Prohlížeče | Chrome | Firefox

Žádosti webů o zasílání notifikací mnohé obtěžují. Chrome i Firefox proto zakročí

Google i Mozilla se rozhodli zakročit proti webovým stránkám, které žádají o možnost zasílání notifikací. Nově tak místo vyskakovacích žádostí zobrazí jen nenápadnou informaci v adresním řádku.

Možnost zasílání upozornění z webových stránek je jedna z důležitých funkcí, které umožňují webovým stránkám chovat se stejně, jako aplikace v telefonu. Tuto možnost zasílání zpráv uživatelům ale využívá velké množství webů k informování o novinkách či ke spamování s reklamními nabídkami. Často se tak uživatelé setkávají s žádostí o povolení notifikací ihned po navštívení stránky, což je ve velkém množství značně otravné.

Klepněte pro větší obrázek 
Quiet UI skryje žádosti o povolení notifikací do adresního řádku či speciální lišty.

Chrome tak zavede nové Quiet UI, které žádost zablokuje a v adresním řádku ukáže informaci o tom, že se webová stránka snažila získat notifikace. Novinku bude možné od verze 80 aktivovat ručně, zapne se ale i zcela automaticky ve dvou případech – pokud uživatel velmi často blokuje notifikace a tím pádem je s největší pravděpodobností nechce dostávat, nebo když má stránka mizivý počet odběratelů na počet zobrazených žádostí. To typicky platí právě pro stránky, které se dotazují ihned po navštívení aniž by uživatel provedl jakoukoliv akci.

Klepněte pro větší obrázek 
Podobné upozornění se vám neukáže u webů, které jej ukazují automaticky po navštívení. Ručně ale bude možné nabídku stále vyvolat.

Stejným směrem se vydává i Mozilla v aktuální 72. verzi Firefoxu. I zde tak budou v základu tyto požadavky blokovány a v rámci adresního řádku si je můžete následně povolit.

Válka prohlížečů je u konce. Proč vyhrál Chrome?

Diskuze (39) Další článek: Tenhle robot rozveze jídlo po restauraci a můžete ho podrbat za ušima. Ne ale moc, jinak se naštve

Témata článku: Google, Software, Internet, Prohlížeče, Web, Chrome, Firefox, Aktualizace, Mozilla, Řádek, Stránka, Navštívení, Zasílání, Notifikace, Adresní řádek


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky