Pracuji v Archu a Manjaru (Manjaro je nadstavba Archlinuxu). Obě distribuce mají plné počeštění, tedy i díky desktopovým prostředím i nastavení klávesnice, kde jsou i možnosti osobního namapování kláves. Je i snadné přepínání mezi nimi. V porovnání s Windows v práci vnímám o level lepší zabezpečení linuxových distribucí, která nedovolí automatické ukládání přístupových oprávnění, což je i důvod, proč se tak rozšířily linuxové servery. Preferuji lehká desktopová prostředí, nejčastěji pracuji pod XFce (GTK), občas pak v LXQT, takže mohu porovnávat výsledky obou toolkitů. Zde po dloholeté možnosti používat aplikace psané v GTK (např. prezentační mód pro přehrávání dlouhých videí) pod LXQT nespustím, ale je pravda, že jsem to moc neřešil. LibreOffice jsou skvělé, jejich vývoj jde správným směrem, když se dále zlepšuje silná stránka exportních a importních možností a dlouholetá bolest - práce s velkými objemi dat v Calcu. Navíc se zmenšuje datový objem aplikace i v ní vytvořených souborů. GIMP nezatracuji, jeho start je sice pomalejší, ale po natažení všech komponent rozhodně umí editaci bitmap skvěle a většinou i uživatelsky příjemně. U linuxových distribucí a aplikací je dobré si přečíst příslušné wiki a manuály, jsou opravdu hodně dobře zpracované. Rozhodně doporučuji si vyzkoušet třeba Manjaro na Thinkpadech, nástroje pro jejich ovládání jsou plně k dispozici a perfektně fungují (nastavení TrackPointu a jiné). Pro úplné začátečníky bych ale doporučil LinuxMint. Linuxové distribuce nicméně jsou spíše než pro klikací ovce pro zvídavé objevitele skrytých kouzel alternativ.
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 1. 2024 14:56
MS potřebuje konkurenci jak sůl. Ani ne tak kvůli tomu, že by W10 neustále padaly, což není pravda, ale kvůli postupné ztrátě pozice administrátora vlastního počítače. Každopádně každý dobrý produkt potřebuje motivaci a monopol to rozhodně není. Myšlenka Linuxu je fajn, testuji každoročně na produkčně nepoužívaném železe od dob Mandrake Linuxu. První, značně amatérské, InstallFesty byly super. Proto mě mrzí taková zakopnutí jako Netflix max 720p, neexistující klient pro onedrive, pro mě hůře skenující mutifunkce od HP bez možnosti přímého skenu do PC atd.Rád také hraji hry a co jsem se díval na aktuální videa Proton v Linuxu vs Win 10, často člověk přichází o desítky FPS. Stejně to bylo v komentářích pod jednotlivými hrami v ProtonDB.Docela by mě v článku zajímalo, jak byly na tom v porovnání s Windows jednotlivé komponenty. Zahřívání, spotřeba, výkon. CPU, RAM, SSD, HDD, Grafika, síťovka atd. Těch driverů je tam přeci jen více než jen pro GPU.
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 8. 2020 16:30
"hůře skenující mutifunkce od HP"....Já mám opačné zkušenosti: mám multifunkci HP 8710, kterou používám v podstatě výhradně ke skenování (inkoust vyschnul po pár vytištěných stránkách) a skenování v Linuxu jednoduchým prográmkem SimpleScan (s českým názvem Skenování dokumentu) jsem si oblíbil více než skenování ve Windows dedikovaným programem od HP (HP Scan Extended), zejména kvůli módu pro skenování textu (který koriguje papír na bílou barvu a zaostří text). Ale i při skenování obrázků ve vysokém rozlišení funguje SimpleScan lépe, protože skenuje okamžitě, zatímco HP Scan Extended ve Windows nejdříve naskenuje jen ukázku a pak teprve skenuje s vyšším rozlišením a přitom se často zasekne.Jinak v Manjaro Linuxu nebylo potřeba instalovat žádné ovladače pro tuto multifunkci navíc (HP Device Manager už tam je po instalaci). Simple Scan detekuje tu multifunkci sám, jen je třeba ověřit, že je nainstalovaná a běží služba konfigurace tiskáren (system-config-printer).
No a já sken nerozchodil vůbec. Mám multifunkci Samsung CLX-3185. Zkoušel jsem kde co, ale neskenuje.
S multifunkcemi Samsung zkušenost nemám, ale na webu jsou v různých fórech návody, kdy právě Váš produkt zprovoznili, viz např. http://forum.mandrivalinux.cz/index.phpJe ale pravda, že to jsou články 9 let staré a v aktuálních distribucích mohou být věci už jinak...
HP DeskJet Ink Advantage 4530. S inkoustem problém nemám. Aktuálně HP nabídne HP Smart. Klasická Windows 10 aplikace podobná stylu kalendáře, pošty atd. Výběr buď náhled nebo ihned sken. Popravdě, nikdy se mi nestalo, že by se mi při skenování skener zasekl/zatuhl a to jsem jich měl docela pěknou řádku. Spíše v porovnání s aplikací ve Windows nevypadal výsledný obrázek z Linuxu tak pěkně. Pravděpodobně odlišné automatické softwarové úpravy.Ale píšeme tu každý o jiných modelech, takže se to nedá porovnávat.
Ahoj. Zajímavý článek, který mě potěšil. Taky občas testuju, kam pokročil Linux a instalnu ho na svůj MiniPC Zotac, starý notebook či si spustím jen Live verzi. Až Microsoft ohlasí roční předplatné u Windows, aspoň my co testujeme, budeme připraveni🙂. Zatím je v ČR podíl desktop Linuxu takřka zanedbatelný (kolem 2% - to budou ti, co nehrajou hry😁. Protože chci, aby systém trochu i vypadal, tak zkouším distribuci Mint se Cinnamon a nově UbuntuDDE. Testuju následně Firefox, LibreOffice, Google Docs, Office Online, Spotify, přehravače videa, grafické editory (Krita, GIMP či online Pixlr), Inkscape, atd. Vše ok. Jediné co se mi nepodařilo rozchodit v Mintu, je skener u multifunkční tiskárny, což je pro mne dost podstatná věc u kancelářského PC. Ale možná jen moje neznalost. Pokud to shrnu: PC s Linuxem si umím představit, to co potřebuji, tak plně obsahuje (až na ten nefunkční skener). Nejsem si jen jistý ohledně bezpečnosti, údajně Linux bez antiviru je bezpečnější než Windows s Defenderem (antivir nepoužívám). A co kam která distribuce posílá, do toho zkrátka člověk nevidí. Např. s UbuntuDDE jsem neměl moc odvahu přihlašovat se do internetbankingu (na stránkách této distribuce jsem se o autorech moc nedozvěděl). Pokud hrajete na PC občas nějakou tu áčkovou hru (např. moje děti) či používáte konkrétní specializovaný software, Windows se zatím zkrátka nezbavíte. PS: Pane Václavíku, super téma, rozpoutalo to velkou diskuzi, a tak to má být...
Nevím, jak ostatní, ale já si občas na Linuxu zahraju (ETS2, Mafii 2 původní vydání), bohužel jsem limitován výkonem staršího HW, který mi ovšem kromě her jinak pořád stačí.
Manjaro Linux používám jako bezpečné prostředí pro citlivé operace (nákupy z eshopů, internetové bankovnictví, atd.) a jsem s ním spokejen: rolling distribuce s aktuálními verzemi aplikací a navíc jedna z mála distribucí, která věnuje péči vizuální stránce UI.Pouze nechápu, jak může někdo tvrdit, že se mu líbí aplikace v prostředí KDE Plasma. Vizuálně nejhezčí pro aplikace založené na Gtk i Qt je jednoznačně prostředí GNOME 3. Zejména pro 4K monitory to je jediné, které škáluje opravdu všechny prvky UI a opravdu to dělá dobře, v grafické úpravě od Manjara se mi to prostředí líbí vizuálně i více než Windows.Samozřejmě jako dlouholetý uživatel tradičních rozhraní musím okamžitě nainstalovat rozšíření Dash-to-Panel a Arc Menu, které z Gnome udělají klasické Windows-like prostředí (to Arc Menu je výrazně konfigurovatlnější a hezčí než menu v KDE) - a právě Manjaro se stará o to, aby pro nezkušené uživatele bylo možné tuto konfiguraci (tj. GNOME + Dash-to-Panel + Arc Menu) zvolit předkonfigurovanou už z Welcome dialogu (jako "tradiční uspořádání"), aniž by uživatel musel vědět něco o rozšířeních GNOME... To je právě ta výhoda Manjara oproti v ČR vytvářeným distribucím jako Fedora (Brno) nebo OpenSUSE (Praha), které na běžné uživatele arogantně kašlou, takže i jako patrioti musí jít normální lidi do rakouského Manjara.
Dobrý den,Jen několik upřesnění\rad:1. Windows okopíroval tlačítko "START" a lištu jinde. Norton comander, Gold tree atd... Před W 3.1.2. Nějaké grafické programy Vám poradí na www.abclinux.cz , či na kde.org atd...3. Co se týče videa viz. bod 2. Vím, je to trochu hledání s programy ....
Každý blázen říká že není blázen.
Používám Ubuntu asi 5 let, jedu po LTS verzích a někdy měním desktopy (v současnosti Kubuntu 20.04.1), i když mám stále dual boot s Windows 10, do kterého asi 1 za měsíc vlezu, ale pokud bych to měl instalovat na novy PC tak už bych to tam nedal. Jediný speciální program potřebuji konvertor videa a tady spolehlivě funguje textový ffmpeg. Jinak používám pouze webový prohlížeč (Youtube, Google Docs...) Thunderbird, VLC a 4K Video Downloader. Hudbu a filmy mam stále uložené offline. Problémů mám celkem málo, chybí mi kvalitní screen recorder a taky je problematické nastavení zvukového výstupu (nutnost změnit výstup v PulseAudio).
Na ten screen recording ti OBS Studio nestaci? Ja pouzivam aj Peek, velmi jednoduchy, ale spolahlivy screen recording.
Nepovažuji screen recordery za bezpečnostně bezrizikové. Screenshoty umí snad každý webbrowser i zobrazení všemožných formátů souborů.
Když je v redakci nedostatek peněz, a je třeba honit prokliky, stačí zrecyklovat stokrát opakovaný článek na téma "Linux se lepší, ale není to ono", uvolnit k tomu diskuzi, a penízky se sypou.
a my mame zabavu, si zabudol dodat. takze obojstranne vyhodne 😉
Tak to beru automaticky, že sem chodíme, protože nás to trollování a flamování v diskuzích baví 😀
Na Živě jsem jen tři měsíce, a za tu dobu tady takový článek nebyl. A jestli jsem dobře googlil, nejblíže je mu Kubův deset let starý text "Sedm kotev, které táhnou Linux ke dnu". https://www.zive.cz/clanky/sedm-kotev-ktere-t... S tou recyklací to asi nebude tak horké.
Však jo, ono je totiž hodně co recyklovat. Občas vytáhnete baterky, občas elektromobily, někdy se objeví krátký článek o globální změně. Co se týká konkrétně tohohle tématu, nedávno tu byl Libre Office, a Linux také občas redakce vytáhne.Nemám nic proti, sám se sem do diskuzí chodím bavit. Ale Linux vs Windows, to už je fakt klišé.
To ale není recyklace. O těch tématech píšeme, protože se v nich děje něco nového.
Neděje. 😀
A někde zase někdo otravně bzučí 😀
To Vaše porovnávanie OS Windows s OS Linux je na mieste vystihol ste to presne, myslím ľudí čo koketujú s linuxom (ale s tým vedomím, že o hodinu to aj tak prepnú znovu na win.). Len mi to pripadá ako dosť lacná propaganda windowsu. Mesiac používať OS Linux s vedomím že po tom mesiaci som späť a ešte sa medzitým pochváliť nejakým dualbotom v minulosti s ubuntu je dosť málo (hoci ako píšete, že ste prešiel väčšinou známych linuxových distribúcii).Ale to že ste porovnával len pár funkcii v oboch systémoch, ako hranie hier, úpravu obrázkov a nastavenie desktopu je pre terajších užívateľov W10 a mnohých majiteľov starších pc a ntb s OS Windows (a je ich veľa) ..... to najmenej čo ich zaujíma. Skúste im niečo napísať o rýchlosti v Linuxe (aj na staršom stroji), zabezpečenie - bezpečnosti na OS Linux v porovnaní s OS Windows. Absolútne ste okrem nejasného vyjadrenia o Manjaru, nenapísal o Manjaru nič .... Čo tak niečo o Debiane, Archu a i. Je pravdou, ...... tomu treba venovať čas, učiť sa byť kreatívny, nečakať že stlačím enter a už to ide, že to už niekto nastavil. V porovnaní bezpečnosti a ochrane osobných údajov je linux už dávno úplne inde, windowsu sa už stratil z dohľadu ... a v iných veciach tiež, len si treba o tom prečítať ... možno aj na iných stránkach, dá sa to nájsť a to nielen cez a v google.Myslím, že kto sa začal venovať linuxu vážne, ten sa k windowsu nevráti ....nikdy.V linuxe je veľa možností,slobodnej voľby,... .no len dualbotom a občasným zapnutím linuxu zostanete stále iba pri tom o čom tu väčšina diskutérov píše.
Když jsem si přečetl nadpis, tak jsem si šel článek přečíst s tím, že to nebude víc než blogový příspěvek a nebyl jsem zklamaný. Kdybych od toho očekával nějakou analýzu, rozbor, srovnání tak bych byl zklamaný, ale to nadpis nijak nenaznačoval...
Sklamaný z príspevku nie som ani ja, ale tá analýza, rozbor a porovnávanie tam je a je to viditeľné.
1. Mým cílem nebylo do jednoho článku nacpat všechny znalosti světa, nechtěl jsem suplovat wiki jednotlivých distribucí, seznamy aplikací z alternative.to apod. To by technicky ani nebylo možné. Chtěl jsem se jen podělit o zkušenosti s přechodem a co to obnáší pro člověka, který nemá až tak vysoké nároky na software, protože už i tak je většina mých oblíbených aplikací buď na webu, nebo jde o multiplaformní FOSS.2. V závěru píšu, že jsem se vrátil k Windows. To je ale trochu "lež". Manjaro mi v dualbootu zůstalo a doteď jej používám, jen už ale po měsíci skočím občas do Windows. Jednak kvůli nedostupným aplikacím/hrám a jednak kvůli práci na Živě, abych mohl psát i o softwaru pro Windows a měl přitom zkušenosti z první ruky.3. V hlavě už ale mám pár dalších linuxových článků, které snad uspokojí i vás.
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 8. 2020 18:08
Za článok ďakujem, na ďalší sa teším, len som tak nejako cítil (možno aj z reakcii diskutérov) že linux len tak odskúšať a nič moc.V práci používam len windows, ináč to nejde, doma zase len linux.
V tom případě to s Linuxem nemyslíte vážně..."Myslím, že kto sa začal venovať linuxu vážne, ten sa k windowsu nevráti ....nikdy"Já se kdysi vsadil s kamarádek, že kdo nabootuje první Windows, musí toho druhého pozvat do KFC. A to tehdy pro nás byla krutá darda. Vydrželi jsme to jeden školní rok, pak druhý... a pak jsme to přestali řešit 🙂 u posledního pracovního pohovoru jsem řekl, potom, co jsem si Microsoftem prošel SAMem (o kterém mnoho diskutujících píše, že neexistuje), že Windows už nikdy nechci vidět. A to ani ne kvůli tomu OS, ale kvůli praktikám Microsoftu, kteří se mi hrabali ve spodním prádle a ještě se divili, že se mi to nelíbí. Bohužel, takhle svět nefunguje, a Widle mi předhodili hned druhý týden :-/
Ale myslím to vážne, už viac ako 10 r.. A s tým že win. musím používať v práci neurobím nič,.....to nie je návrat, to je o inom.
Super článek. Linux si drží náskok u jistých oborů, ale profesionální grafik (potažmo třeba i hudebník) Linuxu využije asi těžko. Ale videostřižny jsou v tomto asi nejdál a jejich verze pro Windows jsou taky pěkně použitelný. Ale např. Pulse Audio nebo JACK systém na Linuxu je něco, co jsem nikdy nepochopil, tudíž mi hudba na linuxu zůstává záhadnou. B-]
A co je tak zahadneho na hudbe pustene na Linuxu. Nezni na nem Beethoven stejne ?
I v těchto oborech existuje ten nejvíc high-end segment, kde se Linux používá. Ano, svatba se vám bude líp stříhat na Windows nebo Macu, ale třeba všechna animační studia dělají filmy (Shrek, Příběh hraček atd.) v Maye na Linuxu. AutoCAD nebo SolidWorks máte jen pro Windows, ale konstruktérské týmy např. koncernu VW vyvíjejí auta taky na Linuxu. I některá profi zvuková studia jedou na Linuxu.Je to ale všechno software, jehož licence stojí statisíce. To už žádného běžného grafika nebo konstruktéra nenajdete.
zkoušel nsi moznosti KDEnLive? Pinacle jak si hp pamatuji, je oproti němu dětská hračka, byt pěkně omalovaná.
I CADy se svobodnou licencí se stávají stále lépe použitelné, je k dispozici i skvělý PDF editor s rozumným příplatkem za elektronický podepisovací doplněk a odstranění vodoznaku. Prostě, spěje to k nejširší dostupnosti pracovních nástrojů, tedy zdarma nebo za hubičku.
Měl bych tu dotaz na Linuxaky. Jde z toho poslat financaku danove priznani podepsane certifikatem. Ne pres datovou schranku. Financak ma na svych strankach, ze podporuje jen IE. Jestli to nejde, tak je pro me Linux na nic.
https://www.abclinuxu.cz/blog/hromada/2020/7/podav...
diky, ale tohle je vopruz. Zustanu u windowsu
Tak hodně štěstí při posílání finančních údajů děravou fosílií IE 😀
IT na FÚ jsou neschopní matlalové, a trošku to i zavání skrytou podporou produktů od MS.
Příští rok už by měla být nějaká univerzální daň, tak se snažte nevydělat přes milion a nemusíte příští rok podávat nic a můžete si nainstalovat Linux 😃
1) Zahoď děravý a prehistorický IE. 2) stáhni si Master PDF Editor a dokup si za pár peněz podepisovací modul.
Mám to stejně. Taky mi to jednou za čas nedá a nainstaluju si linux. Zrovna minulý týden, asi po třech letech, jsem si na svůj (vedlejší) deset let starý notebook nainstaloval Pop OS a jedu side by side s windows a koukám co to oproti tomu umí. Musím říct, že se nestačím divit. Je to docela svižný na to jak starej a levnej notebook to je... V mnohém je Pop OS dokoknce před windows. Největší wow je ten KDEConnect, já tedy mám GNOME takže GsConnect na spojení s telefonem. Prostě nainstaluju, propojím s telefonem a jede to. Mnohem jednodušší než jaké peripetie jsem řešil s Your Phone. Navíc jsem koukal do repo a ten kód je dost jednoduchý ale efektivní. Mail, kalendář, double commander to vše úplně bez problémů. Firefox si nastavení sesynchronizuje, takže připraveno na použití prakticky hned. Zatím zdaleka nejsem u konce, takže děkuji za tipy, ale vypadá to velice slibně a pokud mi nebude chybět nějaký vývojářský nástroj tak se možná stane, že u toho už zůstanu a dám si to na svůj Spectre :)
K tomu zpracování obrázků, když ne Gimp, zkoušel jste online Photopea, tam si vystačíte také jen s browswerem... https://www.photopea.com/
Linux pouzivam na PI jako NAS drive + stahovani..Nicmene - rozchodit system do pouzitelneho stavu, aby spravne fungovala vzdalena plocha, aby fungovalo copy/paste, vytvoreni sdilenych samba sharu a nastaveni spravnych prav, nastavit, aby se mi sam pustil urcity program po spusteni, nastavit sleep u disku (rozchodit java aplikace), nastavit statickou IP adresu atd. atd. - to rozhodne neni uzivatelsky friendly - vetsinou mam svuj zapisnicek a pastuju jeden prikaz za druhym.. A samozrejme zaloha sd karty to jisti.... A pak je to super, system bezi uplne headless, az clovek zapomene root heslo jako nic..Nicmene i uplne obycejny uzivatel by mel mit jednoduchou moznost pridat aplikaci do start-up, nebo nasdilet slozku pro presun souboru .. A tady je myslim hlavni kamen urazu, ze chybi centralizovane GUI na administraci.. clovek potrebuje prejit do prikazove radky..
většina těch "centralizovaných" aplikací je pro konkrétní prostředí. Třeba v nastavení Ubuntu (možná to je z Gnome) jsem zrovna tento týden nějakou klikací volbu aplikací po startu viděl (a nepotřeboval).Podle vašeho úvodu soudím, že linux máte spíše pro "chytré krabičky". Kdyby na tom běžely windows, nejspíš to bude také bez GUI a pro neklikatele nepříjemné.
No, zcela upřímně. Pokud chcete být efektivním serverovým adminem, což v tomto případě jste, tak je příkazová řádka tou nejlepší cestou a je úplně jedno, jestli člověk adminuje Linux, macOS nebo Windows. Před 15 lety jsem poslouchal vtipy windowsáků o tom, že řádka je jenom na sázení ředkviček. Pak začal Microsoft rozvíjet PowerShell, dnes má pro jistotu celý WSL s Bashem.I pro NAS existují předpřipravené systémy postavené na Linuxu, kde většinu těch věcí nemusíte dělat. Ale když si vezmete obecnou linuxovou distribuci a nastavujete všechno od začátku, tak si tím holt musíte projít a příkazová řádka je na to nejefektivnější.
Mnoho let jsem procházel procesem instalace linuxu a zjištění "tak letos ještě ne". Před cca rokem zase nastal čas tomu dát šanci a byl jsem mile překvapen ... už to šlo. Pomohlo opravdu obrovské zlepšení v podpoře her a obrovské zhoršení v otravnosti Windowsu, které předčilo nutnost prostě pár návyků změnit a najít alternativy.Po vyzkoušení většiny "větších" distribucí jsem také zakotvil u Manjaro (KDE Plazma) ... je ideální pro uživatele, který není začátečník, ale zároveň nemá zájem trávit čas v terminálu. Pro začátečníky či seniory je asi ideální Linux MintPro mírně zdatnější či hráče bych doporučil Manjaro nebo na Ubuntu založený Pop OSPro ty, kteří by chtěli zkusit uživatelské prostředí ve stylu Mac OS je velmi dobrý Elementary OSJe jasné, že pro určité specifické pracovní postupy alternativa nemusí existovat a holt je nutnost použít Windows, ale troufnu si tvrdit, že pro většinu běžných uživatelů už je Linux naprosto použitelné a více "bezúdržbové" řešení.Mimochodem na nastavení nejpoužívanějších myší známějších značek autorovi doporučuji program jménem "Piper".
Názor byl 9× upraven, naposled 7. 8. 2020 14:09
Díky za tip, ten Piper zkusím.
Chtělo se mi říct, to je toho, já udělal totéž v práci před několika lety. Teda skoro totéž. Nic jsem zahazovat nemusel (počítač dále někde slouží jako pomocný stroj i s jeho XP), windows jsem prostě nekupoval a na nový PC jsem si rovnou nechal dát linux. Ono nechal dát zní sice pěkně ale vypadalo to jako obvykle - na intranetu máte instalačky, kdyby byly problémy, ozvěte se. Na druhou stranu aspoň vím, že umím počítač zprovoznit od železa a v případě totálního kolapsu nemusím na ajťáky čekat.Na počítači provádím především výpočty, na což používám program Matlab. Ten existuje i pro linux. Současné verze (řekněme 2015) jsou od těch windowsovských k nerozeznání. Starší verze jsou přecejenom odlišné (abych byl kompatibilní s kolegy, musím používat 2010 i když mám licenci do verze 2017).Inetrnetový prohlížeč je jasný, je to úplně stejná mozila jako we windowsu, ani ostatní prohlížeče se neliší. Řada dalších programů je potom stejná, nebo za ně existují lepší náhrady. Souborový manažer mi trochu chyběl (práce v průzkumníku je stejně jako ve windows na nic), ale objevil jsem double commander. Ještě by to chtělo nějakou náhradu za irfanwiev, ale na tom svět nestojí. Příkazový řádek (terminál) mi přijde lepší, navíc je barevný.Kancelářský balík je taky bez problémů, pokud jde o novou tvorbu, horší to je s přenosem věcí z mrkvosoftu. Blbnou zejména rovnice (math type) a obrázky z visia (ty ovšem blbnou i v mordu). Přitom kompatibilitu s math type inzerují, ale asi nefunguje jak má, rovnice jsou prostě rozsypané. Ještě by se našlo pár věcí, které dokáží zlobit (pozadí stránky z dlaždic (rotáhne se jeden kousek na celou stránku, místo aby se tam naskládal jak dlaždice), word art), ale ty jsou pro mě nepodstatné.U mě je to jen několik počítačů. Počítače, na kterých je windows, tam zůstane do jejich smrti v patřičné verzi (98, 2000, XP, Vista, 7) - nic vyhazovat nebudu, na nové zatím dávám linux. Je otázkou, až odumřou, jak dál, když se m$ nevytasí s něčím, co funguje, přecejenom mám zakoupené nějaké programy pro windows, které určitě v linuxu nebudou a taky ona zmíněná kompatibilita s kolegy, ale to bude potřeba řešit ne dřív jak za pět let. Neberu to jako buď a nebo, prostě někde mám windows, jinde linux, každé má svoje výhody i slabiny.Přechod na linux byl myslím větší pohoda, než přechod mezi XP a Vistama. Ale jak jsem řekl, u mě ten přechod znamenal, že hlavní pracovní počítač jsem nevybavil windowsem, ale linuxem. A to nebyla moje první zkušenost, linux jsem předtím různě používal, nikdy ale ne jako hlavní, i doma jsem měl z toho trochu strach, tak jsem windows 7 koupil (nikoliv však ms office, tam používám výhradně libre office - to už zase bude roků, a pořád to je nový počítač, už asi osmým rokem), dneska už bych se nebál.
Hmmm. Pred patnacti lety byly takovehle clanky dobre. Napsane je to ale hezky.
Pár postrehov nakoľko používam aj Win 10 a aj GNU/Linux (konkrétne Debian Sid) Ja som prešiel na linux už za éry Win 7, nemal som ich rád nesedeli mi. Mne zjednodušil prechod aj fakt, že som nebol odkázaný na MS veci a nebol som zpotvorený z jeho ovládania. Jediné čo nepoužívam sú grafické nástroje ala Adobe nepotrebujem to k životu (nefotím a ak niečo odfotím neupravujem to), ináč používam každodenne CAD.Prvé čo som si spravil bolo že som si preveril všetok SW čo potrebujem k práci prípadnú alternatívu k nemu. Potom som si preveril aj HW a kúpil taký čo má ovládače aj pre linux a áno znížilo mi to množstvo na výber ale zato mi to vyčistilo zrno od pliev. Čo je fajn.Najväčší problém nie je v SW či HW ale v ľuďoch a ich utkvelá predstava, že ako som sa to naučil tak to má byť ale to tak nieje každý systém je iný a nemôžem očakávať že sa GNU/Linux bude správať tak ako WIN a naopak keď každý má iní filozofiu. Detto aj so SW čo sa používa, väčšinou je to len neschopnosť/lenivosť sa naučiť niečo nové, iné postupy atď ale k tomuto prispieva aj školstvo. Keď som videl ako sa vyučuje IT na školách tak mi bolo na zaplakanie namiesto aby sa naučili princípy tak tu klikni na túto ikonu potom sa stane toto ... stačí zmeniť ikonu a potom sú takto vychovaný v pr...i.
Ono jde ale i o to, jestli se stále učit něco nového, nebo krůček po krůčku se zdokonalovat v tom, co už znáš. Vše je to o čase, který je určité činnosti potřeba věnovat. Práce je přece jenom něco jiného, nežli učení se. Učením se stane člověk chytrým, ale musí mít i čas tu chytrost uplatit u nějakého výrobku, který poslouží co největšímu počtu uživatelů. Takže neustálé přeskakování z jednoho na druhé či n-té prostředí přináší určitou zkušenost, ale nelze se tak chovat stále. Nic konkrétního tím člověk nevytvoří. Stejné je to i s tím učením IT. Jde o to, jestli se vychovává uživatel, nebo IT odborník. Opět je to o potřebném čase, který se tomu může věnovat. Jednou zjistíte, že na to má člověk zatraceně málo času.
Věřím, že existuje nemalá skupina lidí, pro které odchod z Win10 na Linux nepředstavuje problém.Já stále mám pocit, že by mi tam ledacos chybělo (Photoshop, PaintShopPro, Lightroom, MS SQL Server Management Studio, Visual Studio, aplikace od různých zařízení, co mám: foťák, 360stupňová kamera, jabra BT sluchátka, ...), ale možná se pletu.Nepřecházím hlavně proto, že nemám důvod. Na Win10 mám, co potřebuji, nic mi na nich nevadí, tak proč vůbec proces změny (a hledání náhrad aplikací) podstupovat? Již jsem to do diskusí psal vícekrát: pokud už kupuju desktop, notebook či tablet s Intel-AMD procesorem a OEM Win10, tak prostě přechod na Linux (aspoň z mého pohledu) nemá smysl.Kde bych pro Linux viděl prostor jsou počítače s čipy ARM. Proč nikdo nevyrábí ARM notebooky (jo, někdo to zkouší, ale s omezenými Win10) a ARM (mini)desktopy? Vždyť na Linux by mohla hardwarově stačit kdejaká krabička (TV box) z Číny za 50 dolarů! 4 GB RAM a 2GHz osmijádro. O chipsetech z vlajkových telefonů ani nemluvě. A chipset z loňské či předloňské vlajky by už mohl být i levný a při tom bude dostatečně výkonný. Dát tomu aspoň 8GB RAM a aspoň 128 GB úložiště a může být za pár korun energeticky, prostorově i finančně úsporná alternativa k intel-amd-windows počítači.Jestli má Linux před Win10 nějakou jasnou výhodu, tak je to podle mě právě toto. Ta možnost rozběhnout plnohodnotný plnotučný desktopový (dokonce i serverový) operační systém na malé levné krabičce s ARM procesorem.Sakra kde tedy ty levné krabičky s Linuxem jsou, proč Linux tuto svou zásadní přednost a konkurenční výhodu nepoužívá? Když vidím, jak se s rozchozením a prosazením Windows na ARM lopotí Microsoft... Linux by to zvládl hned. Apple plánuje to zvládnout (akorát že to bude drahé a uzavřený ekosystém - nicméně přechod Apple na ARM je důkazem, že to jde).Tak proč zde nemáme záplavu úsporných linuxových notebooků s chipsety z loňských a předloňských top Samsungů či i čínských Xiaomi-Huaweiů? Proč tu nemáme záplavu 27'' monitorů s integrovaným AMD motherboardem a předinstalovaným Linuxem?Plno lidí (zvlášť v koroně: home office, výuka přes internet) řeší, jak levně pořídit 2. či 3. počítač do rodiny. Toto by bylo řešením. Ale nikdo ho nedodává. Proč?
Pretože LInux nikto z tých ľudí, ktorý hľadajú 2. alebo 3. počítač domov nechce. To je celé.
Tak pokud nikdo, kdo hledá 2. či 3. počítač, nechce Linux, tak bych mi přišlo logické, že ho nechce ani nikdo, kdo hledá první počítač 🙂Při tom u 2. či 3. počítače by mi ten Linux přišel logičtější, než u prvního. U prvního a jediného PC řešíme, zda nám na něm poběží VŠECHNO, na co jsme zvyklí a co potřebujeme.U 2. či 3. počítače nakonec stačí, když tam funguje webbrowser, mail, skype, facebook a messenger. Případně na nějakou doplňkovou kanclpráci Libre Office.Školnímu dítku je jedno, na nakém OS se dívá na web školy, na jakém PC si dohledává podklady na Wikipedii, na jakém OS komunikuje se spolužáky a učitelkou přes Skype.Stejně tak je jedno např. penzistům, na jakém OS si přečtou mail či pustí youtube.Jsem si na sto procent jist, že pro mé staré rodiče je i Linux až zbytečně "velké kladivo" a že by jim na to co s PC dělají bohatě stačil DeX (či Huawei Desktop mode). Bohužel na to je potřeba koupit telefon aspoň za 10 tisíc a při tom by jistě stačila krabička za 2000 - kdyby tam měl Android s DesktopModem, nebo nějakou nenáročnou (ale přívětivou a přehlednou) distribuci Linuxu.Všiml jste si, jak se během karantény řešilo, že si lidi na homeoffice nemaj na čem pustit Skype a RemoteDesktop? Jak plno rodičů tvrdí, že nemají na to koupit další PC do rodiny, aby zároveň rodiče mohli na HO pracovat a děti si dělat věci do školy a komunikovat s učitelem? Kdyby někdo vzal čínskou krabičku s Androidem za 50 dolarů a buď tam dal upravený android s desktop modem (sizovatelná okna, plocha s ikonami, tlačítko start, ...), nebo Linux, tak je vyřešeno - za pár korun. A bylo by po výmluvách. Podle mě na to trh je - a to i tady (natož v chudších zemích).
Ale pozor linux nieje o cene. Tu nejde o tých pár šušňou za licenciu, ak sa predávajú stroje s Linuxom tak sú to práve drahšie kúsky. Síce som svojim rodičom dal na notebook linux ale len čisto z pragmatických dôvodov a to že Win 7 čo tam bol originálne bol po aktualizáciách nepoužiteľný taký slideshow som ešte nevidel. Po druhé bez administrátorských práv je to skoro nerozbitné. A ano aj na Win to tak funguje ale by default je užívateľ adminom.Po tretie vyšší výkon celého stroja a dlhšia podpora.
Já neříkám, že jde JEN o cenu.Jde i o to, že výhodou Linuxu je, že v pohodě běží na ARM, kdežto Windows s tím mají problém.A Linux této své výhody nevyužívá a stále se snaží natlačit na notebooky a desktopy s Intel CPU.Přitom notebook (nebo miniPC) s ARM by měl plno výhod: mohl by být tenčí a lehčí, déle vydržet na baterie. Microsoft a někteří výrobci notebooků si to uvědomují a s nevalným úspěchem se snaží vyrobit Windowsový notebook na ARM. Pro Linux by to byla hračka a přesto nikdo to nezkusí. Stejně tak nikdo nezkusí vyrobit linuxové ultrapřenosné miniPC. Představte si hardware nějakého top telefonu, ale bez displeje a baterky a foťáku a ... ale zato s 4 USB porty, jedním HDMI poprtem, čtečkou karet, M2 SSDčkem a ethernetem. Velikost by mohla být i menší, než krabička od cigaret. A pokud by v tom nebyl ten úplně nejposlednější top HW (ale třeba HW na úrovni loňských či předloňských top telefonů), tak by to bylo i levné. Prostě docela levné a hodně malé a přenosné linuxové PC s minimem kompromisů (zejména pokud by tam byly kvalitní ovladače na v ARMu vestavěnou grafiku, atd...).
Není pravda že to nikdo nezkusil - problém je, že to občas někdo zkusí, žádnou velkou díru do světa s tím neudělá a tak na to ostatní výrobci kašlou. Jinak Windows sám o sobě s ARMem problém nemá - zásadním problémem ARMových WIN jsou aplikace.
Tak jasne, myslel jsem cely Win ekosystem.A pokud to nekdo obcas zkusi a neuspeje, tak vidim 2 moznosti: bud to zatim kazdy delal spatne, nebo proste Linux na desktopu (skoro) nikdo nechce. Nevim, kde je pravda.Ja stale mam pocit, ze pokud nekdo potrebuje levne 2. ci 3. PC do rodiny (na browsovani a komunikaci, na homeoffice a skolu po internetu), tak by na to bohate stacila krabicka s vykonem 2-3 roky starych hi-end telefonu a na ni bud Linux, nebo AndroidDesktop.A v tomto pripade jde o cenu - jde o to, nabidnout lidem "internetovy terminal", aby cela rodina nemusela stat frontu na ten jeden windowsovej notebook, co doma maj - zvlast kdyz si ty lidi jen potrebujou prohlidnout web, napsat jednu stranku domaciho ukolu, vzdalene se pripojit do prace, nebo vest skupinovou telekonferenci. Na to proste v pohode staci 2 roky starej Huawej pripojenej pres dokunu a HDMI k televizi, nebo k obstaroznimu 24'' fullhd monitoru.Proste letity Samsung S8 s DeX kolibkou zastane velkou cast pocitacove prace, pokud nepotrebujete nejake specialni appky, ktere jsou jen pro Win. A jeho harware (zvlast kdyz se ubere displej, baterie, kamery, senzory, GSM/LTE moduly, GPS, ...) by dnes musel stat smesny peniz.Ale hlavne cela moje pointa je proste v tom, ze proc se Linux (dost neuspesne) tlaci na desktopy a notebooky s IntelCPU, kdyz ma giganticou konkurencni vyhodu na ARM. Tam mu Microsoft konkurovat nebude, navic na ARM je mozne postavit jak luxusni a relativne drahy ultrabook, tak krabicku (miniPC s HW TV BOXu) za par korun - prave jako 2. ci 3. levne PC do domacnosti ci na cesty (krabicka, kterou na hotelu ci na chate pichnu k TV a mam PC).
Principiálne súhlasím. Lenže až toto niekedy bude na trhu, tak to nebude stať 50 USD, ale minimálne 200USD. A za tie prachy môžem mať plnohodnotný PC s plnotučnými Win a nie niečo ako silne oklieštený Linux.
Tak ono by stačilo, kdyby si pár chytrých programátorů vyhlídlo nějaký lepší čínský TV box (dostatek portů, dostatek RAM, dostatečně výkonné CPU) a vytvořilo speciálně pro něj buď distribuci Linuxu, nebo verzi Androidu s DesktopModem.Kdyby zveřejnili user friendly instalátor s kvalitním návodem...
Neslouží u k tomuto raspberry pi? Pravda s těmi návody je to trochu horší, my technicky zdatní je rotroušené po netu nalezneme (dobrým zdrojem je třeba časopis MagPi), ale tohle nemůžeme chtít po penzistech navíc jazykově vybavených většinou jen školní ruštinou, kterou za celý život nepoužili (materiály v ruštině by se jistě také našly).Je fakt, že malinové ludolfovo číslo není prvoplánově zamýšlené jako stolní počítač, ale dá se tak použít a používá se tak.
Ano, Rapsberry PI je principiálně něco takového, ale je to uživatelsky nepřívětivý (dodělej doma - "casem" počínaje) produkt s nic moc výkonným HW.Loňský či předloňský top telefon je výkonově zcela jinde.Jeden starý topmodel (Samsung S8+) jsem věnoval spolu se svým starým 24'' FHD monitorem rodičům spolu s kolíbkou DeX. A takovýto "počítač" jim zcela vyhovuje. Maj tam všechny aplikace, které potřebují (skype, gmail, opera, office, ...) a výkonově to je naprosto v pohodě.Proto si říkám, že je škoda, že to někdo nevyrábí profesionálně. Oproti telefonu by to mohlo být značně ořezané: žádný displej, foťáky, g-senzory, LTE, baterie.... Mohlo by to být za pár kaček.
Podle mě je to většině lidí úplně jedno, to je pár nadšenců, jako my, co to řešíme jako děsné dilema. Zažil jsem i situaci, kdy někdo chtěl poradit s počítačem (říkal přímo s windousem) a tak jsem z něj páčil, co má za systém. Chtěl vědět něco, co je jinak v XP, jinak ve vistách, jinak v sedmičkách, tak abych ho nasměroval. Nevěděl nic, ale tak jsme se postupně dobrali k tomu, jak vypadá start, protože podle toho se to celkem dobře pozná (na tom si v m$ dávají záležet). Jak mi to tak popisoval, tak jsem mu řikal, nemáš náhodou linux, to co mi popisuješ vypadá jako mint. No jo, dyť to tam píše mint. A byli jsme doma, a já jsem mu poradil. Už nevim o co šlo, uvízlo mi jen v paměti to, jak jsem se z něho snažil dostat jakýže windows to teda má.Jinak znám několik lidí, co mají nějaký ten linux a je jim to úplně jedno. Ono na nějaký ten internet a podobné věci, co na tom normální člověk dělá je to stejné (pokud nepoužívá nějaké extra programy a to normální člověk nepoužívá).
RapsberyPi?
Ano, něco takového. Ale PI mi přijde až moc výkonově slabé. Ale v principu ano.
já myslím, že to, po čem voláte, se jmenuje Chromebook 🙂Bezúdržbový stroj určený primárně na spuštění webového prohlížeče. Existují modely s ARMem i s intel architekturou.Mám svůj pracovní notebook (s linuxem, ale to je jedno) a jako druhý počítač máme doma Chromebook. Dřív jeho funkci zastávaly slabší notebooky s linuxem, no ta doba už je pryč. Chromebook je v tomhle scénáři ideální, jedině mu konkurují obyčejné mobily.Navíc syn si na tom pouští hry z Androidu, které v jeho věku zná daleko spíše než hry pro Windows. Ostatně jeho vrstevníci hrají spíše na konzolích, stejně tak on.
Díky za článek.Soudě i podle některých příspěvků v diskuzi by bylo nicméně dobré, aby článek zmiňoval proč že by měl uživatel prchat z Windows, když mu zrovna teď fungují dobře. Ano, bez nutnosti antiviru získá Linux PC spoustu výkonu navíc zdarma. Hlavním důvodem přechodu by ale měl být futureproofing. MS od W10 už není jen výrobcem a záplatovačem vašeho OS. MS si vyhrazuje přístup k vašim datům, možnost instalovat aplikace či ovladače na vaše PC dle svého uvážení, kdykoliv cokoliv změnit v systému bez ohledu na to jestli je to pro vás jako uživatele prospěšné. MS je tedy teď také adminem vašeho PC a to absolutně mimo vaší kontrolu. Tenhle admin sleduje vlastní zájmy a nikdy nevíte kterým směrem se systém zvrtne při dalším updatu - reklama (víc reklamy), předplatné, bloatware, prodej vašich dat databrokerům, všechno je možné. Rychlý únik z takového ekosystému pak bude těžký. Linux je záruka stability do budoucna a to je ten hlavní selling point.
Jinde v diskuzi zmiňuju, že jsem nechtěl nikoho přesvědčovat k přechodu. Pokud někomu nějaký produkt vyhovuje, nemusí jej měnit. Článek jen popisuje zkušenosti jednoho konkrétního uživatele a jeho konkrétních potřeb.Když ale vidím, jak dobře se to téma čte, Linuxu se na Živě asi budu dále věnovat. :)
Tak hlavne kapitolky. Nabudúce radšej premium...
Věřím, že u takhle dlouhého článku kapitoly většině lidí nevadí.
Je vidět, že spousta Linux článků na Živě je od vás i teď. Díky za to :) Živě by potřebovalo Linuxáka, aby alespoň to trochu naředil MS Klusku. Rovnováha musí být :)
Windows jednoznacne smeruje k rezimu predplatne. To si malokdo prizna. Az se to stane bude to postupne za velike masaze ze to nestoji ani tolik co jedno kafe denne a pak dal a dal.
Měl jsem to přesně naopak. Dostal jsem k stolnímu počítači zadarmo licenci Windows, tak jsem si řekl, že to po 15 letech, co používám výhradně Linux, zkusím. Kdybych třeba potřeboval něco, co jde jen ve Windows. Po čase jsem zjistil, že do Windows bootuju jen kvůli jedné hře. Pak ta hra začala fungovat v Protonu na Linuxu a já zjistil, že už jsem 3/4 roku do Windows nenabootoval. Na nic, co bych v Linuxu neudělal, jsem stejně jako roky před tím nenarazil, a v Linuxu se mi všechno dělá jednodušeji a rychleji, protože jsem na něj prostě zvyklý.Zpětně mě mrzí, že jsem dal Windows polovinu disku a že jsem strávil takový čas instalací, protože paradoxně na ten počítač bylo jednodušší nainstalovat Fedoru než Windows.
Taky mám už pár měsíců linux (MX) a prostě to funuje, nic neřeším... 😀
Nevím v čem jsou výhody linuxu. Co jesm četl, tak na něm nejdou tak snadno hrát hry. Já jsem s Windows spokojený. Rád bych věděl proč Linux?
Když jste spokojený (s čímkoliv), nemusíte to měnit. Článek neměl nikoho přesvědčit k přechodu. Akorát ukazuje, co čeká uživatele, kteří by se do toho přechodu pustili, co by museli změnit nebo dělat jinak. Kdybych ale měl vyjmenovat praktické výhody, které ocení snad každý uživatel Windows, tak to budou bezproblémové aktualizace, vyšší bezpečnost (malware pro něj tolik nevzniká) a fakt, že s edá používat zdarma a bez nějakých omezujících licencí. A pak je hromada výhod, kterou ocení největší geekové. :)
Díky za info.
To je jak jezdit na koni a ptat se k cemu auto. Na koni se sice clovek dostane na vic mist(i kdyz silnic pro auta pribyva), ale zase pomaleji a musi se naucit ridit. Takze proc se ucit ridit auto, kdyz na koni dnes(rekneme 1910) umi prakticky kazdy. Kun jak starne je cim dal linejsi a jednou stejne chcipne, auto je zase jednodusi nabourat, kdyz se clovek ozere. Kdyz se podela kun, tak se to daleko hur diagnostikuje, nez v pripade auta, ktere se da snaze rozebrat a zkontrolovat. Na tahani drivi z lesa lepe poslouzi kun, ale pro rozvoz zasilek zase auto.P.S. Asi nemma v planu diskutovat o tom, jak je to prirovnani nepresne/debilni/uplne obracene. Jenom rikam, ze to jsou ruzne veci.
Vyšší stabilita, lepší bezpečnost, neporovnatelně mnohem větší uživatelská přizpůsobitelnost prostředí, vzhledu i chování systému. Mnohem méně (obvykle žádná) "telemetrie" (šmírování), tedy více soukromí.Typický linux mnohem méně rozhoduje za uživatele, nebo proti vůli uživatele než wokna. Zejména chybí agresivní chování nucených aktualizací ve woknech. Potíže s nefunkčností něčeho, nebo i jen s nemožností pracovat kvůli automatické aktualizaci z linuxu neznám.Jestli vás nic z toho neoslovuje, řiďte se pravdou, že podpora her je ve woknech lepší a zústaňte u win.
ja to vidim uplne obracebe. Cela moje rodina jede na linuxu a nikdo s tim nema problem. Kdyz se nekomu neco na pocitaci rozbije, dokazu to obvykle opravit na dalku a staci mi k tomu terminal v mobilu. Dokonce dokazu ten pocitac na dalku zapnout, kdyz je vypnuty!Windows sem 15 let nevidel. Nedavno sem ale musel Windows instalovat na pocitac sve matce (trvala na tom) a malem mne z toho odvezli do blazince. Instalace linuxu na tom pocitaci trva 10 minut i s aktualizacema, windows sem tam dostaval snad 2 hodiny +1h tahani a instalace aktualizaci. Navic se to furt na neco pta, furt se to restartuje... takze se od toho neda proste odejit a prijit, az je hotovo. Linux se zepta na jmeno, heslo, timezonu, rozdeleni disju a pak uz se jen za 5 min restartuje do hotoveho nainstalovaneho systemu.Ten system ma totalne zbastlenou architekturu. Disky C, D, instalace setup.exe, nutnost instalovat cosi, co bezi na pozadi a vyhledava zakazane vzorky dat (antivirus). Spustitelnost souboru se pozna podle jeho jmena (.exe)...
Tak ja neviem, aký Win a na čo si inštaloval, ale moja posledná inštalácia na úplnu plečku notebook bez ssd trvala asi 20 minút a chcelo to (ak si dobre spomínam) reštart 2x. Inými slovami, buď si nič také nerobil, alebo jednoducho kecáš.
Nebo kecas ty.
NekecáInstalace Windows je (zjednodušeně) překopírování image na disk, pak restart, pak zpracování konfiguračního souboru (tím se individualizuje OS pro ten konkrétní počítač) a odsouhlasení licence. Hotovo. A do 20 minut vždy.Ve většině případů nejsou ani problémy s ovladači síťovek.Jestli má ale staré instalačky, s verzí 15xx apod., je to jeho problém a špatná příprava. Měl si stáhnout aktuální verzi! Pak by ty aktualizace, přestože jsou kumulativní a které jsou všeobecně známo dvě ročně, nemusel dělat.
Děkuji ti, náčelníku, že ses mě zastal.😀
Oboji jsem instaloval celkem nedavno a tem widlim to proste trva nekolikrat dele.
- pokud jste spokojený, není důvod o přechodu uvažovat- pokud jste hráč, Windows nadále na pc kralují a jen tak se to nezměníTo ale neznamená, že někdo jiný nemá jiné priority a kritéria. Autor článku primárně srovnal svůj pracovní ekosystém s tím linuxovým a konstatoval, že tam nemá dost alternativ. Já srovnávat ten svůj, zase nebudu mít důvod chodit na Win (a na Maca jsem chudý 😁. Za mě ta srovnání smysl mají, koho nezajímají, ať nečte.
I v minulosti jsem nainstaloval Linux na počítači, kde třeba byly problémy s ovladači, a používat se dá. Vývoj jde tím směrem, že většině uživatelů stačí prohlížeč, programy pro komunikaci, nějaký kancelářský balík - pro takového uživatele není OS důležitý, může klidně fungovat na Linuxu, Adroidu nebo čemkoli jiném.Naprosto jiná je situace, když potřebuju používat počítač profesionálně v podnikání - tady mi zbývají natvrdo jen Windows, bohužel.
OMG - to, že ne Linuxu nemám hrozný Outlook neznamená, že na Linuxu nelze odesílat e-maily. Pokud se živíte jako webový programátor, tak je Linux mnohem lepší než Windows. Opravdu existuje desítky profesí, kde se obejdete bez Photoshopu.
A co je to tvoje "profesionálně v podníkání"? Dle nicku, budeš tak šmudlat něco v Excelu a makrech. 😀
Asi to je trochu troufale tvrzeni, ale myslim si, ze kazdy kdo pracuje v IT by si mel linux aspon trochu osahat. Je to system ve kterem se veci velmi jednoduse automatizuji ve srovnani s Win (bash vs. batch) a uz v zakladu obsahuje hromadu malych programku, kde kazdy z nich ma za ukol delat jednu vec a delat ji dobre. Takova je filozofie toho systemu a pro hromadu tasku napr. ve vyvoji SW je diky tomu mnohem vhodnejsi nez Win (a WSL, navzdory tomu ze je to super pokrok na strane Win, stejne nenahradi linux uplne). Naproti tomu filozofie Win je spis takova, aby slo co nejvice veci naklikat mysi, a kdo ceka ze linux bude v tomto ohledu nekdy plnohodnotnou nahradou Win, ten se nedocka.S ohledem na pouzivane aplikace je podle me take k zamysleni to, jak k nim clovek prijde. Pro hromadu softu, ktery je na Win placeny, existuji open-source alternativy (pravda, casto mivaji verzi jak pro Linux tak pro Win). Me osobne se nechce platit za soft, ktery nepouzivam profesionalne nebo kazdodenne. A "kradeni" sw casto smrdi tim, ze si clovek pri hledani licencnich klicu ci pouzivani crackovacich nastroju zaneradi pc i nezadoucimi vecmi... Proto napr. nemam problem se ucit s Darktable misto Lightroomu (kdyby me fotografovani zivilo, mozna bych na to koukal jinak).
Kdo dneska používá ve Windows batch? Ach jo. Votravnejsi bez jablickari jsou už jenom linuxaci...
Nepoužitá licence na windows se dá sehnat za 100 Kč. Pak si nic nezaneradite... Navíc když mám v práci přístup k msdn licencim. Ach jo... Zbytečný sem něco psát...
Fotením sa neživím, Dartable som skúšal a s radosťou som sa vrátil k Adobe CC.
Kdokoliv, kdo nestačí na Windows,může přejít na Linux.
treba kdokoliv s IQ pres 60
..třeba ty B-]
přesně tak , bo linux je stabilnější a lepší , pokud me nekdy trefí slak, pak v praci na w10 nikoliv doma na linuxu. W10 je strasny shit.
Prečítal som tie šialené kapitoly (po poriadne dlhej dobe) a je to už 20 rokov rovnaké - Linux je super, parádny, práve teraz je to už pre užívateľa ideál. Teda až na to, že tam nejde to a to, na to a to neexistuje náhrada, tento HW som na ňom nerozbehol vôbec, to a to mi padá a mrzne a nik nevie prečo, atď atď.... No a na konci dňa späť k Win. Takže si šetrím čas a nervy a ostávam pekne pri tom, že ako hlavný OS na prácu mám Win, na voľný čas macOS a keď mám sadomaso sklony, tak si raz-dva krát za rok pustím ntb s Mintom... 🙂
V závěru píšu, že si dokážu představit používat Linux trvale, ale musel bych tu a tam skočit na Windows. Jak se to liší od vašeho "na prácu mám Win, na voľný čas macOS"? 🙂
Líši sa to asi tak, že ak by som mal aj v práci macOS, tak do Win odskakovať nemusím. A nemyslíte, že veta "dokážu představit používat Linux trvale, ale musel bych tu a tam skočit na Windows" je samoodporujúca? Tak buď niečo používam trvalo, alebo nie. Je to niečo podobné, ako keď žena prehlási, že je úplne v pohode, len je "trošku" tehotná...
Já jsem Linux dokázal plně používat pro práci, i když s těmi obrázky/fotkami pořád zápasím. Jen pro hraní (tedy zábavu) bych nabootovat do Windows. Takže tam vidím podobné využití jako u vás. :)
Tak viem s tým naplno žiť. Ale tak či tak budem bootovať do Win. Ďakujem, nemusím. Radšej si to preskokovanie odpustím a budem fungovať tam, kde odskakovať nie je potrebné. Koniec koncov, podiel Linuxu na desktope hovorí za všetky argumenty.
Většina z těch věcí, které mi vadí nebo nejdou na Linuxu, se ale týká i macOS. Ten má také ve srovnání s Windows o dost horší tržní podíl, ale asi byste neřekl, že jde o horší systém, ne?
Lenže v mojom prípade macOS plne pokrýva moje potreby. U vás linux na 100% nepokrýva vaše požiadavky a MUSÍTE bootovať do Win. Ja nemusím. To je ten rozdiel. Nehovoriac o tom, že tržný podiel (podľa niektorých) silne predraženého macOS je o vesmír inde ako Linuxu, ktorý ja zadara...
Dotaz na ty, kdo s Linuxem pracují: co si myslíte o Linuxu jako ideálu třeba pro straší generaci, seniory? Malé, nejlépe pasivní PC s nenáročným Linuxem. Ušetří za OS, nejde rozbít otevřením "lákavých" příloh, pro surfování apod. ideální. Co myslíte?
Pro seniory je Linux ideální řešení. Zejména nemožnost zavirování nebo logická a intuitivní (a centrální) správa software.
Senioři budou asi ideální skupina. Já bych jim doporučil Linux Mint (pokud jsou zvyklí na Windows) nebo Elementary OS (pokud znají macOS). Bezpečné a dost bezúdržbové systémy, které ale nejsou tak omezené jako Chrome OS (který by ale také mohl stačit).
Pro seniory je ideální Chrome OS (vyzkoušeno). Linux by babička byla schopná rozbít ani nevím jak a věčně by mi volala, že to na ní něco křičí (bylo to tak i u Windows).
U nas uz jsou na Linuxu vsichni seniori(ne mou zasluhou) a objektivne vzato se na rozdil od Windows resi daleko mene problemu(prakticky zadne). Kdyz se nainstaluje nejaka LTS distribuce, nastavi automaticke updaty, tak to staci jednou za par let upgradovat. Windows vyzaduji daleko vetsi peci a porad s necim otravuji.
Elementary OS a nebo CloudReady (Chrome OS). První je velice jednoduchý linux a druhé je prakticky jen prohlížeč, obojí odzkoušeno na důchodcích
A co si představujete pod pojmem senior? Padesátníka? Šedesátníka? Nebo až někoho ještě staršího?
Pod pojmem senior si představuji někoho, koho počítače primárně nezajímají, chce se jen kouknout na seznam, pustit nějaký pořad třeba z archivu ČT, napsat mail kamarádovi a kouknout na fotky vnoučat či z kamaráděny dovolené. A přesně pro tyhle je ideální linux nebo Chrome OS, protože eliminuje čas strávený na telefonu a odpovídání na otázky jako "proč se to otevírá tak dlouho, když včera to bylo hned?", "kam se mi poděla ta modrá ikona?", "vyskočila mi nějaká hláška a nejde mi to spustit" a podobné. (Netvrdím že podobné situace nemohou nastat i u Linuxu/ChromeOS, ale v mém případě počet limitně klesl k nule)
Ano, je to idealni a hlavne i levne reseni (co do pořizovací ceny a i casem na údržbu). Naše babi ma 90 let a jede na ubuntu pres all in one PC. Na serfovani po letu to splňuje vše V horsim prisade to jde vytáhnout primo ze zdi a systému to neuškodí. Tot realita.Dnes v dnešní době místo "all in one PC" stačí adekvátně monitor a raspberry pi.
Nainstaloval jsem ho dědovi a od té doby není potřeba počítač nijak servisovat. Jede tam Mint už asi 3 nebo 4 roky bez jediného zadrhelu.
Já jsem na linuxu prakticky od minulého století, ale nejen pro seniory, ale prakticky pro všechny domácí "neuživatele" je zdaleka nejlepší ChromeOS. Zde v tomto vlákně je jakákoliv zmínka o něm umínusovaná, ale to jsou podle mne lidé, co to v životě neviděli.Netřeba hned kupovat, stačí na starý notebook zkusit dát něco jako CloudReady. Já jsem to na jeden dostal, na druhý ne, tak jestli se podpora nezlepšila je to padesát na padesát. Ale v ten moment je možné na ten stroj zapomenout.A možná jsou i lepší alternativy (klony), já znám jen ChromeOS a CloudReady a oboje jsou pro to domácí surfování lepší než Linux, Win i MacOS.Dříve jsem své matce důchodkyni, tchánovi i přítelkyni dával na notebooky Linux a také to šlo: vždyť on/ony prostě jen pustí prohlížeč a tím se s OS loučí. Ale i LTS distro se mohlo občas rozsypat a musel jsem se podívat proč. A ještě hůře se chovaly wokna, které prostě jsem musel jednou za čas celé pročistit, aby se to vůbec hýbalo. ChromeOS a jeho klony jsou prostě bezúdržbové. Tečka.
Myslím, že to až tak žhavé není. Nejde rozbít otevřením lákavých příloh, ale dá se rozbít spoustou jiných způsobů. Senioři jsou překvapivě "zruční", když mají něco překonfigurovat tak, aby se to nedalo používat, byť může jít třeba jen o vizuální stránku věci. A na rozdíl od Windows, jejichž různé instalace se od sebe (aspoň v rámci jedné verze) příliš neliší, je dost obtížné je odnavigovat třeba po telefonu, co s tím mají dělat.
Osobně pokud bych chtěl počítač na nenáročnou kancelářskou práci, web, nebo filmy, tak koupím https://www.hardkernel.com/shop/odroid-n2-with-4gbyt... v kombinaci s linuxem ideální stroj i pro seniory.
Od chvíle, kdy jsem máti - počítačovému analfabetu nahodil kubuntu už o ní ani nevím. Předtím s win7 furt něco blblo atd. A máti po chvíli na dualbootu už fungovala jen v kubuntu. Nehledě na svižnost systému.
Linux používám denně, ale proč bych měl používat linuxový desktop, který je zrovna jednou z jeho nejslabších stránek?
desktop určitě není slabinou Linuxu, naopak na něm těch desktopů je kupa a ty velké mohou směle konkurovat Win či MacOS. Kdyby MS vydal jako Windows 11 něco s běžícím postředím KDE, tak by spousta jeho uživatelů dělala "Wow".Slabinou bude podpora HW, ale i to je relativní. Já jsem naopak uživatel, který má do earlyAdoptera hodně daleko a mě dnes prostě všechno funguje na linuxu bez práce, zatímco u Win už může být problém na nové verzi zprovoznit starou dávno nepodporovanou periferii.A největší slabinou je samozřejmě ekosystém aplikací, který pro většinu profesí existuje jen s podporou Win či občas i Apple, ale nikdo je pro pár uživatelů na Linux portovat nebude.
Už ta kupa různých DE je slabinou. Je to jeden velký guláš, ve kterém se nevyzná ani divoké prase. A navíc se tím tříští vývojářské síly. Místo vývoje jednoho či dvou DE s jasným produktovým záměrem a řízením a kvalitní širokou základnou vývojářů si kolikrát i jednotlivé distribuce dělají svoje vlastní forky. Vlastně ani v rámci jednoho DE a jedné distribuce to není žádná sláva. Po každém upgradu distribuce (a někdy i jen jednotlivých balíků) musí člověk řešit, že se něco rozbilo nebo se to najednou chová odlišně, protože se třeba někdo z vývojového týmu rozhodl, že už se mu nelíbí, když se pro nastavení sítě používá widget A, a nahradí ho widgetem X, ovšem migrace konfigurace z A na X při upgradu jaksi neproběhne. K tomu je samozřejmě i uživatelská základna roztříštěná tak, že když člověk narazí na problém specifický pro jeho kombinaci HW a SW, má celkem malou šanci, že někdo jiný ho už řešil před ním, a soused/kolega/kamarád/příbuzný mu taky neporadí. A ovšem i uživatelský betatesting je v důsledku téhle uživatelské roztříštěnosti omezený na pár nadšenců.Konkurovat Windows zkrátka nedokáže z linuxových desktopů jediný ani všechny dohromady, to je prostě fakt. Nakonec se to dá i změřit. V součtu mají uživatelský podíl, který je ve statistice zastoupení Windows pod úrovní statistické chyby. Na věc, která je úplně zdarma, dost tristní skóre. A ano, je to i kvůli podpoře HW, protože PC je hardwarově extrémně různorodá platforma a bez podpory ze strany výrobců HW je prakticky nemožné zajistit funkční drivery pro všechno, co je na trhu. A dostat do Linuxu third-party driver je pakárna, takže i pro celkem schopného (byť laického) uživatele platí, že co není podporováno out-of-the-box, jako by nebylo podporováno vůbec. Windows s tím problém nemají, nevnucují nikomu, aby distribuoval software (drivery nevyjímaje) jako open source, binární drivery se dají instalovat na pár kliknutí a jsou kompatibilní s mnoha releasy, ne pouze s jednou konkrétní verzí kernelu.Nakonec porovnejme desktop s oblastmi, ve kterých Linux naopak exceluje. Z toho člověk nejlépe pochopí, v čem je skutečná síla Linuxu. Jsou to scénáře, kde má hardware a OS pod kontrolou nějaký expert, který provádí instalaci na míru, a běžný uživatel vlastně pracuje jen s nějakou aplikací, která se typicky spustí hned po startu OS, případně na něm běží trvale a přistupuje se k ní na dálku přes síť. Konkrétněji jde o různá embedded zařízení (síťové prvky, televizory, ledničky, set-top boxy...), zařízení s Androidem, Chromebooky i různé síťové servery (mail, web, různé streaming služby...) atd. V tomhle typu nasazení má Linux relativně omezenou až takřka mizivou konkurenci. Právě proto, že jeho přímí uživatelé jsou v tomto případě experti a běžný uživatel není nucen řešit komplikace, které instalace, konfigurace a údržba Linuxu obnáší. A ovšem jsou tady i čistě expertní oblasti, které se běžných uživatelů vůbec netýkají, např. HPC. Tam Linux taky boduje, ale už z toho není zřejmý ten rozdíl z pohledu běžného uživatele.
Doma používám minipočítače, jsem jejich fanda. Mám rád když je to malé, netopí to a nežere to moc elektřiny. A no teď ta výhoda - na některých počítačích mám Windows a na jiných Linux. Chvíli dělám ve Windows, chvíli v Linuxu, a vůbec to neřeším 🙂PS: Hry hraju na konzoli.
Ty jo, já měl za to, že na minipočítačích frčí hlavně OS/360 😀
Nice. Linux jsem používal několik let jako hlavní OS pro práci i zábavu. Na Windows už bych ze zpátky nevrátil. Nicméně když člověk chce "hezkej" Linux na kterej sežene prakticky jakýkoli SW tak je nejlepší si koupit Mac... Až mě Apple začne s*át uzavíráním systému po přechodu na vlastní procesory, tak jsem rád že se je kam vrátit.
Pěkný článek (s pár překlepy), který by se dal shrnout do věty: Pokroky jsou velké, ale pořád to ještě není ono. Linux jsem v průběhu let zkoušel několikrát a i jako hráč musím říct, že to je hodně sympatická věc. Přesto si ale myslím, že si ho vývojáři dělají především pro sebe a nějaký uživatelský komfort hodný současné doby tak nějak není prioritou (velice stručně řečeno). Pěkně je to popsané v tomto odkazu:https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.fo...
Třeba to XnView MP je podobná aplikace psaná i pro Linux používám a je v pohodě. S vykreslování fontů to mám právě naopak 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 8. 2020 05:19
Já to tam zmiňuji, ale ta MP neumí všechno, coc potřebuju a denně používám. Jde fakt o specifické věci jako:1. ruční výběr učité velikosti či poměru stran, který pak klávesou C použiju u dalšího obrázku,2. výřez obrazu podle poměru stran, třeba 2:1, který používáme na Živě u titulních obrázků,3. při změně rozměru obálky (canvac size, Shift+C) si Xnview MP nepamatuje nastavení, takže pokaždé musím měnit barvu pozadí z černé na bílou a rušit fajfku u "zachovat poměr stran".
Zkusil bych poprosit autory jestli by vám nevyšli vstříc a nepřidali vámi postupy i do této verze. Myslel jsem si, že je to totožný program.
To by som rad vedel nejaku nahradu afinity pod linuxom, lightroom, ci microcad s vystupmi kompatibilnymi s cadmi. Na vyvolavanie rawov zo sigmy fotaka. A nie gimp neprosím lebo tak debilne gui som este nevidel v ziadnom inom programe. Linux ano pre starych ludi na internet, prehliadanie obrazkov, pozeramie filmov. Na skutocnu pracu s grafikou, ci fotkami. Ani nahodou.
jako náhrada za lightroom je pod linuxem darktable, ano na lightroom asi nemá nicméně použitelný je, k afinity - je to blbý ale bohužel pod linuxem je nejpoužívanější kombinace gimp, inkscape a blender, microcad - podle popisu se zdá, že jde o poměrně specifický sw pro specifickou skupinu uživatelů, takže náhraduhledat asi těžko
To je jako tvrdit, že CMD je náhrada Bashe...
Už patnáct let existuje Powershell...
Ano, ale to není pointa 🙂 Pointa je, že pokoušet se nahradit dospělé SW jako Lightroom / Photoshop / Capture One / bash ... nedodělky jako Darktable / GIMP / CMD je odsouzeno k neúspěchu, respektive může fungovat pouze u hodně nenáročných uživatelů.
No, powershell, je kapitola sama pro sebe. 😀
Keby len na pracu s grafikou, v oblasti audio (a teraz nemyslim priblble mp3/flac prehravace) je to velmi podobne..
Ale tak jo, ve spoustě oblastí je zavedený sw, který ještě dlouho se nevyplatí portovat na linux. Jestli v grafice 99% profesionálů používá Win nebo Mac, tak je naivní si myslet, že by tam mohl být Linux alternativou. Také proč by měl? Jakou byste měl motivaci přecházet? A tohle platí obecně. Máte pracovní stanici, tak neřešte operační systém ale pracovní ekosystém.Ale většina pc/notebooků se dnes používá primárně na spuštění prohlížeče a normální operační systémy jsou na to už poměrně těžkou záležitostí. Většina domácích uživatelů by nejvíce vyhovoval bezúdržbový ChromeOS, což jsem si ověřil jak doma tak u příbuzných (tam recyklací věčně zamořeného notebooku s Win na CloudReady a od té doby slouží k plné spokojenosti).A na práci mám svůj linux, kde mám svůj ekosystém a přecházet jinam by mne bolelo. Pročež chápu, že v jiné profesi to je naopak či dokonce nemožné.
Total Commander ide celkom obstojne cez Wine.A ano, AutoHotkey je super, vyskusaj. 🙂
A jak se tam nastavuji prava u souboru? Napr. opravneni ke spusteni? A vlastnik? Samozrejme pod Linuxem.
Jako Total Commander muze byt v MS Win super. V Linuxu, pres wine, ale spis pripomina kvadruplegika.
Neviem, neskusal som, len co mam info zo support fora. Christian Ghisler sa aj celkom snazi programovat TC, aby bol kompatibilny s Wine. Co sa tyka specificky Linuxovych veci, pochybujem, ze tam idu.
Tak ony to nejsou Linux-specific veci jako spis “libovolny non-ms win os” veci.Za tohle urcite dostanu mraky minusu, ale MS Win ma holt bremeno z kopirovani CP/M -> (MS) DOS kde spustitelnost byla (u MS Win vlastne porad je) dana priponou a kdyz uz se rozhodli udelat dalsi atributy (a vlastnictvi), tak to udelali tradicne nekompatibilne a po svem. Takze cokoliv co pracuje primarne na MS Win je v tomhle ohledu kdekoliv jinde pouze chudy pribuzny. A samozrejme naopak.A to se bavime jen o zakladnich atributech.Technicky zustavaji pouzitelne jen vyslovene zakladni veci bez moznosti jakychkoliv uprav metadat coz je na souboroveho spravce ponekud hloupe. Kor kdyz to zvladne i ta vychozi klikaci vec, obdoba pruzkumniku v ms win.
Pár drobných poznámek- v prostředí KDE je náhradou za total commander spíše krusader - je tak celkově lépe integrovaný a umí toho i více- nevím, čím je xnview tak specifické, ale osobně nemám problém s gwenview- osobně zrovna já patřím k těm uživatelům, kterým ve Win jisté funkce z linuxu chybí (ano, jsem šílenec, co si doinstalovává do win věci typu bash, imagemagick a spol.)
Krusader jsem nezkoušel, ale Double Commander jsem znal i z Windows a používám jej i na Macu, takže jsem zvolil jej. Má i Qt verzi, takže do KDE zapadne.
Krusader jde instalovat na téměř všechna distra, jen se natáhnou doplňující knihovny. "Lehký" komander je Midnight Commander, ale best.
Primarne pouzivam windows, prave kvoli aplikaciam, ktore su len na windows.Linux mam vo virtualke, bez neho sa tiez nezaobidem, lebo windows vsetko nevie (alebo vie len cez plateny soft, kostrbato a pomaly).Na stare ntb, kde uz win nestiha davam LinuxMint a pohoda.
Tiež mám starší notebook, ktorý by Win10 zabil a po nainštalovaní Linux Mint sa mu vrátil život. Takže som rád, že Linux existuje. Na hlavnom počítači používam Win10. Rád si zahrám nejakú hru. Hlavne Real Time Stratégie. V podstate využívam obidva svety, každý má niečo v čom je vynikajúci. (Win10 aj Linux)
TIP: zkuste objevit web alternativeto.net .. velmi užitečný, cokoliv tam zadáte, a myslíte si že je to jen na windows najdete často v lepší a multiplatformní variantě.
je naivne si mysliet ze ma linux nejaku principialnu chybu :) ak by mal chybu tak si ho uzivatelia upravia tak aby chybu nemal. Za jedinu chybu by sa dalo povazovat to ze gro uzivatelov linuxu su poweruseri ktori si upravili linux na svoj obraz a kaslu na nejaku userfriendliness pre BFU. Preco by to robili ,ked tomu obetovali vlastny cas a robili to zadarmo. Cize linux je presne taky ako si zelaju jeho uzivatelia, a kazdy komu sa to nepaci ma moznost to zmenit :) a nepovazujem to za nejaky snobizmus, ale bariera na vstup do linuxoveho ekosystemu je popravde obrovska, ale je to chyba, alebo vlastnost?
no .. vývojáři projektu gnome takhle už neuvažují a userfriendliness je pro ně klíčová mantra, viděl si někdy moderní gnome prostředí ? Vypadá to jak MacOS a vlastně to vypadá ještě o něco jednodušeji a přívětivěji než MAC, mrkni na typické aplikace které jsou součástí gnome, jako kalendář, správce souborů, to je prostě easy - KDE je proti tomu pravý opak, komplexnost, přizpůsobitelnost, ale pokud chcete user friendly prostředí jdete do GNOME a to je výchozí prostředí UBUNTU a vlastně většiny distribucí které cílí na běžného uživatele.
to je vsetko pekne, ale linux nieje o desktop environmentoch, preto su ich desiatky a kazdy splna poziadavky inej skupiny pouzivatelov. na kazdu vec mas milion alternativ, lebo kazdy ocakava od kalendara nieco ine, od spravcu suborov nieco ine a ver mi ze najlepsie su stale tie ktore su najmenej rozsirene :) ale su nepouzitelne pre BFU, lebo povacsinou okrem klavesovych skratiek nemaju ziaden iny sposob ako s nimi interagovat a je to tak, lebo dana skupina ludi to preferuje. A zas to nieje elitizmus, alebo snobizmus, proste len ti ludia ktori chcu mat veci podla seba ich maju podla seba.
Klasika. Takto to končí vždy. Strašně moc to chci mít rád, ale těch kompromisů je prostě moc až následuje návrat k window, které tak moc mít rád nechci, ale jsou prostě ve všem lepší...
V cem je lepsi to, ze se java/C++ projekt builduje o polovinu pomaleji? Ze mam vic casu na sebe? Rozebirat vyhody a nevyhody jednotlivych systemu tady nechci, ale nikdo soudny nemuze poprit, ze NTFS je mizerny filesystem a ze na windows vsechno trva kapku dele.
Vždy ne. Já třeba přešel na Linux už před spoustou let a vracet se nehodlám. Ten "ve všem lepší" systém vyvíjený indy z Bengalúru už mám doma jen na hry, nic víc.
Takze si potvrdil to co povedal. Mas ho na hry takže ho STALE POUZIVAS.
Jednou za měsíc ho na chvíli spustím, když si chci něco zahrát. To opravdu není vykašlání se na Linux a přechod zpět na Windows, o kterém píše.
přesně, won ten win Ti vlastně slouží jen jako loader [zavadeč] her.
Článek o ničem. Nepochopil jsem pointu či zápletku.To stejně někdo jiný může napsat článek, "Jezdil jsem doteď Škodovkou, ale zkusil jsem BMW..." a v článku v posledním odstavci informace že opět jezdím škodovkou, protože na BMW nemám, nebo to není Mercedes a nebo něco jiného.Neznám domácího uživatele který řeší odrážky, ale znám uživatele kteří si třídí a upravují fotky a dokáží dohledat soubor v Průzkumníku a vyznají se v logice disk - složka - soubor.Myslet si, že jsou Windows nahraditelný je už od samého začátku nesmysl. Je to monopol a základ všeho co se definuje jako standard.Linux je super, ale v tomto okamžiku pouze pro přesně dané a jednoúčelové využití. Umím si ho představit ve státní správě. Nicméně netuším zda jsou u nás IT lidi, kteří dokáží definovat zda ten Linux je bezpečný, zda tam není nějaká díra. Takže jeho nasazení ve veřejné správě by bylo přesto dost ošemetné. A samozřejmě by se stejně jednalo o celkovou změnu koncepce používání počítače jako takového.
Zápletka? Vrahem je zahradník!
Linux jako OS je mnohem pouzitelnejsi a variabilnejsi nez windows. Jedine v cem maji windows navrch je to, ze jsou pro ne k dispozici specializovane aplikace.A pokud jde o vasi otazku o definovani bezpecnosti, to stejne plati i pro windows, pokud ji myslite vazne. Jen pro windows je vice "radoby" expertu, protoze je poptavka.
Svou neznalost davas na obdiv nesmysly jako:zmena koncepce pouzivani PC --- Proboha proc?!?windows a standardy --- Vazne? Office nekompatibilni i sam se sebou, je toho prikladem. Jestlipak ti doslo, proc ma na desktopech monopol? Vazany prodej, slevy do skol, vytvoreni navyku, profit. To Linux bezi na nejvetsim poctu zarizeni na svete a nikdo ho tak vehementne prosazovat nemusi. Ty standarde. 😀Logika disk-slozka-soubor --- Tak vynechej disk a mas to a samy i v Linuxu v ruznych filemanagerech. Jak se listuji mountpoints asi dogoogli kde kdo.Zda je Linux bezpecny, zda tam neni nejaka dira --- No, ve Windows diry nejsou? Distribuce s podporou neexistujou? Myslis ze treba Ubuntu, ktere zastresuje Cannonical a je pro koncaka komplet free, kdyz nepotrebuje podporu, obsahuje v prumerne instalaci(co do poctu baliku) vice der nez Windows? U toho Linuxu muze delat audit kdokoli, u Windows jen Microsoft. To je neskutecny nepomer, uvedom si to.Komrsko, Komrsko, ty jako ITak, jsi zamrzl 20 let v minulosti.. Jen je mi fakt zahadou, proc ukazujes svou neznalost, pod pravym jmenem. 😀
Chceš mi tvrdit, že provést audit Linuxu, tím nemyslím nějakou distribuci, ale třeba souborů pro ovladač na myš, že neobsahuje nějaký backdoor nebo exploid může udělat v ČR někdo, a ještě k tomu zadarmo a nebo v dostupné ceně? S garancí, že to tak bude správně i do budoucna a nenabouratelně?Dnes si ani uživatelé, a možná i mnozí IT správci neuvědomují co za ně Microsoft dělá. Jasně, že IT řeší problémy ve Windows s nepodepsanými ovladači, s oprávněním nebo chybějícím/špatným manifestem ve starších programech a dalších dost unavujících prkotin. Ale to je problém těch "borců" programátorů, kteří nechápou že to musí držet v nějakém aktuálním standardu. a "že kdo chvíli stál již stojí opodál". V normálních firmách se ale technika točí po skončení záruky/podpory, u počítačů 3 roky apod. Servery, aktivní prvky, kopírky apod. mají vlastní intervaly. Protože může být dražší udržovat provoz nekompatibilního zařízení než pořízení nového, to je běžná věc. Fascinuje mne zmínka o dírách v systému. Obecné pravidlo říká, že chybu má každý program, ale je otázka kdy a jak se projevuje, a pak v okamžiku kdy se projeví, jak na to výrobce reaguje. Je logické, že u složitého programu jakým Windows jsou, není možné principiálně tu chybu opravit během jednoho dne, to je utopie a přání blázna. Nicméně MS chyby reportuje a reaguje a řeší je. Vím že obdobný systém má Google i Apple, ale vím, že reagují na chyby "trochu jinak" a tím nemyslím, že by stíhaly opravy za den, ale spíše se je snaží podceňovat či mlžit. U Linuxu je to ještě větší tragédie, prostě není možné právně a technicky zajistit standardizovaný funkční kód díky svobodně a zdarma pracující komunitě. Ale kdo zajistí, že ten "zdarma" pracující programátor není placen nějakou zemí a nesbírá nějaká data. On ani ten RedHat není zadarmo. Když bych chtěl být hacker, nebo stát který chce sledovat, tak na Linuxu naprogramuji úžasný ovladač na síťovou kartu, takový aby stál za zařazení do distribuce, a to je naprosto reálné, a v nějaké následující verze si tam dám co budu chtít. A když budu mít k dispozici podobnou možnost naprogramovat firmware u switchů/routerů (hodně se spekuluje u Huawei, ale nemohlo by dělat toto třeba s posvěcením USA i Cisco?!) apod. tak ty specifický data klidně nechám zmizet i pro většinu velmi schopných IT lidí. Jsem si ale jist, že v malé a střední firmě, ty co mají externí správce, nelze toto vůbec zjistit i kdyby ty data tam byla viditelně odesílána, hlavně z důvodu omezených rozpočtů na IT služby.
Jakou garanci mas u Microsoftu ty sasku?😀 Vzdyt se zrikaji odpovednosti i u Windows Serveru. Precti si EULA. Kdo audituje kod Windows? Jen Microsoft a par jedincu. Kdo kontroluje kod Linuxu? Vsichni, co ho pouzivaj, Google, RedHat, Amazon, kde kdo. Kde asi bude prumerne mene chyb? V software, co pise uzavrena komunita Microsoftu za prachy, nebo v software, do ktereho prispiva cely svet? 😀Microsoft realne nedela nic, neposkytuje zadne garance, nic podobneho.Jen natahuje rucicku pro prasule. Ty tvoje konspiracni teorie ukazuji, ze nemas ani nejmensi sajn, jak open-source funguje. Tak hlavne, ze Microsoft vyresi tve problemy. 😀 No ukaz nam, jak propasujes takovy bazmek do mainline.. To ti driv napise 5 dalsich lidi, co jsi za vocasa, ze tam takovej bordel vubec cpes. 😀
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 8. 2020 12:38
Ty jsi nějaký student a nebo mimo obor?To že se MS a všechny ostatní vývojáři vzdávají odpovědnosti je dáno mnoha faktory. Začíná už tím, že právo užívat software je ti v přesných mantinelech pouze propůjčeno.Kníkáš tu o tom, že MS chce peníze. Ty je snad nechceš za svoji práci. A co by jsi udělal kdyby jsi ty peníze od svého zaměstnavatele nedostal. I kdyby jsi byl studentem a nechápal jsi podstatu zaměstnanecko-zaměstnavatelského vztahu, tak věřím, že si dostatečně uvědomuješ že i v McDonalds chtějí za hamburger o dost víc peníz, než kolik stojí houska s plátkem masa a sýrem. Tam jsou i peníze v mzdy, elektriku a zisk.O cenotvorbě psal už Adam Smith, že prodejní cena je právě středem kolik je ochotný zákazník zaplatit a za kolik je výrobce ochotný prodat.Microsoft má plno programů (např. MSDN) kdy ti jsou ochotní pomoci, ať jednotlivci vývojáři tak i IT oddělení celé firmy - zakoupené platformě. Stojí to peníze, stojí! Stojí to hodně peněz, jasně že to stojí hodně. Ale je to pro každého k dispozici. Jinak stát, resp. konkrétní státní složky mají dávno k dispozici kompletní zdrojový kód Windows.To že ty jako student, koncák nebo dělník u soustruhu, tzn. laik, nemáš přístup k této službě je pouze a jedině tvé rozhodnutí. Koupit MSDN si můžeš kdykoliv. Myslím že jsou tam předplacené dva kvalifikovaný dotazy, či jak se to jmenuje, ale ověř si to, těch "programů" je celá řada. A samozřejmě zdroj.kód Win ti nikdo nedá.K tomu propašování, zkus si dohledat co je, kdy byl použit, Stuxnet, nebo na Linuxu co je SpeakUp.Jsi úplný naiva, co když ty sám jsi autorizační autorita, která rozhoduje o své vlastní distribuci. Si snad myslíš, že Číňani nebo Rusové budou používat nějakou distribuci vzniklou v USA.
No, mohu ti rict, ze dle toho, co tady placas, jsem ve vyvoji ohledne IT, oproti tobe cca 20 let vepredu. 😀Ty jsi tu psal neco o garancich.. A pak z tebe vypadne, ze vlastne zadne nemas. 😀Jak se tomu je rika.... Ze si kalis do ust?Statni slozky maji k dispozici kompletni zdrojaky Windows?A kdo ti to nakukal? Jak muzes mit takovou jistotu, kdyz to z tech zdrojaku co MS poskytuje, ani nejde zbuildit? 😀Stuxnet ani SpekUP neni nejaky propasovany kod, ale zcela normalni prunik skrze zdokumentovanou(davno zalepenou) chybu... Vzdyt ty ani nemas sajn, o cem placas, hlavne ze placas, vid?Vsechny distra, vyuzivaji naprosto stejny kod Linuxu, to jestli tam prispep Cinan, Rusak nebo Ukrajinec, je naprosto fuk.Vubec nemas sajn, jak Linux funguje. Vubec nemas zkusenosti s placenou podporou Linuxu, zamrzl jsi 20 let na staveni hnoju do firem na WinTelu a tady delas ramena, jak neco umis. Umis prd a mel bys soupat nohama, smutne je, ze si to ve svem veku ani neuvedomujes.
No vidíš. A já už jsem, a funguji, celkem úspěšně od 1995 na trhu s IT.Zákazníci jsou spokojení, platí Servisní smlouvy a Systémové podpory ve výši 20% z ceny produktů ročně. Tomu se říká těžká pohoda. Hlavně neusnout na vavřínech a každoročně, a hlavně pravidelně, zdražovat cenu práce. A pak přesně rozeznávat co ještě je předplacený Helpdesk/Hotline a co je už placená práce. Důležité je právě najít ten soulad kdy vztah je WIN-WIN.A Linux používám taky, nicméně pouze tam kam patří, v mém případě Raspberry a servery s CentOS. Ale na desktopu je pro mne Linux nereálný, stačí mi Apply na které se stejně dávají Windows. A pak jim chudákům na notebooku chybí pravé tlačítko.
No vidíš, já jsem a taky funguji. 15 let si tak nějak čtu v dokumentacích a zdrojácích, začal jsem na provozování webhostingu, vpsek a kdejakých kravin na pár serverech v datacentru a nyní stavíme datacentra a spravujeme tisícovky fyzických serverů s Linuxem.Tak jako každý, co někdy dělal s Linuxem, jsem se setkal i s Windows, ale ten nepoměr problémů a fuck-upů ze strany systému, je u Linuxu a Windows naprosto neporovnatelný.Když víš kde(teda jsi spíše schopný to najít), tak Linux ohneš do přesně takových provozních vlastností, že se Windows, mohou jít tak možná klouzat.Tvůj Helpdesk/Hotline, spočívá tak v odhadnutí HW chyby, nebo poslání člověka s šípku, protože mnoho provozních vlastností Windows, prostě nikterak neovlivníš. Jo, ještě to můžeš reinstalovat. 🙂Dle mě, je neporovnatelný rozdíl, kasírovat love za nainstalování Win na OEM stroje, případně je udržovat a spravovat přes domain-controller, to zvládne někdo, po pár školeních, či pár mesíců studia(a to přeháním)Zkus si postavit datacentrum, mít 2x nezávislej EL okruh, UPSky, agregátory a 3x 10-100Gbit konektivity. Pak to zkus všechno nastavit a zapojit tak, aby to fungovalo i v případě výpadku jakékoli součásti. Kup 200 fyzických serverů a udělej z nich 5000 VPSek.A pak to zkus s Windows, jen za ty licence, se pose*eš. 😀
S těmi licencemi máš nějaký špatný informace. Ale licence do datacentra kupuješ v rámci SPLA s měsíčním vyúčtováním zpětně.Takže s mírnou nadsázkou těch 200 serverů máš pokryto licenčně od MS za 0 USD. Možná tam bude nějaký malý poplatek za otevření smlouvy. A SPLA je vč. SA. A je jedno jestli jsou v datacentru a nebo u zákazníka (třeba kvůli nízké latenci), ale musí se účtovat vždy jako služba.Jakmile, ale až, prodáš službu (VPS) tak za každou licenci Microsoftu zaplatíš, ale na druhou strany sám od zákazníka peníze získáš. Je tam plno produktů RDS, Exch, SQL apod.Sice tedy máš zkušenosti a chováš se jako borec, a já opravdu nemám žádné datacentrum - nepočítám do toho pár Hyper-V serverů, ale myslím si že i ty máš své znalostní limity. Ale já to beru, prostě děláš Linux. Já zase dělám Windows.Když nad tím tak přemýšlím, tak nainstalovat hromadně 200 stejných serverů na Widows OS je trivialita kterou by měl zvládnout student 3. ročníku průmyslovky. A která je spíš časově náročná z důvodu logistiky než složitosti. Přidat tam Hyper-V službu, vytvořit sdílené uložiště nebo připojit se na nějaký SAN, povolit LiveMigration a vytvořit prvního typizovaného hosta je vcelku jednoduché a je to, silně s nadsázkou "taková klikačka" v praxi za použití PS. Uvědomuji si, že toto je úplný základ a složitosti přijdou až nyní, ale výhoda toho je, že jsem pořád v základní licenci Windows Datacenter, nic nekupuji, nic netestuji a neladím. A když udělám aktualizaci tak to stále funguje. Ale chápu že jsou i lepší placené nástroje. Ostatní problematika je nezávislé na platformě.Já jsem ti chtěl pouze demonstrovat, že cena za Linux je 0 Kč, a je srovnatelná s cenou za Windows Datacenter SPLA která je taky 0 Kč.Jediný rozdíl je v tom, že zákazníkovi to prodáváš dráž, protože musíš odvést poplatek MS.Takže polopaticky řečeno, MS ti dávám příležitost vydělat peníze s "malými" vstupními náklady na jeho produktech.Ještě mne fascinuje tvou zmíněná ohybatelnost Linuxu, no Windows si ohneš také podle svého. Je fakt, že musíš znát Windows od jejich registrů a následně GPO, GPP, WMI až po PowerShell, ale pořád lepší než upravovat konfigurační soubory v Linuxu které jsou po všech čertech bez ladu a skladu. Kromě toho MS má rád Linux, vždyť udělal BASH pro automatizaci. Hele, víš co je SELinux? To je porod to nakonfigurovat správně a funkčně. A většina domácích Linux borců to konfiguruje tak, že to vypne. A nebo o tom vůbec netuší že to existuje.
"naprogramuji úžasný ovladač na síťovou kartu, takový aby stál za zařazení do distribuce"tahkle to nefunguje ty odevzdavas zdrojovy kod a tam se zadni vratka ukryvaji o dost zloziteji
Já nevím jak se vytvářejí/vkládají/schvalují Linuxové distribuce.Ale měl jsem za to, že si mohu vytvořit vlastní linuxovou distribuci, a co si vyberu to tam vložím.
To v zasade ano. Pak ti ale jen zbyva presvedcit lidi aby namisto napr. Redhatu zacali pouzivat tu tvoji distribuci 🙂
Jinak ale "vlastni distribuce" a "ovladac do linuxoveho jadra" jsou jabka a hrusky.U toho prvniho plati presvedceni trhu ze to maji pouzivat.U toho druheho plati ty zdrojaky a schvalovani.Pokud to ma byt za ucelem vpasovani nejakeho zleho kodu, tak hodne stesti u obojiho. Ne ze by to neslo, ale... no, i mince umi spadnout na hranu.
ono neplati ani to "...a v nějaké následující verze si tam dám co budu chtít...". Pan asi zije v predstave ze dostal misto ve skatulce "ovladace pro sitovku" a od te doby je to jeho suplicek kam si pise jen on a kam mu nikdo nevidi.
LOL - Linux je asi 800x bezpečnější než viry prolezlý Windows.
Díky za hezký článek. Jsem s Windows spokojený, ale velice se mi líbí i posun v Linuxu, co se týče her. Velice se mi líbí třeba i design KDE a dovedl bych si představit jej používat, i když bych měl určitě bokem Windows.
Linux fakt ne. Já spíš v náhradě Windows věřím třeba Dexu nebo v budoucnu nějaké fúzi iPad OS a macOS (tím myslím hlavně cenově - dnes stojí nejlevnější Macbook 30 tisíc a to je strašně moc, tím, že macOS bude na ARMu a v budoucnu dojde k nějakému spojení, tak můžou prodávat zařízení typu iPad Air za 15k s plnohodnotným OS)
Jenze Linux neni nahrada Windows. Podobne muzu rict, ze Windows je hodne spatna nahrada Linuxu. Na prohlizeni webu by mi asi Windows stacily, ale proc se zbytecne trapit.
Linux je tedy náhrada čeho? Malířské štětky? S tvojí poslední větou se po náhradě jednoho slova dá jedině souhlasit: na prohlížení webu by mi asi Linux stačil, ale proč se zbytečně trápit.
Zeptej se v Amazonu, Googlu, Oraclu ci RedHatu, experte. 😀
Tak tak, ten bude cumet, az bude shanet praci. V takovych firmach s tim co umi, ci spise neumi, dostane sotva pozici uklizece WC ...
Takze si rozumime. Ja preferuji Linux, vetsina lidi prefetuje Windows. Na zaklade toho se ale neda rict, ze by jeden z nich byl lepsi, protoze ta vetsina je za poslednich 20 let zvykla na Windows a Linux maximalne parkrat zkusila. Jeste jsem ale nevidel cloveka, co by Linux pouzival aspon pul roku a pak se vratil k mainstreamu.
"vetsina lidi prefetuje Windows"no jo hlavňe feťáci...😀
to snad takhle není nutný, chceš z toho zase flamewar ? To už snad nechce nikdo, trochu to klidni.
ja nekdy okolo 2007 presel na openSuse a dnes u nas doma vse jede nainuxu, dokonce služební NB mam s dualbootem a hlavní OS je linux.Kromě PC a 3 NB, je na dalších účelových sestavách (monitoring kotelny, monitor ADB-S tj leteckeho provozu, veřejný lokální DMR hotspot, zachytavani streamu z IP kamer a přeposílání jpg na web a ftp server pro poplachy, mobilni DMR hotspot a malé cestovní PC z Orange Pi PC), satelit a NAS do toho ani nepočítám, ty jsou komercni výrobky.
na prohlížení webu win nestačí. ne. jedna věc sou díry v operáku a jeho nestabilita, ale ta podstata proč ne - a ani náhodou sou problémy spojený s podstrkováním prohlížeči kdečeho a snadnost zavlíct cizí kód ke spuštění.. i proto na >důzežitých< počítačích NIKDY wincky neuvidíte. B-]
Dex také používá linuxový kernel. Většina problémů, které linuxové distribuce mají, pramení ze složitých nádstaveb a chybějící podpory výrobců hw. Pokud by se prodávaly počítače s linuxem (jako to dělá pop os, ale levněji) + všechny aplikace by používaly flatpak/snap, tak byste ani rozdíl nepoznal.A budoucnost v macos fakt není, protože zdaleka ne každému budou vyhovovat konfigurace a ceny pouze jedné společnosti. Leda by Apple začal macos licencovat, ale to se opravdu nestane.
Mint jsem nainstaloval mámě i kamarádovi, kteří o počítačích moc nevědí. Je to stabilní, blbuvzdorné a ještě se jim nepovedlo do toho natáhnout nějakou internetovou havěť. Windows těží pouze a jen z toho, že na něm běží hry. Pro domácí prostředí je podstatně lepší Linux a na hraní konzole.
Konzole jsou dobré jen pro některé druhy her.
Nebo mít jeden počítač na všechno, ty "podstatně lepší" 🙂
Pro mě, jako toho kdo se "musí" starat o počítače v širokém kruhu rodiny a známých je Mint požehnáním. Než se někomu o počítač začnu starat, zeptám se na co jej bude využívat. Obvykle slyším, že potřebují webový porhlížeč, prohlížeč obrázků, někdy hudební přehrávač, občas tisk a sem tam nějakou jednoduchou hru (Solitaire, Sudoku a jiné blbosti). Zprovoznění počítače pro takové požadavky trvá s Mintem (nebo jinou běžnou klikací distribucí) max. hodinu a pak už o tom počítači dalších x let neslyším. Jednou za čas na návštěvě udělám aktualizaci, ale to je tak obvykle vše. Já chápu, že někdo Win potřebuje (např. já), kvůli porogramům, speciálnímu HW, práci atp., ale je mraky lidí, kteří by byli na Linuxu spokojenější. Jen ovšem vůbec netuší, že tato alternativa existuje, nebo se zbytečně bojí. Případně jen mají nějaké mentální předsudky.
S tim mintem pro mamu musim souhlasit. Nic lepsiho neni. Jednou za rok kdyz prijedu spustim update vseho a je to. Neresim viry/malvare/antiviry ten system je stale svizny. Proste funguje a ani synovci co k ni chodi ho nerozbiji. Co clovek muze chtit vic.
naprosto souhlas, pokud jde o prarodiče a starší rodiče, je linuxové prostředí obrovský benefit, oni totiž potřebují webový prohlížeč (na linuxu jsou všechny, s výjimkou Edge - vem ho čert :) , office je tam zadarmo, multimedia jako filmy a hudba jsou naprosto v pohodě v jakémkoliv formátu (je tam vlc, mpv, audacious) a víc od velkého počítače často ani nečekají. Nezatáhnou si tam vir ani kdyby chtěli a snažili se o to 😀 uznejte to je fakt plus. Nechcete ty widle furty přeinstalovávat jen proto že otevřeli nějakou stránku kterou neměli a antivirus o ní nic nevěděl.
Ono vůbec nemusí jít o rodiče či prarodiče. Jsou lidé, kteří jsou prostě nastavení jinak. Mohou být mladí a chytří, ale počítače jsou pro ně jen nutné zlo. Čím míň o nich ví, tím líp 😉 Obvykle něco někde poštelují, rozvrtají, rozbijí a pak volají o pomoc. Ve finále pak ovšem nejsou zpětně schopni říct, co vlastně dělali. A pak to spravuj. S lInuxem jsou jejich možnosti v tomto ohledu naštěstí výrazně omezené 🙂
Možnost upravit COKOLIV. Největší linuxácká mantra v článku. Koho to dnes ještě zajímá?Tohle mělo význam v době, kdy počítače stály majlant, výkon byl dost minimalistický a každý si svoje PC sestavil sám.S nástupem noťasů se to přestalo řešit. Člověk to koupil jak to je a Windows už tam byly, zrovna jako je Android na mobilu, nebo iOS na iphone...Ubuntu is not dead ...
No já nevím, ale prakticky u každého článku o Windows 10 se najde dost uživatelů naříkajících: Kéž bych si mohl v systému nakonfigurovat tohle, nebo ono podle chuti a gusta...
Možnost si vše nastavit beru jako důležitou výhodu, ať už používám operační systém, nějakou konkrétní aplikaci nebo třeba kupuju auto. Je fajn, když výrobce/vývojář umí produkt nakonfigurovat tak, že bude vyhovovat většině. Ale ještě lepší je, když mi dá možnost změnit to, co se mi nelíbí.
Není to tak dávno, co si lidé na svých tlačítkových mobilech vybírali vlastní vyzváněcí tón. Ani tohle už dnes nikoho nebere...
Příliš zobecňujete. Některé věci se řídí módou a když moda přejde, ubyde těch, kdo je dělají. Vždy ale jsou lidi, kteří se neřídí jen módou, ale i vlastním rozumem a chtějí mít věci po svém tak, aby jim ideálně vyhovovaly. To, že mezi ně nepatříte a že vám vyhovuje konzumní standart, je jistě vaše věc.
Já mám vlastní vyzváněcí tón.
Zajímavý, že například v článcích o Androidu chodí Apple ovečky roznášet moudra o tom, že nikdo nechce nikde nic nastavovat a konfigurovat, že chtějí jednoduchý a fungující systém. A vida, najednou je to tady přesně naopak. Holt jak se to zrovna hodí 🙂 Jinak se potvrdilo, že Linux je k ničemu. Nic na tom nejde, všechno se musí složitě obcházet, hledat náhrady, už jenom to, že existuje milion různých distribucí, je k zamyšlení. Pořád se ho někdo snaží ostatním nutit, ale i přesto, že je zadarmo, ho používá asi 1 procento lidí. Čím to asi bude?
Klasický nemyslící pěšák waffen ms : ) Pokud myslíte, že W 10 je jednoduchý a fungující systém, tak by jste se možná měl živit jako stand-up komik. To, že na Linuxu nefungují hry, neznamená, že pro dospělého člověka, který má počítač především na práci nemusí být mnohem lepší volnou jak zabugované W10.No s tím neustálým nucením bych být vámi raději pomlčel. většina čtenářů živě si ještě pamatuje, jak agresivně soudruzi z Redmondu vnucovali všem přechod na W10. A když se namísto na laptopy puberťáků zaměříte na servery (zejména ty webové) tak zde zase má jendo procento MS.
Doporučuju před příštím komentářem více číst a přemýšlet, než se dáš do psaní 🙂
Ale vies dufam, co je to linux vsak? NA steame ani epic store to nenajdes... Alebo ti niekto ukazoval linux na cdcku?
Kurňa co furt zabugovaný win10. Jestli se někdo zarazil u win95 s představou že takto funguje i win 10 tak je na škaredém omylu. To stejný jako android 2.2 a dnešní verze 10. Současná verze 10 a nejen ta poslední je plně funkční os pro mobil. A furt budou někteří co maj jiný os mlet kraviny že je to zabugovaný sekající se os. Ach jo.Čas a vývoj nezastavíš a doba kdy jsem dělal root na mobilu a díky tomu instaloval neofic rom i s kernelem a různě kolem toho blbnul a na windows používal různý tweak program aby to nějak rozumně fungovalo, rychle startovalo, restartoval x krát za den počítač kvůli BSoD je už pryč. Ano dodrbat se to furt oboje dá i dnes ale to už musíš být fest lopata a nebo sabotér aby se to povedlo. Nehodlám se s os sr*át víc než musím. Používám windows už cca 25 let a když jsem to bez linuxu vydržel do dnešních časů tak teď s tím začínat fakt nebudu. Linux, nějakou verzi pro začínající jsem testnul. Předpokládal jsem že linux nainstaluji a budu postupně zkoušet co umí a jak na něj. Nepovedlo se mě linux ani plně funkční rozchodit, wifi, grafika a tv tuner byl problém. Informace na netu jako by byli napsaný jazykem indiánského kmene kterému jsem nerozuměl. Takové tápání jsem na windows nezažil.
A další znalec, rádoby "ajťák", co se svýma "obrovskýma" zkušenostma bude sedět maximálně nekde v recepci a klikat kolegům příchody do MS Excel. Jako vrchol umění pak obarví buňky u těch, co přišli pozdě, na červeno a předá managerovi ... 😀
Já jedu taky na Plasmě a jediné, co opravdu měním, je téma na tmavé. Jinak všechno je by default nastavené přesně tak, jak mám rád. Ale - prostě mít možnost to celé překopat, když dostanu náladu nebo chci, to je fajn a nic mě neomezuje.
nevim, proc by se z toho rozumny clovek mel zblaznit. pokud nepotrebuje specialni SW (cad, ms office), tak je to UPLNE jedno
Já třeba dost používám (soukromě) Lightroom / CaptureOne / Photoshop. Nepřijde mi na nich nic speciálního, prostě normální standard na úpravu fotek. Ale na Linuxu odpovídající náhrada prostě není 🙁
pro profi grafiky linux není a nebude dokud se tam nepřemigruje ADOBE, to je fakt a souhlasím, totéž platí pro hráče, ačkoliv tady už je podpora her i pro linux dnes velmi široká, ne však úplná (viz protondb.com ). Řekl bych ale, že pro ostatní případy je to naprosto rovnocená a velmi pohodlně použitelná platforma. A třeba naše úřednice, které potřebují jen texťák a solitaire na něm mohly fungovat už dávno, kdyby se z použití opensource ve státní správě stala dlouhodobá vládní strategie a hodně bychom ušetřili v rozpočtových výdajích, státních firem, obcí i ministerstev, nemluvě o všemožných neziskových organizacích, navázaných na rozpočet které všechny platí dost nevýdhoné licence aniž by windows skutečně potřebovali, ani grafici ani hráči her to nejsou a informační systémy není problém zadávat k realizaci na jakoukoliv platformu či multiplatformně (webová rozhraní, apod). Dávalo by to velmi dobrý smysl. Krátkodobě možná ne, dlouhodobě rozhodně ano.
Proto jsem tam psal to "(soukromě)", aby bylo jasné, že profi grafik nejsem. A stejně na Linuxu potřebný SW prostě není. Plus netuším, jak dobře by fungoval s Linuxem můj Wacom tablet.Jako "terminál na internet" Linux samozřejmě stačí. Taky jsem ho jednou dal na starší Asus, kde se Sedmičky sekaly na Windows Update a fungoval tam k plné spokojenosti pár let, než ten počítač odešel fyzicky.Úřednici by Linux teoreticky stačil, ale pak jí někdo z ministerstva pošle nějaký prošpekovaný Word a je namydlená. A vysvětluj ministerstvu, že jsi nesplnil nějakou povinnost, protože jsi ten jejich dokument nemohl přečíst... Viz Mnichov, tam se také Windows úplně nezbavili, protože na něco byly prostě nutné.
Pokud člověk není profesionální grafik, tak mi moc nedává smysl platit 12 dolarů měsíčně, minimálně pro drtivou většinu lidí, kterým by měl stačit gimp+darktable/rawherapee. A netuším, co je na dokumentech posílaných mezi úředníki tak "prošpekovaného". Osobně mi přijdou jako problém hlavně ovladače, takže třeba wifi mi nefunguje u Ubuntu, Fedory, Manjara Gnome, ale funguje na Solusu, Garudě a Manjaru dde. Na Manjaro a Endeavouros KDE funguje tak napůl. Přitom mám to nejobyčejnější kancelářské pc s intel core i5 od hp.
Ty státní instituce jsou na Windows právě proto, že je to vyjdě levněji, než všechny Linuxy světa.
To muze tvrdit jen nekdo kdo:1. Se nevyzna2. Ten koho plati Microsoft
Tak se jeďte zeptat třeba do Německa... 😉
je to bohuzel tak. neni vsechno tak jasne, jak to vypada na prvni pohled
presne tak. pouzivam take tyto programy. nahrada neni. casem ale mozna adobe aplikace na linux budou
To bych už spíš sázel na Affinity (nicméně tam náhrada Lightroomu / CaptureOne stejně není). Ti říkali, že by udělali port na Linux, ale prostě tam nevidí dostatečnou poptávku. Logicky, když lidi co tohle potřebují teď musí mít Win / Mac. Prostě vejce / slepice problém :-/
Já jsem Linux párkrát zkusil, ale není to ono. Pokud bych si vystačil se základními aplikacemi, tak je fajn, ve spoustě věcí se mi líbí, ale třeba ovladače ke specifickému hardware je občas problém sehnat a dostupnost návodů pro nováčky je také docela problém.A i když je příkazová řádka/terminal mocná, preferuji grafické rozhraní, jsem na něj zvyklý a vadí mi, když něco nejde udělat jednoduše klikem myší.Docela bych uvažoval o notebooku s Linuxem, kdyby vše fungovalo (včetně funknčních kláves třeba i na vypnutí wi-fi či bluetooth). Ale rozhodně mě neláká představa, že se budu dva měsíce učit se systémem a pak některé věci oželím.
Je to víc o přemýšlení (bez urážky). Na Windows lze koupit od vietnamce cokoli a vždycky tam bude nějaký ovladač. U Linuxu je potřeba vybrat podporované zařízení a to pak (většinou) funguje zcela bez problémů.
Ale to podporované zařízení je problém, pokud mám zájem o specifický hardware, třeba pro letecký simulátor. A značně mi to komplikuje možnosti aktuálního přechodu.
To by sis mel vyrikat s vyrobcem HW..Ale posle te k sipku, na co Linux, pro leteckej simulator?
To byl jen příklad, podobných je spousta. Jde mi o to, že HW co mám a či jde koupit má v 99,9% případů ovladače pro Windows a funguje vcelku dobře. Obráceně to neplatí, na Linuxu toho udělám 80, možná 90% co ve Windows, ale ten zbytek je problém a brání mi v přechodu. Na co pak udržovat 2 systémy, když ve Windows zvládnu vše, co potřebuji.
Ale proc svadis problem vyvojaru HW, na Linux? Vyrikej si to s vyrobci HW, za tohle Linux nemuze a ani to nema jak ovlivnit.
To je ale ... řekněme ... nekompetentní názor. (všimněte si, jak jsem se elegantně vyhnul slovu - hloupý 🙂 ).
Až na vyjímky není už dnes nutné. Já používám klasický NUC od Intelu, který byl klasicky optimalizován ve stylu Wintel, a též mi pod Mintem vše funguje.
Ono je to jak kdy. Občas je lepší mít věci v textové podobě a opsat je než číst návod plný screenshotů nebo hledat, kde to nastavení sakra je a pak zjistit, že se to od doby publikace návodu změnilo. Nebo se dá nastavení měnit nějakým skriptem. A napsat pravidla firewallu ručně může být stejně rychlé jak to naklikat v GUI, protože je to převážně copy&paste a ještě si člověk může archivovat změny.Taky se to pak dá přenášet mezi PC.S tím notebookem je to loterie, mám jeden asi 8 let starý, kde Linux funguje lépe než desítky a navíc nežere tolik baterku, ale většinou je to naopak.Ale s Linuxem to vidím tak jak autor článku a pár lidí v příspěvcích ... jde to, ale dře to. Mě chybí aplikace a nechci se zabývat tím, který driver nvidia grafiky je stabilní. A Linux chci používat, ne se s ním hrát a nastavovat kde co (ale je hezký, že to jde)
Slušný článek který sem dočet až dokonce.Za sebe můžu říct že se k windowsům už učitě nevrátím.Když budu potřebovat něco na winech zkouknout tak jedině Virtualizovaně.Nativně Win už opravdu ne.
stejně jako jsou pro mnohé návykové windows je stejně návykový i linux, jak se v něm rozhlédnete a usadíte, zvyknete, nechcete už jinam. Možná proto fandové obou světů (nebo všech tří, pokud do toho chcete zahrnout i mac) neumí najít společnou řeč, chtějí zůstat tam, kde se cítí nejlíp.
Pokud si to můžete dovolit, tak používat systém virtualizovaně má své výhody. Ale problémy Windows tím přece nevyřešíte. Pořád musíte řešit aktualizace a další věci, stejně jako když je máte nativně.
Možná ne tak docela: vypnutí aktualizací a nežádoucích funkcí systému bude pro hodně lidí daleko víc v pohodě, když nejde o jejich hlavní systém.
Nebo lze nainstalovat Wine. Pokud někdo nechce si "zaplevelit" systém s Wine a dalšíma programama pro hry (proton, playonlinux, lutris...), tak lze udělat dualboot a mít těch dister víc. Bez Windows v podstatě funguju od doby co přišli W8 a viděl jsem, kam to směřuje.
Díky za korektní článek. Já osobně Mint používám už více než deset let jako jediný OS a nedám na něj dopustit i přes množství jeho chyb. Dnes je to spíše o tom ekosystému který člověk používá, než o vyspělosti OS. Tak jako ten kdo má mraky věcí koupených na Android nepřejde na iOS, tak ten kdo má koupených hromady věcí na Win, nepřejde na Linux či OsX. Proč by to dělal že. A já to mám podobně, mám za ty léta docela dost koupených věcí i pro Linux a nemám důvod přecházet jinam a hledat alternativy. ps. když už obrázky, tak mnohem lepší je Pinta než Krita.
1. Pinta je na mě moc jednoduchá, je to variance na Paint.net, který mi také nestačí.2. Zcela neironicky by mě zajímalo, co jste si na Linuxu koupil. Jako tip pro mě i ostatní. Jinak se mi dost líbí ten model jako je v obchodě u Elementary OS, kde se dá autorům rovnou poslat nějaká menší částka. Ti pak mají i motivaci upravit tu aplikaci, aby lépe zapadlo do vzhledu té distribuce.
Mimo zmiňovaného Insyncu jsem předtím měl ještě OverGrive a spousty dalších věcí počínaje knížkama konče různýma předplatnýma, protože jsem našel klienty či porty na Linux, ala GOG či Pcloud.Elementary OS store má sice zajímavý model, ale spíše než donate podpořím radši komerčně vyvíjeny soft. Nemám problém si na linux pořídit placený soft, nepoužívám ho protože je zdarma nebo nesnáším MS. Mimochodem třeba takový VScode je výborný a sám jej na Mintu používám.
Oni ani uživatelé Windows stále ještě nejsou moc zvyklí za sw platit.
Na grafiku mám koupenou licenci AfterShot Pro
Já kupoval Insync a naposled ze Steamu hru Attentat 1942 (je pro Win i Linux).
co.. koupený.. ale když člověk něco programuje, nebo tvoří, tak rychle na winech narazí, software na win je vesměs k zblití, k tomu antiviry co sou schopný rozsypat operák.. v dobrým softu si můžu přepsat co potřebuju, nebo opravit bug, to je dobrej soft. na wincky ho je minimum, operák je mrtvej, je to jen pro nooby a děcka na hry.. B-]
jasně, střihač si bude opravovat bugy v opensource Adobe Premiere... .... a předtím absolvuje Learn Coding in 21 Days 😀ale jinak jsou linuxoví fandové docela roztomilí, když si hrajou na nejlepčí OS na světě 😝
"Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho ..."Jenom aby vám to vydrželo ...
Evidentně jste ten článek nečetl (celý), jinak byste tohle nenapsal. 😉
četl ... trvalý přechod vám nevydržel ...Absolvoval jsem takových pokusů několik, a pokaždé skončily vzájemným odcizením s Linuxem ...Možná ale, že nyní, když se do Windows přidává stále více Linux funkcí, se mi bude jednodušeji experimentovat.
Som na tom podobne, pouzivat sa da, komu staci web a libreoffice, a nielen teraz, minimalne 10 rokov je situaxia okolo pouzitelnosti Linuxu viac menej nezmenena. Poskusam mesiac dva a vratim sa.
Pre programatora je to opacne. Na linuxe ma vsetko potrebne, vsetko ide sviznejsie a stabilnejsie, vacsinu veci si vie nainstalovat s repozitarov linuxu. Jedine, co cloveka nuti si nechat windows, su hry.
to mohu potvrdit - webový vývojář a vývojář android aplikací - a linux je pro mne ideál. Netvrdím, že totéž platí pro grafika, který je závislý na Adobe, ale za mě super, windows prakticky nepotřebuji k ničemu a to ani mimo danou profesi. Je to už jako s MAC OS, jiný svět, ale v podstatě plnohodnotný.
A ked som presiel na BSD/MacOS X, tak som sa urcite nezblaznil.. ale oddychol.
(Free)BSD je na tom prakticky stejne jako Linux, spise hure.Zejmena u HW. Jakakoliv nekompatibilita, jakykoliv proprietarni HW, a clovek je v koncich. A ze se toho i na obycejnych noteboocich vyskytuje. Jen si to MS Win uzivatele ani neuvedomuji, protoze aby jim to vubec chodilo, tak musi nainstalovat ovladac. Od vyrobce. Ktery o te nekompatibilite vi a jeho ovladac s tim i pocita.Linux je na tom mirne lepe, protoze jeho tvurci jsou ochotni pripadny workaround zaradit (pokud je dostatecne znamy a rozsireny). To na FreeBSD zase tak bezne neni.
Jenže on píše o BSD/MacOS, to je trochu jiný svět.
Tak bud pise o nejake verzi BSD (to jsem vzal tu nejbeznejsi, FreeBSD) a pak plati co pisu.Nebo pise o macOS (kde z toho BSD je jen hrst zakladnich programu/prikazu. Rozhodne ne jadro a ovladace k HW).Proto jsem to konkretizoval na (Free)BSD. macOS je samozrejme uplne jiny pisecek, jak HW, tak SW.
Ono se mi hlavne nekde vytratila ta vazba k "... žádný exotický notebook, takže jsem nečekal žádné problémy s kompatibilitou..." 🙂Temer kazdy "bezny" notebook ma vetsi nebo mensi miru exotiky.
Napr. soucasny jablecny notebooky maji dost obskurne klavesnici a touchpad pripojeny pres SPI sbernici, takze treba instalace Linuxu na nej musi zacit s pripojenou USB klavesnici (po nainstalovani se pak da oboji zprovoznit). FreeBSD si tam neskrtne (podpora neni. Aspon myslim ze porad (jeste) neni).
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.