Bezpečnost | Microsoft Office | Excel

Zavádění zákazu maker v Office pokračuje. Microsoft chce omezit řádění malwaru

  • Malware je ve velké míře distribuován přes makra
  • Nástroje Office budou nově makra blokovat
  • Blokování se týká souborů stažených z internetu
logo: Microsoft / grafika: Petr Urban / Živě.cz
Zavádění zákazu maker v Office pokračuje. Microsoft chce omezit řádění malwaru | logo: Microsoft / grafika: Petr Urban / Živě.cz

Oživeno 26. července | Microsoft od 27. července pokračuje v původním plánu, tj. v Aktuálním kanále mění chování aplikací Office tak, aby blokovaly makra typu VBA. Distribuce nového nastavení bude chvíli trvat.

Rozhodl se k tomu poté, co upravil dokumentaci, ze které vyčtete, jaké možnosti máte. V ovládání nebo uživatelském prostředí se tak nic nezměnilo. Pokud vaše organizace někdy zapnula či vypnula zásadu pro blokování maker u souborů stažených z internetu, tak se vás změna nedotkne.

Klepněte pro větší obrázek

Původní článek z 11. července | V zimě Redmondští oznámili, že ve jménu bezpečnosti v nástrojích Office budou standardně vypnuta makra typu VBA (Visual Basic for Applications). Malé části kódu jsou určené k automatizaci, tedy aby vám usnadnily určité úkony. Před pár lety Microsoft konstatoval, že zneužívání maker pro distribuci malwaru narůstá.

V roce 2016 představil zásadu pro organizace, která makra blokuje. O dva roky později umožnil antivirům skenovat kód skrze Antimalware Scan Interface. Letos ale měly Office preventivně makra blokovat u souborů stažených z internetu. Specificky se to tedy mělo týkat Office pro Windows – nejdříve aplikací z předplatného Microsoft 365, později také samotných balíků Office 2013, 2019, 2019 a LTSC 2021.

Program stažený soubor pozná podle zvláštní značky, kterou Windows do souboru zapíší. Netýká se to jednotek naformátovaných pomocí FAT32, jen NTFS. Nadále mělo být možné spouštět makra v souborech uložených v tzv. důvěryhodných úložištích, případně byste museli soubor manuálně označit za důvěryhodný.

Klepněte pro větší obrázek

VBA si odbylo premiéru v Excelu v roce 1993. Od roku 2007 už Microsoft technologii nelicencuje třetím stranám. Roky se prakticky nevyvíjí, v Office je ale pořád přítomná, protože byla oblíbená a poptávka stále existuje. Na základě zpětné vazby se Microsoft k blokování maker u stažených souborů zatím neodhodlal, o omezení se v budoucnu pokusí znovu a lépe. Na výsledek si musíme počkat.

Zdroje: Macros from the internet are blocked by default in Office / Microsoft Docs | Microsoft 365 Blog via BleepingComputer | Microsoft Security Blog (1, 2)

Diskuze (13) Další článek: Tohle není fotomontáž. Policie ČR má ostré Ferrari, kupodivu stálo méně než obvyklejší škodovky

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Bezpečnost, Microsoft Office, Malware, Office 365, Microsoft 365, Microsoft Word, PowerPoint, Soubor, Excel, Makro, Řádění, VBA, Zavádění, Blokování, Reparát, Redmondský, Office, Microsoft Security BlogSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru