Začíná Comdex, spousta novinek, více problémů

Ačkoli je americký Comdex světově velmi oblíbenou výstavou a bude na něm představena spousta novinek, ani jemu se nevyhýbají problémy, které dobře známe z našeho Invexu.
Tak jako k jaru patří CeBIT, patří i k podzimu Comdex. Každý listopad se herní centrum Las Vegas promění v centrum počítačových technologií. Zatímco loni byl Comdex citelně poznamenán teroristickými útoky, letos podobné hrozby nejsou, ale přesto se mu nevyhýbají existenční problémy.

Letos se na Comdexu čeká několik významných ohlášení nových produktů. Zřejmě tím nejvýznamnějším bude představení reálné podoby čipu Nvidie s označením NV30, u které se všeobecně počítá s označením GeForceFX. Nvidia nicméně tento nový grafický zázrak jen představí, reálně se začne prodávat až výrazně později.

Netrpělivě je očekáván také vstup Dellu na pole kapesních počítačů. Dell představí své Pocket PC Axim X5, které by mělo atakovat především mimořádně nízkou cenou (199 dolarů včetně barevné obrazovky). Obecně se předpokládá, že Dell výrazně pomůže kategorii Pocket PC proti Palmům. Palm své novinky již předvedl, Tungsten T vypadá skvěle, a Dellu se nebojí. Zcela jistě se ale musí s Dellem počítat. V podstatě jako jediný je úspěšný v oblasti stolních počítačů a ambice pro Pocket PC rozhodně má.

Již tradičním zahájením Comdexu byl nedělní projev Billa Gatese. Pochopitelně nemohlo chybět nedávno uvedené Tablet PC, načná část byla věnována nové kategorii tzv. Smart Objects. To není nový trend v programování, ale jen pojmenován trendu, který tu je patrný již delší dobu – inteligentní domácí spotřebiče jako jsou ledničky, pračky, mikrovlnné trouby a podobně. Tato zařízení by měla obsahovat podporu bezdrátové sítě a využívat Internet ne k brouzdání uživatele, ale k nabízení hodnotnějších informací pomocí webových služeb. Chytrý budík by tak mohl například zjišťovat stav počasí a dopravní zpravodajství a pustit vám to hned při buzení. Taková zařízení jsou ale zatím více než rok vzdálená.

Obecně by měl být Comdex ještě více bezdrátový, než tomu bylo loni. Bezdrátové sítě budou ve spoustě zařízení, kde byste je zatím nečekali, stejně tak se objeví nové trendy v bezpečnosti a rychlosti bezdrátového síťování. Více bude pozorovatelné sbližování mobilních telefonů a počítačů do produktů na pomezí žánrů.

Bohužel ani Comdexu se nevyhýbají problémy. Výstava se stejně jako náš Invex potýká s odlivem velkých firem, které už nevnímají Comdex, jak něco nutného. Už i zde je možné prostě nebýt. Množství návštěvníků také postupně klesá a po loňském propadu, kdy nikdo moc nechtěl cestovat letadlem, se letos výrazná změna do plusu neočekává. Firma Key3media, která Comdex organizuje, je navíc ve vážných finančních problémech a pohrozila ještě před Comdexem, že bude zřejmě muset vyhlásit soudní ochranu před věřiteli. Comdex patří po dlouhá léta ke stálicím počítačových výstav a má celosvětový dopad. Nicméně i tak je možné, že prostě za pár let nebude k jeho pořádání důvod.

Diskuze (4) Další článek: 87 GB na cédéčku dosaženo

Témata článku: Více, Zázrak, Problém, Domácí spotřebič, Comdex, Vážný problém, Pocket, Spousta novinek, Soudní ochrana


Určitě si přečtěte

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny