Koronavirus | Mobilní aplikace | Statistiky

Zájem o koronavirové aplikace klesá. Máte na telefonu ještě eRoušku?

Zájem o koronavirové aplikace klesá. Máte na telefonu ještě eRoušku? | Zdroj: Shutterstock

Během letošního jara se v mnoha zemích zrodily systémy chytré karantény, jejichž základem byly uživatelské aplikace pro sledování, zdali jsme se nedostali do kontaktu s potenciálně nakaženým.

Jenže jak rychle pandemie přišla, tak rychle začalo i postupné uvolňování pravidel a s ním i pokles obezřetnosti a vůbec vůle lidí podobné aplikace dále používat.

Poměrně vypovídající je i report na webu TechCrunch o francouzské aplikaci StopCovid. V 67milionové zemi si sice program během posledních tří týdnů stáhlo 1,9 milionů zájemců, jenže téměř půl milionu z nich si ji záhy odinstalovalo. Celkem pak aplikace pomohla identifikovat pouhých 68 pozitivních případů.

Než Británie vyvine aplikaci, bude po všem

Ve Velké Británii nedopadly podobné snahy o nic lépe. Byť Londýn sliboval nejlepší aplikaci svého druhu na světě, vývoj nakonec musel kompletně restartovat a nikdo neví, kdy skutečně bude plně k dispozici.

Ke všemu se objevují zkazky o tom, že úřady tlačily na výrobce alternativních programů třetích stran, aby svoji vlastní práci ukončili, protože rozmělňují zájem Britů a oficiální mobilní aplikaci pak nebude nikdo používat.

Seznam proti koronaviru: Rozhovor s manažerem Mapy.cz

Do třetice tu máme společné řešení od společností Apple a Google, které v dubnu oznámily, že vyvinou API pro chytrou karanténu, jenž bude napříště přímo součástí mobilních operačních systémů.

Zprávička o ikonickém partnerství dvou úhlavních konkurentů tehdy prolétla snad všemi médii, když však firmy o měsíc později představily základy první (a jednodušší) podoby technologie, už to s trochou nadsázky nikoho nezajímalo.

České Mapy.cz a eRouška

A nakonec tu máme Česko. Během vrcholu epidemie zažíval úspěch zejména Seznam a jeho Mapy.cz. Díky obrovské základně uživatelů jim mohl nabídnout funkci sledování polohy a upozornění na případ, kdy se ocitnou v rizikové oblasti, ve které se nacházela infekční osoba.

Mnohem diskutabilnější je naopak úspěšnost aplikace eRouška, která k analýze blízkosti infekční osoby využívá Bluetooth. Byť byla aplikace v dané době maximem možného, z důvodu absence podpory přímo na úrovní OS/HW si její uživatelé stěžovali zejména na vysokou spotřebu energie.

Klepněte pro větší obrázek
Typický komentář k aplikaci eRouška na Play Store

Motiv k instalaci tedy postupně spíše klesal a dnes se verze pro Android může v desetimilionovém Česku pochlubit jen překonáním hranice 100 000+ instalací na Play Storu, což je pro praktické využití jejího potenciálu žalostně málo. Aplikace by spolehlivě fungovala jen v případě, že by ji měl skoro každý – alespoň ve velkých městech s vysokou hustotou obyvatelstva.

Nebylo to zbytečné

V každém případě, všechny tyto snahy vývojářů a úřadů nebyly marné. Letošní jaro můžeme vnímat jako jakousi betaverzi, která nám pomohla v připravenosti na další hrozby. To platí i o společném úsilí Applu a Googlu, které se projeví až u některé z příštích pandemií – anebo u další vlny té aktuální, která rozhodně neskončila.

Klepněte pro větší obrázek
Byť rozvolňování napříč světem evokuje konec pandemie, počet diagnostikovaných denních případů napříč světem nadále zrychluje. Jen jsme si na to už zvykli (Zdroj: Worldometers)

Ostatně, počet denních pozitivních případů nezpomaluje – naopak zrychluje. Už se však nejedná o evropské země, a tak se nám riziko a nebezpečí i psychologicky vzdálilo kamsi za oceán stejně jako zkraje letošního roku.

Diskuze (15) Další článek: Klíšťata zabije hořčík, sodík a chlór. Tedy alespoň některá, slibují tuzemští vědci

Témata článku: Koronavirus, Apple, Google, Android, Mobilní aplikace, COVID-19, Bluetooth, Play Store, API, Velká Británie, Statistiky, Karanténa, eRouška, APL, Londýn, Pandemie, Aplikace, Mapa, Worldometers, Instalace, Česká republika, Obezřetnost, Seznam, Pozitivní případ25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

** Na Blízkém výhodě se opět rozhořel izraelsko-palestinský konflikt. ** Proti raketám z Gazy zasahuje systém Iron Dome (Železná kopule). ** Nákladný ale současně efektivní systém dokáže rychle vyčistit nebe nad obydlenými oblastmi.

Petr Kubala
Izrael
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy