Začíná LinuxExpo – tučňáci srazte se

Právě v těchto dnech se ve Veletržním paláci v Praze koná již třetí ročník veletrhu LinuxExpo a InternetExpo. Náš přehled vystavovatelů a doprovodného programu vám napoví, zda tato akce stojí za vidění.

Veletrh se koná ve dnech 20. - 22. 3. a jeho pořadatelem je společnost Exponet, generálním partnerem pak firma IBM. Tohoto veletrhu, který je zaměřen (jak již jeho název napovídá) na vše spojené s operačním systémem Linux a Internetem, se účastní přes šedesát firem – ať už jde o partnery veletrhu, samotné vystavovatele či účastníky doprovodného programu – jejich seznam naleznete zde. Letos se vzhledem k rostoucí oblibě Linuxu předpokládá také větší zájem veřejnosti o tuto akci.

Na LinuxExpo lze shlédnout či vyslechnout prezentaci u zhruba čtyřiceti stánků, mnohá konkrétní zařízení či softwarová řešení si můžete rovněž sami na místě vyzkoušet. Docela velkou část z vystavovatelů tvoří různá vydavatelství – zde se asi žádných úžasných technických novinek nedočkáte (tedy pokud nebude zrovna mít chuť hovořit s vámi nějaký odborník z redakce), můžete se však alespoň seznámit s jejich produkcí, či levně (případně úplně zdarma) získat některá čísla jejich časopisů. Dnešní dění u stánků na veletrhu působilo poněkud ospalým dojmem, možná je to však dáno tím, že dnešek byl tzv. Business day – tedy dnem pro odborné a zvané návštěvníky. Až se v pátek brány veletrhu otevřou širší veřejnosti, možná tato akce bude působit zcela jiným dojmem.

Kdo je mezi vystavovateli?

Nyní se však zmiňme alespoň o nejzajímavějších vystavovatelích a jejich stáncích. Při popisu veletrhu tohoto typu nelze nezmínit stánky s jednotlivými linuxovými distribucemi. Nejviditelnější distribucí je SuSE, která má jednak vlastní stánek a je také prezentována na stánku společnosti Intac, která ji distribuuje v ČR. Zajímavou je také distribuce Lycoris, kterou zde prezentuje firma Lethes. Dále zde lze nalézt Mandrake Linux (u QCM), Debian (u WebStepu) či RedHat. Několik distribucí „pod jednou střechou“ lze nalézt například u stánku AbcLinuxu. Docela zajímavý je také samostatný stánek prostředí KDE.

Dalšími prezentacemi, které stojí za to zmínit, jsou například stánek společnosti ITS - partnera (a na tomto veletrhu také zástupce) IBM. Jsou zde k vidění především servery (nejzajímavějším je určitě IBM BladeCenter) a softwarové produkty (např. WebSphere, DB2 ad.) určené pro Linux. Na stánku SGI (bývalá Silicon Graphics) bude vystavena v lednu uvedená řada linuxových serverů a superclusterů SGI Altix 3000 (systém pro 4-64 procesorů Intel Itanium 2 a až 512 GB paměti).

Na stánku Mironetu je kromě jiného možné vidět (a vyzkoušet si) funkční model nového notebooku (Mironet 9400) postaveného na technologii Intel Centrino – zajímavé na tom je, že tento notebook plnohodnotně běží (i přes to, že Centrino bylo uvedeno teprve nedávno) na operačním systému Linux.

Velice zajímavým stánkem je také společná prezentace CZFree.Net a Arachnelabs. CZFree.Net je projekt  neziskové broadband telekomunikační sítě v ČR (už proto se stojí za to seznámit s tím, co to obnáší). Na veletrhu LinuxExpo zajišťuje CZFree.Net pokrytí signálem Wi-Fi – návštěvníci si mohou (na vlastních zařízeních) veřejné vysokorychlostní bezdrátové připojení na internet pomocí této technologie vyzkoušet.

Z trochu jiné oblasti je například pozornost poutající (i díky tomu, že je velký a hned naproti vstupu do samotných výstavních prostor) stánek společnosti Aktis, výrobce ekonomického softwaru ABRA, určeného jak pro Linux, tak i pro Windows.

Doprovodný program

Přejděme však k doprovodnému programu, jehož skladba je velice pestrá, a který trvá po celou dobu veletrhu. První dva dny (čtvrtek, pátek) se koná paralelně ve dvou sálech. V sobotu už bude pokračovat v sále jediném.

V pátek budou například prezentovány RAV AntiVirus a později Kaspersky Anti-Virus, přednášky budou také o možnostech Linuxu ve školství a vzdělávání, či se mohou zájemci z řad veřejnosti dozvědět něco o licenční politice SuSE. Zajímavá může být určitě taky přednáška na téma „Má vývojář svobodu volby jazyka pod operačním systémem Linux?“, která bude přednesena zástupci Borlandu. Možná se nám touto přednáškou dostane i trochy filozofie. V sobotu je na programu mimo jiné představení už výše zmíněného projektu neziskové broadband telekomunikační  sítě v České republice od CZFree.Net, či seznámení (v podání SuSE CR) s možnostmi tvorby produktů založených  na linuxové distribuci. Program je opravdu velice pestrý a zajímavý, jeho úplný přehled naleznete pod tímto odkazem.

V tomto stručném přiblížení veletrhu LinuxExpo a InternetExpo jsem zajisté nezmínil vše, co by stálo za to zmínit. Pokud vás však Linux a produkty na něm založené zajímají, určitě vám bude stát za to, abyste se sami zašli na tento veletrh podívat . A ti z vás, které Linux&spol. nezajímá (a nebude zajímat) ani v nejmenším, už určitě i to málo stejně dávno přestali číst.

Oficiální stránky: www.linuxexpo.cz

Diskuze (7) Další článek: Chyba ve skriptech u Windows zase otevírá pole pro červíky

Témata článku: Internet, Linux, Notebooky v akci, Sraz, Notebooky levně, Nejzajímavější program, Raven, Lin


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji