Základy Adobe Photoshopu, část 1.

Účelem dnešního článku je seznámit zatím nezkušené čtenáře s nástroji pro označování a řezání obrázků v Adobe Photoshopu. Tyto akce využijete při práci s fotografiemi, ať již naskenovanými nebo pořízenými digitálním fotoaparátem. Najde se však samozřejmě mnoho jiných možností využití, některé z nich si také ukážeme.
První kapitolu našeho seriálu určeného pro všechny uživatele, kteří se chtějí dozvědět něco o základech práce s programem Adobe Photoshop, rozdělíme na tři části - Nástroje pro přesun a výběr, Nástroje pro řezání a Masky.

Nástroje pro přesun a výběr

K pohybu s vrstvami slouží nástroj přesun (klávesová zkratka V). Jakmile vytvoříme ve Photoshopu nový obrázek (Soubor - Nový) je v něm automaticky dána jedna unikátní vrstva, kterou je Pozadí. S ním jako s jediným nelze nikdy hýbat, protože je uzamčené (v paletce Vrstvy vidíte napravo od názvu "Pozadí" malou ikonku zámku ). Pozadí je však možné odstranit - pravým tlačítkem kliknete na záložku s názvem "Pozadí" v seznamu vrstev a vyberete Odstranit vrstvu.

Kliknutím na druhou ikonku zprava ve spodní části palety Vrstvy vytvoříme novou vrstvu. Ta už nemá zámek a tak je možné s ní pohybovat. Protože je ale tato vrstva prázdná, nebyl by žádný pohyb vidět. Proto vybereme nástroj Štětec (nebo stiskneme písmeno B) a nakreslíme do obrázku (čili do vrstvy) několik tahů, přičemž v paletce Vrstvy máme stále označenou nově vytvořenou vrstvu. Máme-li nakresleno, klikneme na nástroj přesun, přemístíme kurzor na plochu obrázku, stiskneme levé tlačítko a táhneme nějakým směrem. Nakreslený obrázek se pohybuje tam, kam jede kurzor. Přesunete-li obrázek z viditelné plochy obrázku, nezoufejte, stále "tam je". Stačí zopakovat pohyb v opačném směru a obrázek se znovu objeví. Pokud ve Photoshopu vytvoříte dva nové obrázky (dokumenty) najednou, lze mezi nimi prostým přesunutím jednotlivé vrstvy kopírovat.

Přesuňme se nyní k nástrojům pro označování částí obrázku. Ty jsou celkem tři - Výběr, Laso a Kouzelné hůlka. V případě nástroje výběr máme na výběr z obdélníkového, eliptického, jednořádkového a jednosloupcového. Používáme jej jak jinak než stiskem levého tlačítka a následným tažením. Vybraná část obrázku je viditelně označena blikajícím ohraničením jako na obrázku:

V liště volby nástrojů je několik zajímavých možností:

Pomocí čtyř malých ikonek prolínajících se čtverečků můžeme docílit právě nejrůznějšího prolínání výběrů. První ikonka je samozřejmě nový výběr a je zvolena standardně. Druhá ikonka značí volbu "přidat k výběru". To znamená, předchozí vybraná část nezmizí, ale přidá se k ní nová. Tak lze dosáhnout například takovýchto výběrů:

Namísto obdélníkového výběru zvolíme eliptický a výběr může vypadat zase jinak:

Nástroje pro výběr jednoho řádku/sloupce slouží k vybrání právě jeden pixel široké čáry přes celý obrázek.

Opakem ikonky "přidání k výběru" je "odečtení od výběru", "průsečík s výběrem" vybere jen tu část, která se nachází v nově vytvořeném i ve starém výběru. Aktuálně vybraný typ akce označuje malé znaménko u kurzoru - plus pro přidání, minus pro odečtení a krát pro průsečík. Stiskem a držením klávesy SHIFT při vybírání části obrázku se vždy znaménko mění na plus. Pro výběr celého obrázku slouží klávesová zkratka CTRL+A. Šířku a výšku aktuálního výběru můžete zjistit z paletky Informace. Stisk pravého tlačítka v oblasti výběru zobrazí mnoho dalších možností pro zacházení s označenou částí obrázku nebo samotným výběrem.

Další dva nástroje pro výběr jsou Laso a Magická hůlka. Laso je vlastně obdoba klasického výběru jen s tím rozdílem, že není předem dán tvar výběru - uživatel si může nakreslit výběr "podle ruky" (či spíše podle myši a úplně nejlépe podle tabletu). Opět lze využít možností různého prolínání a to mezi všemi druhy výběrů. Mnohoúhelníkové (polygonové) laso je jakousi okleštěnou verzí klasického lasa, kdy je možné vytvářet výběry pouze pomocí úseček.

Magnetické laso je pak jakási "chytrá verze" lasa. Protože nástroj laso se obvykle využívá pro extrahování nějakých objektů z fotografií, magnetické laso je tomu náležitě uzpůsobeno - uživatel stiskem levého tlačítka vytyčuje záchytné body a magnetické laso automaticky přizpůsobuje svůj tvar podle barevného kontrastu okolí tak, aby co nejlépe vystihlo tvar objektu. Tak lze z naší příkladové fotky jednoduše extrahovat kupříkladu palmový slunečník (pomocí funkce z nabídky Úpravy - Vyjmout):

Zvolíme mnohoúhelníkové laso, klikneme na špičku slunečníku, pak na okraj, a tak dále, až bude obtažený celý slunečník. Výběr uzavřeme tak, že klikneme na některý z již vytyčených záchytných bodů. Samozřejmě platí, že čím více je záchytných bodů, tím lepší bude výsledek extrakce. V kontextové nabídce pak zvolíme "Úpravy - Vyjmout" anebo stiskneme CTRL+X.

Pojďme se zblízka podívat na poslední nástroj z hájemství "výběrových", totiž na Magickou hůlku. Ta je jednoznačně jedním ze skvostů Adobe Photoshopu. Nabízí totiž automatický výběr určité části obrázku jediným kliknutím. Chcete trochu vylepšit oblaka v pozadí? Není nic jednoduššího!

Postup je následující: zvolíme nástroj Magická hůlka. V liště volby nástroje změníme toleranci na 50, volby Vyhlazení, Sousedící necháme zatržené. Klikneme na fotografii někam do oblasti modrého nebe. Označí se zatím pouze část. Nevadí, stiskneme a držíme SHIFT a klikneme znovu do zatím neoznačených částí nebe. Tento postup opakujeme dokud není výběr kompletní. Nesmíme zapomenout ani na malá místa mezi slunečníky blízko horizontu. Nakonec by to mělo vypadat asi takto:

Tak, nyní už stačí zvolit z kontextové nabídky možnosti Obraz - Přizpůsobení - Vyvážení barev a tam si trochu pohrát s posuvníky. Vaše nebe může nabývat nejrůznějších odstínů. Nakonec ještě zvolíme v menu Obraz - Přizpůsobení - Jas a kontrast a všechno vyvážíme do finální podoby vhodné i pro tu nejnáročnější cestovní kancelář:

Nástroje pro řezání

Řezání využijete zejména při skenování nejrůznějšího předloh - ani ten sebelepší domácí scanner někdy nedokáže úplně správně naskenovat okraje požadované stránky a výsledek je pak nutné trochu upravit. K tomu slouží nástroj Oříznutí . Vezměme si na pomoc opět naši fotku. Pravá strana je příliš tmavá a tak nezývá než ji odstranit. Samozřejmě, že to lze udělat i jinými způsoby, nástrojem Oříznutí je to ale nejrychlejší. Máme-li zvolený nástroj Oříznutí, pak prostě vybereme tu část, kterou chceme z fotky zachovat. Asi takto:

Ta část, kterou zachováme se zobrazí světle, část určená k oříznutí bude tmavší (barvu překrytí lze zvolit nahoře v liště volby nástroje. Plochu lze samozřejmě dále upravovat, k tomu slouží malé čtverce v rozích a středech stran. Najeďte na ně myší - kurzor se změní v malé šipky a stisknete-li levé tlačítko, můžete výběr měnit. Když jste konečně spokojeni s tvarem výřezu, prostě stiskněte klávesu ENTER. Voila, je to tu:

K jistému druhu řezání slouží také nástroj Rozřezání. Zde se ale jedná o rozřezání pro účely využití na webové stránce. Blíže si o tom povíme v pozdějších kapitolách až budeme mluvit o programu Adobe ImageReady, který je součástí dodávky Photoshopu (Kapitola 9).

Masky

Masky jsou velmi pokročilou vlastností Photoshopu. Pro začátek se seznámíme pouze s tzv. rychlou maskou, ke které je přístup přímo z panelu nástrojů. Jedná se o dvě ikonky pod výběrem barev, pomocí kterých se přepíná mezi standardním režimem a režimem rychlé masky. Rychlá maska je v podstatě obrácený výběr. Jakmile jste v jejím režimu, většina nástrojů funguje trochu jinak. V obrázku se vytvoří jakási neviditelná vrstva, do které kreslíte, ať již perem, štětcem, či jinými nástroji, vlastní výběr, který je standardně zobrazen pomocí červené barvy. Vše si opět ukážeme na příkladu.

Otevřeme pomocí nabídky Soubor - Otevřít naši fotografii. Přepneme se do režimu rychlé masky. Zvolíme nástroj štětec a v liště volby nástroje vybereme velikost 95. Stiskneme klávesu D (nastaví standardní barvy - černá v popředí, bílá v pozadí) a uprostřed nakreslíme ovál. Přepneme se opět do standardního režimu (třeba pomocí klávesy Q) - objeví se výběr:

Nakonec dvakrát stiskneme klávesu Delete. Výsledek by měl vypadat nějak takto:

Tak a to je pro dnešek všechno. Příště se vrhneme na nástroje určené pro kreslení.

Diskuze (1) Další článek: Opravte si kritickou chybu v Java VM od Microsoftu

Témata článku: Adobe, Adobe Photoshop, Okleštěná podoba, Záchytný bod, Shift, Nástroj, První ikonka, Malý objekt, Jistý směr, Malá část, Opačný směr, Základ, Zvolený nástroj, Viditelné světlo, Nejrůznější nástroje, Vybraný typ, Vybraná část, Nový druh, Kontextová nabídka, Nový obrázek, Nejrůznější tvar, Spodní odstín, Photos, Tolerance, Tmavý odstín


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku