Zahájena standardizace smajlíků

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Až se vás někdo za pár let zeptá, jak se máte, možná mu místo odpovědi pošlete XML soubor vyjadřující vaši momentální náladu.

To je aspoň záměrem konsorcia OASIS, které zahájilo práce na vývoji standardu Human Markup Language pro popis lidské charakteristiky. HumanML bude spolu s běžnou informací obsahovat ve formátu XML i údaje o pocitovém kontextu dané zprávy, lidsky řečeno: co a jak tím prostě bylo myšleno. Předpokládanými aplikacemi jsou umělá inteligence, virtuální realita, řešení konfliktů, psychoterapie, inzeráty, umění nebo také diplomacie a obchodní jednání.

V současné době to může vypadat spíše jako humorná aplikace, ale už nyní se objevují automatizované programy animující například umělou postavu, která předříkává zadaný text. Aby tato postava mohla vyjadřovat nějaké emoce, musí mít jejich popis a ten by měl být právě pokud možno univerzální.

V současnosti používané smajlíky jsou zástupnými symboly, jistě ale nevymizí ani po zavedení HumanML. Jejich vyjadřovací schopnosti ale nejsou tak bohaté a i když jich existují desítky, stále je používána jen velmi omezená skupina několika málo smajlíků. Možností, jak exaktně vyjádřit lidské pocity a jemné odchylky v nich, není pro počítače nijak mnoho.

OASIS chce navrhnout HumanML jako výsledek otevřené diskuze, nejde o nějakou centrální autoritu, která by diktovala, že místo :( musíte použít </sad>. Cílem je prostě najít nejvhodnější systém, který by zajistil dostatečnou otevřenost a současně pomohl nastartovat větší nástup projevů lidských emocí do studeného světa počítačů.

Témata článku: Omezená skupina, Oasis, Univerzální aplikace, Smajlík, Omezená schopnost

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 157

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje