Základy Adobe Photoshopu, část 10.

Zajímavá vás, kde najít na internetu další zajímavosti a informace o Adobe Photoshopu? A jak vlastně tento kultovní program vzniknul? Na tyto i další otázky se pokouším odpovědět v dnešní, už předposlední kapitole našeho seriálu.
Photoshop si od doby uvedení své první verze v roce 1990 stačil vybudovat nesmírně rozlehlou základnu uživatelů. V USA dokonce existuje Národní Asociace Profesionálů ve Photoshopu, která pořádá přednášky a pravidelná setkání profesionálních uživatelů tohoto programu, jejichž hosty bývají světové špičky v oboru a samozřejmě experti na tento program. Největší událostí tohoto druhu ve Spojených Státech a nebál bych se říci i na světě je konference photoshopWorld (www.photoshopworld.com), která se tento rok konala od 19. do 21. února v Los Angeleském Convetion Center. Stejná asociace vydává také magazín Photoshopuser jehož internetovou stránku naleznete na adrese www.photoshopuser.com. Mimochodem, můžete se tam zaregistrovat do NAPP či si tam objednat jeden ukázkový výtisk zdarma.

Photoshop na internetu (a v tisku)

Stěžejní stránkou každého surfaře holdujícího Photoshopu bude určitě domovská stránka společnosti Adobe na adrese www.adobe.com. Naleznete tam kompletní informace o všech produktech Adobe (včetně downloadu ukázkových verzí a oprav), obchodní i kontaktní informace a především také uživatelskou podporu, na které si Adobe dává velmi záležet. Ostatně tomu nasvědčuje i fakt, že pro uživatele z oblasti střední a východní Evropy a Středního východu zřídila speciální adresu www.adobeceea.com (Adobe Central and Eastern Europe a Middle East) a velká většina zemí má navíc i vlastní lokální doménu (www.adobe.fr, www.adobe.de, www.adobe.co.uk a další). Všechny weby jsou vytvořeny podle zcela totožného vzoru. My jsme zatím výjimkou, ačkoliv oficiálním distributorem Adobe je u nás společnost Amos Software (www.amos.cz, www.amsoft.cz).

Asi nejlepším příkladem dokonale propracovaného systému podpory uživatelů Photoshopu jsou však adresy www.adobeforums.com, studio.adobe.com a xchange.studio.adobe.com. Na oficiálních fórech Adobe na adrese www.adobeforums.com naleznete odpověď na takřka každou otázku spojenou (ať už jakýmkoliv způsobem) s Photoshopem. Vyskytují se tam jak skuteční znalci, tak i uživatelé, kteří využívají Photoshop od jeho prvních verzí.

Nalistujete-li ve svém prohlížeči stránky studio.adobe.com, dostanete se do "Expert Centra" společnosti Adobe. O co jde? Jedná se vlastně o obrovskou knihovnu znalostí vázajících se k programům této společnosti. Naleznete zde desítky tutoriálů (textových i video), různé downloady jako jsou plug-iny, opravy či šablony a další. Nechybí ani seznam literatury spojený s produkty Adobe a samozřejmě zde narazíte i na nabídku tréninkových kurzů, ať již online, video či živých seminářů (narozdíl od většiny ostatních služeb na těchto stránkách jsou už tyto většinou placené).

Adresa xchange.studio.adobe.com představuje poměrně novou službu nazvanou Adobe Xchange. Systém slouží k výměně uživateli vytvořených komponent (štětce, akce, filtry, styly atd.) pro všechny programy společnosti Adobe (Illustrator, Photoshop, GoLive, LiveMotion a další). Služba je dostupná zcela zdarma, pouze je nutné se bezplatně zaregistrovat pokud chcete nabízet své vlastní komponenty. Ke každé z nich můžete přidat i stručný komentář aby ostatní věděli co všechno umí a případně i jak se s ní zachází.

Obrovská masa uživatelů tohoto programu samozřejmě sama zdaleka není nečinná, a tak lze na síti sítí nalézt mnoho desítek neoficiálních projektů věnovaných Photoshopu - mnohdy však na velice profesionální úrovni. Asi nejznámějšími adresami jsou v tomto ohledu www.planetphotoshop.com, www.teamphotoshop.com, www.photoshopcafe.com či www.photoshoproadmap.com. Zajímavé tutoriály týkající se Photoshopu (i dalších grafických programů) lze samozřejmě nalézt také na stránkách věnovaných obecně počítačové grafice, z těch nejznámějších jmenujme www.gfxartist.com, www.razorart.com, www.rasterized.org, www.thinkdan.com či www.spoono.com. Svou "Photoshop adresu" má i mnoho národních domén, takže pokud někdo z vás umí dobře polsky, německy či rusky, možná mu poslouží adresy www.photoshop.pl, www.photoshop.de a www.photoshop.ru. Z papírových magazínů jsou nejznámější už výše zmiňovaný Photoshopuser (www.photoshopuser.com) či PEI magazín (www.peimag.com).

Českých zdrojů týkajících se výhradně tohoto světově proslulého programu zatím na internetu bohužel mnoho nenaleznete, čestnou výjimkou budiž adresa adobe.grafika.cz - jenž je ovšem součástí magazínu www.grafika.cz. Právě zde se nachází i jedno z mála opravdu dobrých českých fór o Photoshopu. Také internetové magazíny Interval.cz a Webtip.cz vydávají čas od času příbuzné články. Knih o Adobe Photoshopu vychází i v ČR několik ročně, z těch posledních je to například Adobe Photoshop - Retuš, vylepšování a úpravy fotografií autora Tomáše Barčíka (Computer Press, 2002, 132 stran, 235 Kč). I v papírovém magazínu Pixel (www.pixel.cz) se občas objeví nějaký ten článek spojený s Photoshopem.

Stručná historie programu

Velký příběh začal celkem nevinným experimentováním vysokoškolského studenta Thomase Knolla. Pro potřeby zpracování obrázků v šedé stupnici si na platformě Macintosh vyrobil malý prográmek zvaný prostě "Display". Postupně do něj ale začal přidávat nové a nové funkce, až se nakonec odvážil zmínit se o něm svému bratrovi Johnu Knollovi. Ten navrhl další vylepšení a nadhodil také myšlenku komerčního využití programu, který konečně dostal i své "pravé" jméno - Photoshop.

John začal obcházet počítačové společnosti. Zastavil se i u Adobe, ti jej však při první schůzce přijali tak nějak neslaně nemastně, takže program nakonec skončil pod jménem Barneyscan XP jako dáreček ke skenerům značky Barneyscan. Tato spolupráce však trvala pouze krátce. Několik měsíců nato u Adobe přeskočila jiskřička, společnost se konečně rozhodla a roku 1988 byla s bratry Knollovými podepsána distribuční smlouva. První verze Photoshopu spatřila světlo světa v únoru 1990. Dalo by se s nemalou příměsí patosu zvolat, že "tehdy se zrodila legenda".

Nové verze následovaly v poměrně rychlém sledu. Přinášely stále nová a nová vylepšení, nové možnosti práce s obrazem, Photoshop se postupně stal standardem v nově se rodícím oboru DTP čili předtiskové úpravy. V září 1994 se objevuje Photoshop 3.0, o dva roky později verze 4.0, kterou lze dodnes s úspěchem používat. Další nové verze přicházejí vždy s přibližně dvouletým odstupem. V současné době aktuální sedmá verze byla vydána v dubnu 2002.

Příští, už poslední část seriálu Základy Adobe Photoshopu přinese přehled užitečných klávesových zkratek, nejrůznější tipy a triky i další zajímavosti vztahující se k tomuto programu.

Diskuze (4) Další článek: Také AMD snižuje ceny, až o 32 procent u stolních verzí

Témata článku: Adobe, Adobe Photoshop, Sled, Papírová verze, První Macintosh, Pravé jméno, První článek, Základ, Tréninkové centrum, Photos, Obrovská masa, Photoshop


Určitě si přečtěte

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku