Zájem o IT profesionály v zahraničí je stále nízký

Než vycestujete za prací, rozmyslete se – poptávka není stále silná, ale masové propouštění z loňského roku je už zdaleka za námi
Nejdříve jedno určitě pozoruhodné číslo: jen v USA tvoří „IT Workforce“, tj. armáda lidí pracujících na nejrůznějších místech v informačních technologiích, deset miliónů zaměstnanců, tedy prakticky nachlup stejné číslo jako celá populace ČR včetně důchodců a malých dětí.

Zaslíbenou zemí pro odvážné programátory a jiné experty z počítačové branže ale Amerika už není tak jasně jako dříve. Studie ITAA říká, že i když letos už v IT převažuje najímání nad propouštěním, není to stále žádná sláva. ITAA říká, že celkově letos přibylo za první tři čtvrtletí 85 tisíc IT pracovníků, přičemž jich bylo 782 tisíc přijato a 697 propuštěno. To je docela vysoká fluktuace, průměrně každý desátý ročně odešel, ať už z vlastní či cizí vůle.

Čísla jsou ale podstatně lepší než loňská. Zatímco v roce 2001 v USA každý měsíc přišlo o práci 218 000 pracovníků v informačních technologiích, letos to je méně než polovina. Loni se ovšem i podstatně více najímalo, letošní rok je tedy stabilizovanější, firmy už nemíchají s pracovními pozicemi v IT tak divoce jako před rokem. V loňském roce jste tedy měli o něco větší šanci než letos, že vás najmou, nicméně podstatně větší bylo i nebezpečí, že vás vzápětí propustí…

Jaké profese jsou v IT při najímání nejčastější a jaké jsou nejžádanější? S převahou vítězí kategorie „technického supportu“, od málo kvalifikovaných zaměstnanců call center až po expertní špičky – skoro každý třetí najatý spadá do této kategorie, která pro našince cestujícícho za prací do USA atraktivní ani nadějná není. Lepší je to na druhém místě: programátorů bylo za prvních devět měsíců najato skoro sto tisíc, a adminů 47 tisíc. Neznamená to ovšem, že když se v těchto profesích hodně najímá, že neexistuje nabídka – je pouze několik oblastí, kde poptávka setrvale a vysoko převyšuje nabídku, a kde tedy je šance, že budete přijati s otevřenou náručí. Jedná se o programátorské profese v technologiích C++, SQL (a Oracle databázích) a Javě – zde nikdy poptávka neklesla a nikdy nebyla nabídka dostatečná, stále je podstatně více volných míst než zájemců o ně. Pozor však: jedná se o vysoce kvalifikovaná místa, na která zaměstnavatel nepřijme nikoho, kdo nevyhoví vysokým nárokům a neprojde těžkými testy. (S metodou „neumím, ale jsem učenlivý“ to vůbec na Západě nezkoušejte nikde...).

Pokud se ale chcete chystat za prací do zahraničí v budoucích letech, vaše šance se zřejmě zvyšují. Už v příštím roce má poptávka po IT specialistech stoupnout a další roky mají být ještě lepší.

Diskuze (44) Další článek: BlueTooth ovladače pro Windows XP

Témata článku: IT, Zahraničí, Profese, Celá populace, Šance, Zájem, Profesionál, Budoucí zaměstnanec

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů