Začínáme s Flash MX 2004 – 1. díl

Zase ten Flash! Na jedné straně neskutečně otravné animace, které neustále útočí v podobě vlezlých reklamních bannerů a pop-up oken, na straně druhé vynikající nástroj pro tvorbu poutavých webových animací. Tímto dílem začínáme postupné seznamování se s produktem Maromedia Flash MX 2004.

První setkání

Od této chvíle se budeme spolu pravidelně setkávat a postupně pronikat do tajů a možností programu, který je ve většině případů zodpovědný mimo jiné i za ony "otravné" reklamy.

Dobrá zpráva pro všechny, kteří by rádi začali vyvíjet vlastní flashové animace, ale dosud k tomu neměli z různých důvodů odvahu a možná dobrá zpráva i pro zapřísáhlé odpůrce této technologie, protože zde opět vznikne prostředí , kde mohou kritizovat a zatracovat věci vytvořené ve flashi.

Co je to Flash?

Podívejme se jaký program je za většinou dynamických animací zodpovědný. Flash, firmy Macromedia, v současné době dospěl do dvou verzí MX 2004. Verze Professional se od „klasické“ liší připravenými šablonami pro tvorbu aplikací, větším výběrem komponent atd. Nebudu se podrobněji rozepisovat a zmiňovat všechny novinky a „vylepšení“. Kdo s flashem delší dobu pracuje, jsou mu jistě známy a pro začátečníka je novinkou celý program (stručný popis produktu), nebudu proto nosit dříví do lesa a zmíním jen zajímavosti.

S trochou nadsázky lze říci, že s pomocí flashe lze uskutečnit většinu nápadů a představ. Disponuje širokou paletou funkcí pro tvorbu dynamického grafického i textového obsahu. Mezi zajímavé funkce patří podpora externího načítání mp3 zvuků, obrázků ve formátu jpg, možnost zobrazení streamingového videa, zpracování a práce se soubory ve formátu xml, snadná spolupráce s php skripty a mnoho dalšího.

Uvedené funkce jsou možné především díky vlastnímu programovacímu jazyku Action Script, jehož základy si lze snadno osvojit. Ale flash má i svá omezení, která plynou z jeho určení především pro webové aplikace. Pokud dospějeme v poznání flashe tak daleko, že nám začnou chybět funkce pro ukládání souborů, přímá komunikace s databázemi, používání ActiveX komponent, ftp a jiná užitečná rozšíření, lze pomocí dalšího softwaru (SWFkit; FlashStudio ...) začít využívat i tyto funkce.

Co se naučíme?

Následující kurzy budou zaměřeny především na tvorbu animací pro internetové projekty, což neznamená že "offline" verze budeme ignorovat, ale to že je flash nyní tak široce rozšířen, je způsobeno především díky mnohým výhodám jeho použití na internetu. Proto se budeme věnovat spíše webovým aplikacím. Ovšem, i zde platí rčení "všeho s mírou". Smyslem této výuky je proto nejen návod, jak vytvářet flashové animace, ale také se zaměříme na jeho optimální využití na webu.

Pokud se budeme snažit o vytvoření seriozní animace, nemělo by se nám stát něco podobného jako například zde: http://www.nata2.info/humor/flash/hatten.swf. Naučíme se vyvarovat podobných řešení jako: http://mutovkin.ru/portfolio/nvstudio.html, ve kterých je celkem jedno, že máme pěkný design stránek, protože případného návštěvníka otrávíme příliš dlouhou dobou čekání, než se vůbec něco zajímavého objeví. Pokusíme se překonat počáteční "nadšení" z velkých animačních možností a následné bezhlavé aplikaci flashe do všeho co nás napadne. Flash je dvousečná zbraň a pokud to přeženeme, budeme za svojí přílišnou horlivost "spravedlivě" odměněni.

Na druhou stranu však věřím, že společně vytvoříme zajímavé animace a webové aplikace, které vám umožní se časem vypracovat i do takovéto podoby: http://www.panoramikia.net/ (... ovšem i tento web má jednu výraznou chybu a to že zde není pamatováno na uživatele se zakázaným zobrazováním flashových animací!).

Uspořádání článků

Výuka bude probíhat klasicky po jednotlivých dílech, ve kterých si budeme procvičovat užitečné techniky a nástroje. Vždy bude po několika dílech následovat praktické využití získaných znalostí a dovedností. Například v seriálu, který zakončíme vytvořením jednoduchého mp3 přehrávače, bude předcházet několik dílů, kde si ukážeme externí načítání mp3 souborů, práci se zvukovými objekty, možnosti zobrazování ID3 tagů apod.

Po zvládnutí těchto funkcí už budeme schopní bez problémů jednoduchý mp3 přehrávač vytvořit. Čeká nás ještě dlouhá cesta, než budeme moci říci, že rozumíme práci s flashem, ale je rozhodně zajímavá a doufám že s tímto novým seriálem nebude pro zájemce ani příliš složitá.

Ještě jedna poznámka na konec, pokud byste zde rádi viděli řešení svého problému, neváhejte a piště a v případě většího zájmu o určité téma, jej pro vás rád zpracuji a vysvětlím.

Diskuze (30) Další článek: CeBIT: Microsoft se chce zbavit hesel

Témata článku: Software, Programování, Flash, Dvousečná zbraň, Připravená šablona, Offline verze, Užitečná funkce, Optimální využití, Díl, Nový seriál, Zajímavá funkce, Jednoduché uspořádání, Dlouhá doba25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět