Každé malé dítě ví, co je to webový prohlížeč. Je to takový ten velký obdélník, který slouží ke čtení Živě.cz a dalších stránek. Ano, jistě, takto by mohla vypadat lehce infantilní definice nejpoužívanějšího kusu softwaru současnosti, ale já nabídnu ještě jednu alternativní.
Webový prohlížeč – konkrétně Chrome – je ta úžasná hromada databází, které vlastním surfováním neustále naplňujeme a všechny je najdeme v případě Windows uvnitř adresáře:
C:\Users\uživatelské jméno\AppData\Local\Google\Chrome\User Data.
Pokud nepatříte mezi těžké paranoiky, kteří webový prohlížeč otevírají výhradně v anonymním režimu, případně každých patnáct minut nemažete veškerou historii, narazíte tu opravdu na vše. To zdaleka nejzajímavější přitom prohlížeč uchovává ve standardním databázovém formátu SQLite.
Kompletní strojová data prohlížeče
Přístup k databázím není nikterak zabezpečený, takže stačí z webu stáhnout třeba maličký a multiplatformní prohlížeč DB Browser for SQLite a na vše se podívat v přehledném tabulkovém výstupu.
Prohlížíme si databázi Cookies
Google nám zároveň vše usnadnil čitelnými názvy jednotlivých databází. Asi tedy není třeba vysvětlovat, co se nachází uvnitř souboru Cookies, co jsou to Login Data a co obsahuje Favicons.
Několik málo kritických hodnot už dnes Chrome naštěstí ukládá v šifrované podobě, stále ale máme k dispozici hromadu zajímavých informací v prostém textu. Kdybychom se tedy vžili do role dataminingového malwaru, který sbírá přihlašovací údaje, stačí otevřít zmíněnou databázi Login Data a její tabulku logins.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně