Koronavirus | Mobilní aplikace | Statistiky

Zájem o koronavirové aplikace klesá. Máte na telefonu ještě eRoušku?

Zájem o koronavirové aplikace klesá. Máte na telefonu ještě eRoušku? | Zdroj: Shutterstock

Během letošního jara se v mnoha zemích zrodily systémy chytré karantény, jejichž základem byly uživatelské aplikace pro sledování, zdali jsme se nedostali do kontaktu s potenciálně nakaženým.

Jenže jak rychle pandemie přišla, tak rychle začalo i postupné uvolňování pravidel a s ním i pokles obezřetnosti a vůbec vůle lidí podobné aplikace dále používat.

Poměrně vypovídající je i report na webu TechCrunch o francouzské aplikaci StopCovid. V 67milionové zemi si sice program během posledních tří týdnů stáhlo 1,9 milionů zájemců, jenže téměř půl milionu z nich si ji záhy odinstalovalo. Celkem pak aplikace pomohla identifikovat pouhých 68 pozitivních případů.

Než Británie vyvine aplikaci, bude po všem

Ve Velké Británii nedopadly podobné snahy o nic lépe. Byť Londýn sliboval nejlepší aplikaci svého druhu na světě, vývoj nakonec musel kompletně restartovat a nikdo neví, kdy skutečně bude plně k dispozici.

Ke všemu se objevují zkazky o tom, že úřady tlačily na výrobce alternativních programů třetích stran, aby svoji vlastní práci ukončili, protože rozmělňují zájem Britů a oficiální mobilní aplikaci pak nebude nikdo používat.

Seznam proti koronaviru: Rozhovor s manažerem Mapy.cz

Do třetice tu máme společné řešení od společností Apple a Google, které v dubnu oznámily, že vyvinou API pro chytrou karanténu, jenž bude napříště přímo součástí mobilních operačních systémů.

Zprávička o ikonickém partnerství dvou úhlavních konkurentů tehdy prolétla snad všemi médii, když však firmy o měsíc později představily základy první (a jednodušší) podoby technologie, už to s trochou nadsázky nikoho nezajímalo.

České Mapy.cz a eRouška

A nakonec tu máme Česko. Během vrcholu epidemie zažíval úspěch zejména Seznam a jeho Mapy.cz. Díky obrovské základně uživatelů jim mohl nabídnout funkci sledování polohy a upozornění na případ, kdy se ocitnou v rizikové oblasti, ve které se nacházela infekční osoba.

Mnohem diskutabilnější je naopak úspěšnost aplikace eRouška, která k analýze blízkosti infekční osoby využívá Bluetooth. Byť byla aplikace v dané době maximem možného, z důvodu absence podpory přímo na úrovní OS/HW si její uživatelé stěžovali zejména na vysokou spotřebu energie.

Klepněte pro větší obrázek
Typický komentář k aplikaci eRouška na Play Store

Motiv k instalaci tedy postupně spíše klesal a dnes se verze pro Android může v desetimilionovém Česku pochlubit jen překonáním hranice 100 000+ instalací na Play Storu, což je pro praktické využití jejího potenciálu žalostně málo. Aplikace by spolehlivě fungovala jen v případě, že by ji měl skoro každý – alespoň ve velkých městech s vysokou hustotou obyvatelstva.

Nebylo to zbytečné

V každém případě, všechny tyto snahy vývojářů a úřadů nebyly marné. Letošní jaro můžeme vnímat jako jakousi betaverzi, která nám pomohla v připravenosti na další hrozby. To platí i o společném úsilí Applu a Googlu, které se projeví až u některé z příštích pandemií – anebo u další vlny té aktuální, která rozhodně neskončila.

Klepněte pro větší obrázek
Byť rozvolňování napříč světem evokuje konec pandemie, počet diagnostikovaných denních případů napříč světem nadále zrychluje. Jen jsme si na to už zvykli (Zdroj: Worldometers)

Ostatně, počet denních pozitivních případů nezpomaluje – naopak zrychluje. Už se však nejedná o evropské země, a tak se nám riziko a nebezpečí i psychologicky vzdálilo kamsi za oceán stejně jako zkraje letošního roku.

Diskuze (15) Další článek: Klíšťata zabije hořčík, sodík a chlór. Tedy alespoň některá, slibují tuzemští vědci

Témata článku: Koronavirus, Apple, Google, Android, Mobilní aplikace, COVID-19, Velká Británie, Play Store, Bluetooth, Statistiky, Karanténa, API, eRouška, Instalace, APL, Londýn, Mapa, Aplikace, Pandemie, Worldometers, Seznam, Pozitivní případ, Obezřetnost, Česká republika, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nová skládačka od Huawei přichází do Evropy. Navzdory známým nedostatkům má vysokou cenovku

Nová skládačka od Huawei přichází do Evropy. Navzdory známým nedostatkům má vysokou cenovku

** Po Čínské premiéře se Huawei Mate Xs 2 ukáže i v Evropě ** Do prodeje se dostane v jediné paměťové konfiguraci **Cenovka je, na Harmony OS a chybějící 5G sítě, sebevědomá

Martin Miksa
Ohebný displejSkládací konstrukceSmartphony
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Elden Ring byl pokořen za 13 minut. Jedná se o nový světový rekord
Radek Wunderlich
Elden RingVideo