Během letošního jara se v mnoha zemích zrodily systémy chytré karantény, jejichž základem byly uživatelské aplikace pro sledování, zdali jsme se nedostali do kontaktu s potenciálně nakaženým.
Jenže jak rychle pandemie přišla, tak rychle začalo i postupné uvolňování pravidel a s ním i pokles obezřetnosti a vůbec vůle lidí podobné aplikace dále používat.
Poměrně vypovídající je i report na webu TechCrunch o francouzské aplikaci StopCovid. V 67milionové zemi si sice program během posledních tří týdnů stáhlo 1,9 milionů zájemců, jenže téměř půl milionu z nich si ji záhy odinstalovalo. Celkem pak aplikace pomohla identifikovat pouhých 68 pozitivních případů.
Než Británie vyvine aplikaci, bude po všem
Ve Velké Británii nedopadly podobné snahy o nic lépe. Byť Londýn sliboval nejlepší aplikaci svého druhu na světě, vývoj nakonec musel kompletně restartovat a nikdo neví, kdy skutečně bude plně k dispozici.
Ke všemu se objevují zkazky o tom, že úřady tlačily na výrobce alternativních programů třetích stran, aby svoji vlastní práci ukončili, protože rozmělňují zájem Britů a oficiální mobilní aplikaci pak nebude nikdo používat.
Seznam proti koronaviru: Rozhovor s manažerem Mapy.cz
Do třetice tu máme společné řešení od společností Apple a Google, které v dubnu oznámily, že vyvinou API pro chytrou karanténu, jenž bude napříště přímo součástí mobilních operačních systémů.
Zprávička o ikonickém partnerství dvou úhlavních konkurentů tehdy prolétla snad všemi médii, když však firmy o měsíc později představily základy první (a jednodušší) podoby technologie, už to s trochou nadsázky nikoho nezajímalo.
České Mapy.cz a eRouška
A nakonec tu máme Česko. Během vrcholu epidemie zažíval úspěch zejména Seznam a jeho Mapy.cz. Díky obrovské základně uživatelů jim mohl nabídnout funkci sledování polohy a upozornění na případ, kdy se ocitnou v rizikové oblasti, ve které se nacházela infekční osoba.
Mnohem diskutabilnější je naopak úspěšnost aplikace eRouška, která k analýze blízkosti infekční osoby využívá Bluetooth. Byť byla aplikace v dané době maximem možného, z důvodu absence podpory přímo na úrovní OS/HW si její uživatelé stěžovali zejména na vysokou spotřebu energie.

Typický komentář k aplikaci eRouška na Play Store
Motiv k instalaci tedy postupně spíše klesal a dnes se verze pro Android může v desetimilionovém Česku pochlubit jen překonáním hranice 100 000+ instalací na Play Storu, což je pro praktické využití jejího potenciálu žalostně málo. Aplikace by spolehlivě fungovala jen v případě, že by ji měl skoro každý – alespoň ve velkých městech s vysokou hustotou obyvatelstva.
Nebylo to zbytečné
V každém případě, všechny tyto snahy vývojářů a úřadů nebyly marné. Letošní jaro můžeme vnímat jako jakousi betaverzi, která nám pomohla v připravenosti na další hrozby. To platí i o společném úsilí Applu a Googlu, které se projeví až u některé z příštích pandemií – anebo u další vlny té aktuální, která rozhodně neskončila.

Byť rozvolňování napříč světem evokuje konec pandemie, počet diagnostikovaných denních případů napříč světem nadále zrychluje. Jen jsme si na to už zvykli (Zdroj: Worldometers)
Ostatně, počet denních pozitivních případů nezpomaluje – naopak zrychluje. Už se však nejedná o evropské země, a tak se nám riziko a nebezpečí i psychologicky vzdálilo kamsi za oceán stejně jako zkraje letošního roku.