Začíná I/O 2015. Čím nás bude chtít Google dostat?

Po roce je tu opět Google I/O – výroční konference internetové jedničky z Mountain View. Loni ukázala hodinky, Android v automobilu a další špeky. Co to bude tentokrát?

Microsoft na sklonku dubna nasadil laťku poměrně vysoko. Na konferenci Build se pochlubil se svými pokroky na poli rozšířené reality (HoloLens) a ukázal, kam bude směřovat se svým Windows 10, jehož uvedení na trh se povážlivě přiblížilo.

Hozenou rukavicí dnes podvečer zvedne Google, v San Francisku totiž v 18:30 našeho času vypukne další ročník konference I/O. Příští týden se pak na druhé straně světa koná tchajwanský Computex – nebudeme tam chybět – a za necelých čtrnáct dnů konečně i jablečná vývojářská konference WWDC, která uzavře jarní sezónu.

I/O Extended v Česku

Jako každý rok i letos fanoušci z GUGu pořádají lokální setkání po celém světě, hromadné sledování úvodní přednášky a případně i další doprovodný program. Nejbližší I/O Extended můžete najít přímo na stránkách I/O 2015, nebo na stránkách české komunity GUG.

Zpět ale k I/O. Loni se Google pochlubil miliardou aktivních krabiček s Androidem, novým designovým jazykem Material, který se objevil v Androidu 5 a Chrome OS, dále oficiálně uvedl na trh Android Wear a první hodinky od Motoroly a LG, Android TV jako nástupce neúspěšného systému Google TV a konečně také Android Auto pro ovládání multimediálního a navigačního prostředí v automobilu.

S trochou nadsázky by se dalo konstatovat, že je Android už opravdu všude – nebo alespoň může být, samotné nasazování těchto platforem do praxe totiž zatím spíše skřípe. První vozy s Android Auto se dostávají na trh teprve dnes a stejně tak stále čekáme na záplavu televizorů a dedikovaných přehrávačů s Android TV. Nejúspěšnější je zatím Wear.

Klepněte pro větší obrázek
Dnes v San Francisku začíná Google I/O 2015

Pokud už je Android skutečně všude, s čím by se mohl Google pochlubit tentokrát? Internet se už posledních pár měsíců plní zaručenými i čistě spekulativními zprávičkami, co všechno I/O přinese, pojďme si to tedy v předvečer úvodní keynote znovu shrnout na jednu hromadu.

Android M

Snad už s jistotou můžeme napsat, že se dnes večer Google pochlubí s další verzí svého mobilního systému. Google již loni přešel na nový způsob uvádění Androidu. Na I/O představí vývojářskou verzi označenou pouze prvním písmenem a finální verze pak dorazí o pár měsíců později společně s novým Nexusem. Loni to byl Android L a tedy Lollipop, a jelikož se Google řídí abecedou, nyní je na řadě Android M.

Klepněte pro větší obrázek
Náměstí Androidů v Googleplexu

Očekávejme vyšší rychlost, lepší kontrolu nad bezpečností dat v telefonu a podle některých i podporu čteček otisků prstů pro přihlašování do webových služeb. Tuto technologii dnes má Apple (Touch ID) a pracuje na ní i Microsoft (Windows Hello a Passport ve Windows 10).

Android for Work

V souvislosti s novou verzí Google zapracuje také na Android for Work a tedy duálním řešení, kdy mohou mít aplikace dva profily: pracovní a domácí, čili uživatel si vystačí s jedním telefonem, který může používat oběma způsoby. AoW není úplnou novinkou a souvisí se starší akvizicí, nicméně nyní by měla technologie lépe pracovat i s těmi nejcitlivějšími podnikovými daty, aby tak plně podporovala přístup BYOD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balík Android for Work

Android Wear, Auto a TV

Wear se v průběhu roku dočkal drobných vylepšení, kdy postupně začal podporovat jak nativní GPS na hodinkách, tak přehrávání muziky a Wi-Fi. Samotná grafická podoba a funkční výbava se ale nezměnila. V mezidobí zároveň na trh vstoupil Apple se svým vlastním zařízením. Uvidíme tedy, jestli Google opět zareaguje a Android Wear po roce posune zase o kus dál třeba právě s pomocí nadcházející verze M.

Klepněte pro větší obrázek
Android TV – oznámí Google nějaké novinky nebo alespoň nové modely a partnery mezi výrobci?

V případě Android Auto by nás po roce zase zajímaly konkrétní plány automobilek. Dvanáct měsíců implementovaly a implementovaly, ale první vozy s nativní podporou zatím na trh uvedl (právě uvádí) jedině Hyundai. A co další automobilky včetně Škody, která tehdy nechyběla na seznamu těch, které daly Android Auto zelenou?

Android Pay?

Zahraniční média spekulují o proměně systému Wallet v Pay, který by mohl lépe zaútočit na stejnojmennou platební platformu od Applu. Nasvědčuje tomu uzavření partnerství s některými americkými operátory. Plnohodnotný Wallet však u nás není dostupný, pokud by se tedy na tomto poli skutečně něco odehrálo, tuzemského trhu se to asi týkat nebude. Je to škoda, Česko a Slovensko totiž podle mnoha studií karetních společností Mastercard a Visa patří k nejotevřenějším trhům vůči novým technologiím. Například relativní rozšíření platebních karet s NFC u nás patří k těm nejvyšším. Když platit NFC kartou, proč ne i mobilem?

Klepněte pro větší obrázek
Platební terminály s podporou NFC jsou dnes v Česku už téméř v každém podniku, který přijímá karty, na Google Wallet tu ale stále čekáme. Změní se něco? 

Android ve Windows

Microsoft na Buildu oznámil snadnější konverzi aplikací z Androidu a iOS do Windows Storu. Google se naopak pokouší spouštět aplikace z Androidu na Windows přímo a to s pomocí emulátoru uvnitř Chromu. Technologie už dnes funguje překvapivě dobře, Google by se s ní tedy mohl na I/O konečně oficiálně pochlubit.

Klepněte pro větší obrázek
Stále více androidích aplikací lze emulovat v Chromu pomocí speciálního doplňku. Google by se mohl s technologií pochlubit v trošku větším měřítku.

Android ještě někde jinde?

Android na telefonech a tabletech, v televizorech, v autě a na hodinkách, ve Windows… Kde ještě chybí? Neukáže Google zase nějaké zcela nové zařízení? Nějakou novou nositelnost? Nebo že by konečně zamířil do domácnosti a IoT – třeba skrze Nest? Stále čekáme na iniciativu Android@Home, se kterou se Google pochlubil na I/O 2011, ale posléze se vytratila ze všech prezentací Googlu. Dočkají se vývojáři nějakého nového SDK pro internet věcí?

Klepněte pro větší obrázek
Nest a Android v domácnosti. O tom už nebylo dlouho slyšet.

Rozdělení Google+

Google dlouho prosazoval svoji službu Plus jako portál, který integruje všechny jeho roztříštěné weby do jednoho balíku. V poslední době na veřejnost prosakují informace, že se Google po letech rozhodne provést pravý opak a Plus naopak opět rozřeže na jednotlivé díly. Google+ bude spíše tmel, který sice bude všechny služby propojovat, ale ty budou fungovat i samostatně, což ocení ti, kteří nechtějí používat sociální síť Googlu jako takovou.

Klepněte pro větší obrázek
Nejprve to byla Picasa Web Albums, pak se služba stala součástí Google+ a nyní je prý už jisté, že se znovu osamostatní. Tak že by už dnes?

První vlaštovkou má být odpojení fotogalerie, která by se měla stát samostatnou službou. Dnešní I/O je ideální příležitostí, jak to oznámit světu.)

Cast a Chromecast 2.0?

Letos v létě to budou už dva roky od představení streamovací HDMI tyčinky Chromecast. Od té doby se toho moc nestalo. Google sice představil Cast for Audio a tedy upravený protokol pro šíření výhradně zvuku třeba do chytrých reprosoustav, ale samotný HDMI dongle se nijak neproměnil a dodnes nezvládá ani komunikaci skrze pětigigahertzový signál Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
I s malým Chromecastem lze zahrát velké divadlo. Otřepané, ale pravdivé...

O protokolu Google Cast se přitom na letošní I/O rozhodně bude mluvit, v programu je totiž i přednáška o víceobrazovkových aplikacích s využitím právě protokolu Cast. Dočkáme se tedy nových schopností protokolu a třeba i nové verze Chromecastu? Uvidíme.

The Earth in real time

Je to jen hezký název přednášky, nebo i něco víc? Těžko říci, v anotaci se však dozvíme, že chce Google posunout satelitní snímkování někam dál a pomoci by mu v tom měla jeho loňská akvizice satelitní snímkovací společnosti Skybox, která se specializuje mimo jiné i na komerční natáčení videa povrchu Země z kosmu. Google by tedy mohl oznámit třeba přístup k velmi čerstvým satelitním snímkům ve svých mapách.

Klepněte pro větší obrázek
Google má satelity Skybox. Co s nimi zamýšlí?

Virtuální realita

Loni příchozí dostali papírový Cardboard – skládačku, do které stačilo zasunout mobilní telefon a člověk tak získal laciné brýle pro virtuální realitu zprostředkovanou pomocí několika ukázek. Zájem o laciný Cardboard byl nakonec natolik velký, že jej dnes za pár dolarů vyrábí a prodává v různých podobách hromada e-shopů. Tým Cardboardu se v mezidobí rozšířil, a tak se doslova nabízí, aby Google ukázal zase něco nového. SDK pro vývojáře a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Začalo to jako laciný gadget pro příchozí na I/O 2014, nicméně se zdá, že s ním má Google větší plány – respektive s technologií samotnou

Facebook má Oculus Rift, Microsoft HoloLens, Google experimentální Project Tango a ultralaciný Cardboard. Posune jej někam dál?

Co by dnes ještě mohl Google představit a oznámit? Máte nějaké tipy? Pochlubte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Diskuze (16) Další článek: Chcete vysílat vlastní rádio? Raspberry Pi snadno proměníte na FM vysílač

Témata článku: Technologie, Hardware, Software, Google, Internet, Web, Mobility, Android Auto, Lollipop, Divadlo, Nové auto, Android TV, Velké divadlo, Google Chromecast, Oculus Store, Nadcházející verze, Karetní společnost, Funkční výbava, Android na Windows, Audio do auta, Work, I/O, Bude, DOS, První vůz, Mobilní telefony apple na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5