Zahraniční testy: Která se nejlíp popere s videem?

Přebory v přehrávání videa • Ultimátní Radeon HD 2600 XT • ASUS P5E3 Deluxe s Intel X38 • Matrox: Analog přes tři monitory

V našem novém pravidelném týdeníku vám nabídneme výběr zajímavých recenzí a testů z různých zahraničních stránek, ze kterých si každý určitě vybere to, co ho zajímá. Nebudou chybět procesory, grafické karty, základní desky ale i další zajímavé doplňky pro váš počítač, jako různé typy chlazení a další běžně používané periferie.

Test kvality a akcelerace videa

Dnešní grafické karty podporují akceleraci a zvyšování kvality přehrávaného obrazu, ale všechny na tom samozřejmě nejsou stejně. Jak je to ve skutečnosti, se rozhodli prozkoumat na X-bit labs. Zaměřili se nejen na kvalitu podání klasického i HD videa s různými kodeky, ale i na akceleraci, respektive jak moc karty ulehčí práci samotnému procesoru.

Testovány byly karty ATI řady X1000 i HD 2000, Nvidia řady 8 a 7 a pro srovnání byl uváděn i čip S3 Chrome S27. Jako procesor byl použit Intel Core 2 Extreme X6800 s frekvencí 3 GHz.

Klepněte pro větší obrázek 
Akcelerace – méně je lépe

Celkově jde říci, že i když se jedná o nejnovější generaci grafických karet, je stále zatížení procesoru při HD videu docela vysoké. Přesto je přínos grafické karty znát. Velkou výhodu karet ATI řady HD 2000, je integrovaný zvukový řadič včetně HDCP ochrany.

Sapphire Ultimate Radeon HD 2600 XT

Mnoho z vás jistě uvažuje nad nákupem nové grafické karty kolem 3 000 Kč s DPH, možná zvažujete i poměrně dobrou koupi v podobě Radeonu HD 2600 XT. Výrobců a verzí je mnoho a tentokrát si na serveru Beyond3D vzali na mušku verzi Sapphire Ultimate Radeon HD 2600 XT, která je pasivně chlazená.

Klepněte pro větší obrázek 

Jádro karty pracuje na standardní frekvenci 800 MHz a 256 MB GDDR3 paměti (Qimonda 1.3ns) pak na frekvenci 700 MHz (1400 MHz efektivně). Pasivní chlazení odvádí teplo od jádra pomocí dvou heatpipe trubic na zadní stranu karty, kde je žebrování. Samotné paměťové čipy nejsou nijak chlazeny, protože to není zapotřebí.

Klepněte pro větší obrázek 

Karta nepotřebuje externí napájení a vystačí si tak pouze s PCI Express. Samozřejmostí je dvojice DVI výstupů, přičemž oba lze přeměnit na HDMI s podporou HDCP. Nepříjemnou „vlastností“ jsou teploty. Pokud byla karta testována na stole, nebyly v zátěžových testech žádné problémy. Po instalaci do skříně, která byla vybavena bočním a zadním ventilátorem, se při zátěži vyskytlo několik resetů čipu, přičemž teplota jádra se pohybovala kolem 80°C. Tyto hodnoty byly změřeny sondou, protože použité ovladače Catalyst 7.7 nezobrazovaly teplotu správně. Výsledná teplota jádra tak byla určitě ještě větší.

V balení lze nalézt kromě různých adaptérů také PowerDVD 7, Half-Life 2: Lost Cost, Half-Life 2: Deathmatch a 3DMark06. Pokud tedy uvažujete o této verzi karty, ujistěte se, že máte dobře větranou skříň, případně zvažte nákup nějakého tichého ventilátoru.

Klepněte pro větší obrázek 

 

ASUS P5E3 Deluxe

Už 24. září Intel oficiálně uvede nový čipset X38 s podporou DDR3 a na serveru AnandTech otestovali předprodukční verzi základní desky ASUS P5E3 Deluxe, která tímto čipsetem disponuje. Deska používá kvalitní heatpipe chlazení čipsetu a jako jižní můstek je použit ICH9R. Na desce se nachází tři PCI Express ×16 sloty ve verzi 2.0, dva PCI Express ×1 a dva klasické PCI sloty.

Klepněte pro větší obrázek 

Kromě dvou gigabitových síťových portů je k dispozici i WiFi 802.11n. Bios má velké možnosti nastavení ve všech směrech a novinkou je takzvaná „Express Gate“, která umožňuje ještě před startem operačního systému spustit integrovaný webový prohlížeč či telefonovat pomocí Skype. Mezi další dovednosti patří i vypnutí, restart a další funkce.

Klepněte pro větší obrázek 

Vzhledem k tomu, že se jedná o hi-end desku, počítejte s cenou kolem 260 USD (přibližně 7 200 Kč s DPH). Za tuto cenu dostanete velmi kvalitní desku s nejnovějším čipsetem od Intelu, s velmi dobrým zvukovým kodekem a WiFi. Bohužel nepotěší nutnost použít zatím velmi drahé DDR3 operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek 

 

Matrox TripleHead2Go Analog Edition

Společnost Matrox již delší dobu nabízí zajímavé řešení rozšíření plochy v podobě TripleHead2Go, o kterém jsme již psali.

Klepněte pro větší obrázek 

Na tři displeje dokáže toto zařízení zobrazit obraz o maximálním rozlišení 3840×1024, takže ať už jde o pracovní plochu, nebo takzvaný „surround gaming“, každý si přijde na své. Recenzent serveru TechPowerUp uvádí hlavní přednosti jako bezproblémový provoz a kvalitní příslušenství. Nevýhodou je zahřívání po delším provozu a vysoká cena, která je 225 Euro (přibližně 7 000 Kč s DPH). K dispozici je i verze s DVI výstupy, která je však o přibližně tisíc korun dražší.

Klepněte pro větší obrázek 

Váš názor Další článek: Převrat u Mozilly, Thunderbird je samostatný

Témata článku: Video, TES, Half Life 2, Half Life, POP, Zvukový řadič, Test, Kter, Tichý provoz, Kvalitní čip, Síťový port, Vid, Zahraniční test, HDCP, Nejnovější čipset, Přehrávané video, Bezproblémový provozSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti