Nová zpráva analytické společnosti Trendfocus vrhá světlo na trh s mechanickými pevnými disky. Zabývá se největšími výrobci tohoto typu úložišť, jejich dodávkami a tržními podíly. U všech došlo v uplynulém roce k dramatickému poklesu, přičemž u značek Seagate a WDC se dodávky snížily téměř o polovinu, informuje web Tom's Hardware.
Dodávky pevných disků společnosti Seagate klesly v loňském roce o celých 43,7 %. Téměř stejně špatně dopadla i firma WDC, která ve stejném období zaznamenala propad o 43,0 %. Ani Toshiba nezůstala v loňském roce bez úhony – počty odebraných pevných disků meziročně klesly o celých 39,3 %.
SSD stojí skoro stejně jako HDD
Dodávky v tomto segmentu se v průběhu roku snížily až o 42,5 % na přibližně 35 až 36 milionů kusů, přičemž jedním z hlavních důvodů je inflace a s ní související ochlazení ekonomiky. Trendfocus se domnívá, že největším současným trápením výrobců je pokles poptávky ze strany firem a provozovatelů cloudových úložišť.
Podíváme-li se na 3,5palcové pevné disky pro stolní počítače, pozorované poklesy v řádu jednotek procent nebyly vysloveně zásadní, nicméně neukázaly tendenci k oživení trhu. Nenaplnily se tak předpoklady prodejců, podle kterých měl v posledním čtvrtletí loňského roku po ústupu pandemie covidu-19 zájem ze strany zákazníků vzrůst. Naopak 2,5" disky si v porovnání se třetím kvartálem polepšily asi o 15 %.
Svou roli jistě hraje pokles cen rychlejších SSD. V kategorii úložišť s kapacitou do 500 GB se ceny HDD a SSD prakticky vyrovnaly, takže zákazníci, celkem logicky, častěji volí řešení, které jim poskytne vyšší rychlost čtení i zápisu. Společnost TrendForce uvedla, že 92 % notebooků prodaných v roce 2022 bude mít jako systémové úložiště SSD, přičemž v roce 2023 se očekává nárůst tohoto podílu až na 96 %.
Nejoblíbenější HDD na trhu
Další oblíbené HDD