Zahájena standardizace smajlíků

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Až se vás někdo za pár let zeptá, jak se máte, možná mu místo odpovědi pošlete XML soubor vyjadřující vaši momentální náladu.

To je aspoň záměrem konsorcia OASIS, které zahájilo práce na vývoji standardu Human Markup Language pro popis lidské charakteristiky. HumanML bude spolu s běžnou informací obsahovat ve formátu XML i údaje o pocitovém kontextu dané zprávy, lidsky řečeno: co a jak tím prostě bylo myšleno. Předpokládanými aplikacemi jsou umělá inteligence, virtuální realita, řešení konfliktů, psychoterapie, inzeráty, umění nebo také diplomacie a obchodní jednání.

V současné době to může vypadat spíše jako humorná aplikace, ale už nyní se objevují automatizované programy animující například umělou postavu, která předříkává zadaný text. Aby tato postava mohla vyjadřovat nějaké emoce, musí mít jejich popis a ten by měl být právě pokud možno univerzální.

V současnosti používané smajlíky jsou zástupnými symboly, jistě ale nevymizí ani po zavedení HumanML. Jejich vyjadřovací schopnosti ale nejsou tak bohaté a i když jich existují desítky, stále je používána jen velmi omezená skupina několika málo smajlíků. Možností, jak exaktně vyjádřit lidské pocity a jemné odchylky v nich, není pro počítače nijak mnoho.

OASIS chce navrhnout HumanML jako výsledek otevřené diskuze, nejde o nějakou centrální autoritu, která by diktovala, že místo :( musíte použít </sad>. Cílem je prostě najít nejvhodnější systém, který by zajistil dostatečnou otevřenost a současně pomohl nastartovat větší nástup projevů lidských emocí do studeného světa počítačů.

Diskuze (12) Další článek: ee

Témata článku: Smajlík, Univerzální aplikace, Oasis, Omezená schopnost, Omezená skupina

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů