Základy Adobe Photoshopu, část 3.

Tentokrát se podrobněji seznámíme s nástrojem Pero a zároveň tedy i s další výbornou vlastností Photoshopu, která se nazývá "cesty". Lze je využít zejména k tvorbě roztodivných útvarů, ale reálných předmětů, vyřezávání z fotografií a dalším grafickým libůstkám.

Co je vlastně zač ta "cesta"? Pohotová a správná odpověď by mohla znít, že "cesta je vektor". Zní to možná trochu podivně, vždyť v úvodu našeho seriálu jsme si řekli, že Photoshop je bitmapový (rastrový) editor, což je pravý opak vektorového. Jenže právě v kombinaci obou těchto přístupů tkví síla tohoto programu. Navíc je pak možné přenášet soubory mezi dalšími programy jako je Adobe Illustrator nebo PageMaker. Ale zpět k úvodní otázce. Cesty jsou vlastně dlouhodobé výběry (viz. kapitola 1), tedy jinak řečeno výběry, jež můžeme uložit a později znovu použít.

Zatímco výběr je takříkajíc "jednorázový", tj. nelze ho zachovat po celou dobu práce se souborem a po uzavření souboru mizí, cesty jsou "trvanlivější". Jakmile vytvoříte cestu, máte několik možností jak s ní naložit, mimo jiné ji třebas uložit. Jakmile tedy dokument zavřete (samozřejmě je předtím nutné uložit změny) a později otevřete, lze cestu znovu použít.

Cesty přímo souvisejí s oběma předchozími kapitolami - označováním (selekcemi) a maskami. Zjednodušeně řečeno jsou masky docela podobné cestám, mají však své odlišnosti, výhody i nevýhody. O těch se však dnes bavit nebudeme. Povíme si raději něco o samotných cestách, jejich vytváření, upravování a vlastně o všem co s nimi souvisí.

Cesty můžeme v zásadě vytvářet dvěma různými způsoby - buďto přímo nástrojem Pero anebo za pomoci nástroje Výběr .

Vytváření cest nástrojem Pero

Nástroj pero se nachází ve "vektorové" podskupince nástrojů v panelu nástrojů (okolo něj jsou ještě nástroje pro výběr cesty, text a tvary). Rozvinete-li nabídku pod nástrojem pero, objeví se čtyři další nástroje: cesta od ruky, přidat kotevní bod, odstranit kotevní bod a změnit bod. Abychom pochopili jejich funkci, musíme si nejprve říci jak taková cesta vypadá.

Cesta není laicky řečeno vlastně nic jiného než prostá čára. Tvoříme ji přidáváním tzv. kotevních bodů, v případě nástroje cesta od ruky prostým kreslením od ruky. Kotevní body lze potom přidat nástrojem přidat kotevní bod. Kotevní body jsou důležité proto, že dovolují cestu různě deformovat - lze z nich vytáhnout dva tzv. záchytné body, pomocí kterých křivku různě zaoblujeme a jinak deformujeme. Kotevní i záchytné body lze samozřejmě různě přesouvat.

Zkuste si to - klikněte na nástroj pero a pak znovu klikněte kamkoliv do nového dokumentu. Objeví se malý šedý čtvereček - jeden kotevní bod. Klikněte podruhé na jiné místo - ze čtverečku je čára. Klikněte potřetí na jiné místo a vznikne trojúhelník vybarvený aktuálně zvolenou barvou popředí. Všimněte si, že v záložce Vrstvy automaticky vznikla nová vrstva (zřejmě nazvaná Tvar 1). Zaměříte-li svůj pohled na paletu volby nástrojů, zjistíte, že je to tentýž panel, který užívají nástroje pro tvorbu tvarů. Vztah mezi tvary a cestami je ve Photoshopu 7.0 velmi blízký. Dělí je vlastně jen dvě ikonky v této paletce, které přepínají nástroj pero mezi vytvářením cesty nebo rovnou tvaru.

Nyní zvolte nástroj Přidat kotevní bod a klikněte nějak na vytvořenou cestu (objeví se kurzor pera s malým + vpravo dole). Vznikne nový kotevní bod a kolem něj na obou stranách dva malé čtverečky. Namiřte kurzorem přímo na kotevní bod, stiskněte levé tlačítko a táhněte. Vidíte, že kotevní bod se pohybuje a s tím se mění i tvar nově vytvořené vrstvy. Nyní najeďte na jeden ze záchytných bodů a pohněte s ním - tvar se opět začne deformovat. Tentokrát ovšem bez toho, aby se měnila poloha kotevního bodu.

Získat právě ten tvar, který potřebujete obvykle chvíli trvá - dovednost zacházení s cestami není nijak snadná a nikdo netvrdí, že vám to musí jít hned po prvním vyzkoušení. Chvíli trvá, než si na tento způsob práce zvyknete. Nerozčilujte se, když vám něco nepůjde, raději si to v klidu zkoušejte, experimentujte. Jakmile dosáhnete jisté zručnosti, vyzkoušejte použití nástroje pero v kombinaci s klávesami ALT (přidá záchytné body), CTRL (posouvání kotevních bodů) a SHIFT (umístí bod ve směru 45° od posledního bodu) - v podstatě se jedná o rychlý přístup k dalším nástrojům odvozeným od nástroje pero.

 

Ačkoliv cesty na obrázku vidíme jako tenké čárky a kotevní body jako malé čtverečky, nemají s vlastním obrázkem nic společného a proto je jim také vyhrazena zvláštní záložka nadepsaná "Cesty" v (obvykle) poslední paletce napravo. Dole je k dispozici celkem šest ikonek, ukážeme si postupně využití každé z nich:

Vytvoří novou prázdnou cestu - můžeme ji začít dotvářet pomocí nástroje pero anebo výběr.

Odstraní aktuálně označenou cestu v paletce Cesty.

Vytvoří pracovní cestu z výběru (nutno použít nástroj výběr).

Načte cestu jako výběr (opak předchozího).

Vytáhne cestu štětcem (předtím však musíte nástroj štětec zvolit).

Vyplní cestu barvou popředí.

Začnete-li vytvářet pomocí nástroje pero cestu tehdy, když je vybraná záložka Cesty, nevytvoří se přímo nová cesta, nýbrž buďto vektorová maska tvaru - v podstatě tedy nová vrstva - nebo pracovní cesta. Jaký je rozdíl mezi pracovní cestou a "pravou" cestou? Pracovní cesta je, podobně jako výběr, pouze dočasná - zmizí se zavřením dokumentu. Novou cestu z vektorové masky tvaru nebo z pracovní cesty vytvoříte jednoduše kliknutím na černou šipku nahoře vpravo v paletce Cesty a volbou "Uložit cestu".

K označování cest nebo jejich částí využijeme nástroje pro výběr cesty nebo pro přímý výběr . Zatímco pomocí prvně jmenovaného lze vybrat pouze celou cestu, nástroj pro přímý výběr už umožňuje vybrat jeden nebo více kotevních bodů. Chceme-li vybrat více kotevních bodů najednou, držíme SHIFT a klikáme na ty body, které chceme vybrat.

Zajímavé možnosti skýtá práce s cestami v kombinaci s využitím nástroje text, ale o tom si povíme až v některé z příštích kapitol.

TIP: Cesty lze v kterékoliv paletce jednoduše a rychle mazat klávesou Delete.

Vytváření cest za pomoci výběru

Tato možnost je navýsost jednoduchá. Prostě vyberete kterýkoliv z nástrojů pro výběr, provedete selekci některé části obrázku, přepnete se do paletky Cesty a mezi dolními ikonkami vyberete tu pro vytvoření pracovní cesty z výběru. Pak už stačí jen znovu aplikovat postup vysvětlený o pár řádků výše - kliknete na šipku nahoře vpravo a vyberete "Uložit cestu".

TIP: Když chcete nějakou cestu zkopírovat, prostě stiskněte CTRL+C a pak CTRL+V.

Využití cest je vhodné zejména u složitých dlouhodobějších projektů na kterých budete pracovat třeba i několik dní. Hodí se také tehdy, když se stejným dokumentem pracuje více lidí najednou.

Ve Photoshopu vždy existuje několik různých způsobů jak vyřešit určitý problém. Jde jen o to, na který vy sami přijdete nebo na který si zvyknete. Někdo může zadaný úkol vyřešit pomocí cest, jiný si přizve na pomoc masky a tamten to třeba zase zvládne jen pomocí výběrů.

V příští kapitole blíže prozkoumáme nástroje přechod, plechovka barvy, zostření, rozmazání a další jim příbuzné.

Diskuze (9) Další článek: Policie navrhla zastavit stíhání majitele firmy Mironet

Témata článku: Adobe, Adobe Photoshop, Záchytný bod, Nová cesta, Malé rozmazání, Předchozí kapitola, Body, Přímá volba, Photos, Předchozí výběr, Pracovní cesta, Peru, Shift, Nástroj, Předchozí nástroj, Vybraná záložka, Pero, Cesta, Základ, Pravá ruka


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90