Zalman Theatre 6 – Sluchátka pro šest uší

Skutečný pocit prostorového zvuku je na sluchátkách velmi obtížně realizovatelný, s dvojicí reproduktorů to prostě ani s řadou úprav zvuku nikdy nezní úplně přesvědčivě. Sluchátka Zalman Theatre 6 na to jdou ale důkladně – do každého ze sluchátek totiž integrují hned tři samostatné reproduktory.
Domácí kino s šesti reproduktory je každopádně bezva, problémem nicméně je, když nechcete při pouštění filmů nikoho rušit. Připojením na běžná sluchátka sice své okolí rušit nijak nebudete, dostanete ale jen obyčejný stereo zvuk. Prostě pocit prostoru bude ten tam. Řešením, které je ale pravda především určené pro sledování DVD na počítači, jsou sluchátka Zalman Theatre 6.

Firmu Zalman není třeba těm, kdo si ladí počítač, jistě nijak představovat. Zalman je výrobcem špičkových chladičů, který se specializuje na tiché chladiče. K jejím nedávným kouskům patří například kryt počítače, kde stěny krytu slouží jako velké pasivní chladiče pro procesor a grafickou kartu. V celém počítači tak nemusí být jediný větrák. Zpět ale ke sluchátkům.

To tu ještě nebylo

Sluchátky vstupuje Zalman na novou půdu a kvůli velké konkurenci se snaží přijít s něčím novým. Theatre 6 jsou tak skutečně značně netradičním řešením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejná sluchátka třikrát jinak, od rozložené po složenou formu. No neřekněte, není prostřední varianta pěkný Walker ze Star Wars?

Konstrukce sluchátek s vytaženými ovály dopředu a dozadu naznačuje, že bude v nich něco víc. V každé sluchátkové mušli jsou totiž tři reproduktory. Mimo běžného pro levý či pravý kanál (hraje přední kanály) tu je i jeden pro zadní efektový a jeden z páru středových reproduktorů. Mušle jsou spojeny mostem se dvěma klouby, takže jsou sluchátka slušně složitelná. Na druhou stranu mohou připomínat při postavení na stůl třeba robota z Hvězdných válek.

Trojitá sluchátka

Klepněte pro větší obrázek Jedna sluchátka a tři pozlacené sluchátkové konektory. Jsou barevně odlišené a mají i popisky.

Protože sluchátka obsahují plnou výbavu reproduktorů, plný je i počet připojovaných konektorů. Sluchátka se tedy připojují hned rovnou třemi sluchátkovými konektory – přední, zadní a střed se subwooferem (mohou tedy fungovat i jako obyčejná sluchátka připojená jen jedním kabelem ze tří). Ke cti jim sluší, že samotný třímetrový přívodní kabel není nijak zvlášť tlustý a odpovídá běžným sluchátkovým přívodům. Kabel vede jen do levé mušle, pravá je připojena vodiči v mostu mezi mušlemi. Připojit jej tedy můžete v podstatě jen k 5.1 zvukové kartě v počítači. Připojení k 5.1 zesilovači nebo DVD přehrávači se zabudovaným dekodérem je možné přes redukce mezi cinch a sluchátkovým konektorem. Je to ale pracné s horší regulací hlasitosti, a není to tak jednoduché jako obyčejné připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek Ačkoli sluchátka působí exoticky, na hlavě drží velmi dobře. Polstrované jsou okraje mušlí i vršek spojovacího mostu.

Samotná sluchátka, ačkoli jsou poměrně rozměrná a skládatelná, na hlavě překvapivě dobře drží. Nikde nic netlačí, necítíte ani nijak zvlášť váhu sluchátek. To je velmi důležité, protože se pochopitelně předpokládá, že budete mít sluchátka celou dobu při sledování filmu na hlavě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Několik detailů sluchátek, všimněte si, že vytažené reproduktory ústí stále do jednoho výstupního otvoru, který tak je příjemně uzavřený a dobře vypolstrovaný.

Zvuk je všude okolo

Co je asi nejdůležitější, jsou poznatky při poslechu 5.1 zvuku. Nevýhodou, která je vlastní všem sluchátkům, je nemožnost otočit hlavu za zvukem. Pokud prostě otočíte hlavu za přilétající helikoptérou, otočí se s vámi i celá zvuková scéna, v případě tradičních reproduktorů máte v tomto rozhodně volnější pohyb.

Druhou nevýhodou všech sluchátek, je chybějící subwoofer. Samozřejmě dřevěný subwoofer bych si na ucho nepověsil, logicky jsou ale možnosti sluchátek menší. Zalman Theatre 6 udávají minimální frekvenci zvuku 50 Hz, to je sice nízká, ale ne nejnižší frekvence. Basy tak nejsou nějak zvlášť hutné. Kanál pro subwoofer je v podstatě eliminován – když pustíte běžný zvuk s basy jen do kanálu pro subwoofer, nic neslyšíte.

Kvůli provedení sluchátek není rozložení střed, přední a zadní reproduktory úplně přesné. Pár reproduktorů, které svorně hrají středový kanál, je umístěn v přední části a tak středy zaznívají zepředu. Přední levý a pravý kanál je přitom přímo naproti uším a tak je slyšet jakoby z boků. Zadní efektové reproduktory jsou posunuty dozadu a svou roli plní poměrně slušně.

Při sledování filmů oceníte zejména příjemné rozložení zvuku jakoby ze všech stran. Lokalizace v prostoru je horší než u plné sestavy reproduktorů, zvuky na pozadí jsou ale dobře rozprostřeny v prostoru a nemáte pocit očesaného stereo zvuku. Nicméně reproduktory pro středy a zadní efekty nemají stejné rozměry a výkon jako hlavní pro levý a pravý přední kanál, takže mají i slyšitelně méně basů a spíše hrají vyšší středy.

Vzhledem ke své ceně na úrovni 2400 Kč hrají sluchátka velmi slušně. Není to prostě extratřída, ale že bych je kvůli zvuku nedoporučil, to bych také netvrdil. Každopádně ve srovnání s běžnými stereo sluchátky nelze podání prostoru nic vytknout.

Dobré, ne nejlepší

Pokud sledujete DVD filmy nebo DivX s AC3 zvukem na počítači, lze tato sluchátka rozhodně doporučit. Při připojení ke stolnímu DVD přehrávači se připravte minimálně na investici do redukcí a také horší přepojování mezi reproduktory a sluchátky. Na druhou stranu, pokud máte kvalitní stereo sluchátka, nemusíte je hned házet do koše. Prostorový efekt u sluchátek Zalman Theatre 6 je sice slyšitelný a stojí za poslechnutí, kvalitní stereo sluchátka ale mají rozhodně stále co říci.

Klepněte pro větší obrázek Zapůjčil: TNTrade
Cena: 2439 Kč včetně DPH
Parametry viz prospekt vlevo.

Diskuze (68) Další článek: Kumulativní záplata pro Internet Explorer

Témata článku: Sluchátka, Sestavy, Helikoptéra, Sluchátko, Sluchátka k počítači, Levá strana, Subwoofery, Celý kryt, Varianta, Most, Zvuk, Zvukový kanál, Netradiční pár, Zalman, Subwoofer, Celý film, Kvalitní kousek, Sluchátka za uši, Cinch, Sluch, Přední strana, Theatre, Stereo, Nejnižší frekvence, Walker


Určitě si přečtěte

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku