Základy Adobe Photoshopu, část 5.

Dnešním tématem jsou poslední čtyři nástroje - poznámky, lupa, kapátko a ručička, přizpůsobování Photoshopu obrazu svému a také se podíváme na některé pokročilejší funkce. Věřím, že i v této kapitole se začínající uživatelé naučí o něco lépe zvládat ovládání programu.
Poslední sada nástrojů, u kterých jsem se zatím blíže nezastavoval, sestává z poznámek, kapátka, lupy a ručičky. Všechny čtyři mají spíše doplňkovou, pomocnou funkci, každopádně by se bez tří z nich (nástroj poznámky je víceméně "luxus" využívaný především u rozsáhlejších projektů) žádný profesionál nikdy nemohl obejít.

Nenahraditelní pomocníci

Lupa (klávesová zkratka Z) - Photoshop dokáže daný obraz zvětšit až 16x a naopak více než 500x. Ovládání tohoto nástroje je více než jednoduché - standardně je nastaveno zvětšení (v panelu voleb nástroje je zvýrazněna ikonka s +) - jedním kliknutím pak obraz přiblížíte o 100%. Tento způsob je ovšem poněkud pomalý a hlavně zvětšuje rovnoměrně celý obrázek. Chcete-li se zaměřit na jistou část obrázku, prostě zvolte nástroj lupa a požadovanou část obrázku jím obtáhněte (při tažení kurzoru se objeví jakoby selekce). Ve paletce volby nástrojů můžete zaškrtnout volbu "přizpůsobovat velikost okna", což se hodí zejména tehdy když máte na pracovní ploše málo místa. Mezi zvětšování a zmenšováním lze rychle přepínat držením klávesy levý ALT. Dvojitým kliknutím na ikonku nástroje lupa v panelu nástrojů se obrázek vrátí k původnímu náhledu (100%). Další možností jak pracovat s tímto nástrojem je kliknout pravým tlačítkem někam na plochu obrázku - objeví se další volby.

TIP: Zkuste stisknout CTRL a + nebo -.

Kapátko (klávesová zkratka I) - Základní funkcí tohoto nástroje je vybrat z obrázku požadovanou barvu - prostě kliknete někam do obrázku a Photoshop automaticky nastaví jako barvu popředí tu barvu, která se nachází právě pod kurzorem. V paletce voleb nástroje můžete navíc zvolit zda má být zvolená barva přímo z daného obrazového bodu (pixelu) či zda má jít o průměrnou hodnotu okolních bodů o rozsahu 3x3 nebo 5x5 pixelů. Pod tímto nástrojem se nacházejí ještě dva jemu příbuzné - nástroj pro vzorkování barev a měřítko. Vzorkování barev je vlastně takové permanentní kapátko - máte možnost umístit kamkoliv do obrázku čtyři záchytné body, které pak budou zobrazovat v paletce Informace hodnotu barvy v daném bodě (nebo průměru několika bodů). Potom můžete například sledovat změny, které se s obrázkem dějí při změnách kontrastu, vyvážení barev, apod. Odstraníme je jednoduše držením levé klávesy ALT a kliknutím levého tlačítka. No a nakonec je tu měřítko, jenž neslouží k ničemu jinému než k měření "vzdáleností" a úhlů v obrázku.

Ručička (klávesová zkratka H nebo mezerník) - Tento nástroj v podstatě nahrazuje posuvníky. Pomocí ručičky jakoby posouváme obraz nahoru/dolů/doprava/doleva. Nic víc, nic míň. Kliknutím pravého tlačítka do obrázku získáte podobné volby jako u nástroje Lupa.

TIP: Vyzkoušejte také klávesy Home a End.

Poznámky (klávesová zkratka N) - Jedná se o čerstvou novinku verze 7.0. Je určena zejména pro práci v týmu - můžete do dokumentu napsat nebo dokonce namluvit různé poznámky, které pak putují (třeba přes internet) spolu s dokumentem.

Zobrazení pravítek a mřížek

V souvislosti s lupou a kapátkem bych se měl také zmínit o další výborné vlastnosti Photoshopu a to jsou pravítka, mřížky a další pomocníci. Přístup k těmto funkcím nalezneme v hlavním menu pod nadpisem "Zobrazení". Mimo toho, že tam lze najít příkazy lupy (zvětšit, zmenšit, na celou obrazovku, atd.) nalezneme tam také volbu "Zobrazovat". Pod ní se nacházejí další možnosti - zapneme volbu "Mřížku". Zpět pod nabídkou Zobrazení se skví ještě volba pravítka, kterou také zaškrtneme (pokud už tak není dáno). Náš dokument teď může vypadat nějak takhle:

Ještě k volbám pod nabídkou "Zobrazení". Obvykle bývá zatrhnuta volba "Přitahovat" která znamená, že jakmile se kurzor přiblíží na vzdálenost několik pixelů například k okraji stránky nebo k úsečce mřížky, automaticky je k ní "přitáhnut". Které všechny elementy mají přitahovat to můžete nastavit ve volbě "Přitahovat na" hned pod předchozí volbou. Občas se tato vlastnost hodí, jindy zase spíše trápí, je na každém zda a kdy ji bude využívat.

A nyní zpět k pravítkům, která vidíte na levém a horním okraji obrázku. Dvakrát na ně klikněte levým tlačítkem. Objeví se možnosti jejich nastavení. Rozbalením horní paletky (s nápisem "Jednotky a pravítka" se objeví nespočet dalších možností nastavení všech možných aspektů Photoshopu. V souvislosti s mřížkami je zajímavá volba "Vodítka, mřížky a řezy" kde lze nastavovat barvu a rozestup mřížky, případně barvu řezů. Co jsou to vodítka? Uvidíte - zkuste kliknout levým tlačítkem na některé z pravítek, držet a táhnout směrem do obrázku. Objeví se (obvykle) světle modrá čára přes celou délku nebo šířku obrázku. Vytáhněte takto dvě a nechte mezi nimi rozestup několik desítek pixelů. Nyní zvolte nástroj výběr a zkuste udělat výběr po celé délce (šířce) obrázku mezi těmito dvěma vodítky. Vidíte, že kurzor se automaticky přimknul k hornímu i spodnímu vodítku. Vodítka tedy slouží k velice přesnému rozdělení obrázku na jednotlivé díly - hodí se zejména při práci na webových stránkách, kde je nutné mít jednotlivé plochy barev navazující přesně v určitém bodě.

Manipulace s obrázkem

Opět se nyní přesuneme do hlavního menu, tentokrát ovšem do nabídky "Obraz". Nalezneme tam jednak volby pro změnu barevného režimu obrázku (RGB, CMYK, stupně šedi, atd.), přizpůsobování barev (změna kontrastu a jasu, barevného vyvážení, sytosti, atd.) a také pro operace s celým obrázkem. Tyto volby začínají volbou "Velikost obrazu" a končí u "Oříznout podle".

Velikost obrazu - Zde "natvrdo" měníme velikost dokumentu. Máme k dispozici informace jak v obrazových bodech, tak i v běžných jednotkách (palce, centimetry, milimetry). Navíc zde měníme rozlišení, což je důležité zejména pro tisk. Čím vyšší zadáme rozlišení, tím větší bude obrázek v obrazových bodech (při zachování velikosti dokumentu, tj. v centimetrech, palcích, atd.). Je-li zaškrtnuta volba "Zachovat proporce", bude se velikost obrázku měnit rovnoměrně, tj. když změníte šířku, automaticky se upraví i délka a naopak.

Velikost plátna - Tato volba je velice rozdílná od volby "Velikost obrazu". Neměníme zde velikost samotného nakresleného obrazu, nýbrž plochy, na kterou kreslíme. Osm šipek dole určuje do jaké polohy se ukotví stávající obraz. Možná je to poněkud složité na pochopení pokud zatím nemáte s Photoshopem žádné zkušenosti, ale není nic jednoduššího, než si to vyzkoušet.

Natočit plátno - Tady se vám nabízí manipulace s celým obrázkem, můžete ho různě natáčet a převracet podle své libosti. Obrátí se samozřejmě všechno včetně kupříkladu vodítek.

Oříznout - Volba oříznout není nic jiného než stejnojmenný nástroj. Je k dispozici pouze tehdy, je-li proveden nějaký výběr. Další volba, totiž "Oříznout podle" nabízí pouze několik dalších možností jak obraz oříznout.

Jednou z dalších možností jak změnit velikost obrazu je vybrat v hlavním menu volbu "Nápověda" a tam "Změnit velikost obrazu". Jedná se o zjednodušeného průvodce se kterým by si měl vědět rady každý uživatel.

To by bylo pro dnešek vše, příště se pustíme do práce s vrstvami a kanály.

Diskuze (15) Další článek: První benchmarky Centrina (Banias)

Témata článku: Adobe Photoshop, Adobe, Rozdílná velikost, Ručička, Přesné rozdělení, Obrázek, Základ, Obrazová vlastnost, Mezerník, Velikost, Nástroj, Požadovaná vzdálenost, Levý panel, CMYK, Dvojitý klik, Modré světlo, Photos, Pravítka, Levý alt, Klávesová zkratka, Obraz


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 98

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku