Zakladatel Googlu: Největším nepřítelem je nedostatek nápadů

Přinášíme rozhovor se Sergeyem Brinem, jedním ze zakladatelů Googlu a současným šéfem produktů. Co přinese spolupráce s Yahoo! a jak bude vypadat internet za pět let?
Kapitoly článku

Když jsme se dozvěděli, že do Polska přijede Sergey Brin, který v roce 1998 společně s Larrym Pagem založil firmu, která dnes patří k nejvlivnějším internetovým společnostem, nezaváhali jsme ani na chvíli a narychlo vyrazili směr Krakov, kde se nachází jedno z nejmladších evropských vývojových center Googlu, o kterém si můžete více přečíst v našem předchozím článku.

Jaký je vlastně Sergey Brin, zatím nedostudovaný doktor z univerzity ve Stanfordu? Na první pohled nenápadný. Ostatně jak sám praví, na ulici ho kolemjdoucí poznají jen zřídka – tváří Googlu je totiž jeho všudypřítomné pestrobarevné anonymní logo. Na rozdíl od jiných vysokých manažerů občas půjčí svou hybridní Toyotu Prius řediteli Ericovi Schmidtovi, který má na starost byznys, a vyrazí do práce na horském kole, jehož rám je samozřejmě ozdoben světoznámou obchodní značkou.

Sergey Brin se narodil 21. března 1973 v Moskvě, v roce 1979 se však celá rodina přestěhovala do USA, kde začal Sergeyův zcela nový život. Studoval na University of Maryland, později pak na Stanfordu, kde se seznámil s Larrym Pagem, s nímž začal pracovat na programu, který by podle textového obsahu zjišťoval souvislosti mezi webovými stránkami a tím by je zároveň i hodnotil. Základ kontextového vyhledávače, který svým způsobem pozměnil podobu internetu, byl na světě. Sergey je dnes prezidentem pro technologie, Larry si pro změnu na svá bedra vzal produkty.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Neformální oblečení a ošatka s MacBookem, poznáváte 32. nejbohatšího člověka planety?

Hodnota Googlu je dnes odhadována na více než 170 miliard amerických dolarů a jmění Sergeye Brina pak na necelých 19 miliard dolarů. Časopis Forbes jej zařadil na 32. pozici mezi nejbohatšími lidmi světa. Bohatý však není pouze Sergey ale i mnoho zaměstnanců Googlu, kteří získali podíl na společnosti ve formě akcií.

Sergey Brin nedávno oznámil, že si zarezervoval let do vesmíru. Co dalšího se honí hlavou šéfa jedné z nejvlivnějších společností současného internetu a majitele nejhodnotnější obchodní značky na světě? Přinášíme stručný rozhovor ze setkání s novináři v polském Krakově společně s vysvětlujícími poznámkami.

O službách, Androidu a SkyDrivu

S rozvojem internetu se dnes už běžný uživatel bez webového prohlížeče neobejde. Mnozí se tedy právem domnívají, že webový prohlížeč je důležitější než samotný operační systém. Trh je dnes rozdělený mezi Microsoft, Mozillu, Apple a Opera Software; neplánuje do hry vstoupit i Google?

Na vývoji prohlížečů se podílíme hned na několika úrovních. Vyvíjíme Google Toolbar pro Internet Explorer a Firefox no a pro Firefox jsme vytvořili i mnoho doplňků a naši vývojáři se podíleli na jeho vývoji. Dále vytváříme rozšíření pro prohlížeče – například Google Gears.

Poznámka: Propojení Mozilly a Googlu bylo dlouhé roky předmětem dohadů. Zatímco jedni se domnívali, že Google Mozillu pohltí, jiní byli přesvědčeni, že Google postaví na Firefoxu svůj vlastní prohlížeč. Nic takového se nakonec nestalo a mobilní platforma Android, kterou Google vyvíjí, dnes používá naopak vykreslovací jádro WebKit, které používá především Safari.

Google je především internetová společnost. Microsoft už delší dobu mluví o tom, že operační systém v dnešní podobě nahradí v budoucnu virtualizovaný internetový systém, dostupný odkudkoliv. Jaké má Google ambice na trhu s operačními systémy?

S vývojem operačních systémů máme bohaté zkušenosti. Podílíme se například na vývoji Linuxu a velmi nás těší, že můžeme naše úpravy poskytnout zpět široké komunitě vývojářů. Naše požadavky na operační systém jsou samozřejmě poněkud neobvyklé, jelikož musí zvládnout práci s obrovskými přesuny dat, každý tedy musíme upravit a vylepšit. No a pak máme samozřejmě mobilní operační systém Android, jehož testovací verzi si můžete už dnes stáhnout a vyzkoušet ji. Na vývoji Androidu se nakonec podílí i zdejší krakovské vývojové centrum.

Poznámka: Google dnes technologicky i finančně podporuje široké spektrum open-source projektů od samotného Linuxu až po oblíbený databázový server MySQL. Google open-source používá proto, jelikož si jej může libovolně upravovat podle svých potřeb, aniž by byla porušena licence. Více se o Googlu a open-source dočtete v článku LinuxExpo 2008: Za vším hledej Google.

Klepněte pro větší obrázek
Krakovské vývojové centrum – i zde se vyvíjí Android

Google vyvíjí široké spektrum služeb a aplikací pro každodenního uživatele, jak ale chcete konkurovat profesionálním podnikovým službám Microsoftu?

Dříve jsme nabízeli vyhledávací službu pro podniky, v současné době se ale soustřeďujeme především na vývoj „enterprise“ balíku služeb – Google Apps. Ten mohou využívat jak jednotlivci, tak firmy nebo třeba školy. Najdou zde na jednom místě Gmail, Calendar, Docs a další programy a to vše máte dostupné na jedné doméně se společnou správou. Dohromady tak získáte velmi mocný systém. Google Apps se osvědčil, dnes jej používá mnoho univerzit a tisíce společností. Jsem s jeho vývojem velmi spokojen.

To jsou ovšem všechno webové služby, které vyžadují internetové připojení.

Vyvíjíme Google Gears, pomocí něhož můžete omezeně pracovat s našimi produkty i bez internetu. Gears dnes podporuje třeba Reader nebo Docs, plánujeme jej ale integrovat do všech našich služeb včetně Gmailu. S webovými službami tak budete moci pracovat i bez internetu a tím se vlastně přiblížíme běžnému desktopu. Doma mám na počítači Linux, používám Ubuntu, a s Firefoxem se dostanu ke všem našim službám.

Máme ale samozřejmě i plně desktopové programy jako třeba Google Earth, Google Desktop a Picasu. I naše reklama není pouze o internetu – prodáváme reklamu v televizi, v rádiu i v novinách (USA) a nabízíme dokonce i některá hardwarová řešení pro byznys.

Microsoft nedávno uvolnil své webové úložiště SkyDrive. Google je známý pro svou rozsáhlou poštovní schránku, kterou využívá mnoho 3d party nástrojů k neoficiálnímu ukládání dat, vlastní webový disk ale nenabízíte. Změní se to?

Zatím nic takového nenabízíme, je ale pravda, že webová úložiště se v poslední době těší velkému zájmu. Myslím si, že bychom měli něco podobného zvážit. Gmail Drive a jiné podobné doplňky, které zneužívají naši poštovní schránku, ale nepodporujeme.

Poznámka: Gmail Drive je neoficiální rozšíření, které dokáže se schránkou Googlu pracovat podobným způsobem jako se síťovým diskem. Webové úložiště dnes nabízí všichni velcí hráči a spekulace o vstupu Googlu na tento trh se vedou již od dob testování služby SkyDrive.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gmail Drive promění poštovní schránku od Googlu ve webové úložiště, Brinovi se však podobná řešení nelíbí

Témata článku: Microsoft, Google, Internet, Web, Open source, Sergey Brin, Larry Page, Eric Schmidt, Firemní kultura, Google Lunar X Prize, Pořádný balík, Nepřítel, Populární projekt, Toyota Prius, Mobilní Facebook, Vpád, Nejdůležitější otázka, Největší nepřítel, Vita, Horská služba, Toyota, Program televize dnes, Google Docs, Nápad, Webové úložiště, Apple macbook pro na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5