Začínáme s ASP: Instalace ASP prostředí

Dnes si uvedeme postup, jak instalovat server pro ladění ASP stránek.
Dnes si uvedeme postup, jak instalovat server pro ladění ASP stránek. Dříve než začnete IIS instalovat, zkontrolujte prosím, zda máte nainstalovaný protokol TCP/IP, neboť ten je pro službu IIS klíčový. Po nainstalování IIS se na daném portu (implicitně 80) objeví server.

Instalace v prostředí MS Windows 98

 • spusťte z CD soubor \add-ons\pws\setup.exe
 • po potvrzení úvodní obrazovky zvolte vlastní instalaci
 • v dalším dialogovém okně potvrďte adresář pro domovský adresář serveru (podobně jako Win2000 se vytváří na systémovém disku v adresáři \Inetpub\wwwroot)
 • potvrdíme následující komponenty, včetně všech úrovní (aby byl podklad zaškrtávacího políčka bílý, nikoliv šedý):
Microsoft Data Access Components 1.5
ActiveX Data Objects (ADO) 1.5
Zdroje dat
Personal Web Server (PWS)
Dokumentace
Server WWW
Správce osobního serveru WWW
Společné programové soubory
Transakční server
Hlavní součásti transakčního serveru
 • v dalším dialogovém okně potvrďte adresář pro domovský adresář serveru
 • po nainstalování je potřeba restartovat Windows, ale samotný server je již aktivní (dole na liště se objeví nová ikona)

Instalace v prostředí MS Windows NT 4.0 Option Pack

 • pokud nemáte Option Pack, stáhněte si ho pomocí tohoto programu přímo ze stránky Microsoftu.
 • nainstalujte NT Service Pack 3, pokud nainstalujete NT Service Pack 4 nebo vyšší,
 • při spuštění instalace Option Packu budete dvakrát varováni, že Option Pack nebyl se vyšší verzí SP vyzkoušen. Z praxe vím, že Option Pack pracuje korektně i se Service Pack verzí 5
 • ujistěte se, že máte nainstalován IE 4.01 nebo vyšší
 • spusťte instalaci Option Packu souborem SETUP.EXE
 • na úvodní obrazovce "Instalace sady Microsoft Windows NT 4.0 Option Pack" potvrďte Další
 • v další fázi musíte souhlasit s licenční smlouvou koncového uživatele EULA
 • tak jako u platforem Win2000 i Win98 vybereme Vlastní instalaci
 • nyní vybereme následující komponenty
Microsoft Data Access Components 1.5
ActiveX Data Objects (ADO) 1.5
Zdroje dat
Microsoft Management Console
Personal Web Server
Online dokumentace
Server WWW
Správce osobního serveru WWW
Správce služeb sítě Internet
Ukázkový server WWW
Společné soubory sady NT Option Pack
Transakční server
Hlavní součásti transakčního serveru
Windows Scripting Host

 • v dalším dialogovém okně potvrdíme domovský adresář pro službu WWW a adresář pro instalaci programů (\Inetpub\wwwroot)
 • pokud jsme vybrali Transaction Server 2.0, budeme vyzváni k potvrzení instalačního adresáře
 • v dalším okně můžeme potvrdit místní správu účtu
 • instalační program vám doporučí restartovat počítač, nicméně služba IIS je v této chvíli již aktivní (poznáte to podle ikony na dolní liště)
 • po restartu se objeví na ploše ikona Publikování, což je stejný program, který běží na liště vedle hodin

Nyní pár slov ke správě. Aplikaci na správu serveru najdete ve Start / Programy / Windows NT Option Pack / Microsoft Personal Web Server / Správce služeb sítě Internet. Pomocí toho nástroje (Microsoft Management Console) můžeme měnit nastavení serveru, například port, domovský adresář, instalovat ISAPI filtry (později můžeme využít při instalaci PHP4), měnit záhlaví HTTP, měnit chybové hlášky, upravit úroveň zabezpečení atd.

Pokud se na adrese http://localhost nebo http://vase.ip.adresa resp. http://název_vašeho_pc objeví stránka Vítá vás Microsoft Personal Web Server!, nainstalovali jste server korektně a můžeme pokračovat v jeho konfiguraci

Instalace v prostředí MS Windows 2000

 • spusťte Start / Nastavení / Ovládací panely / Přidat nebo odebrat programy
 • vlevo vyberte Přidat nebo odebrat součásti systému Windows
 • v dialogovém okně zaškrtněte Služba IIS (Internet Information Server)
 • nyní klikněte na tlačítko Podrobnosti, pro běžné účely budou dostačující následující komponenty:
Common files
Dokumentace
Modul snap-in služba IIS
Server pro službu WWW
Správce osobního serveru WWW
 • Vrátíme se do předchozího okna, potvrdíme Další a vložíme CD Windows 2000 do mechaniky. Po nainstalování není potřeba restartovat Windows.

Nyní pouze stačí otevřít prohlížeč a napsat adresu buď název počítače, nebo http://localhost/localstart.asp, případně místo localhost IP adresu. Pokud se objeví úvodní stránka „Momentálně nemáte pro své uživatele nastavenou výchozí stránku …“, je IIS 5.0 korektně nainstalován.

Správa serveru se provádí Start / Nastavení / Nástroje pro správu / Správce služeb sítě Internet. Tento nástroj je de facto shodný s Microsoft Management Console, viz Instalace v prostředí Windows NT 4.0

Poznámka: Ve všech variantách je minimální počet instalovaných komponent. Instalují se pouze ty nejdůležitější a pro naše účely potřebné soubory. Dle zvážení můžeme nainstalovat další komponenty, jako jsou RDS, FrontPage Server Extensions, FTP, SMTP atd., ale ty nebudou v tomto seriálu zmíněny.

Konfigurace serveru

Na všech platformách se provádí základní konfigurace stejným nástrojem - Správce osobního serveru WWW. V prostředí Windows 98 a Windows NT se tento program spouští automaticky při startu systému. U Windows 2000 jej nalezneme v Ovládacích panelech / Nástroje pro správu.

Pomocí této aplikace lze měnit umístění domovského adresáře, přípony výchozích dokumentů (doporučuji nastavit default.htm, default.asp, index.htm, index.asp) atd. Užitečná funkce je vytváření virtuálních adresářů.

Nyní zpět k našemu seriálu. V průběhu dalších lekcí bude přibývat ukázkových souborů i vašich vlastních stránek. Proto doporučuji vytvořit jeden adresář, například SERVER a ten přiřadit jako domovský adresář (místo \Inetpub\wwwroot). Ostatní virtuální adresáře budou samozřejmě zachovány. Do tohoto adresáře můžete nahrát náš dnešní první skript.

První skript

Náš první pokus v ASP bude notoricky známý příklad typu Hello world :)

<HTML>
<HEAD><TITLE>Serial ASP na Zive.cz 2-1 (prvni skript)</TITLE></HEAD>
<BODY>
  <% response.write (”prvni skript v ASP”) %>
</BODY>
</HTML>

Pár poznámek: metoda write objektu response vypíše na aktuální pozici text uvedený jako parametr. Ukázkový skript je napsán v jazyce Visual Basic Script (dále jen VBS). VBS má celkem benevolentní syntaxi – stejný účinek by měl i příkaz <% response.write ”prvni skript v ASP” %>. V jazyce VBScript se nepíší na konci řádku středníky. Proto můžeme skript jednoduše ukončit na dané řádce.

Jak vidíme, ASP se do HTML vkládá jako běžný tag. Kód skriptu oddělujeme speciálním tagem <% pro začátek a %> pro konec. ASP skripty však nemusíme psát jen ve VBS, lze použít i Microsoft JScript (jedná se o modifikaci JavaScriptu). Na začátku ASP kódu ale musíme serveru říci, jaký jazyk použijeme. To se provádí příkazem <%@ language = VBScript %>, obdobně bychom definovali jazyk JScript <%@ language = JScript %>. Skriptové jazyky se nedají v jednom kódu kombinovat. Implicitní jazyk je VBScript, kterým se bude náš seriál zabývat. V příští části si řekneme něco více o syntaxi tohoto jazyka a probereme si proměnné.

Diskuze (5) Další článek: Computer 5/01

Témata článku: Software, Windows, Programování, Stejný účinek, Správce, Prostředí, Běžná součást, Následující řádek, Snap, ASP, Instalace, Speciální tag, Console


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu