Úložiště

Zájem o magnetické pásky roste. Loni se prodaly v kapacitě téměř 153 exabajtů

Z domácích počítačů již magnetický záznam dat zmizel před desítkami let, firmy a úřady jej ale pro archivaci používají i nadále. A čím dál víc. Loni se prodaly pásky formátu LTO v celkové kapacitě 152,9 exabajtů (milionů terabajtů), čímž se o 3,14 % překonal o rok starší rekord.

Pásky se podle konsorcia sdružují tři výrobce LTO umí prosadit také v éře AI, a dokonce se na této vlně svézt. I firmy pracující s umělou inteligencí prý potřebují někam odkládat kvanta nestrukturovaných dat, k nimž nepotřebují mít okamžitý přístup.

Od roku 2021 se používá nový formát LTO-9, který posunul nativní kapacitu na 18 TB a rychlost na 400 MB/s. Pásky navíc od první generace používají i kompresi, díky ní může kapacita dosáhnout až 45 TB. V poslední generaci se na kotouč navíjí páska o délce 1035 metrů a tloušťce jen 5.2 μm, asi desetině lidského vlasu.

Catridge mají 105 × 102 × 22 mm, fyzicky jsou tak o něco menší než 3,5" disky. Jedna cartridge LTO-9 s nativní kapacitou 18 TB stojí přibližně od 2600 Kč. HDD o stejné kapacitě je třikrát dražší. U pásek jsou však nákladné zejména mechaniky, ty s podporou LTO-9 stojí asi 150 tisíc korun.

image.png

Společnosti Hewlett-Packard Enterprise, IBM a Quantum, které LTO vyvíjejí, už mají nalajnovaných i pět dalších generací. Neznáme data vydání, ale kapacity by se měly s každou verzí zdvojnásobovat.

A jak si představit onu prodanou kapacitu za poslední rok? Za rok 2023 se prodaly LTO s kapacitou 153 EB. Seagate loni prodal HDD o celkových bezmála 450 EB, a to je jen jedním ze tří výrobců (byť ten největší).

Zdroj: LTO via Tom's Hardware

Diskuze (35) Další článek: Ind pomocí falešné stránky Coinbase ukradl v kryptoměnách skoro miliardu korun

Témata článku: ,