Zakladatelé Kazaa si půjčí vaše PC

Společnost Joltid v pátek představila službu PeerEnabler pro legální využití peer2peer systémů k distribuci legálních materiálů. Systém má zaručit rychlejší downloady uživatelům a menší náklady autorům software při jeho šíření.
Švédskou společnost Joltid založili programátoři stojící za peer to peer sítěmi Kazza a FastTrack s úmyslem využít technologie spojované převážně s nelegálním šířením copyrightem chráněných materiálů v oblasti čistě komerční. Novinkou je ovšem směřování technologie. Místo snahy zavést novou placenou službu pro distribuci hudebních souborů nabízí Joltid své produkty k distribuci všech typů dat firmám, které hledají netradiční řešení pro cestu svých produktů k zákazníkům nebo jen chtějí ušetřit na provozu dedikovaných FTP serverů s rychlým připojením. PeerEnabler navíc podle svých tvůrců disponuje lepším zabezpečením než klasická struktura klient/server.

Pro „koncáky“ i ISP

K tomuto účelu slouží hned dva produkty, prvním z nich je samotný klient pro sdílení přenosových kapacit a místa na disku uživatelských počítačů PeerEnabler, druhou částí systému je PeerCache. Tento software je určen ISP a správcům velkých sítí, kteří po jeho instalaci mají zaznamenat výrazné snížení provozu mimo svou síť, požadavky na stahování sdílených souborů jsou transparentně směřovány nejprve do PeerCache a pokud daný soubor existuje v dané subsíti jednoho ISP nebo rozsáhlé firemní LAN, proběhne sdílení na této úrovni. Na svých stránkách společnost Joltid prezentuje grafy, kde dosahují úspory datových přenosů mimo vlastní síť až 50 %, i když reálné hodnoty budou proměnlivé.

Využívání počítačů koncových uživatelů pro nejrůznější účely není novinkou, i když tradici má v nekomerčním sektoru. Navíc vlna zájmu o hledání mimozemšťanů nebo léku na rakovinu už má svůj vrchol dávno za sebou. Pro Joltid je ale existence projektů jako Seti výhodou, lidé si trochu zvykli na to, že jejich počítač může posloužit i jinému. Sdílení souborů v peer to peer systémech je také více než běžné, ale otázkou zůstává, co bude uživatele motivovat k instalaci PeerEnabler klienta, když už provozují Kazzu nebo Direct Connect.

Výhody pro všechny?

Jednou z možností je manuální stažení klienta z dobré vůle nebo jako pomstu svému ISP, pokud máte flatrate a zdá se vám, že síť dostatečně nevyužíváte. Běžnější způsob instalace klienta bude na vyžádání. Když budete chtít stáhnout z webu nějaký soubor, místo přímého odkazu na FTP server se dostanete na stránku vyzývající k instalaci PeerEnableru a participaci v systému. Uživatele se Joltid snaží nalákat příslibem 2x až 4x rychlejších downloadů oproti běžnému stahování z webu (bez download manažerů). Uživatelský komfort mají zaručit bohaté možnosti nastavení včetně limitování přenosového pásma, které je aplikaci PeerEnabler k dispozici.

PeerEnabler bude využívat také prostor na disku pro vytváření lokální cache, ale podle oficiálních informací půjde jen o zlomek volné kapacity disku. Aplikace navíc nemá při standardním nastavení automatického využívání internetového připojení zabírat kompletně celé dostupné přenosové pásmo. I když pro hraní online her bude pravděpodobně jistější PeerEnabler deaktivovat.

Řešení společnosti Joltid obsahuje i plugin pro digital rights management, díky kterým může autor obsahu chránit soubory svěřené decentralizované distribuční síti PeerEnabler před nežádoucím zacházením. Nakolik bude celá komerční platforma peer to peer sítí v provedení Joltid úspěšná, se v tuto chvíli nedá odhadnout, rozhodně jde ale o zajímavou snahu.

Diskuze (9) Další článek: Firma HP uvádí na trh již 5. generaci DDS

Témata článku: Software, Kaz, Přenosové pásmo, Zakladatel, Rozsáhlá snaha, Oficiální cesta, Oficiální materiál, Běžný set, Peer, Nejrůznější účel, Nelegální soubor, Přímé sdílení, Sdílený soubor


Určitě si přečtěte

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 96

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání