Základy Adobe Photoshopu, část 2.

Ve druhé kapitole našeho seriálu se blíže podíváme na základní nástroje Photoshopu určené ke kreslení, totiž tužka, štětec a různé tvary. Lze je využít zejména ve spojení s tabletem pro kreativní kreslení, ale uplatnění najdou i v mnoha jiných oblastech práce s Photoshopem.
K povinnému vybavení každého i poloprofesionálního počítačového grafika nezbytně patří také tablet, který se pro práci se štětcem, tužkou a dalšími nástroji o nichž se dnes zmíníme, hodí ze všeho nejlépe. Pracovat lze však samozřejmě i s myší.

Nástroje štětec & tužka

Tyto dva jsou základní kreslířské nástroje programu, nacházejí se v panelu nástrojů pod stejnou ikonkou. Photoshop 7.0 nabízí oproti starším verzím mnohem lépe konfigurovatelné štětce. Jejich základní nastavení vidíte v paletce voleb nástrojů:

V nabídce přednastavených štětců jsou standardně umístěny tři štětce (průhledný červený postřik, rozprašovač a štětec), které ukazují, co vše je možné se štětci v Adobe Photoshopu provádět. Zdaleka však neukazují všechno, jak uvidíme dále.

Ve vedlejším políčku Stopa volíme velikost štětce - od 1 do 2500 obrazových bodů. Dále je pak možné volit různé tvary a typy stop - těch verze 7.0 nabízí skutečně nepřeberné množství. Pokud vám nestačí ty, které vidíte ve spodním okénku, klikněte na ikonu malé černé šipky nahoře vpravo - objeví se nabídka, ve které můžete vybírat z kaligrafických, přírodních, suchých a mnohých dalších štětců. Ačkoliv v tomto ohledu Adobe ještě nedosahuje na profesionální kreslířské nástroje typu Corel Painter, v příštích verzích už může být všechno jinak - a dosavadní vývoj nasvědčuje tomu, že Adobe se snaží Corelu přiblížit.

Další volby nástroje štětec jsou Krytí a Hustota. V podstatě se jedná o podobnou volbu, tahy štětce však při různých nastaveních vypadají jinak - zatímco krytí určuje intenzitu barvy, hustota udává rychlost jejího použití.

Ikona značí zapnutí rozprašovače. Ten byl v předchozích verzích Photoshopu prezentován jako samostatný nástroj, v sedmičce téměř dokonale splynul se štětcem.

Kliknutím na tuto ikonku nebo na záložku Stopy v pravé části palety voleb nástroje Štětec se dostanete do okna určeného pro vytváření vlastních stop. Photoshop 7.0 nabízí v tomto ohledu ohromné množství možností, lze definovat průměr, mezery, rozptyl, kombinovat dva štětce najednou, určovat kolísání barvy, krytí, atd. Možností je velice mnoho a se svým vlastním nastavením stop si můžete skutečně velice vyhrát. Samozřejmě, že je možné ukládat svá vlastní nastavení a později je znovu využívat při kreslení.

Pojďme se krátce podívat na nástroj tužka. Ten je v podstatě totožný s nástrojem štětec, liší se pouze v tom ohledu, že z něj nelze "vyrobit" rozprašovač a nelze u něj také zvolit vlhké okraje.

Zajímavé využití nacházejí oba tyto nástroje ve spojení se styly vrstev (viz. druhá paletka napravo od shora, hned vedle Vzorníku a Barev). Příklad: vytvoříme nový obrázek a v něm novou vrstvu. Klepneme na záložku styly a vybereme jeden ze standardně nabízených stylů. Zvolíme nástroj štětec a začneme kreslit. Tahy štětce jakož i jejich barva jsou deformovány podle vybraného stylu. Styly lze taktéž vytvářet své vlastní, ale o tom si povíme více v následujících kapitolách, až budeme mluvit o vrstvách.

Nástroj obdélník a další tvary

Ačkoliv je Photoshop bitmapový editor, lze v něm částečně tvořit i za pomoci vektorů (nástroj cesty) nebo vektorových masek (nástroj obdélník a jemu podobné). Samozřejmě, že nemůže nabídnout to, co jeho přímo vektorově orientovaný bratříček Adobe Illustrator, přesto tu ale jisté možnosti jsou.

O cestách si povíme příště, dnes je na řadě "kreslení" tvarů, které se děje nástroji obdélník, zaoblený obdélník, elipsa, mnohoúhelník, čára a jiný tvar. Paletka voleb nástrojů každého z nich vypadá stejně:

První je opět výběr přednastavených voleb nástroje. Tři následující ikonky značí, zda se nástrojem vytvoří vrstva s tvarem (nebo spíše maskou tvaru, ale o tom později), cesta či pouhá "výplň obrazovými body" čili prostě bitmapový obrázek. Dostáváme se k osmi ikonkám vlastních tvarů. Dvě první s perem dovolují vytvořit tvar zcela dle vlastní libovůle - poprvé za pomoci běžné cesty, podruhé díky kreslení cesty od ruky. Další ikonky pak nabízejí tvorbu již výše zmíněných tvarů. Poslední ikona - libovolný tvar - dává uživateli přístup k několika předem definovaným tvarům. Opět jich existuje několik knihoven - například zvířata, šipky, rámečky, tvary, symboly a mnoho dalších. Přístup k nim získáte tak, že rozvinete paletku vedle nápisu Tvar a stisknete černou šipku vpravo nahoře.

Nástroj guma

Nebýt nadání a návrhářských schopností programátorů společnosti Adobe, nebylo by bývalo v tomto odstavci o čem povídat. Guma je prostě guma a vyjma toho, že u ní lze volit stejné typy stop jako u štětce, není v ničem výjimečná. Naštěstí jsou tu ale ještě dvě další, speciální možnosti. Totiž Nástroj mazání pozadí a Nástroj kouzelná guma. Oba se hodí zejména k úpravě fotografií, ale jak už to tak bývá, nejen k tomu.

Nástroj mazání pozadí čili "guma pozadí" dělá přesně to, co má v názvu - gumuje pozadí. V paletce voleb nástroje k tomu nabízí několik různých voleb z nichž nejpodstatnější je "Omezení", které může být sousedící, nesousedící nebo "hledat obrysy". Každá volba se hodí pro jiný typ obrázku/fotografie a nejlepší je pro potřebný výsledek obvykle vyzkoušet všechny možnosti - časem se naučíte kde kterou volbu využívat. Čím lepší chcete výsledek, tím přesnější musejí být tahy gumy, velikost stopy a nastavení tolerance. Zde vidíte příklad.

 

Nástroj kouzelná guma je podobný nástroji kouzelná hůlka, stejné jsou i volby nástroje. Liší se v tom, že označenou část ihned vymaže. Občas je výhodné kombinovat oba dva (nebo všechny tři) druhy gumy dohromady (s tabletem jde samozřejmě všechno lépe). Pak lze dosáhnout třebas takovýchto výsledků:

 

Tak a to je konec dnešní kapitoly, příště se vrhneme na dnes několikrát zmiňované cesty.

Diskuze (8) Další článek: DirectX 9 budou …

Témata článku: Adobe, Adobe Photoshop, Libovolný tvar, Nepřeberné množství, Černá verze, Různé typy, Cesta, Černá barva, Libovolný bod, Podobná možnost, Gumy, Podobné množství, Kouzelná hůlka, Podobný výsledek, Nástroj, Základ, Tolerance, Stop, Podobný nástroj, Photos, Stejné množství, Podobná cesta, Samostatný nástroj, Nový obrázek, Podobný typ


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku