Základy Adobe Photoshopu, část 8.

Automatizace úloh, filtry a práce se soubory, to jsou hlavní témata dnešní části našeho seriálu o Photoshopu. Nejen, že díky nim ušetříte nějaký ten čas, ale také můžete své obrázky upravovat zcela novými způsoby.

Akce

Čas od času se objeví potřeba zpracovat ve Photoshopu třeba i několik desítek až stovek obrazových souborů zcela stejným způsobem. Zatímco do verze 4.0 bylo nutné v podstatě brát každý soubor po jednom (anebo využít nějaký externí program), verze 5.0 přinesla úžasnou novinku, totiž tzv. "Akce" (Actions), které dokáží ušetřit mnoho cenného času. S jejich pomocí lze jednoduše zautomatizovat většinu často opakovaných úkonů.

Akce mají svou samostatnou paletku (záložku), která slouží k nahrávání, přehrávání, úpravám a odstraňování jednotlivých akcí. Tato paleta také umožňuje ukládat a načítat soubory akcí. Ale co jsou to vlastně tyhle "akce"? V podstatě jde o něco velmi podobného starým známým makrům, které zná většina z nás například z kancelářského balíku MS Office.

V praktickém příkladu budeme tvořit akci, která za nás celou plochu obrázku vylinkuje 1px širokou horizontální černou čarou s rozestupem 1px.

Ze všeho nejdříve si musíme vytvořit vzorek o výšce 2px a šířce 1px - jeden pixel bílý a jeden černý. To uděláme následovně:

1. Vytvoříme nový obrázek (CTRL+N) o velikosti 256px na 256px. Pomocí nástroje lupa (nebo klávesové zkratky CTRL++) si přiblížíme obrázek na maximální zvětšení.

2. Vytvoříme novou vrstvu (Shift+Ctrl+N) a nakreslíme (tužkou o tloušťce 1px) na ni pod sebe dva pixely - černý a bílý. Podržíme klávesu CTRL a levým tlačítkem myši na ni klikneme v paletce Vrstvy.

3. V menu Úpravy vybereme položku Definovat vzorek a vzorek si nějak pojmenujeme, např. "Linka_1px". Tento vzorek se uloží v adresáři Photoshopu a lze ho potom kdykoliv znovu použít.

Tak to bychom měli vzorek. Nyní přistoupíme k definici samotné akce. Pro přehlednost ji začneme tvořit v novém obrázku - ten dosavadní tedy bez ukládání, které je zbytečné, zavřeme pomocí CTRL+Alt+W.

1. Opět vytvoříme nový obrázek (CTRL+N), třebas o velikosti 256px na 256px.

2. V paletce Akce zavřeme nabídku "Výchozí akce" (tam je už předem nadefinováno několik základních akcí) a vytvoříme novou sadu akcí (ikonka složky nadepsaná "Vytvořit novou sadu"). Pojmenujeme ji například "Vlastní akce". Ve stejné paletce klikneme na druhé tlačítko zprava (Vytvořit novou akci), a tak vytvoříme novou akci. Pojmenujeme ji například "Linkování_1px". Jakmile stiskneme ENTER nebo klikneme na tlačítko "Nahrát", spustí se nahrávání a každý úkon, který provedeme je od tohoto okamžiku zaznamenán jako součást akce.

3. Stiskneme klávesu D - tím nastavíme standardní barvy černá v popředí, bílá v pozadí. Z paletce vrstev se přepneme do přehledu kanálů a vytvoříme kanál nový (podobně jako se tvoří nová vrstva). Pomocí CTRL+A označíme celou plochu obrázku. Zvolíme menu Úpravy - Vyplnit a vybereme vzorek Linka_1px (podle toho jak jsme jej pojmenovali). Držíme CTRL a klikneme levým tlačítkem myši na aktuální kanál v přehledu kanálů.

4. Přepneme se do přehledu vrstev, vytvoříme novou vrstvu (Shift+Ctrl+N) a pomocí nástroje Plechovka barvy ji vyplníme aktuální barvou - což by měla být černá. Stiskneme CTRL+D čímž odznačíme obrázek a průhlednost vrstvy nastavíme na 50%.

5. Klikneme na tlačítko Zastavit nahrávání/přehrávání. Akce je hotova.

Pro vyzkoušení zda všechno funguje tak jak má můžeme otevřít jakýkoliv obrázek, v přehledu akcí vybrat akci "Linkovani_1px" a spustit ji. Photoshop by měl nad otevřeným obrázkem automaticky vytvořit novou vrstvu s černými horizontálními čárami s rozestupem 1px. Tuto vrstvu je dobré dále upravit podle světlosti obrázku pod ní - vyzkoušet různé prolínání vrstev (měkké světlo/tvrdé světlo) nebo různou průhlednost. Občas je také dobré tuto vrstvu pomocí CTRL+I invertovat, takže čáry pak budou bílé a obrázek bude vypadat světleji. Takhle nějak může vypadat výsledek:

TIP: Pokud nahráváte akci, která je relativně závislá na velikosti obrázku, změňte jednotky pravítek na procenta.

Samozřejmě, že pomocí této techniky lze velmi snadno tvořit nejrůznější druhy akcí, mnohem jednodušší, ale i mnohem složitější. V každém případě ale, a to je nejdůležitější, šetří drahocenný čas.

Práce se soubory

Pokud chcete aplikovat jednu a tu samou akci na větší množství souborů (například z digitálního fotoaparátu či skeneru), zvolte v nabídce Soubor volbu Automaticky a Dávka. Objeví se okno s rozsáhlými možnostmi nastavení - nejdůležitější je vybrat akci, která se má aplikovat (úplně nahoře pod nadpisem "Spustit") a následně také zvolit zdroj a cíl zpracování. Akce také představují základ pro malé prográmky zvané "droplety", což je v podstatě jednoduchá aplikace automaticky zpracovávající požadované soubory podle zvoleného zadání. Droplet vytvoříte výběrem nabídky Soubor - Automaticky - Vytvořit droplet.

Automatické zpracování souborů ve Photoshopu verze 7.0 však sahá ještě dál. Ve stejné nabídce (Soubor - Automaticky) nalezneme také volby Fotogalerie pro web, Stránka miniatur a další. Konkrétně tyto dvě slouží k automatické tvorbě webové stránky nebo dokumentu, kdy zdrojem je složka s více obrázky a na stránce/v dokumentu se objeví pouze jejich zmenšené náhledy. To samozřejmě opět šetří spoustu času, zejména tehdy chcete-li snadno a rychle připravit třebas fotky z dovolené k publikování na internetu.

Rychlé třídění a navigace mezi soubory je v současné době jeden z klíčových momentů každého programu. Proto také přišla sedmá verze Photoshopu s novinkou zvanou Prohlížeč souborů, což je v podstatě zjednodušený Průzkumník. Nalezneme ho obvykle v pravém horním rohu.

TIP: Chcete-li otevřít ve Photoshopu najednou více souborů z jedné složky, stačí zvolit Soubor - Otevřít, v dialogovém okně pak kliknout na počáteční soubor, stisknout a držet klávesu SHIFT a pomocí šipek označit další požadované soubory.

Filtry

Ačkoliv se to může zdát zvláštní, filtry jsou jednou z nejstarších součástí Photoshopu. Představují vlastně takové malé, relativně nezávislé prográmky, které dokáží s vašimi obrázky dělat různé více či méně kouzelné efekty. Už v samotném Photoshopu 7.0 je jich několik desítek, další lze navíc stáhnout na internetu nebo najít na různých CD. Mohou sloužit k nejrůznějším účelům - vytvářet různé 3D efekty, zvláštní vzhled písma, světelné efekty a podobně. Často se filtry používají také k vytváření textur.

Už jsem řekl, že Photoshop nabízí mnoho desítek různých filtrů rozdělených do několika kategorií. Asi nejoblíbenějším a zároveň nejvyužívanějším "základním" efektem je Gaussovské rozostření, které naleznete v nabídce Filtry - Rozostření. Filtry lze aplikovat nejen na vrstvy, ale také na jednotlivé kanály (tj. například na jednu barevnou složku). Protože filtry provádějí s obrázkem často velice složité operace, nemění se dynamicky se změnou obrázku (vrstvy, kanálu) tak jako Volby prolnutí. Někdy to může být dokonce nežádoucí, jindy by to bylo neúnosné z hlediska hardwarových nároků. Na jednu vrstvu/kanál lze samozřejmě postupně aplikovat několik různých efektů. Některé efekty jsou však závislé na barevném režimu obrázku či výplni konkrétní vrstvy.

Mezi speciální filtry patří filtry Zkapalnit, Oddělit a Vytvořit vzorek, které představují jakési pokročilé možnosti "filtrování" obrázků.


Efekt zkapalnění

Filtry samozřejmě nemusíte používat na celou plochu obrázku, ale i třeba pouze na malou část vybranou nástrojem Výběr. Používání filtrů na velké obrazy může trvat dost dlouho i na dnešních nejrychlejších počítačích, takže je někdy dobré je "odzkoušet" právě na malé části obrázku.

Příští díl seriálu bude pojednávat o nástrojích pro web, tedy zejména o programu ImageReady.

Diskuze (1) Další článek: Chyba v DivX 5.0.3

Témata článku: Adobe, Adobe Photoshop, Zjednodušený příklad, Nový obrázek, Jednotlivé fotky, Nejrůznější nástroje, Černá verze, Shift, Nejrůznější kanály, Barevný efekt, Photos, Obrázek, Černá barva, Světelné zdroje, Nová akce, Klíčový moment, Základ, Různá dávka, Nova, Pravítka, Photoshop, Efekt, Zvolená složka, Stejný soubor, Dobrá barva


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí