Linux

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

  • Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu
  • Jaká byla pozitiva a negativa přechodu?
  • Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Je to takový můj dlouhodobý rituál, že na určitý čas vyjdu ze své komfortní zóny a začnu na počítači či mobilu používat nebo dělat něco jinak, než je u mě zvykem. Nasaju tím nové zkušenosti a získám důležité srovnání. Na jaře jsem zkoušel, jaké to je vydržet měsíc bez vyhledávače Googlu. Teď jsem na čtyři týdny opustil Windows a začal „na plný“ úvazek používat Linux.

Rovnou můžu uvést, že to byl mnohem hladší přechod, než jsem čekal. A nebudu přehánět, když řeknu, že nikdy nebyla tak dobrá příležitost přejít na Linux jako dnes.

Výběr distribuce

S Linuxem pravidelně přicházím do styku posledních minimálně 15 let. Tu a tam si našel místo na mém disku v dualbootu s Windows. Dřív jsem znal hlavně Red Hat nebo SUSE, které se často přibalovaly k časopisům, jako je náš Computer. Plně jsem se do tučňáka ponořil až s Mandrivou (dříve Mandrake), která u nás vycházela spolu s výbornou příručkou od Ivana Bíbra.

V období, kdy vyšel Windows 7, mi ale svět Linuxu začal utíkat a já se do něj vrátil až díky Ubuntu. Dodnes jsem už vždy používal jej, jeho odnože či projekty z něj vycházející. Byl to pragmatická volba, kolem Ubuntu vznikla velká komunita, která ochotně pomohla s různými problémy, které jsem měl (a že jich bylo).

Klepněte pro větší obrázek
Během měsíčního pokusu jsem většinu času strávil v Manjaro Linuxu s desktopem KDE

Kdybych měl dnes začátečníkům doporučit nějakou distribuci, u níž nebudou muset měnit zažité zvyky z Windows, bude Linux Mint s prostředím Cinnamon. Výborný systém vycházející z Ubuntu má pěkné uživatelské prostředí, je dobře přizpůsobitelný a upravuje některé věci, které Canonical v Ubuntu úplně nedomyslel.

Právě na Mintu jsem běžel prvních pár dní, ale pak jsem se rozhodl udělat větší úkrok stranou a nainstaloval Manjaro. Arc Linux, z něhož vychází, byl na mě vždy moc hardcore. Manjaro mu ale nasadilo slušivý kabátek, přidalo spoustu klikátek a jednoduchý instalátor, takže jej může používat kdokoliv.

Co mě lákalo, je fakt, že jde o rolling release distribuci. Její softwarové repozitáře jsou pořád živé a stále aktualizované, takže mám vždy k dispozici nejnovější jádro, aplikace a různé balíčky na pozadí. Teoreticky jde o méně spolehlivý distribuční model, který může přinést nestabilitu či ztrátu kompatibility, ale prostě jsem to chtěl risknout.

Změna distribuce je na Linuxu opravdu pohodlná a já s tím od začátku počítal, takže jsem vytvořil zvláštní diskový oddíl pro uživatelská data. Díky tomu lze na druhou distribuci plynule přejít, přičemž zůstane i veškeré nastavení (u stejných aplikací) a další data. Takhle je dokonce možné používat více distribucí vedle sebe. Na Windows nemožné.

Další kapitola se věnuje uživatelskému rozhraní a volbě KDE…

Diskuze (246) Další článek: LibreOffice 7.0 zrychlil, dostal nové funkce a lépe si rozumí s dokumenty z MS Office

Témata článku: Microsoft, Software, Google, Apple, Windows, Linux, Android, Firefox, Operační systémy, Netflix, Dropbox, LibreOffice, Bluetooth, Steam, Wi-Fi, Ubuntu, Slunce, Fedora, Skype, Adobe, Logitech, Total Commander, Corel, Canon, Thunderbird, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz