Záchrana RAID pole a zbytečné chyby. Co dělat líp?

(Inzerce) Myslíte si, že spuštěním pole v RAIDu jste vyřešili všechny problémy a ke ztrátě dat nedojde? Omyl. Čtěte několik příběhů z praxe DataHelp, nad kterými zůstává rozum stát

Používáte v RAID poli disky ze stejné série a jeden odešel? Pozor na ty ostatní!

Disky ze stejné série mívají často prakticky stejnou životnost. To není nutně špatná vlastnost, ale nejsou výjimkou případy, kdy jeden disk vypadne a krátce poté v rámci jednoho celku odejde další. Je tedy dobré na nic nečekat a výpadek jednoho z disků okamžitě řešit.

Budete tak v bezpečí při případné poruše dalších a ušetříte nemalé prostředky. Pokud však dojde k poruše více disků v poli naráz, odborníci na záchranu dat si poradí i za takové situace. Více o záchraně dat z RAID pole DataHelp.

01_datahelp_hlavni.jpg

I RAIDový řadič má své dny

Překvapivě časté jsou případy, kdy nějaký disk v RAID poli vypadne a dojde k přepnutí do degradovaného režimu. Při zápisu na hotspare pak může dojít k jeho přerušení a při následném restartu se porouchaný disk řadičem opět označí jako funkční a stane se znovu členem pole. Data už však v danou chvíli bývají posunutá, což způsobuje nemalé problémy a komplikuje záchranu. Svépomocí lze podobné situace řešit jen těžko a ani to nelze doporučit. Raději v tu chvíli zvolte pomoc od specialistů na záchranu dat.

  • TIP: Problémy s polem řešte neprodleně a nenechávejte vadné disky nadále zapojené.

Z 90 % může za ztrátu dat lidský faktor

Výjimkou nejsou případy, kdy zanedbání situace ze strany spravujícího technika způsobí ztrátu dat. Velmi často se stane, že při poruše a přepnutí pole do degradovaného režimu (stav, kdy je některý z disků vyřazen kvůli chybě) není situace nikým řešena. Příběhů je spousta – „setkali jsme se třeba s případem, kdy technik odpojil zvukovou signalizaci poruchy s tím, že se na to později koukne“, potvrdil odborník na záchranu dat a majitel společnosti DataHelp Štěpán Mikeš. Degradovaný chod by však měl být jen a pouze přechodnou situací.

U větších RAIDových polí, která se společnosti DataHelp dostávají do rukou, jsou naráz vadné třeba 2 disky a zachránit je poté nutné oba a to třeba opět do degradovaného stavu, protože na původním disku jsou z pohledu obnovy stará data. Zákazníci často neví, jaká byla konfigurace pole a my pak třeba zjistíme, že v degradované podobě pole běželo už třeba půl roku“, potvrzuje Štěpán Mikeš.

  • TIP: Víte, v jaké konfiguraci je vaše diskové pole? Zjistěte si to, i když vám správu dělá externí firma. Nikdy nevíte, kdy dojde ke změně.
02_raid_pole_datahelp.JPG

Pár jednoduchých pravidel na závěr:

V nejednom případě jsme se setkali s tím, že po restartu se porouchaný disk znovu zahlásil jako funkční a způsobil větší problémy,“ potvrdil Štěpán Mikeš. Tady jsou další užitečné rady:

  • Jakmile dojde k chybě, na nic nečekejte, disk vyjměte a ideálně proveďte náhradu, jak jen to bude možné.
  • Je nutné pravidelně kontrolovat, zda vše běží jak má a dochází k zálohám. Kontrolujte hlavně, zda zálohy obsahují vše nezbytné a „jsou k něčemu“.
  • Pokud pole potřebujete, dobře zvažte, jaké konkrétně odpovídá vašim potřebám

Více o problematice záchrany dat z RAID pole?

V tomto článku najdete další detaily o problematice záchrany dat z RAID pole a příběhy z praxe.

Navštivte také specializovaný web o problematice RAID polí.

O společnosti DataHelp

DataHelp je ryze česká společnost, pohybující se na trhu od roku 1998. V oboru záchrany a obnovy dat v ČR představuje technologickou špičku. Díky postupům reverzního inženýrství a sledování technologie výroby pevných disků disponuje vlastními postupy a knowhow, které umožňují dosahovat maximální možné úspěšnosti v záchraně a obnově dat. A to jak u pevných disků, flash pamětí, SSD disků, tak u RAID polí. Navštivte webové stránky a dozvíte se víc: http://www.datahelp.cz - vaši odborníci na záchranu dat

Další článek: Němci museli zastavit ligový zápas. Windows instaloval aktualizace

Témata článku: , , , , , , , , , , ,