Zájem o elektronický podpis je mizivý

Lidé doposud pořádně nevědí co je to elektronický podpis a nemají ani velký zájem s úřady komunikovat elektronicky.
Tato analýza je opět převzata z průzkumu trendů v oblasti veřejných informačních služeb v rámci projektu MV ČR, který se uskutečnil koncem loňského roku. Znovu se také výsledky týkají modulu A, kde bylo osloveno období od 5.12. až 15.12.2002 bylo osloveno 2 602 patnáctiletých a starších občanů.

Již od roku 2000

Zákon o elektronickém podpisu u nás platí již od roku 2000 (227/2000 Sb). Za tuto dobu byl jen drobně novelizován. V současné době se připravuje jeho novela, která bude zpracována a předložena vládě do 31. prosince 2003. Veřejné připomínkové kolo pomalu končí a finální verze Návrhu zákona o změně zákona č. 227/2000 Sb. se možná již brzy dočkáme. Proto bude jistě zajímavé podívat se na to, jakou má veřejnost povědomost o elektronickém podpisu.

Elektronický podpis

Meziročně se míra informovanosti občanů o tomto novém nástroji posouvá jen minimálně. Konkrétní představu o elektronickém podpisu deklaruje 18 % občanů a alespoň částečnou představu má 36 % (celkem o 4 % více než v roce 2001).

Klepněte pro větší obrázek

Dobře informována je v tomto směru internetová populace (75 % ví, o co se jedná), podnikatelé (77 %), zaměstnanci v řídících pozicích (80 %) a studenti (63 %). Naopak nejméně informovaní jsou lidé s nižším socio-ekonomickým statusem (nezaměstnaní, důchodci) a lidé bez maturity.

Komunikace s úřady prostřednictvím internetu

Nižší povědomí o elektronického podpisu, malá praxe při využívání internetu v komunikaci s úřady, nízká penetrace internetem a přetrvávající stereotypy ve vztahu k veřejné správě, citelně ovlivňují zájem občanů o elektronickou komunikaci s úřady. Možnost komunikovat s úřady prostřednictvím internetu by využila necelá třetina občanů, pouze však 11 % dotázaných je o tom přesvědčeno pevně. Zájem o internetovou formu komunikace se zvyšuje s rostoucím vzděláním občanů (mezi občany s VŠ vzděláním je to 56 %, u osob bez maturity je to zhruba 1/5) a klesá s věkem (v kategorii 15-17 let je to 56 %, 30-44 let jen 36%).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Chybí osvěta

Mezi hlavní úkoly, které vláda v letošním roce vytyčila pro Ministerstvo informatiky bylo vytvoření Portálu veřejné správy. Ten bude pro veřejnost spuštěn 7.10.2003 na INVEXu. Cílem bylo vytvořit plnohodnotný virtuálního úřadu na bázi elektronické veřejné správy, tzv. e-governmentu, který zajistí fyzickým i právnickým osobám dálkový přístup ke kompletním informacím a službám jednotlivých institucí veřejné správy.

Projekt navazuje na předešlou aktivitu ministerstva, které ve spolupráci s resortem financí umožnilo letos vůbec poprvé v historii podávat některá daňová přiznání v elektronické podobě. V praxi tak mohli podnikatelé (kteří si již zaregistrovali elektronický podpis) podat přiznání k silniční dani, dani z nemovitostí či k dani z přidané hodnoty.

Veškeré tyto aktivity jsou chvályhodné, ale podle výsledků průzkumu společnosti STEM/MARK to zatím vypadá, že by investované peníze mohly přijít vniveč. Možná by proto mělo Ministerstvo informatiky zauvažovat také o nějakém způsoby osvěty.

Další kopírování a šíření je bez výslovného povolení společnosti STEM/MARK nebo MV ČR výslovně zakázáno.

Diskuze (77) Další článek: Přehled užitečných programů uplynulého týdne – 39. týden

Témata článku: Elektro, Veřejná komunikace, Podpis, Elektronický podpis, STEM/MARK, Resort, MV ČR, Zájem


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 32

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky