Začínáme s MySQL 2. díl – instalace

V minulém díle jsem vám ve stručnosti představil databázový systém MySQL. Dnes je tedy na řadě, abych vám řekl něco o tom, jak se instaluje.
Dříve než začneme samotnou instalaci, je potřeba sehnat si patřičnou verzi MySQL. Pokud nemáte zrovna žádnou po ruce, pak navštivte oficiální web MySQL a v sekci Downloads si patřičnou verzi stáhněte (podle toho, který OS používáte). Jak jsem již zmínil minule, MySQL je k dispozici pro mnoho platforem. Kromě Windows či Linux je to například FreeBSD, Sun Solaris, MacOS a další. Kdybych se měl zmiňovat o každé instalaci zvlášť, vydá to na celou sérii článků. Tolik místa zde nemám, a proto se krátce zmíním jen o nejběžnějších instalacích (Windows, Linux). Pokud náhodou zatoužíte instalovat MySQL pro jiný OS, pak nahlédněte do manuálu.

Instalace ve Windows

Instalace ve Windows 95/98/Me/NT/2000 se prakticky neliší od instalace jiných programů. V instalačním balíčku stačí spustit soubor setup.exe a ten vás již provede zbytkem instalace. Celkem je pro instalaci potřeba přibližně 22 MB volného prostoru na disku. Celá instalace by měla proběhnout hladce, snad jen byste si měli dát pozor na následující věci:

Windows 95: Zde se ujistěte, zda máte nainstalován WinSock 2.0. Pokud jej nemáte, tak jej před instalací nainstalujte. Stáhnout jej lze na stránkách Microsoftu.

Windows NT: Pro správnou činnost MySQL pod Windows NT je zapotřebí mít nainstalován Servise pack 3 či vyšší.

Taktéž se ujistěte, že máte nainstalován protokol TCP/IP, který je k provozování MySQL potřeba. Pokud ne, pak jej ještě před instalací nainstalujte.

Jestliže se tedy vyvarujete těchto věcí, neměli byste mít s instalací problémy.

V případě, že jste nainstalovali MySQL do jiného než standardního adresáře (c:\mysql), čeká vás ještě druhý krok (ale doporučuji jej provést všem). Tím je nastavení cesty k MySQL. Zkopírujte proto soubor my-example.cnf, který naleznete v adresáři s instalací, do rootu c:\. Zde tento soubor přejmenujte na my.cnf a zeditujte, nalezněte položku basedir a u ní nastavte cestu k nainstalovanému MySQL. Odstraňte ze začátku řádku znak # a uložte. Toto je nejlepší řešení, ale existuje i jiné. Stačí totiž, když spustíte SQL server s parametrem:

D:\programs\mysql\bin\mysqld --basedir D:\programs\mysql

(Poznámka: tato cesta je uvedena pouze jako příklad)

Toto řešení je, jak vidíte, hodně nepraktické. Proto raději doporučuji zeditovat soubor my.cnf.

Instalace v Linuxu

Oproti tomu situace v OS Linux je trošičku složitější. V dnešní době existuje mnoho distribucí (Linuxu), a proto v některé z nich může nastat zádrhel. V takovém případě vřele doporučuji obrátit se na manuál, kde mnohdy naleznete odpověď na svůj problém. Zde popisované způsoby instalace by měly fungovat na RedHat Linux 5 a vyšší. Nejběžněji se můžete setkat se třemi možnými způsoby.

Tím asi nejsnazším je instalace formou RPM balíčků. Tato instalace MySQL sice není nejběžnější, ale i tak se vyskytuje poměrně často. RPM verze se instaluje jako každý jiný program pomocí RPM Manageru. K dispozici jsou následující balíčky:

  • mysql-version.i386.rpm - obsahuje MySQL server. Tato část vám postačí v případě, když se budete chtít připojovat k MySQL pouze ze vzdáleného počítače
  • mysql-client-version.i386.rpm - klientská verze MySQL.
  • mysql-bench-version.i386.rpm - výkonnostní testy
  • mysql-devel-version.i386.rpm - knihovny a vložené soubory, které jsou potřeba ke kompilaci jiných MySQL klientů
  • mysql-version.src.rpm - balíček zdrojových kódů
Nejběžnější kombinací je instalace klientské a serverové části. Tu provedeme takto:

rpm -i mysql-version.i386.rpm mysql-client-version.i386.rpm

(Poznámka: Abyste předešli problémům, doporučuji před instalací odinstalovat starší verze MySQL.)

Tento způsob instalace RPM balíčků se vztahuje na všechny výše zmíněné kromě mysql-version.src.rpm. Tento balíček je potřeba před instalací rekompilovat:

rpm --rebuild mysql-version.src.rpm

Touto kompilací vytvoříme klasický RPM balíček, který dále instalujeme běžným způsobem.

Další z možných způsobů instalace je instalace z binárních souborů. Pro instalaci budete mít k dispozici balíček mysql-3.23.xx.tar.gz (kde xx je číslo verze, které se může lišit). Tento balíček zkopírujete do adresáře, kam chcete MySQL nainstalovat. Následovně rozbalíte archiv a přesunete se do nově vytvořeného adresáře. Prakticky to vypadá následovně:

tar xfz mysql-3.23.xx.tar.gz
cd mysql-3.23.xx

Po těchto příkazech by měl být archiv rozbalen a vy byste se měli nacházet uvnitř nově vzniklého adresáře. Následně proveďte konfiguraci (uvedená cesta /usr/local/mysql

je pouze pro ilustraci - ve vašem případě může být jiná):

./configure --prefix=/usr/local/mysql

Poslední krok, který vás čeká, je instalace vzorových databází. Tu provede jednoduše:

scripts/mysql_install_db

Tím je instalace z binárních souborů hotova.

Poslední ze způsobů je instalace přímo z balíčku zdrojových kódů. Tato instalace je potencionálně nejproblémovější. Opět máte k dispozici balíček mysql-3.23.xx.tar.gz (kde xx je číslo verze, které se může lišit). Začátek vypadá stejně jako v předchozím případě:

tar xfz mysql-3.23.xx.tar.gz
cd mysql-3.23.xx
./configure --prefix=/usr/local/mysql

Po úspěšné konfiguraci můžete začít s kompilací (upozornění: na starších PC bude časově náročnější):

make

Po proběhnutí kompilace je vše připraveno pro instalaci:

make install

Na závěr ještě zbývá doinstalovat vzorové databáze:

scripts/mysql_install_db

Tímto posledním příkazem je instalace úspěšně hotova. Jak vidíte, instalace MySQL pod Linuxem je trošičku složitější, ale i tak věřím, že ji hravě zvládnete.

Závěrem

Instalaci máme úspěšně za sebou. Příště vám popíšu základní uživatelské rozhraní a vysvětlím základní práci s MySQL monitorem.
Diskuze (7) Další článek: Serial ATA v definitivní podobě

Témata článku: Software, Windows, Programování, Díl, MySQL, Poslední krok, Instalace, Poslední číslo, Vzorová data

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů