Začněte skutečně ovládat PC. Používejte příkazovou řádku

Zkušený uživatel počítače by měl zvládnout nejen základy programování, ale stejně tak by se měl vyznat v příkazové řádce – textové konzoli. I ta na Windows umí skvělé kousky.
Začněte skutečně ovládat PC. Používejte příkazovou řádku
Kapitoly článku

Zastavme se na chvíli ještě u dialogu všech dialogů, tedy u dialogu Spustit, který je také plný příkazů a je k dispozici od dřevních verzí Windows pod zkratkou Win+R včetně aktuálního Windows 8.1.

Klepněte pro větší obrázek
Dobrý den, jmenuji se Win+R

Win+R otevírá v asociovaných prohlížečích a editorech libovolné soubory, spouští programy a otevírá složky. Nicméně Windows vedle těch fyzických složek souborového systému obsahuje i hromadu abstraktních systémových složek, které obsahují třeba různé nástroje z Ovládacích panelů.

I ty samozřejmě můžete spustit přes Win+R, ale namísto toho, abyste je hledali na svých diskových oddílech, napíšete jejich zkratku. Ta může mít třeba tuto podobu:

shell:Desktop

Když tento příkaz napíšete do dialogu Win+R, zobrazí se vám složka obsahující soubory na ploše a některé další systémové nástroje – třeba osobní knihovny. Jistě, příklad s plochou asi nebyl úplně nejlepší, poněvadž k této složce se dostanete přímo z Průzkumníku, ale shell: toho nabízí mnohem více – desítky nejrůznějších systémových adresářů. Jejich seznam platný pro Windows 8 se pokusil na blogu Winaero.com shromáždit Sergey Tkachenko. Vyberu některé špeky, které se hodí nejčastěji.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Spustit zná cestu ke všemu

shell:AppsFolder – otevře složku se všemi nainstalovanými programy Metra

shell:Programs – zobrazí složku se zástupci programů v nabídce Start (zkuste i shell:Start Menu)

shell:Startup – zobrazí složku Po spuštění

shell:ControlPanelFolder – zobrazí Ovládací panely

shell:ChangeRemoveProgramsFolder – zobrazí dialog pro odinstalování klasického programu.

shell:AppUpdatesFolder – zobrazí seznam všech nainstalovaných aktualizací z Windows Update.

shell:Common Administrative Tools – zobrazí složku s Nástroji pro správu.

shell:ConnectionsFolder – zobrazí složku se síťovými připojeními/adaptéry

shell:Fonts – zobrazí seznam nainstalovaných písem

shell:Profile – zobrazí složku C:\Users\<uživatelské jméno>

Když to nejde hezky, jde to přes GUID

Všechny takto dostupné složky ale nemají tak hezkou zkratku a lze k nim přistupovat pouze skrze jejich unikátní identifikátor GUID.

Klepněte pro větší obrázek 
Božský režim – více v samostatném článku

shell:::{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} – otevře složku téměř s veškerým nastavením, tedy náš starý dobrý Božský režim.

shell:::{17cd9488-1228-4b2f-88ce-4298e93e0966} – nastavení výchozích programů

shell:::{9C60DE1E-E5FC-40f4-A487-460851A8D915} – nastavení výchozích akcí po vložení CD, USB úložiště aj.

Těchto složek dostupných přes GUID identifikátor jsou opět desítky a najdete je v tabulce v dalším článku na blogu Winaero.com.

Leckdo si teď možná klepe na čelo a ptá se, proč by měl proboha podobnou změť znaků vypisovat do malého textového okénka dialogu Win+R, ale o to už v tomto případě nejde, zkratku složky totiž můžete použít i při tvorbě zástupce.

Klepněte pro větší obrázek
Shellové zkratky lze použít i pro tvorbu zástupce

Pokud tedy budete chtít vytvořit třeba zástupce na zmíněný Božský režim, jako umístění programu uveďte explorer.exe shell:::{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} a zástupce otevře kýžený systémový adresář. Stejně můžete postupovat i s předchozími příklady, čili třeba explorer.exe shell:Programs. Tímto způsobem můžete složku otevřít i z příkazové řádky, respektive z nějakého systémového skriptu, třeba elementárního dávkového BAT.

Témata článku: Software, Windows, Programování, Operační systémy, Systémová schránka, Guide, Cmd.exe, Fonts, Celý seznam, Nejrůznější systém, Textové prostředí, Řád, Podobné parametry, Strong, Lister, Přehledný program, Jednoduchý příkaz, Silná zbraň, Blikající kurzor, Podobný dialog, SKU, Shell, Textový terminál, Ask, Nový parametr, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

** Aféra okolo omezování výkonu telefonů má dozvuky ** Samsung chce pro budoucí „eska“ vyvinout vlastní čipset ** Chce jít podobným směrem jako Apple u čipsetů řady A

Martin Chroust
GalaxyMobilní procesory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování