Soudy | Theranos | Elizabeth Holmes

Zakladatelka Theranosu Elizabeth Holmes žádá o nový soudní proces. Důvodem jsou obavy klíčového svědka

Rychlá diagnostika několika desítek až stovek nemocí z jediné kapky krve – to sliboval startup Theranos, jež s přispěním své zakladatelky Elizabeth Holmes získal investice, díky nimž se jeho hodnota vyšplhala až na 9 miliard dolarů. „Zázračný“ analyzátor Edison však ani zdaleka nefungoval tak, jak měl, a celý projekt skončil blamáží, jako jeden z největších podvodů na investorech.

Elizabeth Holmes hrozilo až dvacet let vězení, nicméně mladá a ambiciózní manažerka popírala jakoukoli zodpovědnost. Na své nevině očividně trvá i nyní – dle dokumentu podaného v úterý k Southern District Court v Kalifornii žádá o nový proces, informuje ABC7 News. Žádost se opírá o „nově objevené důkazy“, konkrétně o skutečnost, že klíčový svědek obžaloby Adam Rosendorff nyní lituje své role.

Novodobá Potěmkinova vesnice

Rosendorff pracoval v Theranosu jako ředitel laboratoře a později v případu proti Holmes a jejímu bývalému příteli a spolupachateli Rameshovi „Sunnymu“ Balwanimu vypovídal jako klíčový svědek. Jeho výpověď trvala několik dní a zdůrazňovala tlak, kterému byli zaměstnanci firmy vystaveni, aby prokázali, že vadná diagnostická technologie funguje, ačkoli ve skutečnosti prakticky vůbec nefungovala.

Rosendorff uvedl, že během svého působení v letech 2013 a 2014 opakovaně vyjadřoval obavy ohledně přesnosti krevních testů, jež firma používala pro vyšetřování pacientů. „Cítil jsem, že je otázkou mé integrity jako lékaře, abych tam nezůstal a nepokračoval v podporování výsledků, kterým jsem v podstatě nevěřil,“ řekl podle CNBC Rosendorff během svědecké výpovědi v roce 2021.

Nyní Holmes a její právníci tvrdí, že jí Rosendorff zanechal třicetisekundovou hlasovou zprávu, ve které žádal o osobní setkání. Když neobdržel odpověď, objevil se 8. srpna večer v domě, který Holmes sdílí se svým partnerem Williamem Evansem, a pokusil se s ní setkat. Evans podle dokumentu Rosendorffa zadržel a požádal ho, aby odešel.

Před odchodem Rosendorff podle spisu Evansovi řekl, že „má pocit, že v souvislosti s procesem udělal něco špatného“. Dle jeho slov se během své výpovědi u soudu „snažil odpovídat na otázky upřímně, ale žalobci se záměrně snažili o to, aby všichni vypadali špatně“.

Nové soudní řízení

Právníci v sedmnáctistránkovém podání argumentují tím, že Rosendorff zpochybňuje svou výpověď a vyjadřují přesvědčení, že: „Při jakémkoli výkladu jsou tyto výroky důvodem k novému soudnímu řízení podle článku 33. Přinejmenším v rozsahu, v jakém má soud pochybnosti o tom, zda je nový proces nutný, by měl nařídit důkazní řízení a umožnit paní Holmes předvolat doktora Rosendorffa, aby vypověděl o svých obavách.“

Obhájci Holmes v dokumentu uvedli, že z etických důvodů nemohli Rosendorffa požádat o další informace o jeho pochybnostech týkajících se výpovědi u soudu. Navrhli proto, aby se 3. října konalo slyšení, na kterém bude projednáno, proč by podle nich Holmes měla být souzena v novém procesu.

Žádost o nový proces přichází osm měsíců poté, co byla Holmes odsouzena za čtyři podvody a související obvinění, a jen několik měsíců poté, co byl shledán vinným z dvanácti podvodů i její bývalý partner Balwani. V úterý 6. září okresní soudce Edward Davila formálně zamítl žádost o zrušení verdiktů poroty. Původně bylo vynesení rozsudku naplánováno na 26. září, nedávno však bylo odloženo na 17. října.

Diskuze (19) Další článek: Jako větve z moře. Větrná elektrárna má dvojnásobný výkon a vyroste do neuvěřitelné výšky 400 metrů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,