YouTube | Steve Wozniak | Scam

Zakladatel Applu Steve Wozniak žaluje YouTube kvůli podvodným videím

Steve Wozniak, který je jedním ze tří zakladatelů společnosti Apple, žaluje YouTube kvůli podvodným videím. Nelíbí se mu, že se na největším portále objevují videa zneužívající jeho jméno či podobu s cílem přimět diváky, aby poslali podvodníkům Bitcoiny s tím, že dostanou zpět jejich několikanásobek. O kauze informuje zpravodajská agentura Bloomberg.

Wozniakovi advokáti odkazují na podobnou událost z minulého týdne, kdy došlo k hacknutí několika významných účtů na sociální síti Twitter. Útočníci poté jménem těchto účtů (např. Billa Gatese či Elona Muska) nabízeli, že po zaslání Bitcoinů do určené peněženky dostanou zpět dvojnásobnou částku. Pochopitelně se jednalo o podvod, nicméně právníci v tomto případě oceňují velmi rychlou reakci provozovatele. Přesto se podvodníkům během několika hodin povedlo získat zhruba 120 tisíc dolarů, tj. v přepočtu asi 2,7 milionů korun.

Wozniak vám žádné Bitcoiny nepošle

Žaloba viní YouTube z toho, že nedělá nic, aby podobně vystavěným podvodům bránil. K Wozniakovi se připojilo sedmnáct obětí, které na falešný přislib jednoduchého zbohatnutí naletěly. Požadují okamžité stažení těchto videí a varování uživatelů. Kromě toho žádají po YouTube náhradu škody v nezveřejněné výši.

Sám Wozniak uvedl, že provozovatel webu opakovaně ignoroval jeho žádosti o stažení falešných bitcoinových reklam, využívajících jeho jméno. Důvěřiví uživatelé, jež na základě výzvy poslali své Bitcoiny, pak prý často kontaktují Wozniaka a dožadují se slíbeného dvojnásobku.

„Zatímco Twitter jednal rychle a rozhodně, zrušil podvodné účty a chránil své uživatele, YouTube podobné podvody hostuje, propaguje a přímo z nich profituje. YouTube nabízí proud podvodných propagačních videí, která neoprávněně používají obrázky a videa Steve Wozniaka a dalších slavných technologických podnikatelů.“ uvádí se v žalobě.

Bitcoinové podvody frčí

YouTube v oficiálním prohlášení uvedl, že podvody a zneužití identity jsou v rozporu se zásadami platformy a společnost se snaží odstranit je hned, jakmile něco takového zjistí. V minulosti se bránil podobným žalobám argumentem, že dle federálního zákona Communications Decency Act z roku 1996 nemůže zodpovídat za obsah zveřejněný svými uživateli.

Bitcoinové podvody jsou v poslední době poměrně oblíbené. Útočníci se nejčastěji vydávají za známé a úspěšné osobnosti, například podnikatele či politiky, a nabízejí snadný výdělek. Součástí bývá požadavek na zaslání Bitcoinů, za které je nabízeno vrácení jejich několikanásobku. S ohledem na anonymitu kryptoměny nemají oběti žádnou šanci získat své peníze zpět.

Na YouTube se nejčastěji objevují podvodná videa, využívající například jméno a podobu Steva Wozniaka, Elona Muska, Billa Gatese a dalších významných osobností. V případě Wozniaka útočníci k těmto účelům využívají rozhovory, v nichž pozitivně hodnotí Bitcoin. Nejčastěji je opatřují titulky, ve kterých lákají na snadné zbohatnutí.

Diskuze (7) Další článek: Corning dokázal nemožné. Gorilla Glass Victus odolá najednou škrábancům i pádům

Témata článku: Apple, YouTube, Bitcoin, Steve Wozniak, Scam, Woz, Zakladatel společnosti, ZakVelký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Programování elektroniky: Jak odposlouchávat roztomilý teploměr od Xiaomi

Programování elektroniky: Jak odposlouchávat roztomilý teploměr od Xiaomi

** Grafička časopisu Computer chtěla chytrý teploměr ** Dnes proto přeflashujeme Xiaomi LYWSD03MMC s Bluetooth ** Data pak budeme číst na Raspberry Pi a odposlouchávat na ESP32

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuBluetoothXiaomi