Začíná I/O 2015. Čím nás bude chtít Google dostat?

Po roce je tu opět Google I/O – výroční konference internetové jedničky z Mountain View. Loni ukázala hodinky, Android v automobilu a další špeky. Co to bude tentokrát?

Microsoft na sklonku dubna nasadil laťku poměrně vysoko. Na konferenci Build se pochlubil se svými pokroky na poli rozšířené reality (HoloLens) a ukázal, kam bude směřovat se svým Windows 10, jehož uvedení na trh se povážlivě přiblížilo.

Hozenou rukavicí dnes podvečer zvedne Google, v San Francisku totiž v 18:30 našeho času vypukne další ročník konference I/O. Příští týden se pak na druhé straně světa koná tchajwanský Computex – nebudeme tam chybět – a za necelých čtrnáct dnů konečně i jablečná vývojářská konference WWDC, která uzavře jarní sezónu.

I/O Extended v Česku

Jako každý rok i letos fanoušci z GUGu pořádají lokální setkání po celém světě, hromadné sledování úvodní přednášky a případně i další doprovodný program. Nejbližší I/O Extended můžete najít přímo na stránkách I/O 2015, nebo na stránkách české komunity GUG.

Zpět ale k I/O. Loni se Google pochlubil miliardou aktivních krabiček s Androidem, novým designovým jazykem Material, který se objevil v Androidu 5 a Chrome OS, dále oficiálně uvedl na trh Android Wear a první hodinky od Motoroly a LG, Android TV jako nástupce neúspěšného systému Google TV a konečně také Android Auto pro ovládání multimediálního a navigačního prostředí v automobilu.

S trochou nadsázky by se dalo konstatovat, že je Android už opravdu všude – nebo alespoň může být, samotné nasazování těchto platforem do praxe totiž zatím spíše skřípe. První vozy s Android Auto se dostávají na trh teprve dnes a stejně tak stále čekáme na záplavu televizorů a dedikovaných přehrávačů s Android TV. Nejúspěšnější je zatím Wear.

Klepněte pro větší obrázek
Dnes v San Francisku začíná Google I/O 2015

Pokud už je Android skutečně všude, s čím by se mohl Google pochlubit tentokrát? Internet se už posledních pár měsíců plní zaručenými i čistě spekulativními zprávičkami, co všechno I/O přinese, pojďme si to tedy v předvečer úvodní keynote znovu shrnout na jednu hromadu.

Android M

Snad už s jistotou můžeme napsat, že se dnes večer Google pochlubí s další verzí svého mobilního systému. Google již loni přešel na nový způsob uvádění Androidu. Na I/O představí vývojářskou verzi označenou pouze prvním písmenem a finální verze pak dorazí o pár měsíců později společně s novým Nexusem. Loni to byl Android L a tedy Lollipop, a jelikož se Google řídí abecedou, nyní je na řadě Android M.

Klepněte pro větší obrázek
Náměstí Androidů v Googleplexu

Očekávejme vyšší rychlost, lepší kontrolu nad bezpečností dat v telefonu a podle některých i podporu čteček otisků prstů pro přihlašování do webových služeb. Tuto technologii dnes má Apple (Touch ID) a pracuje na ní i Microsoft (Windows Hello a Passport ve Windows 10).

Android for Work

V souvislosti s novou verzí Google zapracuje také na Android for Work a tedy duálním řešení, kdy mohou mít aplikace dva profily: pracovní a domácí, čili uživatel si vystačí s jedním telefonem, který může používat oběma způsoby. AoW není úplnou novinkou a souvisí se starší akvizicí, nicméně nyní by měla technologie lépe pracovat i s těmi nejcitlivějšími podnikovými daty, aby tak plně podporovala přístup BYOD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balík Android for Work

Android Wear, Auto a TV

Wear se v průběhu roku dočkal drobných vylepšení, kdy postupně začal podporovat jak nativní GPS na hodinkách, tak přehrávání muziky a Wi-Fi. Samotná grafická podoba a funkční výbava se ale nezměnila. V mezidobí zároveň na trh vstoupil Apple se svým vlastním zařízením. Uvidíme tedy, jestli Google opět zareaguje a Android Wear po roce posune zase o kus dál třeba právě s pomocí nadcházející verze M.

Klepněte pro větší obrázek
Android TV – oznámí Google nějaké novinky nebo alespoň nové modely a partnery mezi výrobci?

V případě Android Auto by nás po roce zase zajímaly konkrétní plány automobilek. Dvanáct měsíců implementovaly a implementovaly, ale první vozy s nativní podporou zatím na trh uvedl (právě uvádí) jedině Hyundai. A co další automobilky včetně Škody, která tehdy nechyběla na seznamu těch, které daly Android Auto zelenou?

Android Pay?

Zahraniční média spekulují o proměně systému Wallet v Pay, který by mohl lépe zaútočit na stejnojmennou platební platformu od Applu. Nasvědčuje tomu uzavření partnerství s některými americkými operátory. Plnohodnotný Wallet však u nás není dostupný, pokud by se tedy na tomto poli skutečně něco odehrálo, tuzemského trhu se to asi týkat nebude. Je to škoda, Česko a Slovensko totiž podle mnoha studií karetních společností Mastercard a Visa patří k nejotevřenějším trhům vůči novým technologiím. Například relativní rozšíření platebních karet s NFC u nás patří k těm nejvyšším. Když platit NFC kartou, proč ne i mobilem?

Klepněte pro větší obrázek
Platební terminály s podporou NFC jsou dnes v Česku už téméř v každém podniku, který přijímá karty, na Google Wallet tu ale stále čekáme. Změní se něco? 

Android ve Windows

Microsoft na Buildu oznámil snadnější konverzi aplikací z Androidu a iOS do Windows Storu. Google se naopak pokouší spouštět aplikace z Androidu na Windows přímo a to s pomocí emulátoru uvnitř Chromu. Technologie už dnes funguje překvapivě dobře, Google by se s ní tedy mohl na I/O konečně oficiálně pochlubit.

Klepněte pro větší obrázek
Stále více androidích aplikací lze emulovat v Chromu pomocí speciálního doplňku. Google by se mohl s technologií pochlubit v trošku větším měřítku.

Android ještě někde jinde?

Android na telefonech a tabletech, v televizorech, v autě a na hodinkách, ve Windows… Kde ještě chybí? Neukáže Google zase nějaké zcela nové zařízení? Nějakou novou nositelnost? Nebo že by konečně zamířil do domácnosti a IoT – třeba skrze Nest? Stále čekáme na iniciativu Android@Home, se kterou se Google pochlubil na I/O 2011, ale posléze se vytratila ze všech prezentací Googlu. Dočkají se vývojáři nějakého nového SDK pro internet věcí?

Klepněte pro větší obrázek
Nest a Android v domácnosti. O tom už nebylo dlouho slyšet.

Rozdělení Google+

Google dlouho prosazoval svoji službu Plus jako portál, který integruje všechny jeho roztříštěné weby do jednoho balíku. V poslední době na veřejnost prosakují informace, že se Google po letech rozhodne provést pravý opak a Plus naopak opět rozřeže na jednotlivé díly. Google+ bude spíše tmel, který sice bude všechny služby propojovat, ale ty budou fungovat i samostatně, což ocení ti, kteří nechtějí používat sociální síť Googlu jako takovou.

Klepněte pro větší obrázek
Nejprve to byla Picasa Web Albums, pak se služba stala součástí Google+ a nyní je prý už jisté, že se znovu osamostatní. Tak že by už dnes?

První vlaštovkou má být odpojení fotogalerie, která by se měla stát samostatnou službou. Dnešní I/O je ideální příležitostí, jak to oznámit světu.)

Cast a Chromecast 2.0?

Letos v létě to budou už dva roky od představení streamovací HDMI tyčinky Chromecast. Od té doby se toho moc nestalo. Google sice představil Cast for Audio a tedy upravený protokol pro šíření výhradně zvuku třeba do chytrých reprosoustav, ale samotný HDMI dongle se nijak neproměnil a dodnes nezvládá ani komunikaci skrze pětigigahertzový signál Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
I s malým Chromecastem lze zahrát velké divadlo. Otřepané, ale pravdivé...

O protokolu Google Cast se přitom na letošní I/O rozhodně bude mluvit, v programu je totiž i přednáška o víceobrazovkových aplikacích s využitím právě protokolu Cast. Dočkáme se tedy nových schopností protokolu a třeba i nové verze Chromecastu? Uvidíme.

The Earth in real time

Je to jen hezký název přednášky, nebo i něco víc? Těžko říci, v anotaci se však dozvíme, že chce Google posunout satelitní snímkování někam dál a pomoci by mu v tom měla jeho loňská akvizice satelitní snímkovací společnosti Skybox, která se specializuje mimo jiné i na komerční natáčení videa povrchu Země z kosmu. Google by tedy mohl oznámit třeba přístup k velmi čerstvým satelitním snímkům ve svých mapách.

Klepněte pro větší obrázek
Google má satelity Skybox. Co s nimi zamýšlí?

Virtuální realita

Loni příchozí dostali papírový Cardboard – skládačku, do které stačilo zasunout mobilní telefon a člověk tak získal laciné brýle pro virtuální realitu zprostředkovanou pomocí několika ukázek. Zájem o laciný Cardboard byl nakonec natolik velký, že jej dnes za pár dolarů vyrábí a prodává v různých podobách hromada e-shopů. Tým Cardboardu se v mezidobí rozšířil, a tak se doslova nabízí, aby Google ukázal zase něco nového. SDK pro vývojáře a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Začalo to jako laciný gadget pro příchozí na I/O 2014, nicméně se zdá, že s ním má Google větší plány – respektive s technologií samotnou

Facebook má Oculus Rift, Microsoft HoloLens, Google experimentální Project Tango a ultralaciný Cardboard. Posune jej někam dál?

Co by dnes ještě mohl Google představit a oznámit? Máte nějaké tipy? Pochlubte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Diskuze (16) Další článek: Chcete vysílat vlastní rádio? Raspberry Pi snadno proměníte na FM vysílač

Témata článku: Technologie, Hardware, Software, Google, Web, Internet, Mobility, Android Auto, Doprovodný program, Google I/O, Velké divadlo, Tango, Google Chromecast, Cast, Android na Windows, Designový jazyk, První vůz, DOS, Nest, Work, Oculus Store, Ideální příležitost, Satelitní karty, Nadcházející verze, Material, Mobilní telefony apple na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11