Základní desky roku 2002

Příští rok nás kromě nových procesorů a grafických akcelerátorů čeká nepřeberné množství nových základních desek. Abyste se v této záplavě vyznali, tak jsem si pro vás připravil rozbor chystaných desek pro příští čtvrt roku.
Základní desky roku 2002

Deskové šílenství:

Čipsety vyrábí v dnešní době zhruba 8 výrobců (Intel, VIA, SiS, nVidia, Ali, AMD, Micron a ATi). Hlavních výrobců základních desek je zhruba deset, celkově více než 20. Pokud si uvědomíme, že každý z uvedených výrobců čipsetů vychrlí v následujícím půl roce 2 - 3 druhy čipsetů (zejména VIA a SiS), tak zjistíme že chystaných desek je obrovské množství. Dá se v tom vyznat?

Dá! Je to však hotová džungle. Pokusil jsem pro vás připravil aspoň rozbor novinek od deseti největších výrobců základních desek. Některé základní desky vypadají obzvlášť zajímavě.

ABIT

Firma ABIT má dobrou pověst, z které profituje diky velké základně svých příznivců, zejmena v řadách ladičů. Desky excelují zejména co se týče ladičských možností a rozvržení. Avšak po některých stránkách poměrně zaostávají - zejména v oblasti diagnostiky. 

Již brzo by se u nás měla objevit deska ABIT KR7A, která je vybavena čipsetem VIA KT266A. Jedná se o zajímavou desku hlavně po stránce ladění pamětí. Je velmi podobná předchůdkyni ABIT KG7, zejména co se rozvržení týče. Na první pohled jsou desky téměr k nerozeznání. Pokud si ji chcete mermomoci koupit, tak by měla být dostání během tohoto týdne a příští týden se na ni objeví detailní recenze na PCtuningu.

Klepněte pro větší obrázek

Opravdová lahůdka od ABITu příjde až někdy v období vánoc. Je jí ABIT KS7 s čipsetem SiS745. Jedná se o jednu z prvních základních desek od ABITu, která bude mít integrovanou zvukovou kartu. Největším lákadlem na této desce je však čipset SiS 745. Není to žádný revoluční čipset, avšak se jedná o vylepšenou (zrychlenou verzi) "slavné" SiS 735 s oficiální podporou pamětí PC2700. Je to ideální koupě pro odpůrce čipsetů VIA.

Klepněte pro větší obrázek

Další lahůdkou z dílem ABITu je NV22 s čipsetem nForce. Na obrázku je provedení micro ATX, které je určeno pro OEM výrobce. ABIT však na příští rok plánuje plnohodnotnou ATX variantu této základní desky. 

Klepněte pro větší obrázek

ABIT již velmi brzy plánuje uvedení své desky s úspěšným čipsetem SiS 645 pro Pentium 4. Deska nese označení ABIT SD7A.

Klepněte pro větší obrázek

V oblasti multiprocesorových desek ABIT připravuje WA2A s čipsetem AMD760MPX. Jedná se o úplně první dvouprocesorovou desku pro procesory AMD od firmy ABIT. Tato deska je kromě své velikosti charakteristická diagnostickými LEDkami. Deska by neměla být přehnaně drahá, pravděpodobně by měla být sehnatelná pod 20 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední deska z dílen ABIT, která by se měla objevit v brzké době je dvourpocesorová SSR-2P s čipsetem Serverworks GC-LE pro procesory Xeon (jádro Foster i Prestonia). Bude se pravděpodobně jedna o VELMI drahou desku. 

Klepněte pro větší obrázek

Dovozcem základních desek ABIT je firma LEVI.

Témata článku: Základní desky, Klasický design, Nástupce, Ali, Zahraniční recenzent, Sis, Duální bios, Pearl, Brzká doba, První deska, Zak, Detailní pohled, Opravdový unikát, Revoluční čip, Switche, A3, Základ, Desky, Poslední deska, Osobitý design, Deska, Dobrý vztah, Základní stránka, Ideální dráha


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11