Zájem o IT profesionály v zahraničí je stále nízký

Než vycestujete za prací, rozmyslete se – poptávka není stále silná, ale masové propouštění z loňského roku je už zdaleka za námi
Nejdříve jedno určitě pozoruhodné číslo: jen v USA tvoří „IT Workforce“, tj. armáda lidí pracujících na nejrůznějších místech v informačních technologiích, deset miliónů zaměstnanců, tedy prakticky nachlup stejné číslo jako celá populace ČR včetně důchodců a malých dětí.

Zaslíbenou zemí pro odvážné programátory a jiné experty z počítačové branže ale Amerika už není tak jasně jako dříve. Studie ITAA říká, že i když letos už v IT převažuje najímání nad propouštěním, není to stále žádná sláva. ITAA říká, že celkově letos přibylo za první tři čtvrtletí 85 tisíc IT pracovníků, přičemž jich bylo 782 tisíc přijato a 697 propuštěno. To je docela vysoká fluktuace, průměrně každý desátý ročně odešel, ať už z vlastní či cizí vůle.

Čísla jsou ale podstatně lepší než loňská. Zatímco v roce 2001 v USA každý měsíc přišlo o práci 218 000 pracovníků v informačních technologiích, letos to je méně než polovina. Loni se ovšem i podstatně více najímalo, letošní rok je tedy stabilizovanější, firmy už nemíchají s pracovními pozicemi v IT tak divoce jako před rokem. V loňském roce jste tedy měli o něco větší šanci než letos, že vás najmou, nicméně podstatně větší bylo i nebezpečí, že vás vzápětí propustí…

Jaké profese jsou v IT při najímání nejčastější a jaké jsou nejžádanější? S převahou vítězí kategorie „technického supportu“, od málo kvalifikovaných zaměstnanců call center až po expertní špičky – skoro každý třetí najatý spadá do této kategorie, která pro našince cestujícícho za prací do USA atraktivní ani nadějná není. Lepší je to na druhém místě: programátorů bylo za prvních devět měsíců najato skoro sto tisíc, a adminů 47 tisíc. Neznamená to ovšem, že když se v těchto profesích hodně najímá, že neexistuje nabídka – je pouze několik oblastí, kde poptávka setrvale a vysoko převyšuje nabídku, a kde tedy je šance, že budete přijati s otevřenou náručí. Jedná se o programátorské profese v technologiích C++, SQL (a Oracle databázích) a Javě – zde nikdy poptávka neklesla a nikdy nebyla nabídka dostatečná, stále je podstatně více volných míst než zájemců o ně. Pozor však: jedná se o vysoce kvalifikovaná místa, na která zaměstnavatel nepřijme nikoho, kdo nevyhoví vysokým nárokům a neprojde těžkými testy. (S metodou „neumím, ale jsem učenlivý“ to vůbec na Západě nezkoušejte nikde...).

Pokud se ale chcete chystat za prací do zahraničí v budoucích letech, vaše šance se zřejmě zvyšují. Už v příštím roce má poptávka po IT specialistech stoupnout a další roky mají být ještě lepší.

Diskuze (44) Další článek: BlueTooth ovladače pro Windows XP

Témata článku: Šance, Profesionál, Celá populace, Zájem, Zahraničí, Profese, IT, Budoucí zaměstnanec

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší