Zakladatel GNOME: Linux na desktopu je mrtvý

Po měsíci je tu další souhrn ze světa open source. Zakladatel GNOME kritizuje distribuce, Diasporu bude vyvíjet komunita, Steam pro Linux se opozdí a vyšel nový Thunderbird.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Miguel de Icaza, zakladatel grafického prostředí GNOME, se bez servítek pustil do linuxového desktopu. Je podle něj mrtvý a u běžných uživatelů už nemá šanci. Sám používá hlavně OS X, který označuje za „Unix v pěkném kabátku“. Největším problémem linuxového desktopu je prý roztříštěnost a „pomíjivost“: „To zabilo ekosystém pro vývojáře snažící se dostat na Linux. Jednou to zkusíte a uděláte podporu pro oblíbenou distribuci, případně přední trojku distribucí. A to jen proto, abyste zjistili, že za šest měsíců už tam váš software nefunguje,“ píše de Icaza v kritickém příspěvku.

ubuntu.png
Podle Icazy jsou distribuce nejednotné a příliš nestálé

„Jedinou cestou, jak napravit Linux, je vzít jednu distribuci, jeden soubor komponent a upustit od všeho ostatního. Každý by měl přispívat jen do té distribuce. Ale ať už by to bylo Ubuntu od Canonicalu, Fedora od Red Hatu, Debian, či něco úplně nového, nikdy se na tom lidé neshodnou,“ zakončuje de Icaza, který dnes šéfuje firmě vyvíjející framework pro mobilní systémy.

Forbes: Red Hat je čtvrtou nejinovativnější firmou světa

Americký magazín Forbes, který je známý sestavováním nejrůznějších žebříčků včetně žebříčků nejbohatších lidí světa, se tentokrát zaměřil na inovativní firmy a na čtvrtou příčku umístil společnost Red Hat.

red hat brno.png
Brněnské vývojářské centrum Red Hatu

„Red Hat vyrábí, organizuje a řídí open-source software. Vývojáři z celého světa ten software můžou používat a vylepšovat. Red Hat na tom vydělává tak, že k open-source produktům poskytuje podporu a velkým firmám připravuje řešení na míru. Jen si představte, kdyby operační systém Windows nebo Mac OS běžící na vašem notebooku byl maximálně přizpůsobitelný,“ popisuje Forbes působení Red Hatu. Šéf společnosti Jim Whitehurst k tomu přidává: „Ovlivňujeme každodenní život všech lidí. Ať jdete vybrat peníze z bankomatu, koupit si letenku nebo obchodovat na burze. Nevidíte nás, ale na pozadí děláme vše potřebné, abyste to mohli uskutečnit.“

Není žádným překvapením, že žebříček ovládly technologické firmy. Z těch největších se ale před Red Hat dostal jenom Amazon (3. místo). Pro zajímavost: Google obsadil 24. příčku, Apple stačil na 26. místo a Microsoft se do první stovky vůbec nedostal. Nejinovativnější firmou je podle Forbesu společnost Salesforce.com zabývající se cloud computingem, na druhém místě se umístila firma Alexion Pharmaceuticals.

Diaspora bude vyvíjena komunitně

Diaspora je otevřená sociální síť, která byla spuštěna před dvěma roky poté, co získala dvě stě tisíc dolarů na vývoj na Kickstarteru. Otevřenost Diaspory spočívá v tom, že je k dispozici zdrojový kód softwaru a kdokoliv si jej může nainstalovat na svůj server. Servery spolu přitom komunikují a při používání ani nepoznáte, že jsou vaši přátelé na jiném serveru – zkrátka jako na ostatních sociálních sítích. No a vývoj tohoto softwaru už nebudou řídit otcové projektu, měla by se o něj postarat komunita vývojářů. Přechod na komunitní způsob vývoje bude nějaký čas trvat a zakladatelé na projekt nezanevřou úplně.

diaspora.png
Diaspora se podobá Facebooku a Google+

Pokud se na projekt podíváme jako na dílo čtyř mladých vývojářů, můžeme ho považovat za úspěšný. Srovnání s ostatními sociálními sítěmi však Diaspora nesnese, nepodařilo se jí přilákat dostatečné množství uživatelů, což je u sociálních sítí zásadní faktor využitelnosti. Poslední naděje na větší rozšíření se vytratily nejspíš v červenci 2011, kdy Google spustil vlastní sociální síť Google+, která byla pro mnoho uživatelů lepší alternativou k Facebooku než Diaspora.

Ubuntu vyjde v edici s čistým GNOME

Nejoblíbenější linuxová distribuce Ubuntu sice používá prostředí GNOME, avšak značně přizpůsobené k obrazu svému. Hlavním rozdílem je vlastní rozhraní Unity. Nová edice Ubuntu zvaná GNOMEbuntu nabídne uživatelům „čisté“ GNOME. Přehled hlavních vlastností GNOMEbuntu přináší portál World Of GNOME. Pochopitelně zmizí rozhraní Unity a na jeho místo přijde GNOME Shell. K dispozici stále ještě bude také rozhraní GNOME Classic (alias GNOME Panel), a to s indikátory přidanými Ubuntu.

gnomebuntu.png
Z oficiálního webu gnomebuntu.org se toho zatím moc nedozvíte

Dále kvůli závislosti na knihovnách Qt zmizí klient úložiště Ubuntu One a otazník visí nad Centrem softwaru – nahradit by jej mohl PackageKit. Kancelářský balík LibreOffice bude nahrazen textovým procesorem AbiWord a tabulkovým procesorem Gnumeric, o web se namísto Firefoxu postará Epiphany a elektronickou poštu bude mít na starosti Evolution (náhrada Mozilly Thunderbird). Samozřejmostí potom bude zařazení správce přihlašování GDM. Ačkoliv GNOMEbuntu zatím nebylo oficiálně přijato do rodiny Ubuntu, mělo by vyjít ve stejný den jako všechny ostatní „oficiální“ edice – 18. října.

Pokud vás zajímají novinky v „obyčejném“ Ubuntu 12.10, přečtěte si článek Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.

Steam pro Linux se pravděpodobně opozdí

Příchod herní platformy Steam na Linux (Ubuntu) měl být linuxovou událostí roku, ale možná si na něj ještě chvilku počkáme. Podle neoficiálních informací, se kterými přišel server Phoronix.com, je vydání finální verze plánováno zhruba na únor příštího roku. Ohledně uzavřené betaverze se nic nemění, k dispozici by měla být „brzy“.

steam.png
Současná podoba herního katalogu Steam

Mezitím pokračuje spolupráce Valve s výrobci grafických čipů a nese ovoce. Pilotní hra linuxového Steamu Left 4 Dead 2 už obstojně běží na čipech Intelu s open-source ovladačem Mesa. Stále je tu prostor pro zlepšení, ale i tak se jedná o velký pokrok. Open-source ovladače totiž většinou výrazně zaostávají za svými proprietárními protějšky, protože se výrobci neradi dělí o detailní informace o svém hardwaru. Otázkou je, jak moc se zlepšení projeví v dalších hrách. Dobrá zpráva přišla také od Nvidie – ta pracuje na ovladačích pro hybridní grafické karty Optimus. Může za to také Valve? Nebo snad Linus?

openSUSE 12.2

Se zpožděním vyšla druhá a poslední letošní veze linuxové distribuce openSUSE 12.2. Jako zavaděč operačního systému je nově použit GRUB2, ale volitelně lze stále používat GRUB. Nejviditelnější změnou v novém vydání je zřejmě upravená přihlašovací obrazovka KDM. Jednoduché zálohovací nástroje se stávají pevnou součástí linuxových distribucí i dalších operačních systémů, openSUSE přichází s řešením zvaným Back in Time. Nabídka písem byla obohacena o Google Web Fonts a několik fontů z dílny Adobe. Ze systému zmizela podpora šifrování pomocí Cryptoloop, netřeba však smutnit, k dispozici je novější a bezpečnější řešení dm-crypt.

opensuse.png
Nový vzhled přihlašovací obrazovky

OpenSUSE 12.2 zůstává věrno grafickému prostředí KDE (verze 4.8.4), ale rozhodně nezanevřelo ani na ostatní. Hned při instalaci si můžete vybrat ze trojice dalších: GNOME 3.4.2 a méně náročných Xfce 4.10.0 a LXDE 0.5.10. Ze základní programové výbavy zmiňme Mozillu Firefox (web) a Thunderbird 15 (pošta), kancelářský balík LibreOffice 3.5.4 a grafický editor GIMP ve verzi 2.8 s jednookenním režimem. Podrobně se na nové vydání jako tradičně podíval Lukáš Jelínek.

opensuse.png
openSUSE 12.2 s výchozí prostředím KDE

Novinky ze světa softwaru


Mozilla Thunderbird 15 umí IRC i Facebook

Mozilla je tu opět po měsíci s novými verzemi oblíbených aplikací Firefox a Thunderbird. Většinou je pošťák Thunderbird trochu upozaděn Firefoxem, ale tentokrát je tomu přesně naopak. Firefox 15 nabízí jen pár nezajímavých změn pod kapotou, u Thunderbirdu se toho událo docela dost.

Významnou novinkou je podpora několika komunikačních sítí – IRC, XMPP, Google Talk a Facebook Chat. Spolu s nimi přibyl také velmi jednoduchý klient pro sociální síť Twitter, který dokáže sledovat zmínky o vás a hashtagy. Thunderbirdu se stává označení poštovní klient těsné, lépe by mu sedlo například „komunikační centrum“. Není tomu tak dlouho, co Thunderbird přidal možnost snadno posílat velké přílohy skrze externí úložiště. Nově jím může být Ubuntu One. Menších úprav se dočkal také vzhled aplikace, ouška karet jsou mnohem oblejší (můžete znát z Google Chrome).

thunderbird 15.png
Thunderbird 15 a IRC

Jednou větou

Diskuze (236) Další článek: Hybridní APU čip AMD Hondo bude pouze pro tablety s Windows 8

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,