Zachránce CD dat - IsoBurster

Utilit sloužících k záchraně a k manipulaci s "CD daty" není nikdy dost, zvláště když jsou zdarma a nabízí i další VELMI užitečné vychytávky jako je přímá extrakce dat z CD a možnost nahlédnutí do "image souborů" programů jako: Duplicator, Blind read, Creator, CDRWin, Clone CD či Nero... Pokud se alespoň trochu zabýváte otázkou CD, CD-R(W) či DVD nemůžete pominout ISObuster...

Kapitoly článku

Text uvedený níže je mírně upravenou verzi souboru FAQ, jež do češtiny přeložil dEf0RM. Otázky i odpovědi jsou natolik popisné, že funkce a použití programu ISObuster vám jistě budou po jejich přečtení podrobně známy. 

Napsal autor utilit: Custom CD Menu, QuickLaunch a
různých dalších šikovných CD-R aplikací, které bohužel nemohu uvolnit (...)

Přeložil dEf0RM (dEf0RM@bigfoot.com). Všechny dotazy směřujte na autora programu (v angličtině). A nesmějte se překladu, nejsem profík a hlavně je to zadarmo, ne?!


dříve...


...a nyní!

Q1. Program se spustil ale z pole se seznamem nelze vybrat žádnou mechaniku?

IsoBuster používá různé způsoby komunikace s CD zařízeními. Ve Windows 95, 98 a ME je to standardně Aspi rozhraní (Adaptec), ve Windows NT (4.0, W2K) to je SPTI (SCSI Pass Through Interface). Pokud jsou obě rozhraní přítomna, IsoBuster umožní výběr v menu "Options/Communication".

Pokud nejsou nalezena všechna nebo žádná zařízení, nepravděpodobněji je nějaký problém s těmito komunikačními rozhraními. Zkus upgrade nebo instalaci Aspi (viz Q2), mělo by to vyřešit tyto problémy. Kontaktuj mne, jestli si myslíš, že jsi našel problém v IsoBusteru.

Q2. Jak provedu upgrade nebo opravu Aspi ovladačů?

joro - poznámka: tento krok není pro práci s ISObusterem nutností...

 • původní ovladače jsou od Adaptecu. Nové verze najdeš na jejich stránce!
 • nebo... můžeš nainstalovat jinou aplikaci, která nainstaluje ovladače za tebe - např. vypalovací software od Adaptecu (do verze 4.1), CloneCD, CDRWin apod.
 • nebo můžeš sehnat jiné Aspi ovladače a vyzkoušet jestli jsou kompatibilní (...) např. wnaspi32.dll od Ahead (přestože tato knihovna není nic jiného než "obal" Aspi nebo SPTI (pro Windows NT / 2000) od Adaptecu.
 • nebo najdi update (nebo odkaz na něj) na těchto skvělých stránkách:

http://www.cdr.cz
http://www.cdmediaworld.com
http://cdr-info.com
http://www.cdfreaks.com
http://www.cascade2000.net

Q3. Jaké systémy souborů podporuje IsoBuster?

Prozatím:

 • CD-i (odvozené z ISO9660)
 • ISO9660 (99% běžných CD)
 • Joliet (rozšíření ISO)
 • speciální péče o C32 disky

Q4. A co Multi Session?

Všechna Multi Session CD jsou podporována. Tzn. uvidíš systém soborů každé session a budeš schopen zkopírovat soubory, o kterých sis dlouho myslel, že jsou ztraceny. A co víc - pokud nemůže být poslední session uzavřena (problém vypalovačky), i tak je přístupná.

Q5. Co je odlišného na Windowsovském přístupu k CD?

IsoBuster komunikuje přímo s diskem a nepoužívá Windowsovský "vstup" k obsahu CD. Přístup i interpretaci systému souborů provádí tento program. Tzn. že tento program může přečíst všechny sektory jak a kdy chce. Může přečíst CD, která Windows nepřečte. Může opakovat kolikrát chce a interpretovat chyby jak chce. IsoBuster umí přečíst / rozbalit mnohem víc než Windows... např. VCD, SVCD, CD-i... Na druhou stranu... IsoBuster se musí potýkat s různými problémy mechanik.

Q6. Jaké druhy mechanik jsou podporovány?

Všechny ATAPI mechaniky, které dodržují MMC/SFF8020i (rev 2.6) by měly fungovat. Tzn. 99% zařízení vyrobených za posledních 5 let. Pokud vlastníš starší... máš stále SLUŠNOU šanci, že tvoje mechanika umí MMC příkazy. IsoBuster by měl umět obsluhovat většinu CD mechanik ! Velmi jsem se snažil abych to zajistil.

Q7. A co IDE <-> SCSI?

Oba typy by měly fungovat, dej mi vědět pokud se objeví nějaké problémy se čtením CD. Už jsem věnoval hodně času tomu, aby bylo podporováno taky SCSI. Všímej si všech detailů, které by mohly být důležité.

Q8. Můžu vybrat mechaniku, ale nevidím systém soborů na CD?

1000 možných příčin...

- na disku je systém souborů, který tato aplikace neumí...
- nebo informace jsou příliš poškozené / chybí životně důležitá systémová data...
- nebo mechanika nerozumí ATAPI příkazům...
- nebo CD už nejde přečíst (škrábance, špatné sektory,...)

Stále uvítám jakékoliv informace. Uveď název CD, operační systém, charakteristiku mechaniky a její jméno. IsoBuster také ukáže chybu, kterou zaznamenal.

Q9. Mám CD-i disk, který nemůžu přečíst?

Testoval jsem IsoBuster na 200 různých CD-i titulech. Všechny kromě dvou fungovaly. Pak jsem zjistil, že mechaniky nemohly přečíst požadované sektory, protože sector-layout nebyl specifikován nebo protože obsahovaly audio stopy - např. CD "Uncover Tatjana" jsem přečetl na mé Sony mechanice, ale ne na mém Philipsu, CD "Het Nationale Muziekkado" jsem nepřečetl ani na jedné z nich. Error: 05/64/00: "Illegal Mode for this track" (což mluví za vše...) (neplatný mód pro tuto stopu).

Skutečně v 9 z 10 případů, když máš problémy se čtením CD, obsahuje disk Audio stopy !!?? Mimo jedinečný systém souborů mají tyto disky také jedinečnou TOC, která mate většinu CD mechanik. Pokud jsou přítomny audio stopy, mechaniky často berou data jako audio v pre-gap (sektory před stopou), což vede k různým typům porušení dat.

Q10. A co "interleaved" soubory?

Ty IsoBuster neumí. S takovým CD jsem se ještě nesetkal (vím, že tuto vlastnost obsahuje definice CD-i, ale disky CD-i, které jsem testoval takové soubory neobsahovaly). Pokud takové soubory IsoBuster najde, označí je čtverečkem na levé straně ikony souboru.

Q11. A co MAC disky?

Disky z MACu, které mají ISO systém souborů by měly být čitelné? (spousta MAC disků tudíž přečíst nepůjde)
Soubory na MACu jsou často rozděleny na dva... spustitelná část a přídavná část. Oba soubory mají stejné jméno a jsou umístěny ve stejné složce.
Oba jsou vidět a měly by jít rozbalit, ale v tomto momentě je IsoBuster automaticky nespojí.

Q12. Co znamenají ty různé typy extrakce?

 • "Extract" rozbalí ze sektorů část s uživatelskými daty tzn. rozbalí přesný a celý soubor.
 • "Extract and Run" dělá to stejné jako "Extract" (do vybraného místa) a pak automaticky soubor spustí.
 • "Run" rozbalí soubor do "temp" adresáře a automaticky jej spustí
 • "Extract but FILTER only M2F2 MPEG frames" rozbalí ze souboru část s uživatelskými daty, ale... Bude testovat každý sektor a hledat značení MPG1 nebo MPG2. Když jej nenajde, sektor není zahrnut do souboru. Tzn. dostaneš ČISTÝ MPG stream (stejný výsledek jako utilita dat2mpg.exe). (stream = (datový) tok)
 • "Extract RAW" rozbalí celé sektory hrubě (takže všechno "nad uživatelská data" je rozbaleno taky, jsou případy kdy se to hodí) (stejné jako soubory v *.ISO images)

Q13. Když rozbalím VCD *.dat soubor, výsledný soubor je menší než rozbalený pomocí Windows?

Jo. Windows blbě zkopíruje všechny sektory hrubě a přidá k souboru hlavičku. To je důvod proč musíš potom použít dat2mpg, abys to znovu celé zkonvertoval.

Q14. Problémy spojené s MPG framerate...

Když rozbalíš MPG z disku standardu whitebook VCD 2.0, bude přijat každým programem pro vypalování VCD. Když rozbalíš MPG z disku, který neodpovídá formátu VCD 2.0 (např. CD-i), mnoho vypalovacích programů bude dělat problémy. Nicméně některé z nich ti umožní VCD vypálit ze streamu (Yippie) (např. WinOnCD, Adaptec VCD Creator 4.0).
Na druhou stranu CD-i přehrávače zjišťují formát disku a pak určí, jak by měl vypadat formát MPGu. S tímto typem MPG na CD-ROM pak CD-i přehrávač pravděpodobně zamrzne. Přesto... VCD konvertujeme na CD-ROM, abychom jej mohli sledovat na PC... A program pro dekódování MPG na PC s tímto problém nemá !!

Takže nyní můžeš "zálohovat" všechny své oblíbené filmy z CD-i na CD disky, které pak mohou být přehrány pod Windows.

Q15. Výsledný soubor je prázdný

Když vybereš "Extract but FILTER only M2F2 MPG frames" u souboru který NEOBSAHUJE MPG data, není co rozbalit... 

Kromě toho...
"Extract but FILTER only M2F2 MPG frames" rozbalí MPG data, která jsou formátovaná tak jako na CD (např. VCD, SVCD, DVCD), umístěna v "M2F2 frames".
*.mpg soubory na normálním nebo standardním CD VĚTŠINOU nebudou formátovány tímto způsobem ! Tyto soubory je nutno rozbalit normální "Extract" možností !!

Q16. A co známé "mixed form" soubory na CD-i

No Problemo! Tento program čte všechny sektory hrubě a rozbalí část uživatelských dat, což je založeno na jeho vlastní interpretaci formátu sektorů.

Q17. Co je to ten "frame" na který odkazuješ?

CD obsahuje frames (nebo blocks), každý obsahuje určité množství dat. CDs většinou obsahují 333.000 - 360.000 frames. DVDs mnohem víc.....

1 LBA (= Logical Block Address) = 1 Frame.

Q18. A co DVD?

No Problemo! Většina DVDs obsahuje také ISO strukturu souborů, i když by už měly obsahovat UDF systém souborů.

Pokračuje druhá část.

Kapitoly článku

Témata článku: Software, Windows, Uživatelská data, Zobrazená data, Q10, Stop, Smart, Escape sekvence, Only, Neočekávaný problém, ISO, CD-DA, Stromové zobrazení, Escape, Moment, Pass, Různé systémy, CD, Stejný problém, Reading, Soubor, Image, Modrá ikona, Různé typy, Stejný soubor


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní