Žaloba Mironetu: dotazy pro Jiřího Deváta

Po dotazech a odpovědích Roberta Novotného tu jsou odpovědi od zástupce žalované strany, Jiřího Deváta, ředitele Microsoft ČR.
Žaloba Mironetu: dotazy pro Jiřího Deváta
Živě.cz: Získali jste již text žaloby? Jaký je na ni váš názor?

Jiří Devát: Oficiálně jsme text žaloby dosud neobdrželi. Nemohu ji proto komentovat. Chci pouze věřit, že Mironet k tomuto kroku vedla opravdová péče o zákazníka a starost o etické podnikání. Nezbývá mi než věřit, že se stejnou péčí se bude zajímat o to, zda i jejich podnikání je založeno na etice. V každém případě vás ujišťuji, že vedení Microsoftu podnikne kroky vedoucí k očištění dobrého jména společnosti.

Reklama v tisku „Pouze legální operační systém…“

Živě.cz: Bude Microsoft pokračovat v kampaních v tomto duchu nebo na základě existence žaloby upraví strategii, aby nemohlo docházet ke sporným výkladům?

Jiří Devát: Zmíněnou reklamní kampaní jsme bojovali proti prakticky neklesajícímu počtu případů softwarové kriminality v České republice – a tento problém se zdaleka netýká jenom Microsoftu. Naší jedinou snahou bylo vysvětlit veřejnosti, jaký je rozdíl v používání legálního a nelegálního produktu Microsoft Windows. Neměli jsme rozhodně v úmyslu srovnávat jej s jinými konkurenčními produkty a ani reklamní text se o nich nezmiňoval. Vzhledem k tomu, že se objevily hlasy, jež upozorňovaly na možnost dvojího výkladu této věty, reklamní kampaň jsme ihned ukončili.

Kampaň byla ukončena a nebudeme v ní v této podobě pokračovat. Jakou zvolíme dále strategii boje proti této - bohužel - velmi rozšířené trestné činnosti, zatím neprozradím. Jisté však je, že v zemi, kde ani téměř jedenáct let po politických a hospodářských změnách nevzrostlo příliš právní vědomí, si poškozované firmy nevystačí s pouhou osvětou. I když v její význam stále věřím a bude nadále součástí našich aktivit.

Živě.cz: Je tento typ reklamy výhradně českou záležitostí, nebo je realizována i v jiných státech? Pokud je i v zahraničí, byly již řešeny podobné právní spory?

Jiří Devát: Česká pobočka, stejně jako všechny další kanceláře Microsoftu po celém světě, konzultuje své kroky s vedením: v našem případě hlavně s regionálním ředitelstvím pro střední a východní Evropu se sídlem v Mnichově. Přinese-li v některé zemi reklamní kampaň dobré výsledky, nasadí se i v dalších státech. Stává se však, že stejná kampaň mívá v jednotlivých regionech rozdílný ohlas. O žádných obdobných sporech ve světě nevím, ale jako globální firma se jistě setkáváme v různých zemích s rozdílnými názory na vedení konkurenčního boje, který mohou zejména firmy se slabším postavením na trhu vnímat jako neadekvátní.

Kauza BSA

Živě.cz: Jakou roli sehrál Microsoft ČR v přípravě akcí BSA „Víme víc, než si myslíte“ s rozesílanou videokazetou?

Jiří Devát: Business Software Alliance je mezinárodní organizace a její postupy jsou shodné nebo podobné ve všech zemích, kde působí. Při skladbě aktivit se ovšem bere ohled na místní podmínky: jak vysoké procento nelegálního softwaru se v zemi nachází apod. Microsoft je jedním z členů BSA, kteří vládnou zcela rovnými právy i povinnostmi. Podílel se tedy na přípravě této akce stejně jako jiné softwarové firmy sdružené v alianci.

Živě.cz: Vznikají kampaně pod hlavičkou BSA v ČR na marketingovém oddělení českého Microsoftu?

Jiří Devát: Nevznikají. BSA je založena na kolektivním rozhodování a každý nápad (které vznikají v hlavách lidí, ne v odděleních) vyžaduje přijetí a podporu všech jeho členů.

Živě.cz: Do jaké míry je Microsoft ČR odpovědný za akce BSA v naší republice?

Jiří Devát: Zvedne-li při schvalování nějaké akce zástupce člena BSA ruku, neboli jinými slovy: souhlasí-li s ní, pak přebírá na sebe i díl odpovědnosti s akcí spojenou.

Živě.cz: Běžela kampaň „Víme víc, než si myslíte“ i v jiných státech než v České republice?

Jiří Devát: Ano, běžela a v mnohých měla velmi pozitivní dopad na softwarovou kriminalitu. Procento nelegálních instalací např. v zemích jako Polsko či Maďarsko významně pokleslo.

Živě.cz: Věděly všechny společnosti zúčastněné v BSA o akci „Víme víc, než si myslíte“ v České republice?

Jiří Devát: Všichni členové BSA působící v České republice o ní samozřejmě věděli a hlasovali pro ni.

Živě.cz: Jakým způsobem probíhá organizace akcí BSA v České republice? Řada místních zastoupení firem aktivních dle BSA v České republice do rozhodování BSA podle svých slov nezasahuje.

Jiří Devát: Jak jsem již jednou zmínil, akce BSA v České republice vyžadují souhlas všech členů aktivních v dané zemi. Rozhodování se tedy účastní každý člen aliance, pak už jen záleží na aktivitě jednotlivých zástupců při její přípravě.

Za Živě.cz se ptal Tomáš Holčík

Diskuze (56) Další článek: VIA KT133A čipset má další chybu

Témata článku: Microsoft, Jednotlivý člen, Právní zastoupení, Místní zastoupení, Mironet, Rozdílný názor, Jiří, DEVA, Mir, Konkurenční spor, Rozdílný svět, Žaloba, Stejná strategie, Dotaz, Podobný krok, Reklamní kampaň, Česká republika


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF