Zájem o iPady stále klesá. Zachrání je velký iPad Pro?

Už rok jsou ve finančních výsledcích Applu tablety jednou z mála klesajících položek. Jak se iPady do této situace dostaly a co může Apple udělat pro zvrat tohoto trendu?

Právě před pěti lety Steve Jobs představil světu první generaci tabletu iPad. A stejně jako v případě telefonů se Applu povedlo přetvořit další kategorii produktů. Všechno však začalo ještě mnohem dřív po přelomu tisíciletí. Už tehdy Jobs vymýšlel velkou dotykovou placku, která by doplňovala běžné počítače. Nakonec však došlo k přehodnocení plánů a v roce 2007 Apple nejprve ukázal revoluční iPhone. Tablet iPad následoval až za další tři roky. Ačkoli zájem o iPhony po osmi letech neutichá, iPadů se po pěti letech prodává méně a méně. 

Klepněte pro větší obrázek
Soudní spor mezi Apple a Samsungem přinesl také fotografie původních konceptů iPadu. Tento pochází z období mezi roky 2002-2004 (zdroj: buzzfeed.com)

Přijetí iPadu bylo v nejednom technologickém médiu velmi vlažné. Po obvyklých měsících různých spekulací, kdy si uživatelé a novináři vysnili zázračnou placku, byl přerostlý iPod Touch zklamáním. V době představení mrzela nízká konektivita, chybějící kamera a především absence flashe. Ten byl tehdy ještě stále hlavním multimediálním formátem na webu a takový Facebook se bez něj neobešel.

Ani tyto vady na kráse však nezabránily tomu, aby se z iPadu stal další prodejní hit v režii Applu a první generace se prodalo přes patnáct milionů kusů. Hlavní boom nastal až s druhou generací, která se dočkala především mnohem tenčího těla a zároveň byl App Store zaplněn aplikacemi pro desetipalcové tablety. Aktuálně se počet prodaných iPadů pohybuje kolem hodnoty 260 milionů kusů. Ani to však neznamená, že se iPady budou raketovým tempem prodávat do nekonečna. Jaká je tedy budoucnost tabletů Applu?

Klepněte pro větší obrázek
Navzdory dvěma novým modelům se v předvánočním čtvrtletí nedostaly prodeje iPadů na čísla z před dvou let

Kdo placku chtěl, už ji má

Z výše vloženého grafu je patrné, že prodeje iPadů jsou stále skvělé, nicméně postupně klesají. Ačkoliv bylo pro Apple první fiskální čtvrtletí roku 2015 (kalendářní říjen-prosinec 2014) rekordní ve většině směrech, iPady zaznamenaly opět propad. Jde již o čtvrté čtvrtletí v řadě, kdy roční srovnání končí v záporných procentech. Výsledky rozhodně nejsou špatné, prodat 21 milionů kusů za tři měsíce je stále velký úspěch, avšak nabízí se otázka, co může za klesající tendenci prodejů.

První na ráně je jednoznačně saturace trhu. O nákupu prvního tabletu uvažuje stále méně uživatelů a v prodejích tak přibývá stávajících uživatelů, kteří upgradují z méně výkonného modelu. Zde se navíc přidává další vlastnost tabletů, jež je odlišuje od smartphonů. Tou je morální životnost, kdy dojde k výměně za nový model. Podle Fortune se iPady svým životním cyklem blíží spíše Macům. Doba, za kterou je majitel ochotný investovat do nového modelu se pohybuje mezi 2-4 lety, což je dvojnásobek životnosti smartphonů. Apple tedy v tomto případě nevytrhne ani loajalita uživatelů, kteří ke konkurenčním platformách zamíří pouze zřídka.

Klepněte pro větší obrázek  
Stávající nabídka nových modelů. V prodeji ale Apple nechává ještě starší modely za výhodnější ceny

Posledním výrazným faktem, který můžeme započítat mezi negativa ovlivňující prodeje iPadů, je kanibalizace. Apple se minulý rok rozhodl, že začne konkurovat na poli obřích smartphonů a na prodejní pulty vyslal iPhony s úhlopříčkami 4,7 a 5,5 palců. Podle finančních výsledků se Applu tento tah náramně povedl, avšak za cenu, že se ještě sníží prodeje iPadů. Rozdíly mezi tablety a smartphony se totiž postupně smazávají a iPad mini s iPhonem 6 Plus k sobě mají velmi blízko. Nejeden uživatel tak obě zařízení nahradil jednou plackou. Jaká je cesta ven?

Zvětšili jsme iPhony, zvětšíme i iPady

Poslední měsíce budoucí směřování rýsují docela jasně – Apple zvětší úhlopříčku. Ostatně co jiného zbývá, na druhou stranu už jít nemůže - trend přerostlých telefonů asi jen tak nezmizí. Stále častěji tak na povrch vyplouvají nové informace o připravovaném iPadu Pro či iPadu Plus, který by měl mít úhlopříčku 12,9". Apple by jej prý měl ukázat už v první polovině letošního roku. Vše se také mísí dohromady se spekulacemi o novém Macbooku Air, který by měl mít totožnou či snad ještě menší úhlopříčku.

Klepněte pro větší obrázek
Dočkáme se třetího rozměru? O ilustraci se postaral web MacRumors

Nový tablet by portoflio Applu opět natáhnul a k dispozici by tak byly dotykové zařízení od čtyřpalcových iPhonů 5S až po největší tablet s úhlopříčkou bezmála třináct palců. Zároveň se také objevují názory, které pomalu pohřbívají iPad mini. Třetí generace přinesla oproti iPadu mini 2 pouze minimální změny v podobě Touch ID. Vše ostatní včetně použitého hardwaru zůstalo stejné. Nezastavil se tedy vývoj malého tabletu v tomto bodě? Apple se bohužel nechlubí čísly prodejů jednotlivých modelů a nemůžeme tak posoudit, jakou roli malé iPady v nabídce Applu hrají. Je však možné, že i kvůli menší marži a prostoru pro iPhony Apple vývoj ukončí a vsadí na větší modely.

Klepněte pro větší obrázek 
Malý iPad mini se Applu už moc nehodí. Nějaké skokové oživení poptávky nepřinesl, má malé marže a nyní už trochu konkuruje i velkému iPhonu 

iPad Pro na obzoru

Na řadu tedy přicházejí spekulace o tom, co takový velký tablet má umět. Apple ukázal s iPhonem 6 Plus, že dokáže větší úhlopříčce přizpůsobit rozhraní systému. Přidal horizontální režim a systémové aplikace se tak na největším iPhonu podobají těm z tabletů. S třináctipalcovou úhlopříčkou však musí Apple zajít ještě dál.

iOS, který v současné době běží na iPadu mini a iPadech Air, plýtvá na mnohých místech značné množství prostoru. Na domovskou obrazovku stále naskládáte malý počet ikon a celoobrazovkové aplikace na velkém displeji nemusí být jedinou možnou volbou. Již v souvislosti s iOS 8 se spekulovalo o dvousloupcovém režimu, který připomíná funkci side-by-side ve Windows 8. Apple v posledních verzích systému značně otevřel možnosti multitaskingu, a tak by práce ve dvou aplikacích zároveň byla možná. Nejeden uživatel by zajásal a iPad by se opět o kus posunul k pracovnímu zařízení.

Tohle by se nám líbilo. Dvě aplikace vedle sebe umí na tabletech třeba Windows 8 (zdroj: Yanko Design)

S tím také souvisí rozlišení displeje, o kterém mají spekulace poměrně jasno – 4K. Apple by určitě vývojářům aplikací udělal radost, pokud by se zachoval stejně jako při zavedení Retina displeje u iPhonů. Mohl by tedy zdvojnásobit počet pixelů v obou rozměrech a použít tak rozlišení 4096 × 3072. Pokud by se však vývojáři rozhodli, že z formátu 4:3 udělají širokoúhlou nudli, mohlo by se dostat i na běžné rozlišení 3840 × 2160 bodů.

V posledních letech se v souvislosti s novými produkty Applu často hovoří o Stevu Jobsovi „obracejícím se v hrobě“. Prý by nikdy nedopustil malé iPady ani velké iPhony a teď se chystá další zboření jeho zásad - Apple má totiž k iPadu Pro dodávat i stylus. Dotykový klacík, o kterém Jobs tvrdil, že jej nikdo nechce a nejčastější činností s ním je jeho ztráta, tak možná opět zavítá na scénu.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka z galerie renderů, kterou vytvořil grafik Martin Hajek. Takhle by mohl iPad Pro vypadat (více na webu martinhajek.com)

Ostatně stylusy k iPadům jsou poměrně populárním příslušenstvím, podobně jako různé kreslící aplikace. A že stylus není out ukázala v poslední době i Nvidia, když jej přibalila k Shield Tabletu. Apple by však mohl tomuto typu ovládání přizpůsobit i některé aplikace či ovládání systému novými gesty. Nové možnosti by se také otevřeli vývojářům, kteří by se mohli spolehnout na větší množství uživatelů, kteří stylus vlastní.

Jedničkou ještě dlouho

Zatímco mezi smartphony dominuje Android, na poli tabletů se Apple o svoje prvenství ještě dlouho bát nemusí. Podle aktuálních čísel Statcounteru si iPady stále drží přibližně 68 % podílu a na Android zůstává asi 28 %. Pokud má iPady v budoucnu potkat podobný osud jako iPody, rozhodně se tak nestane v dalších několika letech. Pokud chce Apple z dotykových placek vyždímat co nejvíce, musí do vývoje radikálněji zasáhnout a zvrátit tím upadající zájem. Nastane tento zvrat už letos s představením velkého iPadu Pro? Uvidíme.

Diskuze (53) Další článek: Nvidia řeší velký problém – GeForce 970 má „zpomalující“ paměť

Témata článku: Byznys, Apple, Mobility, iPad, Tablety, iPad Air, iPad Mini 3, iPhone 4, Budoucí směřování, iPad Pro, iPhone 7, Prodejní hit, Přerostlý telefon, Velký tablet, Nový iPhone, iPhone, Velký, Apple a Samsung, Běžné rozlišení, Zájem, iPad Air 2, Apple iPhone, Dotykové zařízení, iPad 2, Počet pixelů, Apple macbook air na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 121


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize