Žaloba Mironetu: dotazy pro Roberta Novotného

Živě.cz se podařilo získat kopii žaloby, kterou podala firma Mironet na Microsoft ČR. Ač jsme se zavázali k jejímu nezveřejnění, můžeme dosvědčit, že řada informací, které zazní v následujícím rozhovoru, je její součástí.
Žaloba Mironetu: dotazy pro Roberta Novotného
O žalobě Mironetu jsme již informovali ve včerejším článku. Dříve, než jsme se pustíme do konkrétních bodů týkajících se žaloby, bude vhodnější, když si trochu osvětlíme vztah Mironetu k Linuxu a Windows…

Živě: Kolik procent u vás nyní prodaných počítačů je instalováno s operačním systémem Linux?

Robert Novotný: Ke každému klientskému počítači MIRONET je dodáváno CD s automatickou instalací OS LINUX na sekundární disk, který je určen zejména pro studijní účely. Vedle toho provádíme instalaci LINUXu na míru za poplatek a toto řešení si letos v prvním čtvrtletí zvolila 3 % zákazníků. U serverů je situace jiná. Za první čtvrtletí bylo dodáno 87 % serverů MIRONET s placenou instalací operačního systému LINUX (instalace na míru), zbývajících 13 % připadá na Windows NT, Windows 2000, Novell a servery bez OS.

Živě: Přicházejí uživatelé častěji rozhodnuti koupit počítač s Linuxem, nebo se vám více daří je přesvědčit z Windows na Linux? Přesvědčujete i opačným směrem (z Linuxu na Windows)?

Robert Novotný: Základním principem nabídky zboží od firmy MIRONET je absolutní svoboda zákazníka. Běžnému zákazníkovi prodejce MIRONETu nejspíše doporučí (nikoli vnutí) Windows 98, kancelářský balík od Software 602 a instalaci LINUXu na sekundární disk pro studijní účely. Rozhodně MIRONET není firma, která by zbrojila proti Microsoftu.

Reklamní kampaň Pouze legální operační systém Microsoft Windows…
Živě: Microsoft měl takových reklamních kampaní, jako právě ta, kterou kritizujete, více, jedna z nich třeba nastartovala akci Linux zdarma a legálně. Proč byla vybrána právě tato kampaň?

Robert Novotný: Připravovali jsme žalobu již delší dobu. Tato žaloba směřovala na zjištění informace o pozadí kampaně "Víme víc, než si myslíte", která byla prezentována pod hlavičkou BSA. Údaje získalo sdružení Zastudena.cz přes zveřejněný formulář, a tyto nám předalo. Reklama s větou "Pouze legální operační systém Microsoft Windows Vám dává možnost plně využívat počítač k práci nebo ke hrám bez rizika právního postihu." a s vyobrazením samolepky s názvem produktu Microsoftu "Ochranný Certifikát pravosti na Vašem novém počítači" byla do žaloby přidána následně jako její další bod, protože i tato dle mého názoru též uvádí spotřebitele v omyl.

Živě: Jakým směrem povedete argumentaci - bude to obhajoba Linuxu nebo prokazování ušlých zisků z prodeje počítačů vybavených Linuxem? Zda to tedy povedete v obecné, nebo v profiremní rovině.

Robert Novotný: Přestože v řadách MIRONETu jsou odborníci na produkty a systémy firmy Microsoft s nejvyššími odbornými certifikáty, je přeci jen MIRONET více známý jako odborník na LINUX. Navíc se na LINUX zaměřujeme, protože v něm vidíme budoucnost. Škoda nám však vznikla nejen v oblasti služeb, ale navíc nám škodu může způsobit i fakt, že zákazník, který si pořídí počítač MIRONET s LINUXem, nenalezne na něm samolepku s názvem produktu Microsoftu nazývaný v reklamě jako "Ochranný Certifikát pravosti na Vašem novém počítači" a tím může ztratit důvěru k počítačům značky MIRONET. Někomu to může připadat přitažené za vlasy, ale někteří zákazníci si skutečně počítač značky MIRONET právě z tohoto důvodu dokonce odmítli převzít.

Živě: Jaký vliv má to, že Microsoft kritizovanou kampaň již stáhl po prvních dohadech ohledně správného výkladu?

Robert Novotný: Dle mého názoru netrvala tato reklamní kampaň kratší dobu než jiné obdobné kampaně. Hlavním naším záměrem je definitivní ukončení kampaní obdobných s videokazetou nebo kampaním zamlžující skutečnost o existenci plnohodnotných alternativ k běžnému komerčnímu softwaru.

Akce BSA
Živě: Kde v kampani Víme víc, než si myslíte vidíte snahu o omezení nástupu systému Linux a zvýšení prodeje produktů Microsoftu?

Robert Novotný: Například na konci kazety s fiktivním zásahem se objeví věta ve smyslu chcete-li si pořídit software, volejte linku .... Na této lince se pak zákazník na dotaz, jak si má zlegalizovat operační systém na svém počítači dozví, že si má koupit Windows a Office u svého nejbližšího prodejce výpočetní techniky. Domnívám se, že existuje více způsobů legalizace software a takováto tvrzení (navíc v kontextu kazety, která ukazuje, jaké je tu "druhé" řešení) jsou způsobilé poškodit distributory OS LINUX.

Živě: Co je tak podstatného na tom, zda je BSA v České republice registrována či nikoli?

Robert Novotný: Podstatné to je jistě například v případě, kdy se policie snaží dohledat někoho, kdo je zodpovědný za kazetu BSA s fiktivním policejním zásahem. Podstatné to může být i v případě, kdy někdo používá logo BSA.

Živě: Budete dokazovat, že je akce BSA čistě jen záležitostí Microsoftu ČR a jiné firmy sdružené v BSA o ní nevěděly nebo s ní nesouhlasily?

Robert Novotný: Pokusíme se dokázat, že kampaně v ČR pod hlavičkou BSA vznikají na marketingovém oddělení českého Microsoftu. Zda byly získány nějaké jiné společnosti, které se k té které akci následně upsaly - já takové neznám, nechci o tom spekulovat a vůbec to nepovažuji za podstatné. Navíc protože BSA nemá v ČR právní subjektivitu, dohledali jsme seznam členů BSA v zahraničí - některé společnosti jsou ochotny vydat písemné prohlášení, že o kampani "Víme víc, než si myslíte" neměly tušení.

Živě: Kdy odhadujete, že by mohlo dojít k rozsudku?

Robert Novotný: Protože je nutné například počítat s tím, že se Microsoft proti případnému nepříznivému rozsudku může odvolat, jedná se minimálně o několik měsíců.

Pochybuji ovšem o tom, že by se Microsoft před konečným rozhodnutím soudu pouštěl do nějakých obdobných kampaní a zamezení takového chování je i hlavním cílem podané naší žaloby.

Za Živě.cz se ptal Tomáš Holčík (připravujeme podobný rozhovor i s představiteli Microsoftu)

Diskuze (33) Další článek: Tak, a je po ComNetu!

Témata článku: Microsoft, Linux, Reklamní systém, Reklamní balík, Opačný směr, Mir, Dotaz, Žaloba, Mironet, Robert


Určitě si přečtěte

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch