvýšený nárok, Ono, Velký disk, Extrémní vytíženíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Testujeme Samsung Galaxy Z Fold4. Není to revoluce, ale spíš odstraňování neduhů třetí generace

Testujeme Samsung Galaxy Z Fold4. Není to revoluce, ale spíš odstraňování neduhů třetí generace

** Do redakce nám dorazil skládací Galaxy Z Fold4 ** Změn není tolik, ale zato jsou smysluplné ** Telefon nám dorazil v šedozelené barevné kombinaci

Martin Chroust
Skládací konstrukcePreview
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Skoro dva roky se AMD vyhýbalo prodeji dostupného procesoru s nejmodernější architekturou. Ryzen 5 5500 je odpovědí na pestrou nabídku Intelu v nižším segmentu procesorového trhu.

Jan Pánek
ProcesoryTestyAMD
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru