Zachraňte nigérijského astronauta! Stručná historie afrických podvodných e-mailů

  • Major Tunde už skoro 30 let krouží po orbitě
  • Nigérijská královská rodina potřebuje přeposlat peníze a další podvody
  • To je scam 419, který u nás vstoupil ve známost jako Nigérijské dopisy

Každý se s nimi setkal a nelze než doufat, že přinejmenším každý čtenář Živě.cz se zároveň zasmál jejich naivitě a odstranil je do koše.

Mám samozřejmě na mysli fenomén nigérijských podvodných e-mailů, které se v posledních dvaceti letech staly nedílnou součástí internetové historie a modelovým příkladem pro celou generaci elektronických podvodů. Setkal se s nimi prostě každý, ačkoliv s postupným zlepšováním spamových filtrů a edukací samotných surfařů se nejspíše časem stanou skutečně minulostí.

Každý, komu podobný e-mail dorazil, si jistě položil otázku, proč sakra Nigérie? Jak je možné, že tvář podvodnému e-mailu dali zrovna v této zemi, která není ani technologickým a už vůbec ne ani ekonomickým centrem současného světa?

Nigérijský spam je starší než internet

Odpověď je docela prozaická. Historie nigérijského scamu je totiž starší než současný internet. Podle pamětníků vše začalo už v 70. letech minulého století, kdy se africká země potýkala s bující korupci a velmi slabou legislativou, která nahrávala podvodníkům všeho druhu.

A tak tehdy někoho napadlo, že začne zasílat dopisy, ve kterých bude za určitý obnos slibovat ohromné výdělky. Jeden z nich například lákal na pohádkové bohatství, které získá ten, kdo pomůže někdejší nigérijské královské rodině dostat převodem ohromné jmění ze země. Ostatně tato verze přežila celá desetiletí a na sklonku 20. století se už šířila i skrze elektronickou poštu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jedna z variant klasického poštovního podvodu z Afriky (Foto: Slaigo, CC-BY-SA)

Jak je možné, že na takový nesmysl někdo opravdu skočil? Podstata podvodných dopisů vězí právě v oné dechberoucí naivitě. Drtivá většina oslovených samozřejmě hodila podobné psaní do koše, ale ten zlomek ostatních, kteří byli ochotni odpovědět, představoval ideálně naivní oběti, které už podvodníci dokázali zpracovat, odhaduje pro anitfraudnews.com specialista Microsoftu Cormac Herley.

 

Scam 419

Nigérijským dopisům se v odborné komunitě říká scam 419 a to podle paragrafu 419 v nigérijském trestním řádu, který popisuje tento způsob finančních podvodů. Dnes se tak označují prakticky všechny podvodné e-maily, které se snaží z obětí vylákat všemožné administrativní poplatky, než jim skutečně zašlou údajnou výhru, procenta z transakce aj.

Španělský vězeň

Nigérie sice dala modernímu poštovnímu scamu jeho jméno, skutečná historie ale sahá ještě mnohem hlouběji, podobné dopisy se totiž světem šířily již před stovkami let. Známy jsou třeba případy tzv. španělského vězně (Spanish Prisoner) – dopisy adresované bohatým měšťanům té doby, ve kterých autor popisoval případ jistého vězně ve španělském žaláři, který hledá finanční pomoc, aby se mohl ze šatlavy dostat ven. A nebylo by to jen tak – sám má ohromný majetek a dárcům by se tedy později na svobodě štědře odvděčil.

Klepněte pro větší obrázek
Přepis jednoho z podvodných dopisů typu španělského vězně z roku 1910 (Zdroj:  StarTribune)

Jak vidno, základní schéma poštovního scamu se nezměnilo ani během celých staletí. Papír postupem času vystřídal fax a ten pak v 90. letech internet a elektronická pošta, která kvůli nízkým nákladům započala zlatou éru podvodných e-mailů, které postupem času dorazily prakticky do všech poštovních schránek sítě – často až v době, kdy již na druhé straně dávno nikdo neposlouchal. Mnohé zavirované počítače tak dodnes rozesílají spam, který je sám o sobě už neplatný, spambotům to ale nemá kdo říci.

První nigérijský kosmonaut

Jeden z takových zapomenutých a dávno mrtvých nigérijských e-mailů nedávno vzbudil poprask na Facebooku a v některých médiích, míru své vlastní absurdity totiž posunul ještě o laťku výš. Opět pochází z Nigérie, tentokrát však nejde o dědictví či jinou obvyklou transakci, na kterou záškodníci potřebují přesně vás a nikoho jiného, ale o nigérijský kosmický program… Ano, opravdu, ještě to jednou zopakuji: Nigérijský kosmický program!

Klepněte pro větší obrázek
Vrchol kreativního umu nigérijských podvodných e-mailů. Příběh o africkém kosmonautovi z roku 2004 (Zdroj:  Anorak.co.uk)

Inu to máte tak. Nigérie na sklonku 80. let a ve spolupráci se Sovětským svazem vyslala na orbitu svého zkušeného astronauta majora Abachu Tundeho, který se účastnil tajné vojenské mise na stanici Saljut 8T (ve skutečnosti byl program ukončený Saljutem 7, který pobýval na oběžné dráze v letech 1982-1991).

Jenže pak přišel rok 1989, pád železné opony a počátek konce SSSR. Zatímco sovětští kosmonauti naskákali do návratového modulu, na Tundeho už v lodi nezbylo místo, a tak zůstal navždy orbitálním vězněm.

V e-mailu se dále píše, že Tunde nám krouží nad hlavami již čtrnáct let (scam tedy pochází původně z roku 2004, což dokládá i dobový tisk) a nové Rusko mu čas od času pošle zásoby v nákladní lodi Progress.

Klepněte pro větší obrázek
Orbitální stanice Saljut 1 (Zdroj: spacefacts.de)

Naštěstí se už blýská na lepší časy, Tunde totiž pobíral vysoký plat a za ty roky se mu na účtu nastřádalo rovných 15 milionů amerických dolarů v Lagos National Savings and Trust Associations. A teď to nejdůležitější. Major Abacha Tunde má bratrance Dr. Bakara Tundeho, který zastává post projektového manažera v nigérijské obdobě NASA jménem NASRDA (National Space Research and Development Agency). To je důležité, protože v nigérijských scamech skoro vždy figuruje nějaký rodinný příbuzný. Je to prostě letitá součást samotné šablony.

Dr. Tunde spočítal, že vyslání nového záchranného Sojuzu bude stát 3 miliony amerických dolarů, přičemž mise by měla být financovaná právě z onoho patnáctimilionového fondu. Jenže je tu problém. Dr. Tunde jakožto státní zaměstnanec nesmí poslat peníze na zahraniční účet, a tak hledá prostředníka, kterým máte být právě vy. A jelikož si je vědom komplikací, nabízí jako odměnu 20 % z celkové transakce, čili docela příjemných 600 tisíc dolarů.

Stále ten stejný scénář

Pokud by oběť se zájmem dočetla až sem a do hry opravdu vstoupila, podvodníkům by se asi nemohl nikdo divit, když by z ní skutečně vylákali nějaký ten speciální poplatek třeba na údajnou právní režii ve výši několika desítek tisíc korun. Tím se kruh uzavírá a podvod je dokonán. Jak taková vzájemná komunikace vypadá v praxi, jsem ukázal loni v únoru, když jsem si zahrál na oběť a dopisoval si s podvodníky, kteří mi slibovali milionovou výhru v britské Národní loterii.

Na závěr ještě jedna důležitá otázka. Pocházejí nigérijské e-maily skutečně z Nigérie? Dnes už tomu tak zpravidla není a jejich zdrojem jsou spíše USA, Rusko nebo třeba Asie. Faktem však zůstává, že i po letech nacházejí své oběti. Například taková dvacetimilionová Austrálie jen loni zaznamenala 980 hlášení nigérijských úspěšných podvodů s celkovou škodou ve výši 4,5 milionů australských dolarů (78 milionů korun).

Pokud se tedy nechal někdo napálit i majorem ze zapomenutého Saljutu, snad si to i zasloužil.

Diskuze (12) Další článek: Google Translator rozumí dalším třinácti jazykům, celkem jich je přes sto

Témata článku: Historie, Web, Bezpečnost, E-mail, Podvod, Sovětský svaz, Sojuz, Americký astronaut, Důležitá otázka, Dobový tisk, Oběť, Astron, Nízké náklady, Škoda foto, Orbitální stanice, Podvodný e-mail, Základní schéma, Australský dolar, Vzájemná dráha, Astronaut, Kosmonaut, Žalář, Vysoký plat, Nigérie, Nigerijský dopis


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 46

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů