Linux

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

  • Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu
  • Jaká byla pozitiva a negativa přechodu?
  • Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Je to takový můj dlouhodobý rituál, že na určitý čas vyjdu ze své komfortní zóny a začnu na počítači či mobilu používat nebo dělat něco jinak, než je u mě zvykem. Nasaju tím nové zkušenosti a získám důležité srovnání. Na jaře jsem zkoušel, jaké to je vydržet měsíc bez vyhledávače Googlu. Teď jsem na čtyři týdny opustil Windows a začal „na plný“ úvazek používat Linux.

Rovnou můžu uvést, že to byl mnohem hladší přechod, než jsem čekal. A nebudu přehánět, když řeknu, že nikdy nebyla tak dobrá příležitost přejít na Linux jako dnes.

Výběr distribuce

S Linuxem pravidelně přicházím do styku posledních minimálně 15 let. Tu a tam si našel místo na mém disku v dualbootu s Windows. Dřív jsem znal hlavně Red Hat nebo SUSE, které se často přibalovaly k časopisům, jako je náš Computer. Plně jsem se do tučňáka ponořil až s Mandrivou (dříve Mandrake), která u nás vycházela spolu s výbornou příručkou od Ivana Bíbra.

V období, kdy vyšel Windows 7, mi ale svět Linuxu začal utíkat a já se do něj vrátil až díky Ubuntu. Dodnes jsem už vždy používal jej, jeho odnože či projekty z něj vycházející. Byl to pragmatická volba, kolem Ubuntu vznikla velká komunita, která ochotně pomohla s různými problémy, které jsem měl (a že jich bylo).

Klepněte pro větší obrázek
Během měsíčního pokusu jsem většinu času strávil v Manjaro Linuxu s desktopem KDE

Kdybych měl dnes začátečníkům doporučit nějakou distribuci, u níž nebudou muset měnit zažité zvyky z Windows, bude Linux Mint s prostředím Cinnamon. Výborný systém vycházející z Ubuntu má pěkné uživatelské prostředí, je dobře přizpůsobitelný a upravuje některé věci, které Canonical v Ubuntu úplně nedomyslel.

Právě na Mintu jsem běžel prvních pár dní, ale pak jsem se rozhodl udělat větší úkrok stranou a nainstaloval Manjaro. Arc Linux, z něhož vychází, byl na mě vždy moc hardcore. Manjaro mu ale nasadilo slušivý kabátek, přidalo spoustu klikátek a jednoduchý instalátor, takže jej může používat kdokoliv.

Co mě lákalo, je fakt, že jde o rolling release distribuci. Její softwarové repozitáře jsou pořád živé a stále aktualizované, takže mám vždy k dispozici nejnovější jádro, aplikace a různé balíčky na pozadí. Teoreticky jde o méně spolehlivý distribuční model, který může přinést nestabilitu či ztrátu kompatibility, ale prostě jsem to chtěl risknout.

Změna distribuce je na Linuxu opravdu pohodlná a já s tím od začátku počítal, takže jsem vytvořil zvláštní diskový oddíl pro uživatelská data. Díky tomu lze na druhou distribuci plynule přejít, přičemž zůstane i veškeré nastavení (u stejných aplikací) a další data. Takhle je dokonce možné používat více distribucí vedle sebe. Na Windows nemožné.

Další kapitola se věnuje uživatelskému rozhraní a volbě KDE…

Diskuze (246) Další článek: LibreOffice 7.0 zrychlil, dostal nové funkce a lépe si rozumí s dokumenty z MS Office

Témata článku: Microsoft, Software, Apple, Windows, Google, Linux, Netflix, Android, Firefox, Operační systémy, Steam, Dropbox, Wi-Fi, Slunce, Ubuntu, Bluetooth, LibreOffice, Adobe, Skype, Thunderbird, Fedora, Total Commander, Logitech, Corel, Canon, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows