Začněte skutečně ovládat PC: Kouzlete s registrem Windows

Registr Windows je do jisté míry mozkem celého redmondského systému. Změnou jediné hodnoty jej můžete zničit, ale stejně tak zrychlit a vylepšit o všemožné speciality.

Ačkoliv jsme si zvykli ovládat počítač trhanými pohyby ukazatele myši po ploše desktopu a už dnes víme, že na vše existuje nějaký ten prográmek s tlačítkem „vyřeším váš problém“, občas stojí za to se vrátit k základům a namísto permanentního plnění pevného disku všemožným užitečným harampádím použít přímo nástroje, které nabízí samotný operační systém.

V naší sérii „Začněte skutečně ovládat počítač“ jsme se doposud věnovali malému domácímu programování, příkazové řádce nebo třeba regulárním výrazům, které lze použít v mnoha textových editorech a při vyhledávání. Tentokrát se podíváme na systémový registr Windows.

Regedit

Systémový registr Windows je alfa a omega konfigurace operačního systému. Jedná se o obří databázi, ve které je uloženo nastavení systému a i mnoha aplikací třetích stran, a funguje podobně jako přepínače chrome:flags v prohlížeči Chrome a registr about:config v prohlížeči Firefox.

Registr Windows má stromovou strukturu tzv. klíčů a jejích hodnot.  Pokud spustíte prohlížeč a editor Regedit, který stačí vyhledat v nabídce Start, objevíte v něm pět základních stromů:

  • HKEY_CLASSES_ROOT – nastavení asociací (jaký program otevře soubor s příponou JPG aj.)
  • HKEY_CURRENT_USER – nastavení právě přihlášeného uživatele, tedy vás
  • HKEY_LOCAL_MACHINE – nastavení systému nehledě na uživatele
  • HKEY_USERS – nastavení všech ostatních uživatelů
  • HKEY_CURRENT_CONFIG – informace o aktuálním hardwarovém profilu
Klepněte pro větší obrázek
Regedit a jeho pět stromů s klíči

Každým z těchto stromů můžete s právy administrátora procházet podobně jako adresářovým stromem souborového systému. Najdete zde tisíce a tisíce klíčů (složek) a jejich záznamy. Když víte, který máte změnit, můžete upravit chování Windows i bez patřičné tweakovací aplikace.

Registr Windows je na aktivně používaném systému obrovský. Natolik obrovský, že se jeho očistě věnuje opět celá plejáda aplikací – třeba CCleaner. Jen málokterý výrobce desktopových aplikací je totiž natolik slušný, aby po sobě v případě smazání programu standardní cestou opravdu poklidil. Tedy nejen aby smazal soubory programu z pevného disku, ale stejně tak aby smazal i všechny své klíče v registru.

Ostatně podívejte se třeba na klíče HKEY_CURRENT_USER\Software. Právě tady najdete všechny své programy, které něco zapisovaly do registru. Pokud často instalujete a mažete aplikace, jistě zde narazíte na výrobce, jejichž kousky už dávno nepoužíváte, nemáte je na počítači, jejich klíče a hodnoty zde však přesto stále straší.

Klepněte pro větší obrázek
Klíče HKEY_CURRENT_USER\Software – proč tu vidím záznamy aplikací, které jsem už dávno odinstaloval? Protože po sobě výrobci neuklízejí a zanechávají svinčík.

Další zajímavou sekcí registru může být třeba pohled na programy, které se spouštějí po startu počítače. Jejich seznam najdete na těchto cestách:

  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce

V klíči Run jsou uložené cesty k programům, které se spouštějí pokaždé a v klíči RunOnce pak ty, které se spustí jen při prvním následujícím restartu počítače a poté z registru zmizí. K tomu dochází třeba při instalaci nějakého programu, který vyžaduje restart počítače, načež je třeba jej opět spustit k dokončení instalace.

Klepněte pro větší obrázek
Co se také spouští po startu Windows

Oba klíče jsou ve stromech HKEY_CURRENT_USER a HKEY_LOCAL_MACHINE, protože některé programy se spouštějí pouze vám (CURRENT_USER) a některé všem uživatelům počítače (LOCAL_MACHINE).

Pokud byste tedy v těchto seznamech objevili nějaký svinčík, hodnoty můžete jednoduše smazat a stejně tak vytvořit i nové. Na snadnou blokaci či třeba jen dočasné pozastavení automaticky spouštěných programů dnes už ale pamatuje Windows 8 ve svém Správci úloh.

Klepněte pro větší obrázek
Správce úloh ve Windows 8.x a nastavení aplikací po spuštění

Kouzlíme s registrem

Dobrá, toto všechno je ale jen teoretická omáčka. Práce s registrem Windows začíná být zajímavá až v okamžiku, kdy jej použijete k něčemu opravdu praktickému. Pojďme se tedy podívat na několik takových „hacků“.

Upravujeme kontextovou nabídku

Jelikož jsem odkojen Total Commanderem, nemohu na Windows existovat bez prohlížeče Lister. Ten je součástí TC, Christian Ghisler jej ale nabízí i samostatně a zdarma. Lister umí ke čtení prakticky okamžitě otevřít sebevětší soubory, kterými můžete rychle procházet v textové, binární i hexadecimální podobě nehledě na to, jestli mají 1 MB, nebo je to obří CSV soubor s miliony řádků.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlý textový, binární a hexadecimální prohlížeč Lister

Pomocí jednoduché změny registru docílím toho, že bude Lister v systémové kontextové nabídce u každého souboru.

Jelikož už víte, že asociace opatruje strom HKEY_CLASSES_ROOT, stačí v něm najít tu generickou, která se týká všech typů souborů.  Libovolný typ představuje hned první klíč reprezentovaný hvězdičkou.  Otevřete v něm další klíč jménem shell a v něm konečně vytvořte vlastní klíč, který se bude jmenovat třeba Prohlédnout v Listeru. V klíči vytvořte další vnořený klíč jménem command a v seznamu vpravo poklepejte na výchozí hodnotu (Default) do které uložíte cestu k programu Lister.exe na pevném disku s parametrem %1, který bude představovat zase cestu k souboru, který má Lister vlastně otevřít. Vše napoví obrázky níže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření nového klíče a nastavení hodnoty

A to je vše. Zkuste nyní otevřít Průzkumník a nad libovolným souborem zobrazte kontextovou nabídku. Objevíte tam i svůj příkaz k zobrazení souboru v Listeru.

Klepněte pro větší obrázek 
A je hotovo

Ať se mi Windows automaticky nerestartuje

Jedna z úprav systémového registru je hotový evergreen – vypnutí automatického restartování Windows při instalaci aktualizací. Jistě to dobře znáte. Windows nainstaluje záplaty a neustále se připomíná, že bude potřebovat restartovat PC. Sice vám dá několikrát možnost restart odložit, ale nakonec to stejně provede zpravidla v ten nejméně vhodný okamžik.

Abyste tomu zabránili, vytvořte v registru klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU  a v něm následně záznam typu DWORD (32bitová) s názvem NoAutoRebootWithLoggedOnUsers a hodnotou 1.

Klepněte pro větší obrázek
Nechci automatický restart

Nastavení zámku obrazovky ve Windows 8.1

Další ukázkou, kdy je editor registru opravdu k nezaplacení, je například změna doby nečinnosti, po které Windows 8 zamkne displej a vy musíte zadat heslo. Ve výchozím stavu je tato hodnota nastavena na jednu minutu a vy ji nemůžete nijak upravit. Stačí ale pozměnit jedinou hodnotu v registru Windows a ve správě napájení rázem objevíte nové nastavení – Microsoft jednoduše rád hraje na schovávanou.

S nápovědou přispěchal web RegistryRecycler.com:

V Regeditu otevřete klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\ 7516b95f-f776-4464-8c53-06167f40cc99\8EC4B3A5-6868-48c2-BE75-4F3044BE88A7 a v seznamu vpravo následně změňte hodnotu Attributes na 2. V nastavení napájení nyní objevíte kýženou položku. Proč tam není standardně, tuší pouze v Redmondu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokročilé možnosti napájení před změnou registru a po (restart PC není nutný)

Vlastní soubor REG

Všechny tyto změny nemusíte do registru zadávat ručně, ale můžete si vytvořit textový soubor s příponou *.REG, který pak poklepáním můžete spustit na každém počítači. Podrobný český popis syntaxe takového souboru najdete zde.

 V případě Windows XP a vyšších vypadá základní syntaxe takto:

Windows Registry Editor Version 5.00
Prázdný řádek
[Cesta ke klíči]
"Název položky"="Typ dat:Hodnota"
Prázdný řádek

Příklad s Listerem v kontextové nabídce by tedy vypadal třeba takto:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Prohlédnout v Listeru]

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Prohlédnout v Listeru\command]
@="c:\\program files (x86)\\lister.exe %1"

Nejprve se tedy vytvoří klíč Prohlédnout v Listeru, poté vnořený klíč command a v něm hodnota s cestou k programu Lister.exe. Jelikož se jedná o výchozí hodnotu bez vlastního názvu, používá se jako zástupný znak zavináč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změna registru pomocí dávky příkazů v souboru *.REG

A takto by naopak vypadal v souboru *.REG příklad s nastavením zámku obrazovky:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\7516b95f-f776-4464-8c53-06167f40cc99\8EC4B3A5-6868-48c2-BE75-4F3044BE88A7]
"Attributes"=dword:00000002

Tentokrát jsem v jednom z klíčů upravil záznam Attributes  typu DWORD na hodnotu 2.

Syntaxi souboru *.REG můžete jednoduše vyzkoušet tak, že si v Regeditu označíte libovolný klíč a ten přes kontextovou nabídku exportujete právě do podobného souboru. Pak se stačí podívat na jeho obsah.

Systémový registr Windows je mocná zbraň a internet je plný jeho tipů – stačí do vyhledávače zadat třeba „best registry tweaks for windows“. Mějte ale na paměti, že mnohé z nich jsou zastaralé a týkají se konkrétních verzí Windows. Před změnami, kterými si nejste jisti, je tedy vhodné zálohovat celý registr do *.REG, abyste jej mohli v případě krize obnovit.
 

Diskuze (41) Další článek: SanDisk má nejrychlejší microSD kartu s kapacitou 64 GB

Témata článku: Windows, Software, Operační systémy, Tipy, Regedit, CCleaner, Svinčík, Kontextová nabídka, Window, Win +, Strom, Prázdný řádek, Haram, Attributes, Evergreen, Domácí programování, Spouštěný program, Domácí program, Vita software, Lister, Command, Systémový program, Systémový registr, Registr, Christian Ghisler, Počítače na Mall.czCetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
PUBG se dočká animované show od tvůrců netflixové Castelvanie

PUBG se dočká animované show od tvůrců netflixové Castelvanie

Filmového producent Adi Shankar a studio Krafton stojící za PUBG vytvoří spolu animovaný projekt založený na populární battle royal hře.

Oto Schultz
Battle RoyalePUBG