Základy Adobe Photoshopu, část 7.

Jedním z posledních nástrojů, o kterých v tomto seriálu nepadla zatím podrobnější zmínka je nástroj Text. A to je také důvod, proč jej dnes řečeno lékařskou terminologií "tak trochu rozpitváme". Na své si určitě přijdou jak začátečníci, tak i někteří pokročilí uživatelé.
Základní funkci nástroje Text zřejmě netřeba blíže popisovat. Prostě vkládání textu. Od minulých verzí ale doznala šestá respektive sedmá verze Photoshopu v tomto ohledu značných změn a především vylepšení. Text je konečně prezentován jako plně samostatná vrstva, kterou lze přímo upravovat. A ač se jedná o vrstvu do jisté míry speciální (vektorovou), lze na ni aplikovat Volby prolnutí, volit různé režimy prolnutí, apod.

Běžně se tento nástroj používá prostě tak, že jej zvolíte v Liště nástrojů a posléze kliknete někam do obrázku (kurzor myší se mění na klasický textový I kurzor ohraničený tečkovanou čarou). Změní se paletka Voleb nástrojů, vytvoří se automaticky nová textová vrstva a v obrázku se objeví blikající kurzor. Nyní je možné psát.

V paletce voleb nástrojů lze volit font, typ písma, velikost a vyhlazení, dále také zarovnání a barvu. To však není zdaleka vše, s čím lze ve Photoshopu ve spojitosti s textem pracovat. Mnohé další volby nalezneme v paletce Znaky a odstavec, kterou lze zapnout ve volbách nástroje (ikonka ).

Nalezneme tam dvě záložky - Znaky a Odstavec. První záložka umožňuje takřka neomezenou práci se znaky, lze definovat jak velikost, tak i jejich rozestup, rozestup řádků i měřítko znaků. Obrovskou výhodou je, že lze pracovat s každým znakem textu samostatně, což dává tvorbě nápisů ve Photoshopu takříkajíc "nové rozměry". Záložka Odstavec pak nabízí možnosti zarovnání a odsazení odstavců. Při běžném použití to příliš nevyužijeme, úplný rozsah těchto možnosti využijeme teprve tehdy, když použijeme nástroj text poněkud jiným způsobem. Opět jej zvolíme v panelu nástrojů, ale tentokrát do obrázku pouze jednou neklikneme, nýbrž klikneme (levým tlačítkem samozřejmě), držíme a táhneme. Vytvoříme tak nikoliv jediný řádek, nýbrž celý odstavec. V něm pak lze ovlivňovat také dělení slov a další volby. K těm se dostaneme kliknutím na černou šipku v rohu záložky Odstavec. Velikost odstavce lze různě měnit pomocí čtverečků v rozích a uprostřed hraničního obdélníku a text se automaticky přizpůsobí. Stejnětak je možné díky jasnému ohraničení celým odstavcem snadno rotovat.

Jakmile vytvoříte řádek nebo odstavec textu, kliknutím pravého tlačítka získáte přístup například ke Kontrole pravopisu nebo k Hledání a nahrazování textu, což se hodí zejména při editaci rozsáhlejších oblastí. Ať již kliknutím pravého tlačítka nebo kliknutím na ikonku ve liště voleb nástroje můžete volit různé zakřivení textu. S textovou vrstvou lze pracovat, až na aplikování filtrů, téměř stejně jako s běžnou vrstvou. Kupříkladu ji lze různě deformovat skrze volbu v hlavním kontextovém menu Obraz - Transformovat. Na nejběžnější transformace (otáčení, změna měřítka, apod.) lze dosáhnout také přes klávesovou zkratku CTRL+T.

Textová vrstva je, jak jsem již říkal, vektor. Proto na ní nelze aplikovat filtry. Jde to teprve tehdy, když textovou vrstvu zrastrujete. To můžete provést jednak tímto způsobem: volbou nástroje text, následným kliknutím pravého tlačítka na text v obrázku a vybráním volby Rastrovat text, nebo za druhé kliknutím pravého tlačítka na textovou vrstvu v paletce vrstvy a opět vybráním volby Rastrovat vrstvu. První způsob navíc odkryje další možnosti práce s textem, totiž kupříkladu vytvoření pracovní cesty či převod na tvary. Když potom zvolíte nástroj přímý výběr, je možné si s písmenky hrát skutečně neomezeným způsobem, jak ostatně můžete vidět na obrázku.

Ti bystřejší z vás si jistě povšimli, že nástroj text má v panelu nástrojů v dolním pravém rohu malou šipečku, která značí, že se pod ikonkou skrývají ještě další nástroje. Prvním z nich je svislý text. V podstatě se jedná o totožný nástroj, jediný rozdíl spočívá v tom, že znaky nepíšete od leva do prava nýbrž od shora dolů. Přepínání této volby je jednoduše dostupné také v panelu voleb nástroje přes ikonku. Dalšími nástroji jsou vodorovná textová maska a svislá textová maska. Opět se nejedná o nic jiného než o nástroj text, který ovšem místo tvarů vykouzlí na obrazovce výběr přesně ve tvaru napsaného a upraveného textu. o se hodí zejména při práci s fotografiemi. Tento výběr lze ale samozřejmě vytvořit i jinak - kupříkladu držením klávesy CTRL a kliknutím levého tlačítka na požadovanou textovou vrstvu v paletce Vrstvy.

Česká verze Photoshopu samozřejmě plně podporuje všechny zvláštnosti českého jazyka včetně interpunkce. Horší už je to ovšem s verzí anglickou - zacházení s háčky a čárkami je zde velice neohrabané, a proto lze každému, kdo bude někdy pracovat s českými texty skutečně doporučit verzi českou.

Příští díl našeho seriálu věnujeme hlavně filtrům, nahrávání vlastních akcí a práci se soubory.

Diskuze (5) Další článek: DDR2 paměti odloženy o další rok

Témata článku: Adobe, Adobe Photoshop, Znak, Textová vrstva, Celý odstavec, Jasná volba, Běžný převod, Pravé tlačítko, Hraniční kontrola, Základ, Jediný způsob, Nástroj, Různé znaky, Levý panel, Photos, Interpunkce


Určitě si přečtěte

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 144


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny