Začíná Comdex, podzimní sklizeň novinek

Nejvýznamnější podzimní světová událost v IT začíná. Jaké hlavní trendy a novinky tam budou k vidění?
Začíná Comdex, podzimní sklizeň novinek
Las Vegas v Nevadě není jen místem, kde můžete rychle přijít o peníze, ale také místem, kde se každoročně pořádá podzimní Comdex - nejvýznamnější americká IT akce. Můžeme spekulovat o tom, že je třeba v porovnání s CeBITem drobnou akcí, každopádně je ale Comdex pravidelně místem, kde se představují nové trendy naznačující budoucí směřování celého IT. V současných krušných dobách to bude o to důležitější.

Již několik let je Comdex ve znamení bezdrátových webových tabletů. Ty se tam objevily masivně v roce 1999, byly tam jako hlavní tahoun výstavy i v roce 2000, ale od té doby bylo několik nastartovaných komerčních produktů skrečováno a tato trh pro tato zařízení prohlášen za nezralý. No a co si myslíte, že na Comdexu bude dominovat letos? Že by bezdrátové k Internetu připojené tablety? Už tomu tak bude. Loni na Comdexu v zahajovacím projevu předváděl Bill Gates tablety na bázi Windows CE od několika výrobců a jejich výrobu pokládal za hotovou věc. Letos představil návrh Tablet PC od Microsoftu (poprvé jej předváděl na začátku roku) na bázi Windows XP a jeho výrobu v roce 2002 pokládá také za hotovou věc. Pravdou je, že projekt Tablet PC vypadá o poznání reálněji a jedná se o prakticky další generaci notebooků a plnohodnotných osobních počítačů.

V oblasti bezdrátových komunikačních standardů hrál loni hlavní roli Bluetooth, nyní to bude především 802.11b a také novější 802.11a, který je až pětkrát rychlejší než 802.11b. Slyšet by také mělo být USB 2.0, které se bude objevovat v řadě produktů zaváděných na trh. USB 2.0 bude mít i svůj samostatný pavilón. Ve fázi prototypů by měly být vidět zařízení pro Serial ATA.

Očekává se větší rozšíření levnějších DVD+RW mechanik od více výrobců, CD-RW mechaniky by měly nabídnout 12rychlostní zápis na CD-RW a 32x rychlost čtení.

Intel bude nejspíš ukazovat zatím neuvedené Pentium 4 s novým 0,13 mikronovým jádrem Northwood a Transmeta svůj další procesor Crusoe 6000. AMD možná bude mít prototyp své odpovědi na Northwood, procesor s nevyslovitelným kódovým názvem Thoroughbred.

V oblasti kapesních počítačů se nečeká nic nového. Pocket PC 2002 již uvedeno bylo, Palm nic nechystá k uvedení, Handspring bude ukazovat své Treo - PDA kombinované s GSM telefonem, to ale přijde na trh až v roce 2002.

Obecně se letos na Comdexu čeká méně novinek i návštěvníků. Problémy v IT průmyslu jsou znát, navíc se na letošním Comdexu promítají bezpečnostní opatření kvůli útoku teroristů. Na Comdex si nesmíte vzít žádný batoh ani tašku, notebooky povoleny jsou, ale nesmíte je mít v přenosné tašce. Budou i přísné kontroly u vchodu.

Na Comdexu máme i naše redaktory monitorující novinky přímo na místě, jak to ale v případě Comdexu již bývá, většinu novinek se snadněji dozvíte z Internetu. Každopádně se Comdexu ještě budeme věnovat.

Diskuze (6) Další článek: Delší zkušenosti s Pinnacle Studio DV

Témata článku: Notebooky, Windows, Hlavní výrobce, Tablet PC, Hotový produkt, Americké IT, Comdex, Notebooky v akci, Nevada, Podzim


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11