Začínáme s MySQL 1.díl

Slyšeli jste někdy o MySQL? Že vám to něco říká, ale že jste si zatím o tom nikde nic nepřečetli? Tak právě pro vás je určen tento seriál, který si klade za cíl vysvětlit vám krok po kroku základy tohoto databázového produktu, ukázat jeho přednosti, naučit jeho správě a poukázat na možné problémy.
Počínaje dnešním dnem bych vás rád na těchto místech začal pravidelně seznamovat s databázovým systémem MySQL. Leckdo by se mě hned mohl zeptat, proč vlastně MySQL? Vždyť na databázovém trhu jsou jistě kvalitní produkty od takových softwarových gigantů jako Microsoft či Oracle. Odpověď zní docela jednoduše: Tyto produkty jsou sice kvalitní, ale mnohdy jsou vázány pouze na některou platformu a navíc se cenově pohybují nad možnosti běžných uživatelů (pro představu: cena MS SQL Serveru sahá do řádu desítek tisíc Kč). To jsou asi hlavní příčiny, které vývojářům svazují ruce.

Těchto a dalších nevýhod si byla jistě dobře vědoma firma TcX, a proto vytvořila, zprvu pro svoji potřebu, zajímavou alternativu – MySQL. Jedná se o vysoce výkonný relační databázový systém, který dokáže pojmout velké množství dat, aniž by přitom ztratil mnoho ze svého výkonu. Navíc není vázán na jedinou platformu, ale můžete jej využívat téměř na všech dnes používaných platformách. To, co vás ale jistě zajímá, je cena. Myslím, že i po této stránce budete velice spokojeni. MySQL je totiž open-source projekt, který je šířen pro nekomerční použití zdarma (týká se všech platforem kromě Windows). V případě komerčního využití je sice nutno zaplatit určitou částku ( její aktuální výše je uvedena na www.mysql.com – nyní 200$), ale i tak se dostanete na zlomek ceny konkurenčních produktů. Navíc rozhodnete-li se využít MySQL komerčně (tj. koupíte si licenci), získáte jeden „bonus“ – možnost zásahu do zdrojových kódů. Zatímco při nekomerčním využití smíte do zdrojových kódů pouze nahlédnout pro studijní účely, pak při zaplacení můžete směle editovat a následně si zkompilovat vlastní distribuci. Tímto způsobem získáte verzi, která bude maximálně vyhovovat vašim požadavkům, a navíc můžete, dle autorů, úpravami zvýšit výkon databáze až o 40 %! To už rozhodně stojí za to.

Stručně tedy shrnu hlavní výhody MySQL:

  • k dispozici pro mnoho platforem (snadný přechod mezi platformami)
  • vyšší výkon oproti konkurenčním produktům
  • možnost pojmout velké množství dat bez přílišné ztráty výkonu
  • pro nekomerční využití zdarma (kromě platformy Windows)
  • možnost zásahu do zdrojových kódů (při zakoupení licence)
Leckdo by po předchozím odstavci mohl nabýt dojmu, že MySQL je geniální a že vlastně řeší vše. Tak tomu bohužel není, i když by to bylo jistě nádherné. Je tedy pravý čas zmínit se krátce i o nevýhodách. Asi největší nevýhodou může být pro leckoho absence správy transakcí. Jedná se o možnost vložení příkazů do bloku transakce. Tyto příkazy se pak promítnou do databáze jedině tehdy, když všechny příkazy v transakci budou úspěšně provedeny. V opačném případě se žádné změny do databáze nepromítnou. Jistá možnost, jak řešit tento problém, se naskýtá v uzamknutí tabulky, ověření podmínek a opětovném odemknutí. To je však trochu šalamounské řešení a na absenci správy transakcí to příliš nemění. I přes tuto nevýhodu je však MySQL skvělý produkt, jehož použití se vám jistě vyplatí.

Využití

To, co vás bude po předchozích odstavcích zajímat, je praktické uplatnění MySQL. Tento produkt jistě nalezne uplatnění všude tam, kde je potřeba výkonný databázový systém. V současné době se nejčastěji setkáme s použitím MySQL při softwarové výbavě webového serveru. Tam je použití logické. Každá webová aplikace totiž potřebuje úložiště dat, které bude rychlé, spolehlivé a zejména dokáže pojmout velké množství dat. A právě tyto podmínky splňuje MySQL do puntíku. Proto si zde vybudovala celkem slušnou pozici. Působnost se však nesoustřeďuje pouze na oblast webu. Toto vše platí i o využití v Intranetu či v podnikových sítích. Zde vykonává prakticky stejnou úlohu jako na webu, tj. pracuje jako úložiště dat.

V dnešní době snad každá firma ukládá svá cenná data v elektronické podobě. Někdy jsou tato data určena k interním účelům, jindy zase k veřejnému publikování. Ať tak či onak, užití MySQL je opět na místě. Díky MySQL budou data slušným způsobem zabezpečena proti možnému zneužití. K těmto datům je pak možno přistupovat pomocí různých rozhraní. V MySQL jsou přímo dostupná rozhraní pro C/C++, Perl, Javu, Python, PHP či ODBC. V případě potřeby je možno další rozhraní naprogramovat. Na závěr tohoto odstavce ještě jednou zmíním zdánlivě nepodstatný fakt, že MySQL je multiplatformní. To se vám může nyní zdát jako nepodstatná věc, ale věřte, že až se jednou rozhodnete změnit platformu (např. z Windows na Linux), pak tento fakt teprve oceníte.

Nyní již tedy ve stručnosti víte, jaké jsou hlavní výhody (a nevýhody) MySQL. Pokud o MySQL chcete získat podrobnější informace, navštivte oficiální stránky projektu (http://www.mysql.com). Toto je pro dnešek vše. Příště vás provedu instalací.

Témata článku: Software, Programování, Open source, Opačný případ, Skvělý produkt, MySQL, Skvělá alternativa, Předchozí odstavec, Praktické uplatnění, Využití, Hlavní nevýhoda, Spolehlivý způsob, Absence, Slušná výbava, Konkurenční výhoda, Konkurenční platforma

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 32

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje