Sociální sítě | Wikipedia | Soukromí

Zakladatel Wikipedie burcuje ke stávce proti sociálním sítím. Proběhne 4. a 5. července

Zakladatel Wikipedie burcuje ke stávce proti sociálním sítím. Proběhne 4. a 5. července

Způsob nakládání se soukromými údaji ze strany sociálních médií je trnem v oku řadě uživatelů i institucí. Spoluzakladatel Wikipedie Larry Sanger se rozhodl na tuto problematiku upozornit poněkud netradiční formou – vyzývá ke stávce, která by měla proběhnout ve čtvrtek a v pátek.

Hlavní myšlenkou této akce je ukázat „obrovskou poptávku“ po změně. Svou nespokojenost mohou účastníci vyjádřit prostě tak, že během 4. a 5. července nebudou alespoň jeden den používat sociální sítě a jejich služby s výjimkou zveřejnění oznámení o stávce. Pochopitelně se již nyní ozývají hlasy, podle kterých nebude mít tato akce žádný hmatatelný dopad.

Stávka proti sociálním médiím

Sanger je přesvědčen, že pokud se do stávky zapojí dostatečný počet lidí, vyvolá tím značný rozruch. Jeho přáním je, aby uživatelé sociálních sítí získali kontrolu nad svými daty a soukromím. Doufá, že se sítě stanou otevřenějšími a interoperabilnějšími.

Deklarace vyzývá k decentralizaci sociálních sítí a k přeměně na systémy, které respektují práva na svobodu projevu, soukromí a bezpečnost. Sanger požádal příznivce, aby výzvu ke stávce šířili na Facebooku, protože sám na této síti nemá účet.

Pokud chcete na stávku upozornit, měli byste na sociálních sítích použít hashtag #SocialMediaStrike, odkázat na Deklaraci digitální nezávislosti (v ideálním případě někam vystavit její kopii) a vyzvat ostatní, aby prohlášení podepsali.

Bude stávka vidět?

Sanger vyzývá programátory a vývojáře, aby vytvořili roboty, kteří rozšíří povědomí o stávce. Věří, že tento krok donutí platformy sociálních médií vydat prohlášení k Deklaraci digitální nezávislosti a veřejné kritice.

Podle jeho představy by 4. července měly být sociální sítě zaplaveny příspěvky o stávce a počítá také s podporou zpravodajských médií, která budou o celé akci informovat. Organizátor dále vyjádřil své přání, aby celý průběh stávky byl decentralizovaný a nesoustředil se jen kolem jeho webu larrysanger.org.

I přes rostoucí zájem o stávku někteří uživatelé zpochybňují její možný dopad. Argumentují například tím, že případný pokles návštěvnosti bude maximálně v rámci statistické chyby, neboť většina lidí, kteří se o problematiku soukromí zajímají, již sociální sítě opustila.

Diskuze (14) Další článek: Google je peskován za dominanci Androidu v další významné lokalitě. Po Evropě přišla s obviněním Indie

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Wikipedia, Sledování, Soukromí, Červenec, Sociální médium, Uživatelé, Stávka, Deklarace, Sociální síť, Síť


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 50

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

** Portál občana a a eObčanky za sebou mají skoro rok provozu ** Ministerstvo vnitra se pochlubilo několika čísly ** Prý je to revoluce v digitalizaci státu

Jakub Čížek | 46

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů